2022 թվականի գարնանը պատմել էինք հայերենի եւ հայրենագիտության ուսուցման առցանց M.A.M. հարթակի մասին: Այսօր այն վերածվել է կրթական շարժման, որն աշակերտներ ունի աշխարհի գրեթե բոլոր անկյուններից։
Տարբեր մակարդակի հայերենի իմացությամբ երեխաների եւ մեծահասակների համար լեզվի առցանց ուսուցումից բացի, 2025թ. հոկտեմբերից M.A.M-ի նախաձեռնությամբ Սփյուռքի դպրոցների ղեկավարների եւ ուսուցիչների համար մեկնարկել է վերապատրաստման ծրագիրը։ Նպատակը Սփյուռքի դպրոցներին ժամանակակից գործիքակազմ տրամադրելն է, որպեսզի ուսուցման գործընթացը դառնա առավել արդյունավետ, իսկ աշակերտների կապը հայրենիքի հետ՝ ավելի ամուր։
Դպրոցների տնօրենների եւ ուսուցիչների վերապատրաստումը, սակայն, M.A.M- ի նախաձեռնած մեծ, ընդգրկուն ծրագրի մի մասն է միայն։ Դրա վերջնանպատակը Սփյուռքի բոլոր հայկական դպրոցների քարտեզագրումն ու հաշվառումն է, ինչպես նաեւ՝ դրանց համար դասավանդման միասնական մեթոդաբանության մշակումը։
«Մութ անտառում սեփական ճանապարհը հարթելու», երեխայի մոտ հայերենի հանդեպ սեր ձեւավորելու, Սփյուռքից ոչ միայն պահանջելու, այլեւ՝ աջակցելու մասին Մեդիամաքսը զրուցել է M.A.M կրթական շարժման համահիմնադիրներ Մարինա Ղազարյանի, Աիդա Գրիգորյանի եւ Մելինե Ղազարյանի հետ։
«Ցանել» հաստատուն արժեքներ՝ օգնելով Սփյուռքի երեխաներին զգալ եւ սիրել հայրենիքը
Մարինա Ղազարյան, M.A.M կրթական շարժման հիմնադիր, տնօրեն
Կրթության ոլորտում աշխատում ենք արդեն չորս տարի՝ դասավանդելով տարբեր տարիքի աշակերտներին աշխարհի ավելի քան 40 երկրից։ Կարեւոր է ընդգծել՝ երբեք չենք ցանկացել «մրցել» Սփյուռքում առկա հայկական դպրոցների հետ, հակառակը՝ մեր գլխավոր նպատակը դրանց աջակցելն է։
Մարինա ՂազարյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ստեղծել ենք առցանց ուսուցման հարթակ, որպեսզի հայերեն սովորելու հնարավորություն տանք այն երեխաներին, որոնք չեն կարող այցելել կիրակնօրյա կամ այլ ձեւաչափի դպրոցներ, քանի որ իրենց համայնքում դրանք պարզապես չկան։
Այս տարիների ընթացքում հաճախ ենք մասնակցել Սփյուռքի դպրոցներին նվիրված միջոցառումներին եւ դրանց ղեկավարների, ուսուցիչների հետ մասնավոր զրույցներից ակնհայտ է դարձել՝ կրթական ծրագրերի, ուսումնական նյութերի հետ կապված լուրջ աջակցության կարիք կա։ Սփյուռքի դպրոցները միայնակ են մնացել իրենց նպատակների, խնդիրների եւ առաքելության հետ։ Այս հարցը մշտապես մեր մտքում էր եւ պահանջում էր համակարգային լուծում։
Այս լուծումը կարեւոր էր նաեւ աշակերտների տեսանկյունից, քանի որ առցանց դասավանդման դեպքում M.A.M-ն աշխատում է մեծ, բայց միեւնույն է՝ սահմանափակ քանակի երեխաների հետ, իսկ աջակցելով եւ վերապատրաստելով ուսուցիչներին՝ կկարողանանք «հասնել» առավել շատ աշակերտների։
Բացի այդ, առ այսօր Սփյուռքի դպրոցներում հիմնականում դասավանդում են ուսումնական նյութերով, որոնք նախատեսված են հայաստանյան դպրոցների համար եւ հաճախ հասկանալի, գրավիչ ու հետաքրքիր չեն այլ երկրում մեծացող աշակերտին։
Այս բոլոր խնդիրները լուծելու նպատակով մշակեցինք մեծ ծրագիր, որի առաջին գործնական քայլը Սփյուռքի դպրոցների ղեկավարների եւ տնօրենների վերապատրաստումն է։ Այն մեկնարկել է 2025թ. հոկտեմբերի վերջին։
Մելինե Ղազարյանը եւ Մարինա ՂազարյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Առաջիկա 8 ամսվա ընթացքում՝ ամիսը երկու անգամ, Սփյուռքի դպրոցների տնօրենները եւ ուսուցիչներն առցանց «հանդիպում են» Հայաստանից ընտրված լավագույն մասնագետների հետ՝ քննարկելով հարցերի լայն շրջանակ. հայոց պատմություն, ավանդույթներ, ծեսեր, հոգեբանական ճիշտ մոտեցում երեխային, որ սիրի հայերնն ու դասերին մասնակցի առավել մեծ հետաքրքրությամբ։
