«Շենքերը թերմոս են դարձել. ձմռանը տաքն են պահում, ամռանը՝ հովը»,- ասում է Քաջարանի բնակիչ, երկարամյա մանկավարժ Ռոբերտ Առաքելյանը։ Նա բնակվում է «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում ջերմարդիականացված շենքերից մեկում։
Քաջարանի բարձրլեռնային դիրքով պայմանավորված՝ ձմեռներն այստեղ խիստ են, իսկ ամռան կիզիչ արեւից թաքնվելն անհրաժեշտություն է: «Շենքերում հովացման համակարգեր չունենք, ուստի այս ծրագիրը փրկություն էր։ Հիմա դրսի ու ներսի ջերմաստիճանների տարբերությունը զգալի է»,- հավելում է մանկավարժը։
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագիրն (2017-2026) իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից՝ Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի (ԿԿՀ) ֆինանսավորմամբ, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո:
Ձախից աջ՝ Արմեն Եսոյանը, Գոռ Թադեւոսյաը, Նաթիա Նացվլիշվիլին Կապանի թիվ 1 մանկապարտեզի դիմացԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Շենքերի էներգաարդյունավետությունը բարելավելով եւ ջերմոցային գազերի արտանետումները նվազեցնելով՝ ծրագիրը նպաստում է կլիմայի փոփոխություններին դիմակայելու ներուժի զարգացմանը, էներգետիկ անվտանգության բարելավմանը եւ շրջակա միջավայրի նկատմամբ կայուն համայնքների ձեւավորմանը։
ԶԼՄ ներկայացուցիչներին Կապան եւ Քաջարան քաղաքների ջերմաարդիականացված շենքերի օրինակով ծրագրի ազդեցությանը ծանոթանցնելու համար կազմակերպվել էր շրջայց, որին մասնակցել է նաեւ Մեդիամաքսն ու ներկայացնում է ծրագրի մանրամասները։
Խնայելով գումար՝ խնայում ենք բնությունը
Հայաստանում էներգիայի զգալի մասը սպառվում է շենքերում՝ վերջնական էներգիայի շուրջ 35 %-ը։ Սրա հետեւանքով մեծանում է ջերմոցային գազերի (ՋԳ) արտանետումների ծավալը, որը գլոբալ տաքացման մարտահրավերի հիմնական պատճառներից է։ Ըստ ՀՀ ջերմոցային գազերի արտանետումների ազգային կադաստրի՝ 2019 թվականին Հայաստանում ջերմոցային գազերի արտանետումների 20 %-ը շենքերից է, իսկ ընդհանուր ՋԳ արտանետումների ծավալը 2000-2019 թվականների ընթացքում աճել է մոտ 7 անգամ։
ՔաջարանԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Հայաստանի խիստ ձմեռներով պայմանավորված՝ էներգիայի մեծ ծախսը շենքերում անխուսափելի է, սակայն կան սպառման անհրաժեշտության նվազեցման մեխանիզմներ, որոնցից է շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացումը։ Նորոգման աշխատանքներով հին շենքերում ջերմամեկուսացում ապահովելու շնորհիվ հնարավոր է դառնում ներսում ջերմաստիճանի կայունության ապահովումը՝ այդկերպ խնայելով էներգիա ինչպես ձմռանը տաքացնելու, այնպես էլ ամռանը հովացնելու համար։
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի համաֆինանսավորմամբ Հայաստանի մի շարք համայնքներում արդեն իսկ արդիականացվել է 174 բնակելի շենք, 77 հասարակական նշանակության շենք՝ այդ թվում կրթական, բժշկական եւ մշակութային հաստատություններ։ Ներկայումս ընթանում են աշխատանքներ եւս 183 շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման ուղղությամբ։
Ծրագրով նախատեսված ընդհանուր բյուջեի 20 մլն դոլարը տրամադրել է Կլիմայի կանաչ հիմնադրամը, 8,4 մլն դոլարը՝ ՀՀ կառավարությունն ու համայնքները, իսկ 1,4 մլն դոլարը՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը։
Բնապահպանական ու սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն
