Նկարազարդման գոտում ամենապահանջվածը գիպսե մեքենաներն են. երեխաները դրանք գունավորում են մեծ հոգատարությամբ՝ հայրերին նվիրելու համար։ Քիչ հեռու լուսանկարչական տաղավարն է՝ հայրերի մասնակցությամբ ընտանեկան ուրախ հիշողություններ ստեղծելու համար։ Տոնական միջավայրը Հայաստանում առաջին անգամ պաշտոնապես նշվող Հայրերի օրվա առթիվ է։
Հունիսի 17-ին «Թումանյանի այգում» կազմակերպված միջոցառման ընթացքում կարեւորվել է հայրերի դերն ու ներգրավվածությունը ոչ միայն երեխաների, այլեւ մայրերի, ընտանիքի եւ ամբողջ հասարակության բարեկեցության գործում։
Միջոցառումը նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հայաստանյան գրասենյակը՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, ՀՀ Ազգային ժողովի ու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ։
Միջոցառումն իրականացվել է «ԵՄ-ն հանուն կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարության. Միասին ընդդեմ գենդերային կարծրատիպերի եւ բռնության» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակում։
Հայրերի օրվա նվիրված միջոցառման ամենազվարթ հատվածը եղել է «Մենք եւ հայրիկը՝ միասնական թիմ» խորագրով թիմային խաղը, որին մասնակցել են ընտանիքներ Երեւանից եւ մարզերից։ Խաղերում գլխավոր հերոսները եղել են հայրերը՝ մայրերի եւ երեխաների հետ մեկ թիմում։ Եթե սովորաբար ծնողներն են ոգեւորում երեխաներին, այս անգամ ամեն ինչ հակառակն է եղել՝ երեխաներն են մեծ ոգեւորությամբ խրախուսել հայրերին՝ հաղթահարելու խաղային առաջադրանքները։
Տաթեւիկ ՍտեփանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Մենք այսուհետ Հայաստանում նշելու ենք Հայրերի օրը։ Սա եւս մեկ վկայություն է, որ արժեւորում ենք տղամարդկանց։ Քաղաքականությունների մակարդակում մենք ստանձնել ենք կարեւոր հանձնառություններ, այդ թվում՝ նոր Ժողովրդագրական ռազմավարության եւ գործողությունների ծրագրի շրջանակում։ Պատասխանատու հայրությունը հավասարակշռված միջավայր ունենալու, երեխաների համար լիարժեք մանկություն ապահովելու երաշխիքներից մեկն է»,- միջոցառման մեկնարկին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության Միջազգային օգնության/համագործակցության պատասխանատու Բրունո Մոնտարիոլին ասել է, որ հինգ երեխա ունի եւ իր կարծիքով «հայր լինելը խորապես պատասխանատու դեր է»։
Բրունո ՄոնտարիոլինԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Այն պահանջում է նվիրվածություն, խնամք եւ մայրիկների հետ սերտ համագործակցություն՝ երեխաներին դաստիարակելու գործում։ Հայրությունը մեկանձնյա դեր չէ, այն համատեղ ճանապարհ է։ Ահա թե ինչու Եվրոպական միությունը հպարտ է աջակցել Հայրիկների ակումբի եւ Հայրիկների դպրոցների նման նախաձեռնություններին, որոնք նպաստում են ավելի ներգրավված հայրության ձեւավորմանը Հայաստանում»,- ասել է Բրունո Մոնտարիոլին։
Հունիսի 17-ը պաշտոնապես դարձել է Հայրերի օր եւ ներառվել Հայաստանի տոնական օրացույցում ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի նախաձեռնությամբ։ Նա նշել է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում Հայրերի օրը շարժական տոն է, մեզ մոտ այն ֆիքսված է։
Զարուհի ԲաթոյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Ես շատ եմ տեսել կարծրատիպեր կոտրող հայրիկների օրինակներ։ Ցավոք, դեռ կան պատկերացումներ, թե հայրը պիտի լինի խիստ, զուսպ, չարտահայտի սերը, բայց վստահ եմ՝ այդ մոտեցումը փոխվում է։ Երբ հայրը ոչ միայն ապահովողն ու պաշտպանն է, այլ նաեւ երեխայի ընկերը, ուսուցիչը, ոգեւորողն ու խնամողը՝ դա պետք է տեսանելի դարձնել։ Հուսով եմ՝ այս օրը հենց այդպիսի պատմություններ բարձրաձայնելու առիթ կլինի»,- ասել է նա։
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը նշել է, որ հորից իրեն փոխանցվել է հավասարության գաղափարը՝ տղամարդկանց եւ կանանց, ինչպես նաեւ բոլոր մարդկանց միջեւ։
Ֆրանսուազ ԺակոբըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«6-ից 12 տարեկան հասակում իմ կյանքը ձեւավորող մարդը հենց հայրս էր։ Նա ուներ հստակ արժեքներ, եւ դրանք փոխանցեց մեզ։ Խորապես հավատում եմ, որ հայրերն ունեն կարեւոր դերակատարում՝ նույնքան, որքան մայրերը՝ ապահովելու, որ երեխաները մեծանան կայուն, հուզականորեն հավասարակշիռ եւ զարգացած ինտելեկտուալ միջավայրում։ ՄԱԿ-ը Հայաստանի կողքին է՝ խթանելու ներգրավված եւ դրական հայրությունը։ Սա համատեղ պատասխանատվություն է եւ ճանապարհ դեպի ավելի հավասար եւ հոգատար հասարակություն»,- ասել է Ֆրանսուազ Ժակոբը։
Թագուհի ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Այս օրը մեզ հնարավորություն է տալիս ոչ միայն կարեւորելու հայրիկների դերը, այլեւ խոսելու հայրության մասին, որը կառուցվում է ներգրավվածության, ուշադրության ու հավասար ծնողավարության հիմքի վրա։ Մենք աջակցում ենք այնպիսի քաղաքականությունների մշակմանը, որոնք հնարավորություն կտան, որ հայրիկներն ամբողջությամբ ներկա լինեն իրենց երեխաների կյանքում, որպեսզի բաց չթողնեն այդ հրաշալի ընթացքի որեւէ կարեւոր դրվագ»,- ասել է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար, գենդերային ծրագրերի ղեկավար Թագուհի Հարությունյանը։
Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն ՀԿ-ի նախագահ Արթուր Նաջարյանը նկատել է, որ ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող Հայրիկների ակումբները Հայաստանում խթանում են ներգրավված եւ պատասխանատու հայրությունը։
