Դժվար է գտնել հայի, առավել եւս՝ լոռեցու, որը չի լսել Հովհաննես Թումանյանի «Շունն ու կատուն» ստեղծագործության մասին: 2024թ.-ի սկզբին, սակայն, Թումանյանի «Շունն ու կատուն» արտահայտությունը եւս մեկ իմաստ է ստացել: Վանաձոր քաղաքում, երջանիկ պատահականությամբ հենց Թումանյան փողոցում, բացվել է մարզի առաջին անասնաբուժական կլինիկան՝ «Շունն ու կատուն»:
Նախագիծն իրականացրել է «Պերսպեկտիվա» հիմնադրամը, որն աջակցում է մարզում սոցիալական ու ձեռնարկատիրական գաղափարների զարգացմանը:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում հիմնադրամի տնօրեն Յուլիա Կլինովայան եւ անասնաբուժական կլինիկայի համահիմնադիր Դինարա Շիֆուլինան պատմել են նախագծի մասին, կիսվել կենդանիների պատմություններով, որոնց արդեն հասցրել են օգնել կլինիկայում:
Անասնաբուժական կլինիկա բացելու միտքը
Յուլիա Կլինովայա, «Պերսպեկտիվա» հիմնադրամի տնօրեն, կլինիկայի համահիմնադիր
Վանաձոր ենք տեղափոխվել 2022թ. մարտին: Քաղաքի ընտրությունը պատահական չէր, քանի որ դեռ Մոսկվայից ակտիվ աշխատում էինք այստեղի գործընկերների հետ, իսկ 2021թ.-ից նախատեսում էինք Վանաձորում հիմնադրամի գրասենյակ բացել:
2022թ. փետրվարի 23-ին գրասենյակը բացվեց, իսկ փետրվարի 24-ին տեղի ունեցան հայտնի իրադարձությունները, որոնք ստիպեցին վերանայել առաջնահերթությունները: Հենց այսպես եկանք ու մնացինք Վանաձորում:
Յուլիա Կլինովայան«Պերսպեկտիվա» հիմնադրամի նպատակն է աջակցել սոցիալական եւ ձեռնարկատիրական նախագծերի զարգացմանը: Մարզում առաջին եւ միակ անասնաբուժական կլինիկայի բացումը հենց այսպիսի նախագիծ է: Այո, գուցե, այն չի փոխում աշխարհը, բայց միանշանակ հեշտացնում է մարդկանց առօրյա կյանքը:
2022թ.-ից Վանաձոր ու հարակից բնակավայրեր էին տեղափոխվում բազմաթիվ ռելոկանտներ ու հայրենադարձներ, որոնք իրենց հետ բերում էին նաեւ ընտանի կենդանիներին: Հիանալի է, որ մարդիկ տարբերակ էին գտնում ու գալիս էին չորքոտանի ընկերների հետ, քանի որ շատ էին նաեւ պատմությունները, երբ տերերը լքում էին կենդանիներին:
Այս իրադարձությունների արդյունքում Վանաձորում սկսեց աճել ընտանի կենդանիների թիվը: Իհարկե, անհնար էր չնկատել նաեւ թափառող կենդանիներին, որոնք ապրում էին քաղաքի փողոցներում, առանց տերերի ու խնամքի:
Մեծագույն խնդիր էր հրատապ հարցերի լուծումը: Կենդանին կարող էր անսպասելի հիվանդանալ կամ թափառող շունն ընկնել մեքենայի տակ ու նրան պետք էր շատ արագ հասցնել Երեւան (հեռավորությունը Վանաձորից մոտ 120կմ – հեղ.): Եթե դեպքը տեղի էր ունենում գիշերը, ուրեմն Երեւանում էլ միայն մեկ կլինիկա էր աշխատում: Բացի այդ, պետք էր գտնել տրանսպորտ, իսկ եթե կենդանուն նշանակում էին բուժման կուրս, նրա տերը պետք է Երեւանում մի քանի օր մնալու որեւէ տարբերակ գտներ: Այս ամենը ծախսատար էր ոչ միայն ֆինանսական տեսանկյունից, այլեւ՝ ժամանակի եւ ռեսուրսների:
