Լուսանկարը` Դավիթ Ղահրամանյան/Մեդիամաքս
Արցախի շրջափակման ընթացքում լավ լուրերը քիչ են եղել: Ձու կամ մի քանի օճառ գնելու անծայրածիր հերթերում արցախցիներն ինքնաբերաբար կատակում ու իրենք իրենց սփոփում են 21-րդ դարում «մութ ու ցուրտ» տարիները հիշեցնող «ռոմանտիկ» երեկոների, վերջին մնացած կարտոֆիլը հնարավորինս բարակ կճպելու արցախցի կանանց գերբնական ունակության եւ անգամ՝ իրենց շրջափակման մեջ պահող «էկո ակտիվիստների» մասին: Ու չնայած ամբողջ «մթին»՝ լավ լուրերի վերջին հույսն այստեղ երբեք չի մարում:
Այդպիսի սպասված հրաշքներից մեկն էր շրջափակման հետեւանքով Հայաստանում մնացած արցախցի երեխաներից 19-ի հանկարծակի վերադարձը Ստեփանակերտ: Ճիշտ է՝ այստեղ էլ հարեւանները չզլացան եւս մեկ անգամ ցույց տալ ու հիշեցնել, թե ում հետ գործ ունենք:
«Մոտ ժամը 4-ի կողմերն էր, երբ Գորիսի փոխքաղաքապետը զանգեց ինձ ու ասաց, որ մի ժամից ձեզ մեքենա է մոտենալու եւ դուք գնում եք Ստեփանակերտ: Ասաց՝ մնացած հարցերը տեղում: Երեխաներին միանգամից ասացի, որ պատրաստվեն: Երբ տեսանք զինվորական մեքենաները՝ հարցրինք փոխքաղաքապետին, թե ով է այս ամենը կազմակերպում: Տեղում Սյունիքի մարզպետարանից էլ ներկայացուցիչ կար: Ասացին, որ ռուս խաղաղապահներն են կազմակերպում ու անվտանգ տեղափոխելու են մեզ Ստեփանակերտ: Ես էլ արդեն հանգստացա: Մտածեցի՝ եթե խաղաղապահները հանձն են առել տեղափոխումը, ուրեմն ամեն ինչ լավ է լինելու», - հիշում է Արցախի ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Աիդա Գյանջումյանը, ով երեխաների կողքին էր անվերջ թվացող սպասման 37 օրերին:
Հպարտությամբ է կիսվում, որ երեխաները, չնայած բոլոր ծանր ապրումներին, շատ գիտակից ու պինդ են պահել իրենց:
«Ընկեր Գյանջումյան, որ հասնենք Ստեփանակերտ՝ իջնելու եմ, հողը համբուրեմ»
37 օր Գորիսում անցկացրած երեխաները արդեն սկսել էին հաճախել տեղի դպրոց: Ջերմ ընդունելությունը շոյում, բայց իրադարձությունների նման ընթացքը մի փոքր էլ հուսահատեցնում էր դեռահաս արցախցիներին. տան ճանապարհն այլեւս այդքան հեռու ու անիրակա՞ն է փաստորեն: Մեկ ամսից ավելի ծնողներից հեռու մնացած երեխաներից ամենափոքրը 10, իսկ ամենամեծը 20 տարեկան են: Բլոկադայից այն կողմ հասցրել են 3 ծնունդ նշել:
Ըստ Գյանջումյանի՝ ճանապարհին կանգառների ժամանակ ռուս խաղաղապահները սովորաբար թակում էին դուռը, իրենք ներսից բացում էին: Այդ անգամ ինչպե՞ս ստացվեց, որ այդ ծանր դուռը այդքան հեշտ բացեցին ու ներս մտան ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկո ակտիվիստները», որոնք ավելի շատ հիշեցնում էին լավ մարզված հատուկ ջոկատայինների՝ չի պատկերացնում:
«Մութ էր, բայց կամերաների լույսերը լավ տեսա, որ մի 10-15 կամերա փորձում էին մեզ նկարել: Ռուս խաղաղապահները նկատեցին, հետ հրեցին դրանց, դուռը պինդ փակեցին: Աղջիկները, դե պարզ է, շատ վախեցան, երեխաներից մեկը ուշաթափվեց: Բայց տղաները, ապրեն իրենք, շատ պինդ են մնացել: Այսքան խոսում ենք, բայց մի բան մոռանում ենք՝ այս երեխաներն են մերօրյա իսկական հայրենասերները, որոնք անկախ ամեն ինչից հետ են եկել Արցախ: Ես շնորհակալ եմ իրենց ծնողներին, որ էսպիսի երեխաներ են դաստիարակել: Որ չնայած ամեն ինչին, չնայած դժվարություններին՝ իրենք ցանկացել են գալ հայրենիք: Իրենք ուղիղ նպատակ էին դրել, որ պիտի գան:
