2025թ. մարտի 24-ին Էր Ռիյադում տեղի ունեցան 12 ժամանոց խորհրդակցություններ ռուս եւ ամերիկացի փորձագետների միջեւ։ Ռուսաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում էր Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Գրիգորի Կարասինը։
Կարասինը, որը երկար տարիներ զբաղեցնում էր Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարի պաշտոնը, շատ է զբաղվել Հարավային Կովկասի, ԼՂ կարգավորման, հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցերով։
1. Ի՞նչ էին քննարկել Կարասինն ու Քոչարյանը 2006 թվականի գարնանը։
2006 թվականի ապրիլին Ռուսաստանի ԱԳՆ մամլո ծառայությունը հայտնել էր, որ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ «գազի եւ էլեկտրաէներգիայի ոլորտներում ռուս-հայկական համագործակցության զարգացման վերջերս կայացված փոխշահավետ լուծումները նոր հեռանկարներ են ստեղծում տնտեսական փոխգործակցության համար»։
«Անդրկովկասում եւ հարակից տարածաշրջանում փոփոխվող իրավիճակի պայմաններում ռուս-հայկական փոխգործակցությունը անվտանգության ապահովման նշանակալից գործոն է հանդիսանում», - նշել էր Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը:
Ապրիլի 18-ից 19-ը Գրիգորի Կարասինը Երեւանում` Վրաստանում, Հայաստանում, Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպանների տարածաշրջանային խորհրդակցությանը մասնակցելու նպատակով:
2. Ինչո՞ւ էր Կարասինը Ֆրիդի հետ այցելել տարածաշրջան։
2006 թվականի մայիսի 24-ին սկսվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային այցը` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի ավագ դիվանագետների ուղեկցությամբ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ամերիկացի եւ ֆրանսիացի համանախագահների հետ տարածաշրջան էին ժամանել Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը, ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը եւ Ֆրանսիայի ԱԳՆ քաղաքական հարցերով տնօրեն Ստանիսլաս դը Լաբուլեն:
Մայիսի 24-ին միջնորդները Բաքվում հայտարարություն էին ընդունել: Դրանում, մասնավորապես, ասվում էր, որ «եկել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ համաձայնության հասնելու ժամանակը»։
«Ռուսաստանը, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ ընդգծում են միջազգային հանրության այն համոզմունքը, որ տվյալ հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով», - ասվում էր հայտարարությունում: Հեղինակները շեշտում էին, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը պետք է պատրաստեն իրենց հասարակությունները խաղաղության եւ ոչ թե պատերազմի։
Դենիէլ Ֆրիդը նշել էր, որ Բաքու կատարած այցի ընթացքում քննարկվել են հակամարտության ապագա կարգավորմանը վերաբերող շատ կարեւոր տարրեր եւ ուսումնասիրվել են մոտ ապագայում երկու երկրների նախագահների հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունները, իսկ Գրիգորի Կարասինը նշել էր, որ նման ներկայացուցչական առաքելության համատեղ այցը պետք ապացուցում է այն լրջությունը, որով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները մոտենում են կարգավորմանը:
Գրիգորի Կարասինն ասել էր նաեւ, որ կողմերը հասել են այն փուլին, երբ հնարավոր է հասնել փոխշահավետ համաձայնության: «Կլինի այդպես, թե ոչ` կախված է Հայաստանից եւ Ադրբեջանից», - նկատում էր դիվանագետը:
3. Ի՞նչ զուգահեռներ էր անցկացրել Կարասինը Կոսովոյի հետ։
2006 թվականի օգոստոսին Գրիգորի Կարասինը հայտարարել էր, որ «տարածքային ամբողջականությունը չի բացառում կարգավիճակային հարցերի լուծման բազմազանություն եւ ժողովուրդների կամքի անտեսման հնարավորություն չի ենթադրում»։
«Արեւմտյան զրուցակիցներից ոմանք փորձում են համոզել մեզ, որ Կոսովոն պատմական յուրահատուկ հանգամանքներով պայմանավորված միակ դեպքն է: Յուրահատկության վերաբերյալ նման քննարկումները միամիտ են, եւ մենք չենք կարող համաձայնվել նման մեկնաբանության հետ: Կյանքն է նախադեպեր ստեղծում, եւ համառորեն ժխտելով` դրանք հնարավոր չէ չեղյալ հայտարարել: Միթե՞ կարելի այլ ինքնավարությունների բնակիչներին ասել, որ այս դեպքում մենք անկախություն ենք տալիս, բայց դա չի կարող ձեզ համար օրինակ ծառայել», - ասել էր Կարասինը «Իզվեստիա»-ն տված հարցազրույցում։
Գրիգորի ԿարասինըԼուսանկարը` Aif.md
