«Քայլ առաջ» սոցիալական հասարակական կազմակերպությունն իրականացնում է «Ձեռք ձեռքի» ծրագիրը։ Շահառուները աուտիզմով 16 տարեկան  երիտասարդներն են, որոնք նյարդաբանական խանգարման հետեւանքով ունեն սահմանափակ աշխատանքային հնարավորություններ։ Ծրագրի նպատակն է՝ հասարակության սոցիալապես խոցելի խմբերի եւ սոցիալական ձեռնարկությունների հզորացումը եւ էկոլոգիապես մաքուր արտադրության խթանումը: Ծրագիրն իրականացվում է «Իզմիրլյան հիմնադրամի» ֆինանսական աջակցության շնորհիվ: Ծրագրի շրջանակներում կազմակերպությունը ձեռք է բերել թղթե բաժակներ արտադրող սարքավորումներ եւ ձեռնամուխ եղել նախ սարքից օգտվելու ուսուցման կազմակերպմանը, շուտով` աշխատանքով ապահովմանը։
Ծրագրի շնորհիվ աուտիզմի ունեցող 19 պատանի աշխատում է «Քայլ Առաջ» ՀԿ-ի սոցիալական ձեռնարկությունում եւ ստանում է կայուն եկամուտ: Աշխատելու հնարավորությունը հզորացման աղբյուր է հանդիսացել պատանիների համար եւ ծնողներն արդեն նկատում են դրական փոփոխություն նրանց վարքագծում:
Ծրագիրը նպաստել է շահառուների սոցիալական ինտեգրմանը եւ հնարավորություն ընձեռել շահառու պատանիների ծնողներին տնօրինել ազատ ժամանակը կրթության, աշխատանքի եւ այլ կարիքների համար:
Ծրագիրը նաեւ նպաստել է «Քայլ Առաջ» ՀԿ-ի ֆինանսական կայունությանը, քանի որ սոցիալական ձեռնարկության կողմից գեներացված շահույթը ուղղորդվում է ՀԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերին: Ավելին՝ այն ապահովում է աշխատանքի հնարավորություն եւ եկամտի կայուն աղբյուր «Քայլ Առաջ» ՀԿ-ի աշխատակիցների համար:
Մեդիամաքսն այցելել է արտադրամաս եւ ծանոթացել ծրագրի ընթացքին։
Վարպետ Սամվելը
Վարպետ Սամվելը ուղղում է ձեռքի ստվարաթուղթը, մոտենում սրահի հաստոցներից մեկին ու սեղմում միացման կոճակը։
- Արշակ ջան, արի կողքիս կանգնիր, որ օգնես,- դիմում է սեղանի մոտ նստած տղաներից մեկին։
Արշակը մի մեծ թղթե տուփ ձեռքին մոտենում է ու սկսում ուշադիր հետեւել հաստոցի աշխատանքին։
Վարպետ Սամվելը եւ Արշակը Վարպետ Սամվելը եւ Արշակը
- Հիշում ես չէ՞, ինչ եմ ասել՝ սարքը րոպեում արտադրում է 40-50 բաժակ։ Եթե ուզում ես մոտ գնալ, սեղմում ես վթարային անջատիչի կոճակն ու նոր մոտենում, - ասում է վարպետ Սամվելն ու շրջվում դեպի լուսանկարիչը - հրաշալի հաստոցներ են, գիտե՞ս, ռոբոտ-հաստոցներ են, ամբողջ աշխատանքն ավտոմատացված է։
Ծրագիր ունի, միացնում ես ու ինքն իրեն սկսում է ստեղծել բաժակները։ Տղաները շատ են օգնում։ Բաժակներն են տեղափոխում, դասավորում։ Սա դեռ սկիզբն է, կտեսնես, շուտով բաժակի արտադրությունը սկզբից վերջ իրենք են անելու։
Վարպետ Սամվելը Վարպետ Սամվելը
Վարպետ Սամվելին օգնող տղաներն ու աղջիկները աուտիզմ ունեն։ Ավան Առինջի 1-ին միկրոշրջանում գտնվող հին մանկապարտեզի շենքում, որը նոր է վերանորոգվել, այս պատանիները սովորում են շփվել ու աշխատանքային հրահանգներին հետեւել։ 19 պատանիներ՝ 16 տղա եւ 3 աղջիկ, ավելի քան մեկ տարի է ակտիվ վերապատրաստման փուլում են։
Վերջին չորս տարում թղթե բաժակների արտադրության գործում հմտացած Սամվել Պողոսյանն ասում է, որ աուտիզմ ունեցող պատանիների հետ աշխատանքն ամենեւին էլ բարդ չէ։
«Երեխան երեխա է, ի՞նչ տարբերություն։ Գուցե որոշ գործեր ավելի դանդաղ են անում, բայց փոխարենը շատ կենտրոնացած եւ ուշադիր են աշխատում»,- բնորոշում է Սամվելը։
Աուտիզմ ունեցող դեռահասները «Քայլ առաջ» սոցիալական ՀԿ-ի կենտրոն են հաճախում ավելի քան 3 տարի։ Կենտրոնն իր գործունեությունը 2017-ից է սկսել, աուտիզմ ունեցող երեխաներին վերականգնողական ծրագիր է առաջարկում, որը ներառում է բազմապրոֆիլ թերապեւտիկ ծառայություններ։
