Ներկայացում ենք «Կայուն զարգացման օրակարգ-2030»-ի եւ կլիմայի փոփոխության հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Դավիդ Նաբարոյի հոդվածը:
Մեկ տարի առաջ 193 երկրների ղեկավարներ ի մի եկան՝ հանձն առնելու վերջ տալ աղքատությանը, պայքարելու կլիմայի փոփոխության դեմ եւ հաղթահարելու անարդարությունը։ Նրանք համաձայնության եկան աշխարհի եւ համայն մարդկության ապագայի վերաբերյալ մի պլանի շուրջ։ Պլանը՝ «Կայուն զարգացման օրակարգ-2030»-ը, առաջարկում է ավելի լավ ապագա ամբողջ աշխարհի միլիարդավոր մարդկանց, ինչպես նաեւ մեր մոլորակի համար՝ որպես ամբողջություն։
Նախքան 2030 թվականի վերջնաժամկետն իր սահմանած 17 Կայուն զարգացման նպատակներն իրողություն դարձնելը ամենահավակնոտ ձեռնարկումներից է, որ համաշխարհային հանրությունը երբեւէ ստանձնել է։ Սակայն վստահ եմ՝ եթե բոլոր գործողությունների առանցքում լինեն մարդիկ, եթե շահագրգիռ կողմերը տեր լինեն իրենց հանձնառությանը, եւ եթե գերիշխի գործընկերության ոգին, ապա առաջիկա տասնչորս տարիներին հաջողության պակաս չի լինի։
Իմ լավատեսության պատճառը Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ-ներ) բնույթն է։ Նպատակները հիմնված էն 4 զորեղ սկզբունքների վրա։ Առաջին՝ դրանք կապակցված են ու անբաժանելի եւ իրար են շաղկապում զարգացումը, մարդու իրավունքները, խաղաղությունն ու անվտանգությունը։ Երկրորդ՝ դրանք համընդհանուր են։ Դրանք վերաբերում են յուրաքանչյուր անձի՝ որտեղ էլ որ նա ապրի։ Երրորդ՝ դրանք պետք է իրականացվեն ողջ հասարակության ներառական մասնակցության միջոցով։ Չորրորդ՝ դրանց իրականացման ընթացքում ոչ ոք չպետք է անտեսվի։ ԿԶՆ-ներն ստեղծել են մի ընդհանուր նպատակ՝ հանուն եկող սերունդների բարեկեցության եւ ապագա ունեցող մոլորակի։ Ահա թե ինչու բոլոր ոլորտներում մենք ականատես եղանք արագընթաց, հաստատուն եւ նույնիսկ հրատապ անցման դեպի ավելի կայուն գործելակարգեր եւ քաղաքականություններ։
Այս առաջին տարեդարձին՝ «ԿԶՆ 1-ին տարի», 50-ից ավելի կառավարություններ, ինչպես նաեւ բազմաթիվ գործարարներ, գիտնականներ եւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ ակտիվացրել են իրենց ջանքերը՝ ուղղված ԿԶՆ-ներն իրենց քաղաքականությունների ու գործողությունների առանցքային հենքը դարձնելուն, տվյալների հավաքագրմանն ու վերլուծությանն ավելի մեծ ուշադրություն ու ներդրումներ հատկացնելուն՝ որոշումների համար պատշաճ հիմքերի ստեղծման եւ ոչ մեկին չանտեսելու նպատակով։
Տեղական մակարդակում հարյուրավոր քաղաքներ ու համայնքներ ընդունում են նպատակներին հասնելու իրենց սեփական պլանները։ Եվ հազարավոր համայնքներ՝ հասարակության տարբեր հատվածներից, նպատակային գործողություններ են ձեռնարկել ԿԶՆ դրոշի ներքո։
Բոլոր այս քայլերը շարժիչ ուժ են ստեղծել՝ ուղղված կլիմայի փոփոխության սահմանափակմանը, գենդերային հավասարության առաջխաղացմանը, բնական աղետների մեղմմանը, զանգվածային միգրացիայի խնդրի լուծմանը եւ անհավասարության նվազեցմանը։
Անցած հուլիսին քսաներկու կառավարություններ Միավորված ազգերի կազմակերպությանը ներկայացրեցին ԿԶՆ իրենց պլանները։ Նրանք ցույց տվեցին, թե ինչպես են ԿԶՆ-ները դարձրել ազգային զարգացման առանցքային շրջանակը։ Նրանք ապահովում են, որ գործողությունները լինեն համահունչ, ծրագրերն աշխատեն փոխկապակցված ու նպատակաուղղված, եւ որ ֆինանսական միջոցներն օգտագործվեն հնարավորինս արդյունավետորեն։ Սա նշանակում է, որ զարգացմանն ուղղված համագործակցությունը ներդաշնակեցվելու է ԿԶՆ-ներին։