Սյունիքի մարզում ծրագիրն աջակցել է Քաջարան, Սիսիան եւ Կապան համայնքներին՝ արդիականացնելու 42 բազմաբնակարան եւ 3 հասարակական շենք։
Ներկայումս ծրագիրը շարունակում է համագործակցությունը Քաջարան եւ Կապան համայնքների հետ՝ համապատասխանաբար եւս 8 բազմաբնակարան եւ 6 հասարակական շենք ջերմաարդիականացնելու համար։
Հուլիսի 18-19-ը Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին հերթական այցն էր կատարել Սյունիքի մարզ՝ տեղում ծանոթանալու իրականացված աշխատանքին։ Նա եղել է Կապանի թիվ 1՝ արդեն էներգաարդյունավետ սերտիֆիկատ ունեցող մանկապարտեզում, այնուհետեւ շրջել Քաջարանի նույնպիսի շենքերի բակերում։
«Ծրագիրն ունի մի շարք բաղադրիչներ՝ ներառյալ աշխատանք քաղաքականության, կարգավորումների, մոնիթորինգի համակարգի բարելավման ուղղությամբ, բայց դրանով հանդերձ՝ ամենահավակնոտ բաղկացուցիչ մասն աջակցությունն է բնակելի ու հասարակական նշանակության շենքերի էներգաարդյունավետ վերանորոգման աշխատանքներին»,- նշել է նա։
Նաթիա Նացվլիշվիլին եւ Մանվել Փարամազյանը ՔաջարանումԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Նաթիա Նացվլիշվիլիի խոսքով՝ ծրագրի ազդեցությունը ոչ միայն բնապահպանական է, այլեւ սոցիալ-տնտեսական։
«Առաջին հերթին, բնակիչները գումար են խնայում ձմռանը բնակարանը տաքացնելիս, քանի որ ջերմամեկուսացման շնորհիվ ջերմությունը շենքում պահպանվում է։ Ըստ մեր գնահատականի՝ խնայողությունը կազմում է 30-60 %՝ կախված շենքի տիպից եւ որոշ այլ գործոններից։ Երկրորդ հերթին՝ բարելավվել են կյանքի պայմանները, եւ միեւնույն ժամանակ ավելացել այս բնակարանների շուկայական արժեքը»,- մանրամասնել է նա։
«Շնորհք» ստացած շենքերը
Քաջարանի բնակիչների հետ զրույցներում լրագրողները խնայողության չափի վերաբերյալ տարբեր թվեր են լսել՝ 10 հազար դրամ, 15, երբեմն էլ՝ 30։
Չնայած դրան՝ բնակիչները մեկ հարցում միակարծիք են՝ ամենակարեւորն այն է, որ շենքը սիրունացել է։ Այս գնահատականի հետ դժվար է վիճել, քանի որ բացի իրականացված արտաքին հարդարման աշխատանքներից, էներգաարդյունավետ շենքերի պատերը համայնքապետարանի նախաձեռնությամբ նկարազարդվել են տեղացի նկարիչների ջանքերով։
«Եկեք ծախսերի մասին չխոսենք, խոսենք գեղեցկության մասին։ Հլը նայիր՝ մեր Քաջարանի սիմվոլ արջն է իր քոթոթների հետ,- դիմացի ջերմաարդիականացված շենքի պատի որմնանկարը ցույց տալով ասում է Քաջարանի բնակիչ Արթուր Ղազարյանն ու հավելում,- դա ամենագեղեցիկն է»։
Նույն շենքի բնակիչ Գագիկ Գեւորգյանը, սակայն, չի վարանում «բացահայտել» գաղտնիքը։
«Մոտավորապես 15 հազար դրամ պլյուս է գալիս ամսական, առաջ ձմռանը 55 հազար էինք տալիս, հիմա 40-ով պրծնում ենք։ Ապրեն նախաձեռնողներն են, իրականացնողներն էլ»,- ասում է նա։
Չնայած անտանելի շոգին՝ Գագիկն ու Արթուրը Քաջարանից չեն դժգոհում, Սյունիքի անվտանգության շուրջ լարված իրավիճակից էլ չեն անհանգստանում։
«Սա մեր ձորն է, սա մեր սարն է, ու՞մ թողնենք գնանք։ Մեր քաղաքն է, մեր Սյունիքն է, չենք մտահոգվում, համոզված եմ, որ լավ է լինելու, ապրելու ենք այստեղ ինչպես կանք ու միշտ էլ լինելու ենք»,- հավելում է Արթուր Ղազարյանը։
Հարատեւ արդյունք եւ շարունակականություն
Սյունիքի մարզպետի խորհրդական Նվարդ Հարությունյանն ընդգծել է, որ նմանատիպ ծրագրերը նոր հնարավորություններ են ստեղծում պետություն-համայնք համագործակցության համար՝ միեւնույն ժամանակ ապահովելով հարատեւ արդյունք։