Անորոշ ապագան
Կենտրոնի տնօրենը՝ Արփինե Աշոտյանը, պատմում է, որ փոքրիկների հետ աշխատելիս, մշտապես նույնն հարցն է հղել՝ ի՞նչ է լինելու հետո, երբ այս երեխաները դառնան դեռահասներ ու երիտասարդներ։
Արփինե Աշոտյանը Արփինե Աշոտյանը
«Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող պատանիները աշխատանքի տեղավորման լրջագույն խնդիր ունեն։ Աշխատելու նրանց շանսերը գրեթե զրոյական են, որովհետեւ աուտիզմի պարագայում մենք հուզական խանգարումների, սոցիալական հաղորդակցման, շփման դեֆիցիտի, գերզգայունության, սեւեռված հետաքրքրությունների հետ գործ ունենք։
Երբեմն, շատ դժվար է այս երեխաներին շեղել եւ ուշադրությունը կենտրոնացնել այլ գործողության ուղղությամբ, ցույց տալ մեկ այլ գործի կարեւորությունը», - պարզաբանում է նա:
Իսկ ինչու՞ հենց թղթե բաժակների արտադրություն հարցին Արփինեն պատասխանում է, որ իրը երեխաներին կենցաղից ծանոթ, ամենօրյա օգտագործման է, եւ ստեղծագործելու հնարավորություն է տալիս։
«Հետագայում, գուցե, բաժակների վրա նաեւ նրանց ստեղծագործությունները լինեն», - ասում է Արփինեն։
Երազանքի հետքերով
Ամբողջ ընթացքում մեր զրույցին հետեւող Արշակը 16 տարեկան է։
Աուտիզմ ունեցող դեռահասը, մասնագետների գնահատմամբ, այս 3 տարիների ընթացքում շատ մեծ առաջընթաց է գրանցել, ընկերներ ձեռք բերել ու նպատակ սահմանել՝ անպայման աշխատանքի անցնել այստեղ։
Արշակը Արշակը
«Ինձ շատ է հետաքրքրում բաժակների արտադրությունը։ Սպասում եմ դասերի այս փուլն էլ վերջանա, որ աշխատեմ։ Աշխատանքը շատ լավ է, իմ համար ամենակարեւոր բանն է կյանքում, ես կկարողանամ իմ գումարն աշխատել։ Սա իմ առաջին աշխատանքն է, ընկեր Արփինեն է ինձ ամեն ինչ սովորեցնում։ Այնքան լավ է, որ տանից դուրս ենք գալիս ու գալիս ենք կենտրոն, այստեղ բոլորն իմ ընկերներն են։ 2019 թվականից գալիս եմ այստեղ, սկզբում՝ թերապիաների, հետո ինձ ցույց տվեցին սարքերը, աշխատելու ձեւը ու ես հասկացա, թե ինչքան շատ բան կարող եմ անել», - պատմում է Արշակը: Հետո վերցնում է բաժակները, մոտենում սեղանին ու դրանք 5-ական խմբերի բաժանում սեղանակիցների հետ։
Թերեզա Ավետիսյանը, որը ոչ միայն «Քայլ առաջ» սոցիալական ՀԿ-ի տնօրենն է, այլեւ աուտիզմ ունեցող երեխայի մայրիկ, հետեւում է ընթացքին ու նաեւ ուղղություն ցույց տալիս։ Ամենից շատ «ապրես, կեցցես» բառն է հնչում թե Արփինեի, թե Թերեզայի, թե թերապիստների կողմից։
«Տեսեք, թվում է, թե պատանիները առանձնահատուկ բան չեն անում՝ ընդամենը բաժակները բաժանում են 5-ական խմբերի, ի՞նչ կա որ։ Բայց այս փուլին եւ այս գործողությունն անելու համար ահռելի աշխատանք է կատարվել», - նկատում է Թերեզան։
Թերեզա Ավետիսյանը Թերեզա Ավետիսյանը
Նրա որդին,12-ամյա Սամվելն էլ աուտիզմ ունի եւ թրեյնինգների ժամանակ Թերեզան հաճախ է զուգահեռներ տանում որդու եւ մյուս պատանիների միջեւ։
«Այս աշխատանքը մեծ մոտիվացիա է իր համար՝ աշխատել եւ վարձատրվել։ Այս պատանիների հետ աշխատելիս ես անընդհատ Սամվելին եմ պատկերացնում՝ կկարողանա՞ հաշվել 5-ական, կկարողանա՞ սխալ հաշվելու դեպքում ուղղե՞լ սխալը, կկարողանա։ Ուրեմն սա իրագործելի է, որովհետեւ եթե Սամվելի նման բարդ աուտիզմ ունեցող երեխան կարող է, ուրեմն մյուսներն էլ կարող են», - անկեղծանում է Թերեզան։
Նպատակային քայլերը
Այս ծրագրով հնարավորություն են տալու աուտիզմ ունեցող պատանիներին ստեղծել սեփական եկամուտն ու լինել անկախ։ Օգտակար կլինի նաեւ Կենտրոնի համար՝ բաժակների վաճառքի գումարով կենտրոնը սեփական միջոցներ կունենա եւ կկարողանա շարունակական դարձնել աուտիզմ ունեցող երեխաների առօրյան։