Հասկանալի է, որ ճանապարհները բացվեն՝ բոլորն էլ կգան, բայց էս փորձությունը, որ էս երեխաները անցել են՝ կեցցեն իրենք: Ստեփանակերտի առաջին լույսերը որ երեւաց, էսպես մի քանի լույս էր, քաղաքը կիսամութ... Էրեխեքը էդ ոնց են «Ուռա՜» գոռում, ոնց են ցնծում, ծափահարում...: Տղաներից մեկն ասում էր՝ «Ընկեր Գյանջումյան, որ հասնենք Ստեփանակերտ՝ իջնելու եմ, հողը համբուրեմ»:
«Ասում էինք՝ մի մարդ գոնե լինի, թեկուզ մի հատիկ մանդարին ուղարկենք»
Աշխարհի ամենատարօրինակ «էկո ակտիվիստների» ամբոխի մեջով տուն հասած 14-ամյա Անի Հայրապետյանը խոստովանում է՝ դեռ չեն հարմարվել Արցախյան նոր, մասամբ անլույս ու անգազ, դատարկ ցուցափեղկերով իրականությանը, բայց՝ «Մեկ է, մարդ ուզում է գալ հայրենիք, ուրիշ կերպ չի ստացվում»:
Անին հիշում է՝ Երեւան էին մեկնել ընդամենը երկու օրով՝ մանկական Եվրատեսիլի հենց հաջորդ օրը ճանապարհ են ընկել Արցախ վերադառնալու, որը տեւեց ոչ ավել ոչ պակաս 37  օր:
Անի Հայրապետյանը Անի Հայրապետյանը
«Մենք արդեն շարժվել էինք դեպի Արցախ: Երբ հասանք Եղեգնաձոր՝ համացանցով կարդացինք, որ ճանապարհը փակվել է: Մտածեցինք՝ երեւի մի քանի ժամ կտեւի:  Եկանք Գորիս, սպասեցինք մեքենայում մոտ 6-7 ժամ, հետո մեզ արդեն տեղավորեցին հյուրանոցում: Էլի ասեցինք՝ երեւի մի քանի օրից կբացվի: Ու էդպես ամեն օր հույս պահելով ապրում էինք սկզբից, հետո արդեն… Արդեն մտածում էինք, որ մի քանի ամիս հաստատ Արցախում չենք լինի: Մի բան էինք մտածում, Արցախի հետ կապված մեր պլանները կազմում էինք մի քանի ամիս առաջ: Ասում էինք՝ մարտին հազիվ տանը լինենք: Շատ մեծ անակնկալ էր… Որ մտանք քաղաք, իջանք «Կալցեվոյ»… Մեր հարազատներին տեսանք… Շատ էինք հուզվել, շատ էինք կարոտած…»:
Ադրբեջանցիների առաջին անգամ չէր հանդիպում. Արցախում այլեւս բոլոր բնակավայրերն են սահմանամերձ, Անին էլ հասցրել է տեսնել ադրբեջանական դիրքերը շատ մոտիկից: Այդ «հանդիպումները» կնախընտրեր ջնջել իր հիշողությունից ու կյանքից, այս մեկը՝ առավել եւս:
«Մեզ ոչ ոք չէր պատրաստել դրան, բայց մենք բոլորս էլ հասկանում էինք այդ ամենը… Սկզբից չտեսանք, թե իրենց ձեռքերում ինչ կար: Ուզում էին ներխուժել մեր մեքենան, մեր մեքենայի կադրերը չկա համացանցում, մյուս մեքենայինը կա: Վախեցանք… Չգիտեինք՝ ինչ կարող են անել… Կարելի է ասել, որ մեր վերջին րոպեներն էինք պատկերացնում: Վախենալու էր… » :
Պարզվում է, որ այն մեքենայում, որտեղ ադրբեջանցիները հասցրել են նկարահանումներ կատարել, իրավիճակը քիչ թե շատ հանդարտ է եղել, մինչդեռ մյուս մեքենայում, որտեղ կատարվածի կադրերը չկան, ադրբեջանցի «էկո ակտիվիստների» պահվածքն ավելի սանձարձակ, երեխաների ապրումները՝ ավելի ծանր են եղել:
«Չէինք պատկերացնում, որ կարող են էդպես անել: Օրինակ՝ առաջին մեքենան, որ իրենք նկարեցին, սիրուն մտան, նկարեցին ու դուրս եկան: Բայց մերը էդպես չէր: Մեկը եկավ, դուռը բացեց, արդեն ռուս խաղաղապահը, որ իրեն բռնեց, որ չգա՝ ինքը մեկ է, էլի գալիս էր: Ձեռքով բռնել էր մեքենայի ձողից, ձգվում էր դեպի մեզ, որ գա: Արդեն բոլորս գնացինք մեքենայի ետնամաս, աղջիկները լացում էին: Հետո տիկին Աիդան, ձեռքերը բացած մեր առաջ եկավ, ասեց՝ «Չվախենա՛ք»: Իսկականից վախեցանք: Էդ պահին դժվար է եղել… Դրան նպաստում էր նաեւ մութը: Իրենք մեծ տղամարդիկ էին, ես ձեռքն եմ իր տեսել, դիմակով…Արդեն մտածել ենք, որ գերի են մեզ ուզում վերցնել: Մի քանի վայրկյանում ամեն ինչ մտածել ենք: Բայց մեկ է՝ մենք հասանք տեղ ու դրանց ցույց տվեցինք, որ մենք այստեղ ենք: Մեր Մաքսիմը ուզել է խփի թուրքին, դուռն էլ ինքն է փակել», - պատմում է 17-ամյա Վլադիմիր Մարգարյանը:
Վլադիմիր Մարգարյանը Վլադիմիր Մարգարյանը
Հիմա ծիծաղով է հիշում, որ սկզբում, երբ զանգել ու ասել են, որ կես ժամից պետք է մեկնեն Ստեփանակերտ, չի հավատացել: Ընկերները ստիպված են եղել նորից զանգել ու ասել, որ արագ իրերը հավաքի:
«Մտավախությունը, որ կարող է բաց չթողնեն, ասեն՝ հետ գնացեք, կար: Բայց մեկ է՝ հույս ենք պահել, որ ի վերջո պետք է մտնենք Ստեփանակերտ: Ես ասել էի՝ եթե չթողնեն՝ փախչելու եմ, ոտքով գնամ: Սկզբում երբ լսում էինք շրջափակման մասին, միանգամից հիշեցինք օրերը, երբ պատերազմից հետո հետ էինք եկել Արցախ եւ լույս չկար, գազ չկար:
Մտածում էինք՝ մարդիկ չգիտեն ինչ անեն… Շատ ենք փորձել մի բան ուղարկենք էստեղ: Ասում էինք՝ մի մարդ գոնե լինի թեկուզ մի հատիկ մանդարին ուղարկենք, բերեն, էստեղ մեկը ուտի: Շատ-շատ էինք մտածում հեռվից: Հիմա որ էստեղ եմ… Մտածում եմ՝ չէ, մենք կարող ենք, մենք հաստատ կարող ենք: Ես էնտեղ էլ եմ ասել, էստեղ էլ եմ ասում՝ Արցախիս ջուրը մենակ ինձ հերիք է: Գորիսում ասում էի՝ ինձ տարեք Ղարաբաղ, թող անգամ հաց չուտեմ, մենակ մեր էս քաղցր օդը հերիք է, մենակ թե Արցախում լինեմ:
Բլոկադան ինձ տվեց նաեւ երկրորդ ընտանիք: Գորիսում մնացած երեխաներով շատ ենք մտերմացել: Ու ավելի շատ ցանկություն առաջացավ միշտ Արցախում լինելու ու չմտածել անգամ, թե մի օր գուցե դուրս գամ էստեղից:
Որ գալիս էինք՝ Ստեփանակերտի առաջին լույսերը որ տեսանք, ասել եմ՝ քոռանամ ես… Գոռացինք բոլորս: Հետո եկանք, իջանք, անծանոթ մարդ կար, գնացի, գրկեցի իրան: Ու սկսել եմ ծանոթ-անծանոթ հերթով բոլորին գրկել: Հիմա տուն չեմ գնում, դրսում եմ լինում, վայելում Արցախս, կարոտս…»

There was little good news during the siege of Artsakh. In the endless queues for eggs or soap, the people there console themselves and joke about “romantic” evenings reminding them the “dark and cold” years of the 21st century, about the supernatural ability of Artsakh women to slice the last potato as thin as possible, and even about “eco-activists” that keep them in blockade. And despite all the “darkness,” the last hope for good news never fades here.
One of these expected miracles was the sudden return of 19 Artsakh children to Stepanakert. They remained in Armenia because of the blockade. Of course, here as well our neighbors did not hesitate to show once again and remind us who we are dealing with.