Վերապատրաստման ընթացքում ուսուցիչներին տրամադրում ենք նաեւ նյութեր, գործիքակազմ եւ կոնտակտներ, որոնք կարող են օգտակար լինել։
Այս պահին ծրագրում ընդգրկված է ավելի քան 130 մասնակից՝ մոտ 40 երկրից։ Մեզ շատ է ուրախացնում մասնակիցների աշխարհագրությունը՝ ԱՄՆ-ից մինչեւ Քուվեյթ, Հնդկաստան, ԵՄ եւ ԱՊՀ երկրներ։ Այս ծրագրին աջակցում է նաեւ Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարությունը՝ տարածելով դասընթացների հնարավորության մասին տեղեկատվությունը:
Աիդա Գրիգորյանը եւ Մարինա ՂազարյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Սփյուռքում դասավանդողները Հայաստանում անպայման պետք է ունենան աջակցող կառույց, որից կստանան բոլոր անհրաժեշտ նյութերն ու գործիքակազմը։ Ցավոք, այսօր իրարից կտրված ենք։ Իհարկե, լեզվի իմացությունը կարեւոր է, բայց մեր առաջնային առաքելությունն է Սփյուռքում մեծացող սերունդներին հասկանալի եւ հարազատ դարձնել Հայաստանը։ Լեզվի, մշակույթի միջոցով է, որ երեխան կարող է զգալ, ճանաչել ու սիրել իր արմատները։ Անկախ այս ժամանակաշրջանում լղոզվող սահմաններից եւ արժեհամակարգերից, կան արժեքներ, որոնք հաստատուն են, եւ դրանց սերմերն է, որ մենք փորձում ենք «ցանել»։
«Այս պահին մեր ծրագրերով սովորողների թիվն անցնում է 250-ը»
Աիդա Գրիգորյան, M.A.M. կրթական շարժման համահիմնադիր, զարգացման գծով տնօրեն
Երբ հետ ենք նայում անցած տարիներին՝ ճանապարհը բավականին բարդ էր։ Առհասարակ, կրթության դեպքում 4-5 տարին իրական փոփոխություններ տեսնելու համար շատ փոքր ժամանակահատված է։ Զարգանում են տեխնոլոգիաները, եւ փոխվում մեր հիմնական թիրախի՝ երեխաների պահանջները։ Այս ամենի հետեւից պետք է «հասցնել», ինչն էլ փորձում ենք անել։
Աիդա ԳրիգորյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մեր ստեղծած հարթակն այս ընթացքում վերածվել է բավականին լուրջ կրթական ռեսուրսի։ Սփյուռքի ուսուցիչների եւ տնօրենների վերապատրաստման ծրագրի գործարկումից բացի, մեր հիմնական թիրախը շարունակում են մնալ տարբեր տարիների աշակերտները։ Այսօր ավելի քան 250 սովորող ունենք աշխարհի բոլոր անկյուններից։ Աջակցում ենք նաեւ մի շարք դպրոցների՝ տրամադրելով հատուկ իրենց համար մշակված դասավանդման մեթոդաբանություն եւ ուղեցույցներ։
Շատ լուրջ աշխատանք է կատարում մեր դիզայներների խումբը, քանի որ այսօր չափազանց կարեւոր է ուսումնական նյութի գրավիչ մատուցումը։ Կիրառում ենք արհեստական բանականության որոշ գործառույթներ, խաղային մոտեցում, ինչը տալիս է դրական արդյունք։ Բազմաթիվ արձագանքներ ենք ստանում ծնողներից, որոնք նախկինում համոզում էին երեխային հայերեն սովորել, իսկ հիմա չեն էլ նկատում՝ ինչպես է նա սիրով եւ առանց հիշեցման միանում դասին։ Մեծ դեր ունեն նաեւ կրթական հոգեբանները, որոնց ներգրավում ենք նյութերի մշակման եւ ծրագրերի ստեղծման մեջ։
Աիդա Գրիգորյանը, Մարինա Ղազարյանը եւ Մելինե ՂազարյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Կան աշակերտներ, որոնք ընդհանրապես հայերեն չգիտեն եւ նախնական փուլերում նրանց դասավանդում ենք կիրառելով այլ՝ միջնորդ լեզու։ Դասընթացի տեւողությունը եւս անհատական է՝ կախված դրված նպատակից։ Սովորաբար լեզվի մեկ մակարդակի ամենաերկար կուրսը տեւում է 9 ամիս, բայց սովորողները հիմնականում շարունակում են ուսուցումը մեզ հետ՝ փուլ առ փուլ զարգացնելով լեզվի իմացությունը։
Ակտիվ աշխատում ենք նաեւ կորպորատիվ հաճախորդների հետ։ Նրանց թվում մարդիկ են, որոնք տարբեր հանգամանքներից ելնելով՝ ապրում, աշխատում են Հայաստանում եւ նոր միջավայրին առավել արագ հարմարվելու համար ցանկանում են սովորել հայերեն։ Այս դեպքում հաշվի ենք առնում նաեւ ընկերության գործունեության ոլորտը՝ մշակելով հատուկ մեթոդաբանություն, որն ընդգրկում է անհրաժեշտ տերմինաբանությունը։