Նա նշել է, որ «Կոսովոյի գործի «եզակիության» մասին խոսելիս կամ մոռանում են, կամ միտումնավոր չեն նկատում, որ մենք խոսում ենք աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում հակամարտությունների նկատմամբ ոչ հետեւողական մոտեցման, այլ կերպ ասած՝ դրանց լուծման նույն «երկակի ստանդարտների» մասին»։
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ չնայած կոնկրետ իրավիճակների բոլոր յուրահատկություններին, պետք է կիրառվեն կարգավորման համընդհանուր կանոններ՝ հիմնված միջազգային իրավունքի ընդհանուր ընդունված նորմերի վրա»,- ամփոփել էր Կարասինը։
4. Ի՞նչ «կարգավիճակի այլընտրանքային լուծումների» մասին է խոսել Կարասինը։
2006 թվականի դեկտեմբերին Գրիգորի Կարասինը ասել էր, որ հակամարտությունների կարգավորումը պետք է հիմնված լինի տարածքային ամբողջականության եւ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքների «գործնական կապակցման» վրա` ենթադրելով «այլընտրանքային կարգավիճակային որոշումների լայն ընտրություն»։
«Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում տարածքային ամբողջականության սկզբունքին: Սակայն ինքնորոշման իրավունքը, որի վրա հիմնված են աբխազական եւ հարավ-օսական կողմերի մոտեցումները` եւս միջազգային իրավունքի մի մասն է: Մենք չենք կարծում, որ ճիշտ է դրսից որեւէ կոշտ բանաձեւեր կամ դեղատոմսեր պարտադրել` նախօրոք կանխորոշված ուղղությամբ: Ակնհայտ է, որ հակամարտությունների կարգավորումը պետք է հիմնված լինի այդ երկու սկզբունքների գործնական կապակցման վրա` ենթադրելով այլընտրանքային կարգավիճակային որոշումների լայն ընտրություն»,- նշել էր Կարասինը «Սոյուզնոյե գոսուդարստվո» ամսագրին տված հարցազրույցում։
5. Ի՞նչ «ուժերի աշխարհաքաղաքական հավասարակշռություն» էր ձգտում պահպանել Կարասինը։
2009 թվականի նոյեմբերին Գրիգորի Կարասինը ասել էր, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծումը կենսունակ կլինի միայն այն դեպքում, եթե օգնի հետհակամարտային ժամանակահատվածում պահպանել «Անդրկովկասում պատմականորեն ձեւավորված ուժերի աշխարհաքաղաքական հավասարակշռությունը»»:
Գրիգորի ԿարասինըԼուսանկարը` REUTER
«Ռուսաստանը պատրաստ կլինի օժանդակել խնդրի լուծման այն տարբերակին, որը կգոհացնի բոլոր կողմերին, իսկ փոխզիջումային պայմանավորվածության ձեռք բերման դեպքում` հանդես գալ որպես կարգավորման երաշխավոր: Հասկանալի է, որ կենսունակ կլինի խնդրի միայն այնպիսի լուծումը, որը թույլ կտա Անդրկովկասին վերադարձնել կայունությունն ու հանգստությունը, իսկ հետհակամարտային ժամանակահատվածում կօգնի պահպանել այնտեղ պատմականորեն ձեւավորված` ուժերի աշխարհաքաղաքական հավասարակշռությունը եւ չի հանգեցնի տարածաշրջանի վերածմանը միջազգային քաղաքական եւ ռազմական մրցակցության թատերաբեմի»,- ասել էր Գրիգորի Կարասինը «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթի հետ հարցազրույցում։
6. Ի՞նչ էր ասել Կարասինը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին։
Նույն հարցազրույցում Կարասինն ասել էր, որ «հայ-թուրքական պայմանավորվածություններից ոչինչ չի կարող մեկնաբանվել որպես երրորդ կողմին վնաս հասցնող»։
«Փաստաթղթերի ստորագրումը, որը դարձավ հայ եւ թուրք գործընկերների` բարդ խնդիրների կարգավորմանն ուղղված նպատակաուղղված, համատեղ պրագմատիկ աշխատանքի արդյունքը, հաստատում է գործը բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը հասցնելու երկու երկրների ղեկավարների հստակ տրամադրվածությունը: Այժմ կողմերը պետք է վավերացնեն այդ արձանագրությունները եւ սկսեն դրանց գործնական իրագործումը»- ասել էր բարձրաստիճան ռուսաստանցի պաշտոնյան:
Նա նկատել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է օժանդակել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նաեւ տնտեսական ծրագրերի իրականացման միջոցով, մասնավորապես, էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառներում:
«Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն օբյեկտիվորեն կնպաստի Անդրկովկասում լարվածության թուլացմանը, խաղաղության ամրապնդմանը, անվտանգությանն ու կայունությանը»,- ասել էր Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարարը:
7. Ինչպե՞ս էր Կարասինը մեկնաբանել Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ համաձայնագրի ստորագրումը։
2017 թվականի դեկտեմբերին Գրիգորի Կարասինը «Կոմերսանտ»-ն տված հարցազրույցում մեկնաբանել էր Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը.
