Նունե Նազարյանը եւ Թոնի Այոմին
Երբ ռոքի սիրահարները Իեն Գիլանին ու Թոնի Այոմիին «թույլ տվեցին» մտնել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց, նվագախումբն արդեն բեմին էր՝ պատրաստ հնչեցնելու Smoke on the water երգը: Հայտնի ռոք աստղերի կատարմամբ այս երգի ձայնագրությունն ու սկավառակի վաճառքը 30 տարի առաջ օգնեցին երկրաշարժից ցնցված Հայաստանին:
2009 թվականին Մեդիամաքսը նախաձեռնել էր  «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» (Armenia Grateful 2 Rock) նախագիծը եւ Հայաստան հրավիրել Deep Purple խմբի մենակատար Իէն Գիլանին, Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմիին, Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դիին:
Գյումրի ու Սպիտակ այցի ժամանակ ռոքի աստղերը հուզվելու շատ առիթներ ունեցան, բայց մի բան նրանց հատկապես տպավորել էր՝ տնակներում գործող թիվ 6 երաժշտական դպրոցի անմխիթար վիճակն ու աշակերտների տաղանդը:
Որոշեցին երեխաների համար ստեղծել ավելի լավ միջավայր ու մեծ երազանքներ ունենալու հնարավորություն: Այդ այցից չորս տարի անց, 2013-ին Հայ Օգնության Ֆոնդի-ի, Մեդիամաքսի ու Ջոն Դիի ղեկավարած Do Something նախաձեռնության ջանքերով ու աջակիցների օգնությամբ բացվեց Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նորակառույց շենքը:
«Մենք համերգներ ենք տվել դոմիկների մեջ, խճաքարերի վրա, նավթավառի ուղեկցությամբ: Հիմա ոնց որ վատ տնից տեղափոխված լինենք շքեղ ապարանք»,- ասում է Անահիտ Սեյրանյանը, որը 34 տարի դպրոցում ջութակի դասեր է տալիս:
Սիրելի երաժիշտներին տեսնել ցանկացողների համար դահլիճը փոքր էր: Ովքեր չկարողացան ներս մտնել, բաց պատուհաններից հետեւեցին հանդիպմանը: Ծափերի ներքո դպրոց եկած ռոք աստղերն իրենք էին հաջորդ 40 րոպեն ծափ տալիս, երբեմն՝ հոտնկայս՝ ոգեւորելով դպրոցի աշակերտներին:
Նունե Նազարյանը 16 տարեկան էր, երբ Իէն Գիլանն ու Թոնի Այոմին 2009 թվականին առաջին անգամ եկան իրենց դպրոց: Այդ ժամանակ Նունեն ավարտել էր ջութակի դասարանը, վոկալ էր սովորում ու հյուրերի համար կատարեց ջազային ստեղծագործություն: 10 տարի անց նա նորից բեմին է՝ արդեն սիրելի ռոք երաժիշտների կատարումներով:
Նունե Նազարյանը Նունե Նազարյանը
«Իրենց անձամբ տեսնելը շատ խորը ազդեցություն ունեցավ ինձ վրա, ամրապնդեց իմ սերը ռոքի հանդեպ: Այդ ժամանակ ես միանշանակ որոշեցի, որ ռոքն իմ կյանքն է, ես պարտադիր պետք է դրանով զբաղվեմ: Չնայած՝ երկու ամիս պատրաստվում էի այս համերգին, բայց, միեւնույն է, անհավատալի է:
Շատ երջանիկ եմ, որ պատիվ ունեմ արդեն երկրորդ անգամ ելույթ ունենալ Իէն Գիլանի ու Թոնի Այոմիի համար: Ցանկացած երաժիշտ, երաժշտասեր գիտի, թե դա ինչ զգացողություն է»,- հուզված պատմում է Նունեն՝ ցույց տալով իր էլեկտրական կիթառը՝ սիրված երաժիշտների ստորագրությամբ:
Նունե Նազարյանը եւ Թոնի Այոմին Նունե Նազարյանը եւ Թոնի Այոմին
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցը 220 աշակերտ ունի: Ուսուցիչներն ասում են՝ թիվը նկատելի աճել է նորակառույց շենք տեղափոխվելուց հետո: Հիմա ավելի շատ երեխաների կրթելու հնարավորություն ունեն:
«Ապշեցուցիչ էր, ֆանտաստիկ: Կարծում եմ, որ երաժշտության ոգին կրկին այստեղ է: Երաժշտությունն ամենապարզ միջոցն է մարդկանց երջանիկ եւ միասնական դարձնելու: Երաժշտության ոգին վերադարձել է Գյումրի», - ասում է Գիլանը:
Ի տարբերություն Իէն Գիլանի, որն անձամբ էր մասնակցել դպրոցի բացմանը, Թոնի Այոմին առաջին անգամ էր հյուրընկալվում այստեղ.