Այսօր M.A.M-ն ունի ավելի քան 40 աշխատակից՝ դասավանդող ուսուցիչներ, մեթոդաբաններ, կրթության հոգեբաններ, դիզայներներ, մարքեթինգի թիմ եւ անձնակազմ, որը հասանելի է տարբեր երկրներում եւ ժամային գոտիներում։
«Պատրաստ ենք ստանձնել Սփյուռքում կրթությունը վերափոխելու պատասխանատու դերը»
Մելինե Ղազարյան, M.A.M կրթական հարթակի համահիմնադիր, գործառնական տնօրեն
Լինելով այս գործընթացի անմիջական մասնակից, երբեմն ինքներս էլ չենք նկատում՝ ինչ մեծ փոփոխությունների ենք կարողանում հասնել։ Ամեն անգամ տարին ամփոփելիս արձանագրում ենք՝ «փաստորեն այսքան գործ ենք արել» (ժպտում է – հեղ.)։
Մելինե ՂազարյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մեր աշխատանքի արդյունքն առաջին հերթին տեսնում ենք երեխաների մեջ։ Շատերը մեզ միանում են լեզվի իմացության զրոյական մակարդակով, իսկ հետո նրանց հանդիպում ենք արդեն հայրենագիտության դասընթացի շրջանակում Հայաստանով ճամփորդելիս. ազատ շփվում են հայերենով, ծանոթանում մշակույթին, ընկերանում նոր մարդկանց հետ։ Այստեղ է, որ ամրանում է գիտակցումը՝ իսկապես արդյունավետ, արդիական եւ կարեւոր առաքելություն ունենք։
Կարծում ենք՝ մեծ գործ ունենք անելու Սփյուռքի կրթության հիմնարար վերափոխման եւ արդիականացման հարցում։ Այսօր Հայաստանի ներսում կրթական մարտահրավերներն այնքան շատ են, որ պետությունը դեռեւս չունի հստակ ռազմավարություն Սփյուռքում կրթության վերաբերյալ։ Մենք, որպես կառույց, որն արդեն իսկ որոշակի փորձառություն ունի, ցանկանում ենք եւ պատրաստ ենք ստանձնել այս պատասխանատու դերը՝ հասնելով իրական փոփոխությունների։
Որոշել ենք ստեղծել Սփյուռքի բոլոր կրթական հաստատությունների աշխատանքը համակարգող նախագիծ։ Նախ նպատակ ունենք ստեղծել թվային հարթակ, որում կքարտեզագրվեն Սփյուռքի բոլոր կրթական հաստատությունները։ Այսօր, ցավոք, այս տեղեկատվությունը շատ կցկտուր է եւ ոչ ամբողջական։ Մենք ցանկանում ենք միավորել Սփյուռքի ներուժը, ստեղծել տիրույթ, որում կգրանցվեն բոլոր՝ մեկօրյա, կիրակնօրյա, եկեղեցուն կից եւ այլ հայկական դպրոցները, աշխատող ուսուցիչները։
Այսօր մեր Սփյուռքը գործում է ինքնակազմակերպման սկզբունքով եւ եթե ինչ-որ տեղում լինում է նվիրված ուսուցիչ, երեխաները ստանում են պատշաճ գիտելիք։ Բայց միայն վրա հույս դնել չի կարելի եւ պետք է կիրառել համակարգված մոտեցում։
Նպատակը շատ հավակնոտ է եւ բարդ։ Գիտակցում ենք՝ մտնում ենք «մութ անտառ», որտեղ ինքներս մեզ համար պետք է հարթենք անհրաժեշտ ճանապարհը։
«Սփյուռքի հետ, ցավոք, գրեթե չենք աշխատում՝ ակնկալելով աջակցություն միայն հակառակ ուղղությամբ»
Մարինա Ղազարյան
Ունենալով մեծ Սփյուռք, ցավոք, Հայաստանից դեպի Սփյուռք գրեթե չենք աշխատում։ Մենք մշտապես սպասում ենք աջակցության հակառակ ուղղությամբ։
Սփյուռքում դպրոցների հավաքագրման, դասավանդման միասնական մեթոդաբանության մշակման այս ծրագիրը մեծ ջանքեր եւ ֆինանսավորում է պահանջում, գիտենք՝ չափազանց բարդ է լինելու։ Բայց սա մեր «երեխան» է եւ չենք կարող այն թողնել առանց «ապագայի», որովհետեւ տեսնում ենք՝ ինչքան մեծ ներուժ ունի։
Շատերն ասում են մեզ, որ հավակնում ենք կատարել պետական գործառույթ, բայց այսպիսով ցանկանում ենք մեր փորձով օգնել ԿԳՄՍ նախարարությանը։

In spring 2022, Mediamax wrote about the online M.A.M. platform designed to teach Armenian language and history. Today, it has evolved into an educational movement involving students from virtually all over the world.
In addition to online language courses for children and adults with varying levels of language proficiency, in October 2025, M.A.M. launched a training program for school principals and teachers from the Diaspora aimed at providing Diaspora schools with modern tools to make the learning process more effective and strengthen the students’ ties with the Homeland.
