4 հարց ու պատասխան. ԱՄՆ-Ադրբեջան ռազմավարական գործընկերության խարտիան - Mediamax.am
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը 2026թ. փետրվարի 10-ին Բաքվում ստորագրել են Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջեւ ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիան:
Մեդիամաքսը ծանոթացել է փաստաթղթին:
1․ Արդյո՞ք փաստաթղթում հիշատակվում է TRIPP նախագիծը:
Այո՛, հիշատակվում է:
Խարտիայում ասվում է.
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են համատեղ աշխատել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության խթանման ուղղությամբ՝ շեշտադրում կատարելով Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի (Միջին միջանցք) վրա՝ ցամաքային, ծովային եւ օդային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ եւ տեղեկատվական փոխկապակցվածության, առեւտրի եւ տարանցման խթանման, մաքսային հսկողության եւսահմանհատումների, միջազգային մուլտիմոդալ լոգիստիկայի եւ հարակից այլ ոլորտներում համագործակցության միջոցով:
Նրանք ընդունում են «Թրամփի երթուղին՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարօրության» (TRIPP) նախագծի կարեւորությունը՝ որպես մուլտիմոդալ փոխկապակցվածության ծրագրի, որը կապահովի անխափան հաղորդակցություն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ՝ ներգրավված երկրների միջազգային եւ ներպետական կապերի փոխադարձ օգուտներով, ինչպես նաեւ կբացահայտի տարածաշրջանի ներուժը միջազգային առեւտրի եւ տարանցման համար՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Խաղաղության վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի հռչակագրի համաձայն»:
2․ Կողմերը գործակցելո՞ւ են ատոմային էներգետիկայի հարցերում:
Փաստաթղթում այս ուղղությանը հատկացված է ընդամենը մեկ նախադասություն.
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են խորացնել համագործակցությունը քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի բնագավառում»։
3․ Ի՞նչ է ասվում փաստաթղթում արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում համագործակցության մասին:
Խարտիայում նշվում է.
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են ընդլայնել համագործակցությունը ԱԲ ոլորտում գործընկերությունների զարգացման ուղղությամբ եւ, անհրաժեշտության դեպքում, խթանել համագործակցությունը տիեզերական արդյունաբերության մեջ ու ներդրումները թվային ենթակառուցվածքներում, ներառյալ՝ մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունում ԱԲ տվյալների
մշակման կենտրոնների զարգացումը:
Հիմնվելով առաջավոր միջազգային փորձի վրա՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են դիտարկել մասնագիտացված մեխանիզմների ստեղծման հարցը, ինչպիսիք են՝ համատեղ գիտահետազոտական եւ փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների աջակցության գործիքները, նորարարական «կամուրջ-հարթակները» եւ կիբեռանվտանգության ու արհեստական բանականության ոլորտային նախաձեռնությունները, որոնք նախատեսված են մասնավոր վենչուրային կապիտալի խրախուսման, տեխնոլոգիաների մշակման վաղ փուլերում ռիսկերի նվազեցման եւ առեւտրայնացման արագացման համար»։
4․ Ի՞նչ տեղ է հատկացված փաստաթղթում անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը:
Այդ հատվածը, թերեւս, ամենակարեւորն է Խարտիայում.
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խորապես գնահատում են Ադրբեջանի ներդրումը միջազգային խաղաղապահ ջանքերում, որոնց շրջանակներում ադրբեջանական ուժերը ծառայել են Միացյալ Նահանգների եւ կոալիցիոն գործընկերների հետ միասին՝ հանուն միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման:
1.    Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մտադիր են ընդլայնել պաշտպանական համագործակցության եւ անվտանգության ոլորտում փոխգործակցության շրջանակները, ներառյալ՝ պաշտպանական նշանակության արտադրանքի վաճառքը.
2.    Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, հաշվի առնելով ահաբեկչության սպառնալիքի դեմ պայքարի ընդհանուր հանձնառությունը, մտադիր են ընդլայնել հակաահաբեկչության ոլորտում առկա համագործակցությունը.
3.    Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մտադիր են համագործակցել կիբեռանվտանգության եւ կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանության ոլորտներում կարողությունների հզորացման նպատակով.
4.    Հաշվի առնելով լուրջ մարտահրավերները, որոնց բախվում է Ադրբեջանի Հանրապետությունը՝ պայմանավորված ականների եւ այլ պայթուցիկ նյութերի առկայությամբ, Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մտադիր են համագործակցել հումանիտար ականազերծման կարողությունների զարգացման ուղղությամբ՝ ֆինանսական աջակցության եւ տեխնոլոգիաների փոխանցման միջոցով»:

Charter on Strategic Partnership between the US and Azerbaijan: 4 questions and answers - Mediamax.am
2175 views
Charter on Strategic Partnership between the US and Azerbaijan: 4 questions and answers
Azerbaijani President Ilham Aliyev and U.S. Vice President JD Vance signed a Charter on Strategic Partnership between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States on February 10 in Baku.
Mediamax got familiarized with the document.
1.    Is the TRIPP project mentioned in the document?
Yes, it is mentioned.
The Charter states:
“The Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to work together to promote regional connectivity, with a focus on the Trans-Caspian Transport Corridor (Middle Corridor) by cooperation on land, maritime, and air transportation infrastructure development; energy and data connectivity; trade and transit facilitation; customs control and border crossing; international multi-modal logistics; and other related areas.
They acknowledge the importance of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), as a multi-modal connectivity project that will provide unimpeded connectivity between the main part of the Republic of Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic with reciprocal benefits for international and intra-state connectivity for the countries involved, and unlock the region’s potential for international trade and transit in line with the Washington Peace Summit Declaration of August 8, 2025.”
2.    Will the parties cooperate in the field of nuclear energy?
This topic is addressed in the document in only a single sentence.
“The Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to deepen civil nuclear cooperation”
3.    What does the document say about cooperation in the field of AI?
“The Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to expand collaboration on developing AI partnerships, and, where appropriate, to promote cooperation in the space industry and investments in digital infrastructure, including the development of AI data centers in the Republic of Azerbaijan in cooperation with the private sector.
Building on international best practices, the Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to examine the creation of dedicated mechanisms, such as joint R&D support instruments, innovation bridge platforms, and sector-focused initiatives in cybersecurity and artificial intelligence – designed to catalyze private venture capital, de-risk early-stage technology development, and accelerate commercialization.”
4.    What place is given to security cooperation in the document?
The most significant.
“The United States deeply values Azerbaijan’s contributions to international peacekeeping efforts where Azerbaijani forces served alongside the United States and coalition partners to advance international and regional security.
1. The Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to expand the scope of their defense and security cooperation, including defense sales;
2. Given their shared commitment to countering the scourge of terrorism, the Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to expand their existing counterterrorism cooperation;
3. The Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to cooperate to increase capabilities in the field of cybersecurity and critical infrastructure protection;
4. Being mindful of serious challenges faced by the Republic of Azerbaijan due to contamination with landmines and other explosives, the Republic of Azerbaijan and the United States of America intend to cooperate in capacity building in humanitarian de-mining through financial support and technology transfer.”