«Պատանիները թղթե բաժակների արտադրության ամբողջ պրոցեսին են մասնակցում՝ պատվերի գրանցումից մինչեւ ապրանքի փաթեթավորում եւ առաքումը։ Այս պահին դեռ դասընթացների շրջանն է, պատանիների առաջընթացը, սակայն, հույս է տալիս, որ ամեն ինչ այնքան լավ է ստացվելու, որ նրանք նաեւ առաքմանը մասնակից դառնան։
Պատանիները բոլոր աշխատանքները հերթափոխով են անում՝ միայն այդպես կկարողանան հասկանալ, ում մոտ ինչ է ստացվում եւ ըստ դրա էլ կատարեն աշխատանքի բաշխում», - բացատրում է Թերեզան։
Արփինեն էլ մանրամասնում է, որ աուտիզմ ունեցող երեխաները հաճախ կարող են ունենալ խոսքային բավականաչափ կարողություններ, բայց չշփվել մարդկանց հետ։ Այս աշխատանքի շնորհիվ մի շատ կարեւոր հարց էլ կլուծեն՝ երեխաների սոցիալական շփումների շրջանակը կընդարձակեն։
«Մինչ հաստոցների գործարկումը մենք փորձում էինք արհեստական ստանալ այս ամենը՝ աղմուկը, լույսը, այն ամենը ինչին իրենք առնչվելու են՝, ներառյալ անծանոթ մարդկանց հետ հաղորդակցումը։ Փորձել ենք գտնել արտադրության հետ կապված հնարավոր բոլոր միջոցները, որ պատանիները ակտիվ աշխատեն եւ շփվեն։ Չենք ուզում, որ այնպես ստացվի, որ հաշմանդամություն ունեցող պատանիներն այստեղ հավաքվեն եւ շփվեն՝ հասարակությունից կտրված։ Նրանք մասնակից են առաքման աշխատանքին, եւ հասցեատիրոջ հետ շփման, եւ պատվերների գրանցման գործին։

Step Forward Social Non-Governmental Organization (NGO) is implementing the “Hand in Hand” project with the financial support of the Izmirlian Foundation. The beneficiaries are 16-year-old young people with autism spectrum disorder who have limited working opportunities due to this neurological disorder. The objective of the project is to empower socially vulnerable groups and social enterprises, as well as to promote environmentally friendly production. Under the project, the NGO acquired equipment for production of paper cups and carried out training in the use of the machines for young people with autism as potential employees.
Due to the project, 19 young people with autism work in the social enterprise of Step Forward NGO and receive a stable income. The opportunity to work has been a source of empowerment for these young people, and their parents are already noticing a positive change in their behavior.
The project facilitated the social integration of the beneficiaries, enabling their parents to dedicate their free time to education, employment, and other needs.
The project has contributed to the financial sustainability of Step Forward NGO, as the profits generated by the social enterprise are directed to other projects the NGO implements. Moreover, it provides employment opportunities and a sustainable source of income for the employees of Step Forward NGO.
Mediamax visited the workshop and learnt about the progress of the project.
Master Samvel
Master Samvel straightens the cardboard in his hands, approaches one of the machines and presses the power button.
“Arshak jan, come and stand next to me so that you can help," Master Samvel addresses one of the boys sitting at the table.
Samvel Poghosyan and Arshak Samvel Poghosyan and Arshak
Arshak goes up to him, carrying a large box of paper, and starts observing how the machine operates.
