Երիտասարդական կենտրոնի դասընթացի մասնակիցները
Վերջին տարիներին Կապան համայնքում սկսվել են սոցիալ-տնտեսական զարգացման մի շարք նախաձեռնություններ, որոնք աջակցություն են ստացել Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրի շրջանակում»։
Կապանում իրականացվող «Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագիրը մաս է կազմում «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության», որը Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակը Սյունիքի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթանումն է։
Նորարարական մոտեցում՝ համայնքների զարգացման հենքում
Ծրագիրը Կապանում մեկնարկել է 2022 թվականին՝ երկրորդ փուլի շրջանակում։ Համայնքը սկսել է կիրառել ծրագրի առանցքային բաղադրիչ համարվող՝ պորտֆելային  մոտեցումը (portfolio approach), որպես կառավարման նորարար գործիք։ Այն նպաստում և կիրառվում է ճկուն, փորձարարական և տվյալներով առաջնորդվող որոշումների կայացմանը։ Մոտեցումը նաև սխալվելու, հնարավորություն է տալիս. մի երևույթ, որը տարբերվում էր ղեկավարման և ծրագրերի կառավարման ավանդական մշակույթին։
«Փորձարկելու մշակույթը սկզբում խորթ էր թվում, սակայն այսօր այն դիտվում է որպես զարգացման մաս՝ սովորելու հնարավորություն։ Փորձում ենք հնարավոր լուծումները, վերլուծում արդյունքները ու հետո միայն ընտրում լավագույն տարբերակը»,– նշում է Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը։
Գոռ Թադևոսյանը Գոռ Թադևոսյանը
Պորտֆելային մոտեցման կիրառմամբ համայնքները մշակում են իրենց զարգացման տեսլականը՝ միաժամանակ գնահատելով տարբեր նախաձեռնությունների փոխկապակցվածությունը, ազդեցությունը և իրականացման առաջնահերթությունները՝ տեղական ներուժի, ռեսուրսների, կարիքների ու հեռանկարների համադրված վերլուծության հիման վրա։
Այդ տեսլականից բխեցվում են դրա իրականացմանն իսկ միտված ծրագրեր և գործողություններ, որոնք նախ իրականացվում են փորձարարական մակարդակով՝ ծրագրի ֆինանսավորմամբ։ Եթե այս քայլերը տալիս են տեսանելի արդյունք, ապա դրանք կարող են դառնալ ինստիտուցիոնալ՝ համայնքային կամ պետական բյուջեով շարունակական ֆինանսավորման ներքո։
ՄԱԶԾ կողմից իրականացվող «Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրի ղեկավար Քրիստ Մարուքյանի խոսքով՝ նույնիսկ այն գաղափարները, որոնք սկզբնական փուլում չեն տալիս ցանկալի արդյունք, դառնում են արժեքավոր սովորելու տեսանկյունից։ «Նախաձեռնությունը չի մերժվում, այլ վերլուծվում է՝ պարզելու, թե ինչու չաշխատեց տվյալ լուծումը և ինչ այլընտրանքային մոտեցում կարելի է կիրառել։ Այսպիսով, պորտֆելային մոտեցումը դառնում է համայնքի զարգացման նոր մշակույթ՝ կառուցված փորձի, վերլուծության և  նոր իրողություններին հարմարվելու գործելակերպի վրա։ Համայնքները, որոնք հիմնականում վարչարարական գործառույթներ էին իրականացնում, այժմ վերածվում են ռազմավարություն մշակող և փոփոխություններ առաջնորդող դերակատարների»,-ընդգծում է նա։