Եվ, իհարկե, մեծագույն խնդիրն էր հասցնել օգնել հիվանդ կենդանուն:
Լուսանկարը` Վանաձորի «Շունն ու կատուն» կլինիկան
Ինչ վերաբերում է թափառող կենդանիներին, շատ ցավոտ էր նայել՝ ինչպես են այդ «փռչոտիկները» քաղցած մրսում փողոցներում ու մահանում սարսափելի իրավիճակներում, այդ թվում՝ վիրուսներից, որոնցից ժամանակին չեն պատվաստվում: Դժվար էր տեսնել՝ ինչպես են տարին երեք անգամ ծնվում ձագեր ու մահանում փողոցներում, քանի որ ժամանակին մայր շունը չի ստերջացվել:
Այո՛, քաղաքային իշխանությունները փորձում են լուծել խնդիրը, բայց բյուջեի միջոցներից բացի, քաղաքին պետք են կադրային եւ տեխնոլոգիական լուծումներ:
Այս պատճառները հաշվի առնելով՝ Վանաձորում անասնաբուժական կլինիկա բացելու միտքն օրակարգում էր:
Հայաստանը հնարավորությունների երկիր է
Յուլիա Կլինովայա
Նախագծի իրականացման համար կազմեցինք բիզնես պլան, հաշվարկեցինք ֆինանսական հարցերն, ու գաղափարի շուրջ շատ արագ համախմբվեցին ինչպես ռելոկանտներն ու հայրենադարձները, այնպես էլ՝ տեղացիները: Արդյունքում հավաքվեց 16 համահիմնադիր, ինչը քիչ հանդիպող երեւույթ է փոքր բիզնեսների դեպքում: Ինքս չեմ հանդիպել հաջողված նախագիծ, որը չորսից ավելի համահիմնադիր ունի: Բայց Հայաստանը հնարավորությունների երկիր է, չեմ կարող չնշել սա (ժպտում է – հեղ.): Համահիմնադիրներից ոմանց համար որոշիչ գործոն էր կենդանասեր լինելը, մյուսների համար էլ կարեւոր էր քաղաքի զարգացումը, քանի որ անասնաբուժական կլինիկան սոցիալական նախագիծ է:
«Փառք Աստծո, որ դուք կաք»
Իհարկե, գիտեինք հայ գրող Հովհաննես Թումանյանի «Շունն ու կատուն» ստեղծագործության մասին ու լավ նշան ենք համարում այն, որ երկար փնտրտուքներից հետո կլինիկայի համար տարածք գտանք հենց Թումանյան փողոցում:
«Շունն ու կատուն» անվանումն առաջարկել է մեր համահիմնադիրներից մեկը: Հետագայում այս տարբերակն ընտրվել է ժողովրդավարական ճանապարհով՝ ձայների մեծամասնությամբ: Ուզում եմ նշել, որ մեր համահիմնադիրները շատ տարբեր ոլորտներից են՝ ուսուցիչներ, բժիշկներ, գրաֆիկ դիզայներներ, իրավաբաններ, ֆինանսների ու հաշվապահության մասնագետներ, ՏՏ համայնքի ներկայացուցիչներ, կառավարիչներ ու այլ բիզնեսների սեփականատերեր:
Սկիզբը հեշտ չէր: Դժվարություններ էին լինում ինչպես կլինիկայի գրանցման փուլում, այնպես էլ՝ սարքավորումների տեղափոխման, տարածք գտնելու հարցերում: Բայց արդյունքում մեր բախտը բերեց թե՛ վարձատուների, թե՛ հարեւանների, թե՛ կլինիկայի ու դրա փողոցի անվան հարցում (ժպտում է – հեղ.): Ամենակարեւորն այցելուների արձագանքներն են, որոնք կարելի է միավորել մեկ նախադասության մեջ՝ «փառք Աստծո, որ դուք կաք»:
Հաճելիորեն զարմացրեց Վանաձորում ընտանի կենդանիների թիվը