The training of school principals and teachers, however, is only part of a large, comprehensive program initiated by M.A.M. Its ultimate goal is to map and register all Armenian schools in the Diaspora, as well as develop a unified teaching methodology for them.
Mediamax spoke with Marina Ghazaryan, Aida Grigoryan and Meline Ghazaryan, co-founders of the M.A.M educational movement about how to “forge your own path in a dark forest,” how to instill a love of the Armenian language in a child, and how to not only demand from the Diaspora but also support it.
“Sow” strong values, helping Diaspora children feel and love their Homeland
Marina Ghazaryan, founder and CEO of M.A.M educational movement
We have been working in the sphere of education for four years now, teaching students of all ages from over 40 countries. It is important to emphasize that we have never sought to “compete” with Armenian schools in the Diaspora; on the contrary, our main goal is to support them.
Marina Ghazaryan Marina Ghazaryan
We have created an online learning platform to provide an opportunity to learn Armenian to children who are unable to attend Sunday or other schools because they simply do not exist in their community.
Over these years, we have often participated in events dedicated to Diaspora schools, and from private conversations with their leaders and teachers, it became obvious that there was a serious need for support in terms of educational programs and teaching materials. Diaspora schools have been left alone with their goals, challenges, and mission. This issue has always been on our minds and required a systemic solution.
This solution was also important from the students’ perspective since with online teaching M.A.M works with a large, but still limited, number of children, whereas by supporting and training teachers we will be able to “reach” more students.
Moreover, to this day, Diaspora schools teach mainly using educational materials designed for Armenian schools, which and are often incomprehensible, unappealing, and boring to students who grew up in another country.
To address all these challenges, we have developed a large-scale program, and the first practical step within it is to train Diaspora school leaders and principals. It was launched in late October 2025.
Meline Ghazaryan and Marina Ghazaryan Meline Ghazaryan and Marina Ghazaryan
Over the next 8 months, twice a month, school principals and teachers in the Diaspora will “meet” online with the best specialists selected from Armenia and discuss a wide range of topics: Armenian history, traditions, rituals, the right psychological approach to help the child love the Armenian language and participate in lessons with greater interest.
During the training, we also provide teachers with materials, tools and contacts that may be helpful.
Currently, more than 130 people from approximately 40 countries are participating in the program. We are extremely pleased with the geography of the participants, from the USA to Kuwait, India, EU and CIS countries. The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia also supports this program, spreading information about training opportunities.