Քրիստ Մարուքյանը Քրիստ Մարուքյանը
ՀՀՏԶ ծրագրի շրջանակում պորտֆելային մոտեցումը կիրառվել է 3 համայնքում՝ Գյումրիում, Արենիում և Կապանում։ Ծրագրի կիրառման ընթացքում համայնքներն առաջ են բերել իրենց տեսլականներն ու առաջնահերթությունները։ Օրինակ Կապանում, համայնքի տարբեր դերակատարների հետ քննարկումների արդյունքում, որոշվել է խթանել բիզնեսի բազմազանեցման, ձեռներեցության այլընտրանքային ուղղությունների զարգացման և համայնքային մասնակցայնության նոր մեխանիզմներ՝ ապահովելով ավելի կայուն, ներառական և հեռանկարային զարգացում։
Տեղական տնտեսության դիվերսիֆիկացիա՝ այլընտրանք հանքարդյունաբերությանը
Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալը նշում է, որ ծրագրի մեկնարկին երկու կարևոր նպատակ էր սահմանվել․ բարձրացնել սոցիալական ծառայությունների որակը և դիվերսիֆիկացնել համայնքի տնտեսությունը։ «Քանի որ Կապանի տնտեսության առանցքային ուղղությունը հանքարդյունաբերությունն է, մենք կարևորեցինք նաև այլ ճյուղերի զարգացումը՝ այլընտրանքային ուղիներով նպաստելով փոքր, միջին և խոշոր բիզնեսների զարգացմանը»,- ասում է Գոռ Թադևոսյանը։
Խոշոր բիզնեսներին աջակցելու նպատակով 2024 թվականին Կապանում համայնքապետարանի աջակցությամբ, բացվել է «Մանթաշյանց» գործարարների ակումբի մասնաճյուղը, որը տեղացի գործարարներին միացնում է հայաստանյան և միջազգային գործընկերների հետ։ Ակումբը ներառում է 15-ից ավելի կապանցի գործարար՝ հյուրընկալության, շինարարության, առևտրի և գյուղատնտեսության ոլորտներից։ Ակումբն իր անդամներին ընձեռում է փորձի փոխանակման, վերապատրաստումների, նոր կապերի ստեղծման և բիզնեսը նոր շուկաներում ներկայացնելու լայն հնարավորություններ։
Բացի խմբային հանդիպումներից, Կապանում իրականացվել են նաև անհատական բիզնես խորհրդատվություններ։ Այս ձևաչափը թույլ է տալիս բիզնեսներին հասկանալ սեփական զարգացման առաջնահերթությունները և ստանալ հատուկ իրենց կարիքներին համարժեք մասնագիտական աջակցություն։ Իրականացվել է նաև խորը ուսումնասիրություն բիզնեսի զարգացման հնարավոր ուղղությունների, ներուժի, առկա խոչընդոտների և հնարավորությունների մասին, որի արդյունքները հասանելի են դարձվել ձեռներեցներին՝ ավելի տեղեկացված որոշումների կայացմանն օժանդակելու համար։
Շինանյութի վաճառքով զբաղվող Արտյոմ Համբարձումյանը մասնակցել է անհատական բիզնես խորհրդատվությունների, որոնք, նրա խոսքով, եղել են արդյունավետ ու գործնական՝ հաշվի առնելով նաև իր բիզնեսի առանձնահատկությունները։ «Խոսել ենք զարգացման, պլանավորման, ռազմավարություն մշակելու մասին։ Նույնիսկ երկար տարիների փորձ ունեցող գործարարը կարող է նոր բան սովորել ու զարգանալ։ Արդեն կիրառում ենք մի շարք խորհուրդներ և զգում արդյունքը»,- նշում է նա։
Արտյոմ Համբարձումյանը Արտյոմ Համբարձումյանը
ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների խոսքով՝ նման գործելակերպը բարձրացնում է ՏԻՄ-ի հանդեպ վստահությունն ու ձևավորում է գործընկերային մթնոլորտ համայնքի և գործարարների միջև։