Թոնի Այոմին՝ երեխաների հետ Թոնի Այոմին՝ երեխաների հետ
«Հրաշալի է տեսնել երիտասարդների, որոնք այսքան ներծծված են երաժշտությամբ, նվագում են սրտով: Ես վայելեցի նրանց կատարումները: Այնքան հպարտ եմ լինել այս ամենի մի մասնիկը»:

Nune Nazaryan and Tony Iommi
When Ian Gillan and Tony Iommi finally made it to the Gyumri N6 Music School through the crowd of rock lovers eager to meet them, the orchestra was already waiting on the stage, ready to perform ‘Smoke on the Water’. The rock legends re-recorded that song 30 years ago to raise funds for Armenia when the country was reeling after a powerful earthquake.
In 2009, Mediamax launched the Armenia Grateful 2 Rock project and invited Ian Gillan (Deep Purple), Tony Iommi (Black Sabbath) and founder of Rock Aid Armenia Jon Dee to Armenia. The guests had many a reason to feel emotional while visiting Spitak and Gyumri, but one thing caught their eye over the others: the miserable state of Gyumri N6 Musical School, cooped up in containers (“domiks”), and the talent of its students.
The decision was made: secure a better environment for the children and give them the opportunity to dream big. Four years later, Mediamax and Jon Dee’s Do Something in partnership with Fund for Armenian Relief (FAR) opened the new building of the school.
“We used to give concerts in these containers, on crushed stone, by the light of a petroleum lamp. Now we feel like we have moved from a shack to a palace,” said Anahit Seyranyan, who taught violin at N6 School for 34 years.
Ian Gillan Ian Gillan
The hall was too small to host all who came to see the rock legends, and whoever was left outside simply watched through the open windows. Tony Iommi and Ian Gillan entered the school to the applause, and for the next 40 minutes they applauded themselves, standing up sometimes, to encourage the young musicians.
Nune Nazaryan was 16 years old when they visited N6 School for the first time. She had completed her violin course and started the singing course. For the distinguished guests, she sang a jazz song for the guests. Ten years later Nune was back on the stage, this time to perform a rock composition.
Nune Nazaryan Nune Nazaryan
“Meeting them in person had such a huge impact on me. It made my love for rock much stronger. I decided that rock was my life and I had to be in it. I have been preparing for this concert for two months, but I still can’t believe it is real. I am so, so happy to have the honor to perform for Ian Gillan and Tony Iommi for the second time. Any musician and music lover can understand what I am feeling,” said Nune and showed us her electric guitar, which now bears the autographs of her idols.
Nune Nazaryan and Tony Iommi Nune Nazaryan and Tony Iommi
Gyumri N6 Music Shool has 220 students now. The teachers say the number went up after the new building was opened. More children have the opportunity to get music education.
“It was fantastic, just fantastic. The spirit of music is here again. Music is the easiest way to unite people, make them happy. The spirit of music has returned to Gyumri,” said Gillan.
He attended the opening of the school in 2013, but for Tony Iommi, this was the first visit.
Tony Iommi with the children Tony Iommi with the children
“It’s great to see young people so involved in music and playing with so much love. I really enjoyed their performance. I am so, so proud to be a part of all this,” he said.