«Էներգախնայողությանն ուղղված միջոցառումները նվազեցնում են նաեւ համայնքի հետագա ծախսերը։ Այս ծրագրի արդյունավետ իրականացումից հետո արդեն իսկ ունենք դեպքեր, երբ համայնքներն իրենք են հանդես գալիս առաջարկով ու դիմում սուբվենցիոն ծրագրերի՝ համայնքում էներգաարդյունավետության բարելավման աշխատանքների շարունակականության համար»,- նշել է նա։
Քաջարան համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանն էլ հավելել է, որ իրենք պատրաստակամություն են հայտնել հաջորդ տարի շարունակելու ծրագիրը։
«Մենք պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ, բայց նաեւ հուսով ենք, որ կկարողանանք նորից հասնել եռակողմ համագործակցություն»,- նշել է նա։
Արտանետումների կրճատում
«ՀՀ-ի Կլիմայական օրակարգի շրջանակում ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատումն առաջնային նպատակներից է, որին հասնելու եղանակներից մեկն ինչպես բնակելի, այնպես էլ հանրային ու արտադրական նշանակության շենքերում էներգաարդյունավետության կիրառումն է»,- նշել է ՇՄՆ Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակի ՊՀ տնօրեն Արմեն Եսոյանը։
Ըստ ծրագրի՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատումը 45 շենքում 20 տարիների ընթացքում գումարային կկազմի 58.9 կտ CO2/ տարի։
Արմեն Եսոյանը նաեւ ընդգծել է, որ ներդրվելու է նաեւ էներգետիկ կառավարման համակարգ, որին զուգահեռ ստեղծվելու է էներգետիկ մենեջերների ինստիտուտ։
Մինչեւ 60 % խնայողության ներուժ
Ծրագրի «շահառու» դարձած շենքերի էներգաարդյունավետության դասը նախկինում գնահատվել է «E» կամ «D», որոնք էներգաարդյունավետության գնահատման «A++» առավելագույն ցուցանիշով սանդղակի վերջում են։ Ջերմարդիականացումից հետո ցուցանիշները բարելավվել են՝ հասնելով «C+» կամ «B» մակարդակի՝ կախված շենքի եւ արդիականացման տեսակից։
Ծրագրի շինարարության ճարտարագետ-վերլուծաբան Անդրե Օհանյանի խոսքով՝ իրականացվել են շենքերի ինչպես մասնակի, այնպես էլ ամբողջական ջերմամեկուսացման աշխատանքներ։
«Ամբողջական ջերմամեկուսացումը ներառում է շենքի արտաքին պատերի, տանիքի, որոշ դեպքերում նաեւ նկուղի ջերմամեկուսացում, ինչպես նաեւ բոլոր շքամուտքերի եւ աստիճանավանդակների դռների ու պատուհանների փոխարինում»,- մանրամասնել է նա։
Անդրե ՕհանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մասնագետի խոսքով՝ սկզբում հղկել են շենքի արտաքին պատերը, մաքրել փոշուց, այնուհետեւ դրանց մակերեւույթին ամրացվել են էքստրուդացված պոլիստիրոլե սալեր։ Հաջորդիվ դրանք ծածկել են ապակեցանցով ամրանավորված սոսնձի շերտով, իսկ արտաքին հարդարման աշխատանքներում կիրառել ջրադիմացկուն ներկ։
«Այս աշխատանքի շնորհիվ շենքերը ձեռք են բերել ջերմային էներգիայի մինչեւ 60% խնայողության ներուժ»,- նշել է Անդրե Օհանյանը։

From left to right: Armen Yesoyan, Gor Tadevosyan, Natia Natsvlishvili in front of Kapan Kindergarten No. 1
Kajaran
Natia Natsvlishvili and Manvel Paramazyan in Kajaran
Andre Ohanyan
“Buildings have become thermoses - they retain warmth in winter and stay cool in summer,” says Robert Arakelyan, a long-time educator and resident of Kajaran. He lives in one of the residential buildings that underwent thermal modernization through the “De-risking and Scaling Up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” project.
