4 հարց ու պատասխան. ԱՄՆ-Ադրբեջան ռազմավարական գործընկերության խարտիան - Mediamax.am
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը 2026թ. փետրվարի 10-ին Բաքվում ստորագրել են Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջեւ ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիան:
Մեդիամաքսը ծանոթացել է փաստաթղթին:
1․ Արդյո՞ք փաստաթղթում հիշատակվում է TRIPP նախագիծը:
Այո՛, հիշատակվում է:
Խարտիայում ասվում է.
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են համատեղ աշխատել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության խթանման ուղղությամբ՝ շեշտադրում կատարելով Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի (Միջին միջանցք) վրա՝ ցամաքային, ծովային եւ օդային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ եւ տեղեկատվական փոխկապակցվածության, առեւտրի եւ տարանցման խթանման, մաքսային հսկողության եւսահմանհատումների, միջազգային մուլտիմոդալ լոգիստիկայի եւ հարակից այլ ոլորտներում համագործակցության միջոցով:
Նրանք ընդունում են «Թրամփի երթուղին՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարօրության» (TRIPP) նախագծի կարեւորությունը՝ որպես մուլտիմոդալ փոխկապակցվածության ծրագրի, որը կապահովի անխափան հաղորդակցություն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ՝ ներգրավված երկրների միջազգային եւ ներպետական կապերի փոխադարձ օգուտներով, ինչպես նաեւ կբացահայտի տարածաշրջանի ներուժը միջազգային առեւտրի եւ տարանցման համար՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Խաղաղության վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի հռչակագրի համաձայն»:
2․ Կողմերը գործակցելո՞ւ են ատոմային էներգետիկայի հարցերում:
Փաստաթղթում այս ուղղությանը հատկացված է ընդամենը մեկ նախադասություն.
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են խորացնել համագործակցությունը քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի բնագավառում»։
3․ Ի՞նչ է ասվում փաստաթղթում արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում համագործակցության մասին:
Խարտիայում նշվում է.
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են ընդլայնել համագործակցությունը ԱԲ ոլորտում գործընկերությունների զարգացման ուղղությամբ եւ, անհրաժեշտության դեպքում, խթանել համագործակցությունը տիեզերական արդյունաբերության մեջ ու ներդրումները թվային ենթակառուցվածքներում, ներառյալ՝ մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունում ԱԲ տվյալների
մշակման կենտրոնների զարգացումը:
Հիմնվելով առաջավոր միջազգային փորձի վրա՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ն մտադիր են դիտարկել մասնագիտացված մեխանիզմների ստեղծման հարցը, ինչպիսիք են՝ համատեղ գիտահետազոտական եւ փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների աջակցության գործիքները, նորարարական «կամուրջ-հարթակները» եւ կիբեռանվտանգության ու արհեստական բանականության ոլորտային նախաձեռնությունները, որոնք նախատեսված են մասնավոր վենչուրային կապիտալի խրախուսման, տեխնոլոգիաների մշակման վաղ փուլերում ռիսկերի նվազեցման եւ առեւտրայնացման արագացման համար»։
4․ Ի՞նչ տեղ է հատկացված փաստաթղթում անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը:
Այդ հատվածը, թերեւս, ամենակարեւորն է Խարտիայում.
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խորապես գնահատում են Ադրբեջանի ներդրումը միջազգային խաղաղապահ ջանքերում, որոնց շրջանակներում ադրբեջանական ուժերը ծառայել են Միացյալ Նահանգների եւ կոալիցիոն գործընկերների հետ միասին՝ հանուն միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման:
1.    Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մտադիր են ընդլայնել պաշտպանական համագործակցության եւ անվտանգության ոլորտում փոխգործակցության շրջանակները, ներառյալ՝ պաշտպանական նշանակության արտադրանքի վաճառքը.
2.    Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, հաշվի առնելով ահաբեկչության սպառնալիքի դեմ պայքարի ընդհանուր հանձնառությունը, մտադիր են ընդլայնել հակաահաբեկչության ոլորտում առկա համագործակցությունը.