Կլիմայի փոփոխության Փարիզի համաձայնագրով ստեղծված պատեհությունը նույնպես թափ է հավաքում, եւ մինչ այս պահը համաձայնագիրը վավերացրել են քսանյոթ պետությունների կառավարություններ, այդ թվում՝ ջերմոցային գազերի ամենախոշոր արտանետողները՝ Չինաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։
Այլ ճյուղեր նույնպես դրական թափ են հավաքում։ Նկատելի փոփոխություն կա այն հարցում, թե ինչպես է իրականացվում ձեռնարկատիրական գործունեություն՝ ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնելով զարգացման սոցիալական, տնտեսական եւ բնապահպանական չափումներին։ Եվ ՄԱԿ-ն էլ անցում է կատարել համատեղ աշխատանքի՝ աջակցություն ներդաշնակեցված քաղաքականությունների՝ սկսած ծրագրերի վրա ուշադրություն սեւեռելուց մինչեւ շահագրգիռ կողմերի համախմբում, ինչպես նաեւ ջանքերի ներդաշնակեցում այնպես, որ գործընկերները կարողանան աշխատել միասին՝ արդյունավետորեն եւ ծախսարդյունավետորեն։
Հստակ է, որ ահռելի առաջընթաց քայլեր են կատարվել։
Բայց շատ ավելի՛ն դեռեւս պետք է արվի ԿԶՆ պլանն իրականացնելու համար։ ԿԶՆ-ները կոնկրետ թիրախներ են սահմանում բոլորի համար՝ հաղթահարելու այն մարտահրավերները, որոնց բախվում են մեր մոլորակն ու ողջ աշխարհի մարդիկ։
Ինչպե՞ս ենք հաստատուն մնալու այս ուղու վրա եւ իրականություն դարձնելու մեր կայուն ապագան։
Ահա այստեղ է, որ առաջ է գալիս ամենից կարեւոր շահագրգիռ կողմը՝ բնակչությունը։ Հասարակական աջակցությունը եւ հանրային ճնշումը էական դեր են խաղալու ԿԶՆ-ները նպատակից իրականություն դարձնելու գործում։ Իմ նպատակն է, որ մինչեւ 2017 թվականի վերջն ամբողջ աշխարհում 2 միլիարդ մարդ իրազեկ լինի ԿԶՆ-ների վերաբերյալ, ու եւս մեկ միլիոնը դառնա ակտիվիստ՝ «փոփոխության հարուցիչներ», որոնք ներգործում են որոշում կայացնողների վրա եւ նրանց ստիպում հաշվետու լինել, մինչեւ որ մենք կվերափոխենք մեր աշխարհն ու ավելի կայուն կդարձնենք այն։
Երեխաներն ու երիտասարդները հատկապես կարեւոր դեր ունեն՝ որպես սոցիալական շարժումների դեմք, սոցիալական փոփոխության տանող ուժ եւ գալիք սերունդների համար ավելի կայուն ապագայի ջահակիր։
ԿԶՆ-ների ընդունման մեկամյակը հնարավորություն է՝ նշելու բոլոր ձեռքբերումները, ավելին անելու ԿԶՆ-ները իրականություն դարձնելու ուղղությամբ եւ, որ ամենակարեւորն է, իրենց ջանքերի համար շնորհակալություն հայտնելու կառավարություններին, գործարար աշխարհին, քաղաքացիական հասարակության խմբերին ու երիտասարդներին՝ ողջ աշխարհից։
Եթե բոլոր առնչվող շահագրգիռ կողմերը շարունակեն աշխատել կայուն եւ դիմակայուն աշխարհ կառուցելու ուղղությամբ, ապա հետագա տասնչորս տարիներին ԿԶՆ թիրախների իրականացումն ու մեր ապրելակերպի ձեւափոխումը իսկապես իրականանալի խնդիր կդառնան։

Maintaining the Momentum: Building on Year One of the SDGs
By Dr. David Nabarro, Special Adviser to the UN Secretary General for the 2030 Agenda for Sustainable Development and Climate Change
One year ago, leaders of 193 countries came together to commit to ending poverty, combatting climate change, and fighting injustice. They agreed a plan for the future of the world and its people. The plan-the 2030 Agenda for Sustainable Development, offers a better future for billions of people around the world and for our planet as a whole.