Երիտասարդների ներուժի բացահայտում և ուժեղացում
Ծրագրի կարևոր ուղղություններից է երիտասարդների ձեռնարկատիրական ներուժի զարգացումը։ Կապանի տասնյակ երիտասարդներ մասնակցել են ձեռնարկատիրության դասընթացների, որոնք կազմված են գաղափարի ձևակերպումից մինչև կայուն բիզնես կառուցելու փուլերից։ Դասընթացների ավարտին մասնակիցները հանդիպել են համայնքի ղեկավարի հետ, ներկայացրել իրենց գաղափարները, իսկ չորս սկսնակ ձեռներեցներ ստացել են դրամաշնորհներ՝ առաջին գործնական քայլերն իրականացնելու համար։
Եվա Խաչատրյանը ծրագրի շահառուներից մեկն է։ Նա ստեղծել է «Հեպարտ Ակադեմիա» կրթական կենտրոնը, որը գործում է հիբրիդային ձևաչափով և դասավանդում է սոցիալական մեդիայի մարքեթինգ, գրաֆիկ դիզայն, ռիլմեյքինգ, համակարգչային հմտություններ և այլ արդիական մասնագիտություններ։ «Դասընթացների ընթացքում հասկացա, որ իմ վաղուց ունեցած գաղափարը կարող է դառնալ իրական բիզնես։ Դա ինձ սթափեցրեց ու մղեց առաջին գործնական քայլին»,- ասում է Եվան և ավելացնում, որ իրենք ոչ միայն կրթում են, այլև օգնում կենտրոնի շրջանավարտներին աշխատանք գտնելու հարցում։ «Այն մեզ համար պարզապես բիզնես չէ, այլև համայնքային խնդիրների լուծման գործիք»։
Եվա Խաչատրյանը Եվա Խաչատրյանը
Կապան համայնքի պորտֆելային մոտեցմամբ մշակված նախաձեռնությունների շրջանակում հիմնադրված երիտասարդական կենտրոնը ոչ միայն ժամանցային տարածք է, այլ նաև հարթակ՝ կրթական, մշակութային, ինտելեկտուալ և համայնքային ակտիվությունն ապահովող միջոցառումների համար՝ նպաստելով երիտասարդների ներուժի բացահայտմանն ու զարգացմանը։
«Մենք ոչ միայն ներգրավված ենք համայնքում անցկացվող բոլոր միջոցառումներում, այլև ինքներս ենք նախաձեռնում ծրագրեր՝ կրթականից մինչև մշակութային ու սոցիալական։ Կենտրոնն իրականում դարձել է այն վայրը, որտեղ գաղափարները վերածվում են նախաձեռնությունների, իսկ երիտասարդները՝ համայնքի զարգացման իրական մասնակիցների»,- մեզ հետ զրույցում պատմում է Կապանի երիտասարդական կենտրոնի համակարգող Հրանտ Արզումանյանը։
Բիզնես հմտությունների զարգացմանն անմասն չեն մնացել նաև պատանիները։ Ծրագրի շրջանակում ուշադրություն է դարձվում նաև արհեստագործական կրթության վերաիմաստավորմանը։ Կապանի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնում և գեղարվեստի դպրոցում գործարկվել են կավագործության, կար ու ձևի, գորգագործության և փայտագործության խմբակներ։
Երիտասարդական կենտրոնի դասընթացի մասնակիցները Երիտասարդական կենտրոնի դասընթացի մասնակիցները
Այս նախաձեռնության նպատակն է պատանիներին ու երիտասարդներին փոխանցել նոր, կիրառելի հմտություններ, որոնք կարող են ապագայում վերածվել ոչ միայն մասնագիտության, այլ նաև սեփական բիզնեսի հիմքի։ Խմբակների համար ստեղծվել են առանձին դասասենյակներ, ձեռք է բերվել անհրաժեշտ գույք և սարքավորումներ։