3.    Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մտադիր են համագործակցել կիբեռանվտանգության եւ կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանության ոլորտներում կարողությունների հզորացման նպատակով.
4.    Հաշվի առնելով լուրջ մարտահրավերները, որոնց բախվում է Ադրբեջանի Հանրապետությունը՝ պայմանավորված ականների եւ այլ պայթուցիկ նյութերի առկայությամբ, Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մտադիր են համագործակցել հումանիտար ականազերծման կարողությունների զարգացման ուղղությամբ՝ ֆինանսական աջակցության եւ տեխնոլոգիաների փոխանցման միջոցով»:

Хартия о стратегическом партнерстве США и Азербайджана: 4 вопроса и ответа - Mediamax.am
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и вице-президент США Джей Ди Вэнс подписали 10 февраля в Баку Хартию о стратегическом партнерстве между правительством Азербайджанской Республики и Правительством США.
Медиамакс ознакомился с документом.
1.    Упоминается ли в документе проект TRIPP?
Да, упоминается.
В Хартии говорится:
«Азербайджанская Республика и США намерены работать вместе для продвижения региональной связности с упором на Транскаспийский транспортный коридор (Средний коридор) посредством сотрудничества в области развития наземной, морской и воздушной транспортной инфраструктуры; энергетической и информационной связности; содействия торговле и транзиту; таможенного контроля и пересечения границ; международной мультимодальной логистики и других смежных областей.
Они признают значимость «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP) как проекта мультимодальной связности, который обеспечит беспрепятственное сообщение между основной частью Азербайджанской Республики и ее Нахчыванской Автономной Республикой с взаимной выгодой для международных и внутригосударственных связей вовлеченных стран, а также раскроет потенциал региона для международной торговли и транзита в соответствии с Вашингтонской декларацией мирного саммита от 8 августа 2025 года».
2.    Будут ли сотрудничать стороны в вопросах атомной энергии?
Этому направлению в документе уделено лишь одно предложение:
«Азербайджанская Республика и США намерены углублять сотрудничество в области гражданской ядерной энергетики».
3.    Что говорится в документе о сотрудничестве в сфере ИИ?
«Азербайджанская Республика и США намерены расширять сотрудничество в области развития партнерств в сфере ИИ и, при необходимости, содействовать сотрудничеству в космической отрасли и инвестициям в цифровую инфраструктуру, включая развитие дата-центров ИИ в Азербайджанской Республике в сотрудничестве с частным сектором.
Опираясь на передовой международный опыт, Азербайджанская Республика и США намерены рассмотреть вопрос о создании специализированных механизмов, таких как инструменты поддержки совместных НИОКР, инновационные платформы-мосты и отраслевые инициативы в области кибербезопасности и искусственного интеллекта, предназначенные для поощрения частного венчурного капитала, снижения рисков разработки технологий на ранних стадиях и ускорения коммерциализации».
4.    Какое место в документе уделено сотрудничеству в области безопасности?
Самое значительное.
«Соединенные Штаты глубоко ценят вклад Азербайджана в международные миротворческие усилия, в рамках которых азербайджанские силы служили вместе с Соединенными Штатами и партнерами по коалиции для укрепления международной и региональной безопасности.
1. Азербайджанская Республика и Соединенные Штаты Америки намерены расширить сферу своего оборонного сотрудничества и взаимодействия в области безопасности, включая продажу оборонной продукции;
2. Азербайджанская Республика и Соединенные Штаты Америки, учитывая их общую приверженность борьбе с угрозой терроризма, намерены расширять существующее сотрудничество в области борьбы с терроризмом;
3. Азербайджанская Республика и Соединенные Штаты Америки намерены сотрудничать в целях повышения потенциала в области кибербезопасности и защиты критически важной инфраструктуры;
4. Принимая во внимание серьезные вызовы, с которыми сталкивается Азербайджанская Республика в связи с загрязнением наземными минами и другими взрывчатыми веществами, Азербайджанская Республика и Соединенные Штаты Америки намерены сотрудничать в области наращивания потенциала гуманитарного разминирования посредством финансовой поддержки и передачи технологий».