Արթուր ՆաջարյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Հայրիկների ակումբի հանդիպումները նպաստում են ավելի ներդաշնակ հարաբերություններին, կենցաղում եւ երեխաների դաստիարակության գործում հավասար ներգրավվածությանը, ինչպես նաեւ ուշադրություն են դարձնում այնպիսի կարեւոր հարցերի, ինչպիսիք են սեփական առողջությունը եւ ինքնակրթությունը։ Շատ կարեւոր է, որ այս մոդելը դառնա պետական եւ շարունակի խթանել ներգրավված հայրությունը Հայաստանում»,- ասել է նա։

Plaster painting car toys are the most popular activity in the painting zone: children paint them with great care to then gift them to their fathers. Further on is the photo booth to capture happy family memories with fathers. The celebration is dedicated to Fathers’ Day, which is officially marked in Armenia for the first time.
The event organized on June 17th in “Tumanyan Park” emphasized the significant role and engagement of fathers not only in the well-being of children, but also mothers, families and society as a whole.
The event was initiated by the United Nations Population Fund (UNFPA) Armenia Office in collaboration with the UN Office in Armenia, the Ministry of Labor and Social Affairs, the National Assembly and “Youth Initiatives Center” NGO.
The event was implemented within the framework of the second phase of the “EU4Gender Equality: Together against Gender Stereotypes and Gender-Based Violence” program.
Families from Yerevan and Armenian regions participated in the team game “We and Dad - One Team,” and it was the most fun part of Fathers’ Day celebrations. Fathers were the main characters in the games and teamed up with the mothers and children. Usually parents cheer up their children, this time, however, things were different: the children enthusiastically cheered on their fathers to overcome the game’s challenges.
Tatevik Stepanyan Tatevik Stepanyan
“From now on, we will celebrate Fathers’ Day in Armenia. This is yet another sign that we value men. At the policy level, we have made strong commitments, including through the new Demographic Strategy and Action Plan. Responsible fatherhood is one of the key guarantees for creating a balanced environment and ensuring a full childhood for children,” said Deputy Minister of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia, Tatevik Stepanyan, at the opening of the event.
Bruno Montariol, International Aid/Cooperation Officer, EU Delegation to Armenia, said that
he is a father of five and “being a father is a profound responsibility”.
Bruno Montariol Bruno Montariol
“It takes commitment, care, and close partnership with mothers to raise our children. Fatherhood is not a solo role - it’s a shared project. That’s why we, as the European Union, are proud to support initiatives like the Papa Clubs and Papa Schools, which help foster more engaged and present fatherhood in Armenia,” said Bruno Montariol.
Member of the Armenian Parliament, Zaruhi Batoyan, who initiated the designation of June 17 as Fathers’ Day in Armenia’s official holiday calendar, stated that in different countries around the world, Fathers’ Day is a movable holiday, while in our country it is fixed.
Zaruhi Batoyan Zaruhi Batoyan
“I have seen many examples of fathers breaking stereotypes. Unfortunately, there are still views that fathers should be strict, reserved, and rarely express their emotions, but I believe that this situation changing. When a father is not only a provider and protector, but also a child’s friend, teacher, motivator and caregiver, it should be made visible. I hope this day becomes an opportunity to emphasize such stories,” she said.
The UN Resident Coordinator in Armenia, Françoise Jacob, noted that such values as equality between men and women, and between all people, were passed down to her from her father.
Franзoise Jacob Franзoise Jacob
“My father was the one who shaped my life from the age of 6 to 12. He had strong values, and he passed them on to us. I strongly believe that fathers play an important role, just as mothers, in ensuring that children grow up in a stable, emotionally balanced and intellectually developed environment. The UN stands with Armenia in promoting engaged and positive fatherhood. This is a shared responsibility and a path to a more equal and caring society,” said Françoise Jacob.
Taguhi Harutyunyan Taguhi Harutyunyan
“This day allows us not only to highlight the role of fathers, but also to talk about fatherhood, which is built on involvement, attention and equal parenting. We support the enhancement of policies that allow fathers to be fully present in the lives of their children, so they do not miss any milestones along this wonderful journey,” said Taguhi Harutyunyan, Officer-in-Charge, Gender Programme Analyst, UNFPA in Armenia․
Artur Najaryan, President of the Youth Initiatives Center NGO, noted that the EU-funded Papa Clubs are helping promote responsible and engaged fatherhood in Armenia.
Artur Najaryan Artur Najaryan
“Papa Club sessions foster more harmonious relationships, promote equal involvement in daily life and childcare, and highlight important topics such as personal health and self-education․ It is crucial that this model becomes institutionalized and continues to promote engaged fatherhood,” he added.