«Մենք կարևորել ենք, որ այս հարթակները զարգանան՝ ելնելով համայնքում արդեն առկա հնարավորություններից։ Արդյունքում՝ կրթական այս հաստատությունները վերածվել են ոչ միայն հմտությունների փոխանցման տարածքների, այլև մասնագիտական աճին նպաստող միջավայրի»,- շեշտում է Գոռ Թադևոսյանը։
Որպես ձեռներեցության խթանման միջոց՝ համայնքը փորձում է ներդնել նաև գյուղատնտեսական նորարար մոդելներ։ Այդ նպատակով մրցութային կարգով տրամադրվել են դրամաշնորհներ հիդրոպոնիկ համակարգով անասնակերի արտադրության, միկրո կանաչեղենի աճեցման, ճագարաբուծության, մրգային չիպսերի արտադրության և ջերմոցային կառավարման խելացի համակարգերի ներդրման գաղափարներին։
Սոցիալական աջակցություն՝ մեկ հարթակում. թվայնացման նոր փուլ Կապանում
Կապանում ներդրվել է թվայնացված սոցիալական հարթակ, որը թույլ է տալիս սոցիալական աշխատողներին ունենալ Կապանի բնակիչների տվյալների ամբողջական թվային բազա ՝ առկա և ծագող խնդիրներին օպերատիվ արձագանք ապահովելու համար։ Հարթակի ստեղծման անհրաժեշտությունն ընդգծվել է հատկապես տեղահանվածների ինտեգրման ընթացքում։
«Աշխատելով սոցիալական ոլորտում՝ մենք հաճախ չենք կարողացել արագ արձագանքել՝ պարզապես տվյալների պակասի պատճառով։ Հիմա այդ տեղեկատվությունը մեկ հարթակում է՝ հասանելի ու ճշգրիտ»,- նշում են համայնքային սոցիալական աշխատողները, ովքեր սկզբում գործուղվել են Կապանի քույր քաղաք՝ Ֆրանսիայի Սենտ-Էտյեն և փորձի փոխանակման միջոցով ծանոթացել այնտեղ գործող մոդելին։ Վերադառնալուց հետո մշակվել է սոցիալական տվյալների թվայնացված համակարգ՝ նպաստելու և օժանդակելու համայնքում սոցիալական աջակցության գործընթացների ավելի արդյունավետ կառավարմանը։
ՏԻՄ-երի նոր դիմագիծը. վարչարարությունից դեպի զարգացում
Ծրագիրը փոխել է ոչ միայն համայնքի զարգացման ուղղությունները, այլև՝ ՏԻՄ-երի ներսում խորքային վերափոխման ենթարկել համայնքային կառավարման մշակույթը։ Համայնքապետարանի աշխատակիցները ներգրավված են նախագծերի մշակման, մասնակցայնության ապահովման, զարգացման տեսլականների ձևավորման և ծրագրերի իրականացման գործընթացում։ ՏԻՄ-ի ներսում ձևավորվել է պորտֆելային թիմ, որը համակարգում է համայնքի ռազմավարական ծրագրերն ու կապում տեղական կարիքները զարգացման հնարավորությունների հետ։
«Այս ծրագիրն էականորեն փոխել է ՏԻՄ-երի ընկալումը։ Նրանք այլևս ոչ միայն վարչարարներ են, այլեւ զարգացող կառույցներ, որոնք նախաձեռնություն են ցուցաբերում և առաջնորդում փոփոխություններ»,- ամփոփում է Քրիստ Մարուքյանը։
Այս մոտեցումն առաջարկում է ՏԻՄ-երի նոր մոդել՝ կայուն զարգացման հեռանկարով, համագործակցության մշակույթով և համայնքի իրական կարիքներին արձագանքելու գործնական կարողությամբ։ Կառավարումը դառնում է ոչ թե ընթացակարգ, այլ արդյունքի հասնելու դինամիկ գործընթաց։

In recent years, several socio-economic development initiatives have been launched in the Kapan community, supported through the “Mayors for Economic Growth Facility” initiative, funded by the European Union and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP).