Գրիգորի Կարասինը«Մեր հարեւանները ինքնիշխան պետություններ են, դա վերաբերում է նաեւ ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում մեր դաշնակիցներին: Հասկանալի է, որ արդի պայմաններում նրանք զարգացնում են բազմակողմանի կապեր, դա լիովին բնական է XXI-րդ դարում: Մենք երբեք մեր հարեւաններին եւ դաշնակիցներին ընտրության առջեւ չենք կանգնեցրել, թե ում հետ լինել՝ «մեր, թե նրանց»:
Սակայն մենք իրավունք ունենք ապավինել դաշնակցային հարաբերությունների գերակայությանը: Բացի այդ, պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվում այլ ձեւաչափերում, այդ թվում՝ ԵՄ-ի «Արեւելյան գործընկերության», չպետք է խախտեն այն հանձնառությունները, որոնց շուրջ մենք արդեն պայմանավորվել ենք»։
8. Ի՞նչ էր ասել Կարասինը Հայաստանի հանդեպ ԱՄՆ-ի կիրառվող «շանտաժի» մասին:
2018 թվականի դեկտեմբերին Գրիգորի Կարասինը հույս էր հայտնել, որ Հայաստանի նոր ղեկավարությունը «քաջություն կգտնի դիմակայելու ԱՄՆ-ի շանտաժին ու ճնշմանը»:
ՌԻԱ Նովոստիի համար մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնի Երեւան կատարած այցը, որի ընթացքում վերջինս Հայաստանի իշխանություններին խորհուրդ էր տվել «ազատվել պատմական կլիշեներից միջազգային հարաբերություններում», ռուս դիվանագետն ասել էր.
Գրիգորի Կարասինը եւ Սերգեյ ԼավրովըԼուսանկարը` REUTERS
«Եթե սա հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հանրային կողմն է, ապա կարող ենք միայն պատկերացնել, թե ինչպիսի ճնշում է գործարկվում կուլիսների հետեւում։ Այս տարի երկրում տեղի ունեցող արմատական փոփոխությունների ֆոնին Վաշինգտոնի միջամտությունը երկրի ներքին եւ արտաքին հարցերին ավելի ու ավելի աննրբանկատ է դառնում։ Հուսանք, որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը, որը խորհրդարանական ընտրություններում ստացել է անհրաժեշտ մանդատը, իր մեջ քաջություն կգտնի՝ բաց արտաքին շանտաժին եւ ճնշմանը դիմակայելու համար եւ կպաշտպանի որոշումներ կայացնելու իր ինքնիշխան իրավունքը»:
9. Ի՞նչ էր առաջարկել Կարասինը 2021 թվականի ապրիլին։
2021 թվականի ապրիլին Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գրիգորի Կարասինն առաջարկում էր վերսկսել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների կանոնավոր հանդիպումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
«Կարծում եմ ՝ նրանք կարող են օգտակար դեր ունենալ այս աշխատանքում: Այս «եռյակը» ունի փորձ եւ արտաքին ամուր աջակցություն: Կարծում եմ, որ ԵԱՀԿ համանախագահների հովանու ներքո Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների կանոնավոր հանդիպումների պրակտիկան կարող է վերսկսվել, ինչը միջազգային շոշափելի արձագանք կստանար», - ասել էր սենատորը։

24 марта 2025 года в Эр-Рияде прошли консультации экспертов России и США - встреча продлилась около 12 часов. Российскую делегацию возглавлял председатель комитета Совета Федерации по международным делам Григорий Карасин.