Turning its seventeen Sustainable Development Goals into reality before the 2030 target date will be one of the most ambitious undertakings the global community has ever taken. But I am confident that if people are at the centre of all actions, if the commitment of stakeholders is maintained and if the spirit of partnership prevails, there will be no shortage of success in the next fourteen years.
I am optimistic is because of the nature of the Sustainable Development Goals (SDGs). The Goals are underpinned by 4 powerful principles.  First–they are connected and indivisible, linking development, human rights, peace and security.  Second–they are universal. They apply to every person everywhere. Third–they are to be implemented through inclusive participation of all of society.  Fourth – as they are implemented no-one should be left behind. The SDGs have created a common purpose for the well-being of coming generations and for a planet that is fit for the future. This is why we have seen a fast, strong, and even urgent shift from all sectors toward more sustainable practices and policies.
In this first year anniversary-“SDG Year 1” -more than 50 governments, and also numerous businesses, scientists and civil society organizations have stepped up their efforts to make the SDGs a central framework for their policies and actions, and have increased their focus and investment on data collection and analysis to guide decisions and leave no one behind.
At the local level, hundreds of cities and municipalities are adopting their own plans to achieve the goals. And thousands of communities from different sectors of society have accelerated actions under the SDG banner.
All these steps have built momentum to limiting climate change, advancing gender equality, mitigating natural disasters, addressing mass migration, and reducing inequality.
This past July, twenty-two governments presented to the United Nations their SDG plans. They showed how they have made the SDGs a central framework for national development. They help ensure that actions are aligned, that programmes work in synergy and that finance is used as efficiently as possible. This means that development cooperation will be aligned with the SDGs.
The momentum behind the Paris Agreement on Climate Change is also accelerating and so far governments of twenty-seven nations have ratified the agreement-including the world’s largest emitters of greenhouses gases, China and the United States.
Other sectors are building momentum too. There has been a noticeable transformation in how businesses are done with greater focus on social, economic and environmental dimensions of development. And the UN has shifted to joint working in support of aligned policies from focusing on projects to convening stakeholders, and aligning efforts so that partners can work together in an efficient and effective manner.
It is clear that enormous strides have been made.
But much more has to be done to implement the SDG plan.  The SDGs lay out specific targets for all to solve the challenges our planet and people around the world are facing.
How do we stay on this path and realize a sustainable future?
That is where the most important stakeholder-the people-comes in. Public support and public pressure will be essential for transforming the SDGs from aspiration into reality. My aim is for 2 billion people around the world to be aware of the SDGs by the end of 2017 and for another million people to become activists-to be change-agents who press decision-makers and who hold them accountable until we have transformed our world and made it more sustainable.
Children and youth have a particularly important role to play, as the face of social movements, the drivers of social change and the torchbearers of a more sustainable future for generations to come.
The first anniversary of the adoption of the SDGs is an opportunity to celebrate all achievements made, to do more to make SDGs a reality and most importantly to thank the governments, businesses, civil society groups and young people around the world for all their efforts.
If all the relevant stakeholders continue to work towards building a sustainable and resilient world, achieving the SDG targets in the next fourteen years and transforming the way we live really is a feasible objective.