The “Mayors for Economic Growth Facility” initiative implemented in Kapan is part of the Resilient Syunik Team Europe initiative, which is the joint undertaking of the EU, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, Austria, the Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden and Switzerland, joining as an external partner. The key goal of the initiative is to promote the sustainable socio-economic development of Syunik.
Innovative approach to community development
Launched in 2022 as part of the initiative’s second phase, the project in Kapan introduced a portfolio approach as an innovative management tool. This approach encourages flexible, experimental, and data-driven decision-making. Unlike traditional models of leadership and project management, it also allows for mistakes.
“At first, the culture of experimentation felt unfamiliar, but today, it is recognized as an essential part of development - an opportunity to learn. We try different solutions, analyse the results, and only then choose the best option,” said Gor Tadevosyan, Deputy Head of the Kapan Community.
Gor Tadevosyan Photo: Mediamax
Through a portfolio approach, communities shape their development vision by assessing the interconnections, impacts, and implementation priorities of various initiatives, based on a combined analysis of local potential, resources, needs, and perspectives. This vision then guides the creation of targeted programs and activities, which are initially implemented on an experimental basis through project funding. If these pilot initiatives produce tangible results, they can be institutionalized with on-going funding from community or state budgets.
According to Krist Marukyan, M4EG Armenia program coordinator, even initiatives that do not achieve the desired outcomes in their initial stages hold significant value from a learning perspective. “Instead of being dismissed, each initiative is analysed to understand why a particular solution did not work and what alternative approaches could be applied. Thus, the portfolio approach becomes a new culture of community development, built on experience, analysis, and practices of adapting to new realities. Communities that once focused primarily on administrative functions are now emerging as strategic actors, shaping development and driving change,” he emphasized.
Krist Marukyan Photo: Mediamax
As part of the M4EG program, the portfolio approach was implemented in three communities: Gyumri, Areni, and Kapan. Throughout the program, each community identified its unique vision and development priorities. In Kapan, for example, consultations with various local stakeholders led to a focus on business diversification, the promotion of alternative forms of entrepreneurship, and the introduction of new mechanisms for community participation, ensuring more sustainable, inclusive, and prospective development.
Diversifying the local economy as an alternative to mining
According to Gor Tadevosyan, Deputy Head of the Kapan Community, two key goals were identified at the outset of the program: improving the quality of social services and diversifying the local economy. “Mining has traditionally been the main economic driver in Kapan. That’s why we placed strong emphasis on developing other sectors, supporting the growth of small, medium, and large businesses through alternative channels,” said Gor Tadevosyan.
To support large businesses, a branch of the “Mantashyants” Business Club was established in Kapan in 2024 with the support of the Kapan Municipality. The club serves as a platform connecting local entrepreneurs with Armenian and international partners. It currently includes more than 15 entrepreneurs from Kapan, representing sectors such as hospitality, construction, trade, and agriculture. The club offers its members extensive opportunities for experience exchange, professional training, networking, and expanding their businesses into new markets.
In addition to group meetings, individual business consultations were held in Kapan. This format enables entrepreneurs to identify their development priorities and receive professional support tailored to their specific needs. A comprehensive study was also conducted to explore potential growth areas, assess existing challenges, and uncover opportunities for business development. The findings were shared with local entrepreneurs to support more informed and strategic decision-making.
Artyom Hambardzumyan, a building materials supplier, participated in individual business consultations, describing it effective and practical – especially given the specific nature of his business. “We discussed development, planning, and strategy development. Even a businessman with years of experience can learn something new and continue to grow. We have already started applying a number of recommendations and are seeing the results,” he noted.
Artyom Hambardzumyan Photo: Mediamax
According to UN representatives, these practices foster trust in local government and create an atmosphere of partnership between the community and businessmen.