Григорий Карасин, долгие годы занимавший должность замминистра иностранных дел России, много занимался вопросами Южного Кавказа, нагорно-карабахского урегулирования, армяно-турецких отношений.
1. Что обсуждал Карасин с Кочаряном весной 2006 года?
В апреле 2006 года пресс-служба МИД России сообщала, что на встрече президента Армении Роберта Кочаряна и замминистра иностранных дел России Григория Карасина отмечалось, что «недавнее взаимовыгодное решение вопросов развития российско-армянского сотрудничества в газовой и электроэнергетической отраслях открывает новые перспективы для нашего экономического взаимодействия».
«В меняющейся обстановке в Закавказье и прилегающем к нему регионе российско-армянское взаимодействие является значимым фактором обеспечения здесь безопасности и стабильности», - отмечала пресс-служба российского внешнеполитического ведомства.
Григорий Карасин посещал 18-19 апреля 2006 года Ереван для участия в региональном совещании послов России в Грузии, Армении, Азербайджане и Турции.
2. Зачем Карасин посещал регион вместе с Фридом?
24 мая 2006 года начался визит в регион сопредседателей Минской группы ОБСЕ в сопровождении старших дипломатов из России, США и Франции.
Вместе с российским, американским и французским сопредседателями Минской группы ОБСЕ в регион прибыли замминистра иностранных дел России Григорий Карасин, помощник госсекретаря США Дэниел Фрид и директор по политическим вопросам МИД Франции Станислас Д’Лабуле.
24 мая посредники приняли в Баку заявление, в котором говорилось, что «пришло время прийти к согласию по основным принципам урегулирования нагорно-карабахского конфликта».
«Россия, Франция и США подчеркивают убеждение международного сообщества, в том, что данный конфликт может быть урегулирован только мирным путем», - отмечалось в заявлении. В нем подчеркивалось, что Азербайджан и Армения должны готовить свои обещства к миру, а не к войне.
Дэниел Фрид говорил, что в Баку обсуждались очень важные аспекты будущего урегулирования конфликта и рассматривались возможности организации встречи президентов двух стран в скором будущем, а Григорий Карасин отмечал, что факт совместного визита столь представительной миссии следует воспринимать как свидетельство серьезности подхода стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ к урегулированию карабахского конфликта.
Карасин заявлял о наличии у посредников уверенности в том, что стороны находятся на таком этапе, когда взаимовыгодное соглашение достижимо. «Произойдет это, или нет, зависит от Азербайджана и Армении», - говорил российский дипломат.
3. Какие параллели с Косово проводил Карасин?
В августе 2006 года Григорий Карасин говорил, что «территориальная целостность не исключает многовариантности в решении статусных вопросов и не подразумевает возможность игнорировать волеизъявление народов».
«Некоторые наши западные собеседники пытаются убедить нас в том, что Косово это единичный случай, произошедший в силу некоей уникальности исторических обстоятельств. Рассуждения об уникальности наивны, и мы не сможем согласиться с такой трактовкой. Прецеденты создаются самой жизнью, и настойчивым отрицанием их не отменить. Разве можно сказать населению других автономий, что в данном случае мы даем независимость, но для вас это ни в коем случае не может служить примером?», - говорил Карасин в интервью «Известиям».
Григорий КарасинФото: Aif.md
Он отмечал, что «говоря об «уникальности» косовского случая, либо забывают, либо умышленно не замечают, что речь идет о непоследовательном подходе к конфликтам в различных регионах мира, иными словами, о тех же «двойных стандартах» в их урегулировании».
«Мы исходим из того, что при всей специфике конкретных ситуаций должны применяться универсальные правила урегулирования, основанные на общепринятых нормах международного права», - резюмировал Карасин.
4. О каких «альтернативных статусных решений» говорил Карасин?
В декабре 2006 года Григорий Карасин говорил, что урегулирование конфликтов должно быть основано на «практическом сопряжении» принципов территориальной целостности и права на самоопределение, «подразумевающем широкий выбор альтернативных статусных решений».
«Мы с уважением относимся к принципу территориальной целостности. Однако право на самоопределение, на котором базируются подходы абхазской и югоосетинской сторон - это тоже часть международного права. Мы не считаем правильным навязывать извне какие-то жесткие формулы или рецепты, предписывающие действовать только в одном, заранее предопределенном направлении. Очевидно, что урегулирование конфликтов должно быть основано на практическом сопряжении этих двух принципов, подразумевающем широкий выбор альтернативных статусных решений», - отмечал Карасин в интервью журналу «Союзное государство».