Photo: Davit Ghahramanyan/Mediamax
“It was around 4 when the deputy mayor of Goris phoned me and said that a car will come in an hour and take us to Stepanakert. He said the rest of the questions on the spot. I immediately told the children to get ready. When we saw the military equipment, we asked the deputy mayor who was organizing it. There was also a representative from the Syunik governor’s office. They said that Russian peacekeepers would take us safely to Stepanakert. I calmed down. I thought if the peacekeepers took over the transfer, everything would be all right,” recalls Aida Gyanjumyan, Artsakh Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, who was by the side of the children for the seemingly endless 37 days of waiting.
She proudly shares how despite the painful feelings the children behaved very consciously and firmly.
“Miss Gyanjumyan after reaching Stepanakert I will get down and kiss the land”
The children, who had spent 37 days in Goris, already started going to the local school. The warm welcome was flattering, but this course of events somewhat discouraged the young Artsakh people. Is the way home so far away and unreal? The youngest of the children, who was away from their parents for more than a month, is 10, and the oldest is 20. Outside the blockade they managed to celebrate three birthdays.
According to Gyanjumyan, during stops Russian peacekeepers usually knocked on the door and opened it from the inside. How it happened that the heavy door opened so easily and the Azerbaijani so-called “eco-activists” looking more like well-trained special forces entered, she has no idea.
“It was dark, but I could clearly see the camera lights, I saw that 10-15 cameras were trying to film us. Russian peacekeepers noticed, pushed them away and closed the door tightly. The girls, of course, were very frightened; one of the children fainted. But the boys were great, they stayed very strong. We talk so much, but forget one thing: these children are today’s real patriots, who returned to Artsakh despite everything. I am thankful to their parents for raising such children: despite the difficulties, they wanted to come back to their homeland. They put it firmly – they would come. It is clear that after the roads open, they all will come, but the ordeal these children have gone through… When the first lights of Stepanakert appeared, just a few, as the city was half dark...you cannot imagine how the children shouted “Hooray!”, how they cheered, clapped.... One of the boys said: “Miss Gyanjumyan, when we reach Stepanakert, I will get down and kiss the land.”