Aida Grigoryan and Marina Ghazaryan Aida Grigoryan and Marina Ghazaryan
Teachers in the Diaspora must have a supportive organization in Armenia that will provide them with all the necessary materials and tools. Unfortunately, we are cut off from each other today. Of course, knowledge of the language is important, but our main mission is to make the generations growing up in the Diaspora understand and connect with Armenia. It is through language and culture that a child can feel, recognize and love their roots. Despite the blurring of boundaries and value systems during this period, there are values that remain unchanged, and it is these seeds that we strive to “sow”.
“Currently, the number of students involved in our programs exceeds 250”
Aida Grigoryan, co-founder and Director of Business Development of the M.A.M. educational movement
Looking back on the past years, I can say that the path has been quite difficult. Generally, in education, four or five years is a very short period to see real change. Technology is evolving, and so are the needs of our main target audience - children. We need to “keep up” with all this, which is what we are trying to do.
Aida Grigoryan Aida Grigoryan
Over this time, the platform we created has become a significant educational resource. In addition to launching a training program for Diaspora teachers and principals, our primary focus remains on students of different years. Today, we have over 250 students from all over the world. We also support a number of schools by providing them with teaching methodologies and guidelines developed specifically for them.
Our design team is working diligently, as the engaging presentation of educational materials is crucial today. We employ artificial intelligence and a game-based approach, which has yielded positive results. We receive feedback from many parents who previously urged their children to learn Armenian, but now they don’t even notice how their children participate in lessons with love and without any reminder. Educational psychologists also play a significant role, and we engage them in the development of materials and programs.
Aida Grigoryan, Marina Ghazaryan and Meline Ghazaryan Aida Grigoryan, Marina Ghazaryan and Meline Ghazaryan
Some students do not speak Armenian at all, and in the initial stages we teach them using another, intermediate language. The course duration is also individualized and depends on the goal set. Usually the longest language course at one level lasts 9 months, but students usually continue their studies, gradually developing their language skills.
We also actively work with corporate clients. These include people who, for various reasons, live and work in Armenia and want to learn Armenian to more quickly adapt to the new environment. In such cases, we also consider the company’s field of activity, developing a special methodology that includes the necessary terminology.
Today, M.A.M has more than 40 employees: teachers, methodologists, educational psychologists, designers, a marketing team and staff, which is available in different countries and time zones.
“We are ready to take on a responsible role of transforming education in the Diaspora”
Meline Ghazaryan, Co-Founder, Chief Operating Officer of M.A.M educational platform
As direct participants in this process, we sometimes do not even notice the colossal changes we manage to achieve. Every time we look back on the year, we say: “We really have accomplished a lot” (smiles – editor’s note)
We see the results of our work first and foremost in the children. Many join us with zero language skills, and then we meet them while they are traveling across Armenia as part of a home studies program. They communicate fluently in Armenian, learn about the culture, and make new friends.
This is where the realization that our mission is truly effective, modern, and important is reinforced.
Meline Ghazaryan Meline Ghazaryan
We believe we have a great deal of work to in terms of fundamentally transforming and modernizing education in the Diaspora. Today, Armenia faces so many educational challenges that the state still lacks a clear strategy for developing education in the Diaspora. As an institution with significant experience, we are willing and ready to take on this important role, achieving real change.
We have decided to create a project that coordinates the work of all educational institutions in the Diaspora. First and foremost, our goal is to create a digital platform that will display all educational institutions in the Diaspora. Unfortunately, this information is currently very fragmented and incomplete. We want to unite the potential of the Diaspora, create a domain where the one-day, Sunday or church-affiliated and other Armenian schools, as well as working teachers will be registered.
Today, our Diaspora operates on the principle of self-organization, and if there is a dedicated teacher in a particular place, children receive the necessary knowledge. But relying solely on one teacher is impossible; a systemic approach is needed.
The goal is very ambitious and complex. We realize that we are entering a “dark forest” where we must forge our own path.
“Unfortunately, we hardly work with the Diaspora, expecting support from them instead”
Marina Ghazaryan
Despite having a large Diaspora, unfortunately, we hardly ever carry out work in Armenia aimed at the Diaspora. We constantly seek support from them instead.
This program aimed at attracting schools in the Diaspora and developing a unified teaching methodology requires significant effort and funding, and we know it will not be easy. But this is our “brainchild,” and we cannot leave it without a “future,” because we can see its enormous potential.
Many tell us that we are claiming to fulfill a government function, but this way, we want to help the Ministry of Education, Science, Culture and Sports with our experience.