Դինարա Շիֆուլինա, «Շունն ու կատուն» կլինիկայի համահիմնադիր, նախագծերի ղեկավար
Այսօր կլինիկայի այցելուների թիվը շատ մեծ է, քանի որ այն միակն է ոչ միայն Վանաձորում, այլեւ՝ Լոռու մարզում: Մոտակա անասնաբուժական կլինիկան Դիլիջան քաղաքում է (Վանաձորից մոտ 40 կմ – հեղ.), բայց այն միայն մեկ սենյակ ունի, ինչը շատ քիչ է:
Դինարա ՇիֆուլինանՄեզ մոտ գալիս են Դիլիջանից, Իջեւանից ու հարակից մյուս բնակավայրերից: Այցելուների թվում ինչպես ռելոկանտներն են իրենց կենդանիների հետ, այնպես էլ՝ բազմաթիվ տեղացիներ: Առհասարակ, մեզ հաճելիորեն զարմացրել է Վանաձորում ու մարզային այլ բնակավայրերում ընտանի կենդանիների թիվը:
Մինչեւ մեր կլինիկան, քաղաքում կային անասնաբույժներ, բայց նրանք հիմնականում աշխատում էին գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող կենդանիների հետ: Կարծում եմ՝ մեզ մոտ շատ են գալիս նաեւ այն պատճառով, որ հատուկ նախագծի համար Ռուսաստանից Վանաձոր է տեղափոխվել բարձր որակավորում ունեցող անասնաբույժ:
«Զարգացման լուրջ ծրագրեր ունենք»
Դինարա Շիֆուլինա
Քանի որ պետք է կարողանանք օգնել մեծ թվով կենդանիների, զարգացման լուրջ ծրագրեր ունենք: Մասնագետների պատրաստման հարցում նախատեսում ենք համագործակցել Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հետ: Հետագայում երիտասարդ մասնագետները կկարողանան գալ եւ պրակտիկա անցնել մեր կլինիկայում: Ցանկանում ենք նաեւ պայմաններ ստեղծել կենդանիների ստացիոնար բուժման համար:
Ինչ վերաբերում է սարքավորումներին, հիմա կլինիկայում կան ուլտրաձայնային հետազոտության եւ վիրաբուժական սարքավորումներ: Ցավոք, դեռ չունենք ռենտգենի հնարավորություն, սակայն տարբերակներ ենք փնտրում այս հարցը լուծելու համար: Բացի այդ, պաշտոնապես համագործակցում ենք Երեւանի Vetexpert կլինիկայի հետ, որը մեզ օգնում է լաբորատոր հետազոտությունների եւ դիագնոստիկայի հարցում: Կարող ենք բոլոր անհրաժեշտ նմուշներն ուղարկել Երեւան եւ նույն օրը ստանալ հետազոտությունների պատասխանները:
Օգնություն թափառող կենդանիներին
Կլինիկայի համահիմնադիրներն ի սկզբանե որոշել էին, որ թափառող կենդանիների դեպքում որոշ միջամտություններ կկատարվեն անվճար: Ինչ վերաբերում է գումարի մնացած մասին, այն վճարում է կամ կենդանուն կլինիկա բերած խնամակալը, կամ հայտարարվում է դրամահավաք: Բացի այդ, դեռ կլինիկայի բացումից առաջ, Յուլիայի նախաձեռնությամբ քաղաքի տարբեր սրճարաններում եւ դեղատներում տեղադրվել են անտուն կենդանիներին օգնելու տուփեր, որոնց մեջ բոլոր ցանկացողները կարող են գումար թողնել:
Մենք փորձում էինք օգնել թափառող կենդանիներին դեռ մինչեւ կլինիկան: Կատարում էինք վիրահատություններ, ստերջացումներ, գտնում էինք ժամանակավոր խնամակալներ ու մշտական տերեր:
Սա շատ ցավոտ հարց է ու հույս ունենք, որ կկարողանանք դրա վրա հրավիրել մարդկանց ուշադրությունը: Գուցե, կդիմենք որոշ դրամաշնորհների, որպեսզի կարողանանք զանգվածային ստերջացում ու պատվաստումներ իրականացնել: Յուլիա Կլինովայան քաղաքապետարանի աշխատանքային խմբի անդամ է եւ մասնակցում է այս հարցի քննարկմանը:
Բացի այդ, քանի որ ես ՏՏ ոլորտի մասնագետ եմ, նախատեսում եմ մշակել նաեւ թվային լուծումներ: Օրինակ՝ ցանկանում եմ ստեղծել անտուն կենդանիների հաշվառման բազա, որը արհեստական բանականության ու մեքենայական տեսողության օգնությամբ կկարողանա իդենտիֆիկացնել կենդանուն՝ նրա վրա չիպի կամ որեւէ այլ նշումի առկայությունից անկախ: Սա թույլ կտա հասկանալ՝ երբ եւ ինչ պատվաստումներ է ստացել տվյալ շունը:
Պեչենկան մեկնում է ԱՄՆ, իսկ Չեպուխան արդեն տուն ունի
Իհարկե, թե՛ կլինիկայի բացման, թե՛ բուն աշխատանքի ընթացքում եղել են բազմաթիվ դժվարություններ, բայց հաճելի ու ջերմ պահերը միեւնույն է ավելի շատ են: Դրանցից մեկը տեղի է ունեցել վերջերս:
Մեկ ամիս առաջ կլինիկա բերեցին շան ձագուկի, որը մինչեւ ոսկոր վնասել էր թաթերը: Մեր բժշկուհին վիրահատություն կատարեց, ժամանակի ընթացքում ձագուկին անվանեցինք Պեչենկա, իսկ Վանաձորի կենդանասերներից մեկը՝ Արմինեն, նրա համար ընտանիք ու տուն գտավ Միացյալ Նահանգներում: Հիմա նախապատրաստվում են բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերն ու շուտով մեր Պեչենկան կմեկնի ԱՄՆ (ժպտում է – հեղ.):
ՊեչենկանՄի դեպք էլ կար, երբ ռելոկանտ երիտասարդները կատվի ձագի էին գտել, ավելի ճիշտ՝ բառացիորեն փախցրել էին թափառող շների բերանից: Բժշկական օգնությունից հետո սկսեցինք փիսիկի համար տեր փնտրել, իսկ մինչ այդ խնդրեցինք մեր ընկերներից մեկին ժամանակավոր պահել նրան:
ՉեպուխանՄի քանի օր անց տեր գտանք, սակայն մեր ընկերն այնքան էր սիրել Չեպուխային, այսպես էր նա անվանել ձագուկին, որ հրաժարվեց բաժանվել նրանից:
Պոտենցիալ տիրուհուն չնեղացնելու համար շտապ մեկ այլ կատու գտանք եւ արդյունքում երկու «պոչիկներն» էլ հոգատար, բարի մարդկանց մոտ հայտնվեցին:

Трудно найти армянина, а тем более родом из Лорийского региона, который не знал бы произведение Ованеса Туманяна «Шунн у катун» («Собака и кот»). Но с начала 2024 года словосочетание «Шунн у катун» Туманяна заиграло «новыми красками». В городе Ванадзор, по счастливой случайности- именно на улице Туманяна, открылась первая в регионе ветеринарная клиника «Шунн у катун». Проект реализован фондом «Перспектива», который оказывает содействие развитию социальных и предпринимательских идей в регионе.
В беседе с Медиамакс директор фонда Юлия Клиновая и соучредитель клиники Динара Шифулина рассказали о проекте и поделились историями «хвостиков», которым в «Шунн у катун» уже успели помочь.