Located in a high-mountain area, Kajaran faces severe winters and intense summer heat. “We do not have air conditioning in these buildings, so the project has been a real lifesaver. Now, the temperature difference between inside and outside is substantial,” Robert Arakelyan adds.
Launched in 2017 and running through 2026, the “De-risking and Scaling Up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” project is implemented by the UNDP Armenia Office with funding from the Green Climate Fund (GCF) under the coordination of the Ministry of Environment of the Republic of Armenia.
From left to right: Armen Yesoyan, Gor Tadevosyan, Natia Natsvlishvili in front of Kapan Kindergarten No. 1 From left to right: Armen Yesoyan, Gor Tadevosyan, Natia Natsvlishvili in front of Kapan Kindergarten No. 1
By improving the energy efficiency of buildings and reducing greenhouse gas emissions, the project contributes to climate change resilience, improved energy security, and the formation of environmentally sustainable communities.
To showcase the impact of these efforts, a media tour was organized, highlighting thermally modernized buildings in the cities of Kapan and Kajaran. Mediamax took part in the tour and presents the details of the project.
By saving money, we save nature
In Armenia, buildings account for a significant portion – about 35% – of the country’s final energy consumption. As a result, the volume of greenhouse gas (GHG) emissions increases, which is one of the main causes of the global warming. According to Armenia’s National Greenhouse Gas Emissions Inventory, in 2019, buildings were responsible for 20% of total GHG emissions, and between 2000 and 2019, overall emissions in the country increased nearly sevenfold.
Kajaran Kajaran
Given Armenia’s harsh winters, high energy consumption in buildings is often unavoidable. However, there are mechanisms to reduce the need for consumption, one of which is the energy-efficient modernization of buildings. Through the installation of thermal insulation in older buildings, it becomes possible to maintain a stable indoor temperature, significantly reducing the need for heating in winter and cooling in summer.
With the co-financing provided by the “De-risking and Scaling up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” project, 174 residential buildings and 77 public institutions, including educational, medical, and cultural facilities, have already been modernized across various communities in Armenia. Work is currently underway to retrofit an additional 183 buildings to make them energy-efficient.
Of the total budget for the project, $‌20 million was provided by the Green Climate Fund, $‌8.4 million by the Government of Armenia and communities, and $‌1.4 million by the United Nations Development Programme.
Environmental and socio-economic impact
In Syunik province, the project supported the communities of Kajaran, Sisian, and Kapan in the thermal modernization of 42 apartment buildings and 3 public buildings.
The initiative is on-going: currently, work continues in Kajaran and Kapan to upgrade an additional 8 apartment buildings and 6 public buildings, respectively.
On July 18-19, UNDP Resident Representative in Armenia, Natia Natsvlishvili made another visit to Syunik region to get familiarized with the work on site. She toured Kindergarten No. 1 in Kapan – now certified as energy-efficient – and then visited the courtyards of similar renovated buildings in Kajaran.