5. Какой «геополитический баланс сил» стремился сохранить Карасин?
В ноябре 2009 года Григорий Карасин говорил, что решение карабахской проблемы будет жизнеспособным в том случае, если поможет сохранить в постконфликтный период «исторически сложившийся в Закавказье геополитический баланс сил».
Григорий КарасинФото: REUTER
«Россия будет готова поддержать тот вариант решения проблемы, который устроит все вовлеченные стороны, а в случае достижения компромиссной договоренности – выступить гарантом урегулирования. Понятно, что жизнеспособным будет такое решение проблемы, которое позволит вернуть стабильность и спокойствие в Закавказье, а в постконфликтный период поможет сохранить исторически сложившийся там геополитический баланс сил, не приведет к превращению региона в арену международного политического и военного соперничества», - говорил российсий дипломат в интервью газете «Республика Армения».
6. Что говорил Карасин об урегулированиии армяно-турецких отношений?
В том же интервью Григорий Карасин говорил, что «ничто из армяно-турецких договоренностей не может быть истолковано как наносящее ущерб третьей стороне».
«Подписание документов, ставшее результатом целенаправленной, прагматичной совместной работы армянских и турецких партнеров по урегулированию сложных вопросов, подтверждает твердый настрой руководства обеих стран вести дело к установлению добрососедских отношений. Теперь сторонам предстоит ратифицировать эти протоколы и приступить к их практической реализации», - говорил российский дипломат.
Он замечал, что Россия готова поддерживать процесс нормализации армяно-турецких отношений и посредством реализации экономических проектов, в частности, в сфере энергетики и транспорта.
«Урегулирование отношений между Ереваном и Анкарой будет объективно способствовать снижению напряженности, укреплению мира, безопасности и стабильности в Закавказье», - говорил замминистра иностранных дел России.
7. Как Карасин комментировал подписание соглашения Армении с ЕС?
В декабре 2017 года Григорий Карасин прокомментировал в интервью «Коммерсантъ» подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении с Европейским союзом:
Григорий Карасин«Наши соседи являются суверенными государствами, это касается и союзников по ОДКБ, ЕАЭС. Понятно, что в современную эпоху они развивают разновекторные контакты, это вполне естественно в XXI веке. Мы никогда не ставили своих соседей и союзников перед выбором, с кем вы: «с нами или с ними». Но мы вправе рассчитывать на приоритет союзнических отношений. Кроме того, договоренности, которые подписываются в других форматах, включая «Восточное партнерство» ЕС, не должны нарушать обязательств, о которых мы уже договорились».
8. Что говорил Карасин о «шантаже» Армении со стороны США?
В декабре 2018 года Григорий Карасин выражал надежду, что Армения «найдет мужество противостоять шантажу США».
Комментируя для РИА «Новости» визит в Ереван помощника президента США по национальной безопасности Джона Болтона, который советовал властям Армении «избавиться от исторических клише в международных отношениях», российский дипломат говорил:
Григорий Карасин и Сергей ЛавровФото: REUTERS
«Если такова публичная сторона американо-армянских отношений, то можно лишь представить, какое «выкручивание рук» происходит за кулисами. На фоне происходящих в нынешнем году радикальных перемен в стране вмешательство Вашингтона в ее внутренние и внешнеполитические дела становится все более бесцеремонным. Рассчитываем, что нынешнее руководство Армении, получившее на парламентских выборах необходимый мандат, найдет в себе мужество противостоять неприкрытому внешнему шантажу и давлению, будет отстаивать суверенное право самостоятельно принимать решения», - подчеркивал замглавы МИД России.
9. Что предлагал Карасин в апреле 2021 года?
В апреле 2021 года глава комитета Совета федерации России по международным делам Григорий Карасин предлагал возобновить практику регулярных встреч министров иностранных дел Азербайджана и Армении под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Думаю, что они в этой работе могли бы сыграть полезную роль. Эта «тройка» имеет опыт и солидную внешнюю поддержку. Как представляется, можно было бы возобновить практику регулярных встреч министров иностранных дел Азербайджана и Армении под эгидой сопредседателей ОБСЕ, что получило бы ощутимый международный резонанс», - говорил сенатор.