Идея ветеринарной клиники
Юлия Клиновая, директор фонда «Перспектива», соучредитель клиники
В Ванадзор мы переехали в марте 2022 года. Город был выбран не случайно, так как еще живя в Москве, мы развивали активное сотрудничество с нашими партнерами здесь, а с 2021 года планировалось открытие офиса фонда «Перспектива» в Ванадзоре. 23 февраля 2022 года офис был открыт, 24 февраля произошли всем известные события, которые заставили нас пересмотреть приоритеты. Так мы приехали и остались в Ванадзоре.
Юлия КлиноваяФонд содействует социальным и предпринимательским проектам в регионе. Открытие первой и единственной ветеринарной клиники в Лори является как раз одной из таких идей. Да, может быть, она не меняет мир, но делает жизнь людей проще.
С 2022 года в Ванадзор и близлежащие населенные пункты переезжало много релокантов и репатриантов, которые брали с собой домашних животных. Это замечательно, что люди находили шанс привести с собой четвероногих друзей, потому что было много историй, когда при переезде животных оставляли.
В Ванадзоре начало расти количество домашних животных и нельзя было не заметить животных, которые живут на улице, без хозяев. Питомец внезапно заболевает или бездомный пес попадает под машину и его нужно срочно вести в Ереван (примерно 120км от Ванадзора – ред.). Если это ночь, то и в столице работает всего одна клиника, для транспортировки нужно найти транспорт, а если животное проходит курс лечения, то хозяину надо искать, где пожить в Ереване. Это затратно не только в финансовом плане, но и в смысле потери времени и сил. А ведь еще надо успеть довести заболевшего питомца.
Фото: Ветклиника «Шунн у катун» в Ванадзоре
Что касается бездомных животных, очень больно смотреть как эти мохнатые ребята голодают, мерзнут и умирают очень тяжелыми смертями, в том числе от вирусов, по которым не проводится профилактика. Как по три раза в год рождаются щенки и погибают на улицах, потому что не проводится стерилизация. Да, администрация города старается решить проблему, но кроме бюджетных средств, городу нужны кадровые и технологические решения.
Именно по всем этим причинам идея открытия ветеринарной клиники в Ванадзоре «лежала на поверхности».
Армения – страна возможностей
Юлия Клиновая
Для реализации проекта мы составили бизнес-план, прописали финансовые показатели и очень быстро откликнулись релоканты, репатрианты и местные жители. В итоге у нас собралось 16 учредителей, что редкое явление для небольших бизнесов. По крайней мере я не видела успешных случаев с количеством учредителей более четырех. Однако Армения - страна возможностей, это нельзя не отметить (улыбается – ред.). Для кого-то из учредителей решающим фактором была любовь к животным, у других - развитие города, так как ветеринарная клиника – это социальный проект.
«Слава богу, что вы есть!»
Конечно, мы знали про произведение армянского писателя Ованеса Туманяна «Шунн у катун» и видим счастливый знак в том, что после долгих поисков нашли помещение для клиники именно на улице Туманяна.
Это название предложил один из учредителей клиники, репатриант. В дальнейшем вариант «Шунн у катун» был выбран демократическим путем, большинством голосов учредителей. Кстати, все они люди самых разных профессий: учителя, врачи, графические дизайнеры, юристы, специалисты по финансам и бухгалтерии, IT специалисты, управленцы и владельцы других бизнесов.
Да, начало было не легким. Мы сталкивались со сложностями как на этапе регистрации клиники, перевозки аппаратуры, так и с поиском помещения. Но в итоге нам повезло и с арендодателями, и с соседями, и с названиями клиники и улицы (улыбается – ред.). Самое важное это отзывы, которые получаешь от посетителей. Их можно объединить в одно предложение - «Слава богу, что вы есть!».