Uncovering and strengthening the potential of young people
A key focus of the program is developing the entrepreneurial potential of young people. Dozens of young individuals from Kapan participated in entrepreneurship courses that covered everything from idea formulation to building a sustainable business. At the end of the courses, participants had the opportunity to meet with the community leader to present their business ideas. As a result, four aspiring entrepreneurs were awarded grants to take their first practical steps.
Eva Khachatryan is one of the program’s beneficiaries. She founded the “Hepart Academy” educational centre, which operates in a hybrid format and offers courses in social media marketing, graphic design, filmmaking, computer skills, and other modern professions. “During the courses, I realized that an idea I had long envisioned could actually become a real business. It was a wake-up call that pushed me to take the first practical step,” said Eva, adding that the centre not only provides education but also helps its graduates to find jobs. “For us, it is not just a business, it is also a tool for addressing community issues.”
Eva Khachatryan Photo: Mediamax
The youth centre, established as part of initiatives developed through the Kapan community’s portfolio approach, serves not only as a space for entertainment, but also as a platform for educational, cultural, intellectual, and community-driven activities, fostering the discovery and development of young people’s potential.
“We are not just participants in community events, we also initiate programs ourselves - ranging from educational to cultural and social activities. The centre has truly become a place where ideas transform into initiatives, and young people really contribute to community development,” said Hrant Arzumanyan, Coordinator of the Kapan Youth Centre, in a conversation with us.
Young people have also been included in the development of business skills. The program places emphasis on the reinvention of vocational education. As part of this initiative, new groups have been launched at the Kapan Children’s and Youth Creative Centre and the School of Fine Arts, offering courses in pottery, sewing and patternmaking, carpet weaving, and woodworking.
The goal of this initiative is to equip teenagers and young people with new, practical skills that can not only serve as a profession but also lay the foundation for their own businesses in the future. Separate classrooms have been established for each group, and the necessary equipment and materials have been purchased.
“We have emphasized that these platforms should evolve based on the existing opportunities within the community. As a result, these educational institutions have become not only spaces for skill development but also environments that foster professional growth,” stressed Gor Tadevosyan.
As part of its efforts to promote entrepreneurship, the community is also working to introduce innovative agricultural models. To support this goal, grants have been provided through a competitive process for initiatives such as hydroponic fodder production, micro-greens cultivation, rabbit farming, fruit chip production, and the introduction of smart greenhouse management systems.
Social support on one platform: a new phase of digitalization in Kapan
A digital social platform has been launched in Kapan, enabling social workers to maintain a comprehensive digital database of residents, ensuring a quick and efficient response to both existing and emerging issues. The platform’s creation was particularly emphasized during the integration of displaced people into the community.
“Working in the social sector, we have often been unable to respond quickly due to a lack of data. Now that information is on one platform, it is both accessible and accurate,” said the community social workers who were initially sent to Kapan’s sister town, Saint-Étienne in France, where they gained valuable insights through an exchange program and became familiar with the model used there. Upon their return, a digitalized social data system was developed aimed at enhancing the management and effectiveness of social support processes in the community.
In the near future, market analysis, branding, and PR efforts will be undertaken to promote Kapan. The community also continues to advance the strategic initiatives already in motion, including the social data management platform and the local activities of the business club.
The new face of local governments: from administration to development
The program has not only reshaped the directions of community development but also profoundly transformed the culture of governance within local governments. Community employees are now actively involved in project development, ensuring participation, shaping development visions, and implementing programs. A portfolio team has been established within the local government to coordinate the community’s strategic initiatives and align local needs with available development opportunities.
“This program has significantly shifted the perception of local governments. They are no longer just administrative bodies, they are developing structures that take initiative and drive change,” summarized Krist Marukyan.
This approach presents a new model of local government, focused on sustainable development, a culture of cooperation, and a practical capacity to address the community’s real needs. Governance becomes not a procedure, but a dynamic process aimed at achieving results.