“You remember what I told you, don’t you? The machine produces from 40 to 50 cups per minute. If you want to go closer, you press the emergency power off button, and only after that you can go close to the machine,” says Master Samvel and turns to the photographer, “These are amazing machines, you know, they are robot-machines. All the work is automated. It has a built-in program, you turn it on, and the machine starts making cups all by itself. The boys help a lot. They carry the cups and stack them. This is just the beginning. You will see, soon they will manage the production from the beginning to the end on their own.”
Samvel Poghosyan Samvel Poghosyan
The boys and girls helping Master Samvel have autism. In the building of the old kindergarten, located in Avan-Arinj 1st Microdistrict and renovated recently, these young people learn to communicate and follow work instructions. The nineteen teenagers – sixteen boys and three girls – have received intensive training for more than a year.
Samvel Poghosyan, who has become skilled in the production of paper cups during the last four years, says that working with teenagers with autism is not difficult at all.
“A child is a child, there is no difference. They may do some things more slowly, but instead they are extremely focused and work carefully,” says Samvel.
These teenagers with autism have been attending the center of Step Forward Social NGO for more than three years. The center has been operating since 2017, offering a rehabilitation program for children with autism, which includes multi-profile therapeutic services.
The Uncertain Future
The director of the center, Arpine Ashotyan, says that while working with children, she has been constantly asking herself the same question: “What will happen when these children become teenagers and young adults?”
Arpine Ashotyan Arpine Ashotyan
“In Armenia, young people with disabilities face serious employment problems. Their chances to find a job are almost non-existent, because in the case of autism we are dealing with emotional disorders, lack of social communication and interaction, hypersensitivity and obsessive interests. Sometimes, it is very difficult to distract these children and focus their attention on some other action or to show the importance of some other task.”
When asked why production of paper cups, Arpine says that paper cups are daily used items that the children are familiar with in everyday life, and they allow room for creativity.
“Maybe in the future, the children’s art will be placed on the cups,” says Arpine.
In the Footsteps of a Dream
Arshak, who has been following our conversation all along, is sixteen years old.
According to the specialists, the teenager with autism has made great progress during these three years, making friends and setting a goal to start working here by all means.
Arshak Arshak
“I am very interested in the production of cups. I am waiting for this training stage to end so that I can work. Working is very good. For me, it is the most important thing in life as I will be able to earn money. This is my first job. Ms. Arpine is the one who teaches me everything. I’m so happy to be able to go out and come to this center. Everyone here is my friend. I have been coming here since 2019, first for therapies, then they showed me the machines and how to operate them, and I realized how much I could do,” says Arshak. Then taking the cups, Arshak goes to the table and arranges them into stacks of five with his teammates.
Teresa Avetisyan, the director of Step Forward social NGO, but also the mother of a child with autism, monitors the process and gives instructions. During this entire process, the words most often used by Arpine, Teresa and the therapists are “Good job! Way to go!"
“It might seem that there is nothing special in what these teenagers are doing. They are just arranging the cups in stacks of five. What's the big deal? Nevertheless, a tremendous amount of work has been done to achieve this, so that they are able to carry out this action,” says Teresa.
Teresa Avetisyan Teresa Avetisyan
Teresa’s son, 12-year-old Samvel is also autistic, and during the training process Teresa often draws parallels between her son and other teenagers.
“This job – to work and get paid – is a great motivation for him. While working with these young people, I constantly imagine Samvel. Will he be able to count to five? Will he be able to correct his mistake if he makes one while counting? He will. That means this is feasible, because if a child with complex autism like Samvel can, then others will be able too,” says Teresa.
The Targeted Steps
Arpine says that this project will give young people with autism the opportunity to have their own income and become independent. The center will also benefit.  The money generated from the sales will ensure the financial sustainability of the center enabling the continuous provision of services for children with autism.
“The children participate in the entire production process of paper cups, from order registration to product packaging and delivery. At the moment, the teenagers are still in the training stage. The progress they have made so far, however, gives hope that everything will turn out so well that they will also be able to take part in the delivery processes. The teens work in shifts. This helps them understand who does which particular part of the work well, so that they can delegate the work and responsibilities accordingly,” Teresa explains.
Arpine adds that children with autism can often have sufficient verbal abilities, but cannot communicate with people. Thanks to this opportunity, they will also solve a very important issue: they will expand the circle of the children's social interaction.
“Before the machines were put into operation, we were trying to mimic the work environment – the noise, the light, everything they will be dealing with, including communication with clients. We have tried to find all possible means related to production, so that the children can work and communicate actively. We do not want for the young people with disabilities to gather here and only communicate with each other, cut off from society. They are involved in the processes of delivery, communication with the client, and order registration.