“The project consists of several components, including work on improving policy, regulations, monitoring system, but the most ambitious component is support for energy-efficient renovation of residential and public buildings,” she noted.
Natia Natsvlishvili and Manvel Paramazyan in Kajaran Natia Natsvlishvili and Manvel Paramazyan in Kajaran
According to her, the project not only has environmental, but also socio-economic impact.
“First, residents are saving money on heating during the winter months, as thermal insulation allows buildings to retain heat more effectively. Our estimates show energy savings ranging from 30% to 60%, depending on building type and other factors. Second, living conditions have noticeably improved, and at the same time, the market value of these apartments has increased,” she explained.
Buildings that received touch of “grace”
During conversations with Kajaran residents, journalists heard varying accounts of energy cost savings – some mentioned 10,000 drams per month, others 15,000 and in some cases, even 30,000.
Despite this, everyone agreed on one thing: the buildings have become undeniably more beautiful. It is difficult to argue with this assessment. In addition to thermal insulation and exterior renovations, the municipality took the initiative to commission local artists to paint murals on the walls of the newly modernized buildings.
“Let’s not talk about expenses, let’s talk about beauty. Look, that’s our town’s symbol – a bear with her cubs. It’s the most beautiful thing,” says Kajaran resident Artur Ghazaryan, pointing to the mural on the thermally modernized building opposite.
Still, Gagik Gevorgyan, a resident of the same building, does not hesitate to “reveal” the secret:
“We are saving about 15,000 drams a month. Before, we paid 55,000 in winter, now we get by on 40,000. Good for initiators and implementers!” he says.
Despite the unbearable heat, Gagik and Artur are not complaining about Kajaran, nor are they worried about the tense security situation in Syunik.
“This is our valley, our mountain, who are we supposed to leave it to? It’s our city, it’s our Syunik, we are not worried, I’m sure everything will be fine. We will live here as we always have,” adds Artur Ghazaryan.
Lasting results and continuity
Nvard Harutyunyan, Advisor to the Governor of Syunik, highlighted that projects like this not only yield long-term results but also open new opportunities for collaboration between the state and local communities.
“Energy efficiency measures also help reduce the community’s future expenses. After the effective implementation of this project, we have already seen instances where communities come up with proposals and apply for subsidy programs on their own, to continue energy efficiency improvement in the community,” she noted.
Manvel Paramazyan, head of the Kajaran community, confirmed their commitment to extending the work into the coming year.
“We are ready to contribute, but we hope to once again establish a strong trilateral partnership,” he noted.
Emission reduction
“Reducing greenhouse gas emissions is one of the primary goals on Armenia’s climate agenda, and one of the ways to achieve this is to implement energy efficiency in residential, public, and industrial buildings,” noted Armen Yesoyan, Director of the Environmental Project Implementation Unit at the Ministry of Environment.
According to the project, thermal modernization of 45 buildings will lead to a reduction of approximately 58.9 kt of CO₂ emissions annually over a 20-year period.
Yesoyan also emphasized that an energy management system will also be introduced, and alongside, an institute of energy managers will be created.
Up to 60% energy savings potential
Before the project, the energy efficiency ratings of the buildings that became “beneficiaries”, were classified as “E” or “D,” near the lower end of the scale, where the highest rating is “A++.” Following thermal modernization, these ratings improved, reaching “C+” or “B,” depending on the building type and scope of renovation.
Andre Ohanyan, the project’s construction engineer-analyst, explained that both partial and full thermal insulation works have been carried out on the buildings.
“Complete thermal insulation involves insulating the building’s external walls, roof, and, in some cases, the basement. It also includes replacing doors and windows in all entrances and stairwells,” Ohanyan detailed.
Andre Ohanyan Andre Ohanyan
The specialist explained that first, the exterior walls were sanded, cleaned of dust, then extruded polystyrene boards were attached to the surface. These boards were then covered with an adhesive layer reinforced with fiberglass, and waterproof paint was applied as the final exterior finish.
“Thanks to this work, the buildings have gained the potential to save up to 60% of thermal energy,” noted Andre Ohanyan.