Приятно удивило количество питомцев в Ванадзоре
Динара Шифулина, соучредитель клиники «Шунн у катун», проектный менеджер
Сейчас поток в клинике очень большой, так как она единственная не только в Ванадзоре, но и во всем регионе. Ближайшая ветклиника находится в городе Дилижан (40 км от Ванадзора- ред.), но там работает всего один кабинет и его не хватает.
Динара ШифулинаСейчас к нам приезжают как из Дилижана, Иджевана, так и других близлежащих городов. В числе посетителей - релоканты со своими питомцами и очень много местных. Нас приятно удивило количество питомцев в Ванадзоре и других региональных городах.
До нас здесь, конечно, были ветеринарные врачи, но они в основном занимаются сельскохозяйственными животными. Так что поток у нас большой. Думаю, это обусловлено еще и тем, что специально ради проекта в Ванадзор переехал высококвалифицированный ветеринарный врач из России.
«У нас большие планы»
Динара Шифулина
У нас большие планы. Собираемся начать сотрудничество с Национальным аграрным университетом Армении по подготовке специалистов, которые будут проходить практику в нашей клинике. В планах открытие стационара.
Что касается аппаратуры, то сейчас в «Шунн у катун» есть аппараты УЗИ и хирургии. К сожалению, пока нет рентген-аппарата, но мы ищем возможности для его приобретения. Кроме того, у нас официальное партнерское соглашение с ереванской ветеринарной клиникой Vetexpert и они нам очень помогают в плане диагностики и лабораторных исследований. В режиме «день в день» мы можем отправить анализы в Ереван и получить ответы.
Помощь бездомным животным
Учредители клиники изначально приняли решение, что в случае с бездомными животными часть манипуляций и диагностики клиника возьмет на себя. То есть, часть расходов покрывает клиника, а другую часть – человек, который привез животное. В случаях, когда такой возможности нет, объявляется краудфандинг. Так же по инициативе Юлии Клиновой и фонда «Перспектива» еще год назад мы расставили в городе банки для сбора средств на помощь бездомным животным. Они находятся на восьми площадках - в кафе, аптеках и зоомагазинах.
Мы помогали бездомным животным еще до открытия клиники. Делали операции, проводили стерилизацию, отдавали на передержку и пытались найти хозяев. Это очень больной вопрос. Сейчас надеемся привлечь внимание к проблеме, найти финансирование, может быть, какие-то гранты, чтобы проводить массовую стерилизацию и профилактику по некоторым заболеваниям. Юлия Клиновая в рабочей группе администрации города и участвует в обсуждении этого вопроса.
Поскольку я специалист в сфере IT, у нас в планах разработать цифровые решения. Думаем о создании базы ведения бездомных собак на основе искусственного интеллекта и машинного обучения. С ее помощью будет возможно идентифицировать животное вне зависимости от того, есть на нем бирка, или нет. Мы сможем точно знать, какие прививки получала эта собака и когда.
Печенька собирается в Америку, а у Чепухи теперь свой дом
В процессе открытия клиники и в течение работы было много сложностей. Но больше приятных и теплых моментов. Один из них произошел как раз недавно. Месяц назад к нам принесли щенка, который разодрал себе лапки до кости. Наш врач провела операцию, и мы нашли собачке передержку. Со временем у нее появилось имя – Печенька, а зоозащитница из Ванадзора – Армине, смогла найти ей семью в США. Сейчас готовятся документы, после чего наша Печенька полетит в Америку (улыбается – ред.).
Печенька Был еще случай, когда ребята релоканты нашли котенка, точнее, буквально вырвали его из зубов собак на улице. После оказания помощи мы стали искать ему хозяев и попросили нашего соседа и друга взять котенка на пару дней к себе.
ЧепухаЧерез несколько дней мы нашли хозяйку, а вот наш друг настолько привязался к Чепухе, так он назвал котенка, что отказался его отдавать. Чтобы не расстраивать потенциальную хозяйку, мы срочно нашли еще одного котенка и в итоге два «хвостика» были пристроены в добрые руки.