“We were saying if only there was a person to send at least one tangerine with”
Ani Hayrapetyan, 14, who came home through the world’s strangest crowd of “eco-activists,” confesses that she has not yet get adapted to the new reality of Artsakh – partly without light and gas, with empty shop windows, but “Still, people want to come to their homeland, there is no other way.”
Ani recalls: they came to Yerevan for just two days, the very next day after the Junior Eurovision they hit the road back to Artsakh, which lasted 37 days…
Ani HayrapetyanPhoto: Davit Ghahramanyan/Mediamax
“We had already headed to Artsakh when reaching Yeghegnadzor, we read the news that the road was closed. We thought it would probably take a few hours. We reached Goris, waited in the car for about 6-7 hours, then they accommodated us in a hotel. And again, we said that it would probably be open in a few days. And so, we lived with hope every day from the beginning, then…We were already thinking that we definitely would not be in Artsakh for a few months. We thought we would be at home hardly in March. It was a big surprise... When we reached the city and saw our relatives... We were very excited, we missed them so much...”
This was not the first time she had seen Azerbaijanis. Now all the settlements in Artsakh are bordering, and Ani saw Azerbaijani positions very closely. She would prefer to erase those “meetings” from her memory and life, especially the last one.
“Nobody prepared us for this, but we all understood everything... At first we did not see what they had in their hands. They wanted to enter into our car. The footage with our car has not appeared on the Internet, the footage of the other car appeared. We were scared... We did not know what they could do... You could tell we were imagining that those were our last moments. We were so scared...”
The situation in the car where Azerbaijanis took videos was more or less calm, while in the other car, of which there is no footage of the incident, the behavior of the Azerbaijani “eco-activists” was more unbridled and the children experienced more terrible feelings.
Vladimir MargaryanPhoto: Davit Ghahramanyan/Mediamax
“We had no idea they could act so. For example, in case of the first car they simply entered took video and left. But ours was not the case. One of them approached, opened the door, a Russian peacekeeper saw it and did not allow him to enter but he was pushing his way towards us. We all moved to the back of the car, the girls were crying. Then Ms. Aida came up to us with arms open and said: “Don’t be afraid.” We were really frightened. It was hard at that moment… It was dark which also contributed to it. They were adult men, I could see his hand… he was in a mask... We already thought that they were going to capture us. We thought of everything possible in just a few seconds. Nonetheless, we reached the city and showed them that we are here. Our Maxim wanted to hit the Turk and closed the door,” said Vladimir Margaryan, 17.
Now he remembers with a laugh that at first, when he was told that they were leaving for Stepanakert in half an hour, he did not believe. His friends had to call again and ask him to pack quickly.
“We feared that they might not let us pass and sent us back. However, we kept hoping that we would eventually enter Stepanakert. I said if they had not let me go, I would run away, and reach there on foot. At first, when we heard about the blockade, we immediately remembered those days when we returned to Artsakh after the war and there was no electricity and no gas. We thought people did not know what to do. We tried to send something here. We were saying if only there was one person to send a tangerine with. We had many thoughts from afar. Now when I am here... I think, no, we can, we certainly can. I said there and I say here too: only Artsakh water is enough for me. In Goris I was saying - take me to Karabakh, even if I do not eat anything, our sweet air is enough, if only to be in Artsakh.
The blockade also gave me a second family. We became very close with the children we stayed in Goris with. And there was also a desire to always be in Artsakh. I did not even think for a moment that one day I might leave here. When we saw the first lights of Stepanakert, I said: Oh, my God…We all screamed. Then we got there, came out, there was a stranger there, I went over and hugged him. And I started hugging everybody, both those I know and those I do not. Now I do not stay at home, I am always outside, I enjoy my Artsakh, my nostalgia...”