Լուսանկարը` Ավրաամ Բերմանի կայք
«Պարզաբանում» խորագրի այս թողարկման մեջ հավաքել ենք հասանելի տեղեկությունները Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանի, մեղադրողների եւ դատավորների մասին:
1. Ո՞վ է պաշտպանում Ռուբեն Վարդանյանին:
2025 թվականի փետրվարի 13-ին Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվեց Ադրբեջանի կառավարության կողմից տրամադրված պետական փաստաբան Ազեր Մագերամովի ծառայություններից:
Դրանից հետո որպես պաշտպան հանդես է գալիս Վարդանյանի ընտանիքի կողմից վարձված փաստաբան Ավրաամ Բերմանը:
Ավրաամ Բերմանն ունի Ինստագրամի էջ, որը թարմացվում է ոչ կանոնավոր կերպով՝ վերջին թարմացումն արվել է 2024 թվականի մայիսին:
Պաշտոնական կայքը հասանելի է միայն ադրբեջաներեն լեզվով:
Ավրաամ Բերմանը Ավրաամ Բերմանը
2020 թվականի օգոստոսին հրապարակված հարցազրույցում Ավրաամ Բերմանը պատմել էր, որ դեռահաս տարիքում հետաքրքրվում էր իրավունքի պատմությամբ, «իսկ «Նյուրնբերգի դատավարությունը», «Քաղաքացիական հայց» եւ «Նախնադարյան վախ» ֆիլմերը դիտելուց հետո հասկացա, որ իմ «բեմը» դատարանն է»:
Նույն հարցազրույցում նա ասել էր, որ փաստաբանական գործունեությամբ զբաղվում է երկու տարի:
«Իրավաբանական կարիերան սկսել եմ սովորական իրավաբանական ընկերությունում, որտեղ աշխատել եմ մեկ տարի: Այնուհետեւ հինգ տարի աշխատել եմ Վերաքննիչ դատարանում: Սկսել եմ որպես դատավորի օգնական՝ հասնելով նախագահի ավագ խորհրդականի պաշտոնին: Որպես փաստաբան մասնագիտանում եմ հիմնականում քաղաքացիաիրավական եւ առեւտրային վեճերի ոլորտում», - ասում էր Բերմանը:
«Հաճախորդների հետ կոնֆլիկտային իրավիճակներ դեռ չեմ ունեցել, ինչպես նաեւ դժվարություններ նրանց հետ շփումներում: Կարծում եմ՝ բավական է մեկ հանդիպում, որպեսզի հասկանաս մարդուն», - նշել էր փաստաբանը:
Խոսելով այն մասին, թե ինչն է անհանգստացնում իրեն ադրբեջանական արդարադատության մեջ, Ավրաամ Բերմանը նշում էր «արդարադատության էժանությունը»:
«Կարելի է չնչին պետական տուրք վճարել եւ դատական գործ վարել ինչքան ուզես՝ մի քանի տարի: Իսկ դատավորները օրական 40 գործ են քննում», - մանրամասնում էր փաստաբանը:
«Մեկ այլ խնդիր է պետական հիմնարկների շատ աշխատակիցների անփույթ վերաբերմունքը քաղաքացիների դիմումներին եւ բողոքներին: Դեռ կան խորհրդային անցյալի մնացուկներ: Երբ դիմումում նշված խնդիրը լուծելու համար, որն անհասկանալի պատճառներով ձգձգվել է, քաղաքացին ստիպված է լինում բողոք գրել վերադաս մարմիններին կամ դիմել լրագրողներին: Եվ միայն դրանից հետո ամեն ինչ սկսում տեղից շարժվել», - նշում էր Ավրաամ Բերմանը:
2023 թվականի սեպտեմբերին տված մեկ այլ հարցազրույցում Ավրաամ Բերմանն այսպես էր պատասխանել «Կարելի՞ է փաստաբանին ամեն ինչ պատմել» հարցին.
«Դա անհրաժեշտ է: Ճշմարտությունն ասելը հաճախորդի շահերից է բխում: Դրանից է կախված, թե ինչ խորհուրդ կտա փաստաբանը, ինչ ապացույցներ կփնտրի»:
«Երբ ես որոշում եմ ստանձնել գործը, պետք է տեսնեմ, որ կարող եմ օգնել մարդուն: Ես չեմ կարող վերցնել դատական գործը, եթե ոչինչ չեմ կարող անել: Ես պետք է լույս տեսնեմ թունելի վերջում», - ասում էր նա:
2. Ո՞վ է դատում Ռուբեն Վարդանյանին:
Դատական գործընթացը նախագահում է Բաքվի ռազմական դատարանի նախագահ Զեյնալ Աղաեւը:
2023 թվականի նոյեմբերին Զեյնալ Աղաեւը 15 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել Վագիֆ Խաչատրյանին, ում մեղադրում էին «Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում ցեղասպանությանը մասնակցելու» մեջ:
Վագիֆ Խաչատրյանը Վագիֆ Խաչատրյանը
Զեյնալ Աղաեւը Բաքվի ռազմական դատարանի նախագահ է նշանակվել 2024 թվականի ապրիլին նախագահ Իլհամ Ալիեւի կարգադրությամբ:
Զեյնալ Աղաեւը հիշատակվում է «Քաղաքական պատվերով դատավճիռներ կայացրած դատավորներ» ցուցակում, որը տեղադրված է Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի կայքում: Այստեղ նշվում է, որ Զեյնալ Աղաեւը նախագահել է Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավարությունը, որը 2021 թվականի հուլիսի 23-ին «անօրինական եւ անհիմն մեղադրական դատավճիռ էր կայացրել 13 հայ ռազմագերիների նկատմամբ»:
Դատավարությունում Աղաեւի օգնականներն են դատավորներ Անար Ռզաեւը եւ Ջամալ Ռամազանովը:
2022 թվականի նոյեմբերին Անար Ռզաեւը 3 տարի եւ 6 ամիս ազատազրկման էր դատապարտել Քաղաքացիների եւ զարգացման կուսակցության նախագահ Ալի Ալիեւին, ում մեղադրում էին խցակցին ծեծելու մեջ:
Դատավոր Ջամալ Ռամազանովը նախկինում մասնագիտացել է ծանր հանցագործությունների վերաբերող գործերում: 2000-ականների կեսերին նա դատավճիռներ է կայացրել դանակի 40 հարվածով կնոջը սպանած տղամարդուն, կնոջն ու հարսին սպանած տղամարդուն, պարտք ունեցող գնորդին դանակահարած խանութի սեփականատիրոջ գործերով:
3. Ո՞վ է մեղադրում Ռուբեն Վարդանյանին:
Դատարանում պետական մեղադրանքը ներկայացնում են գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիեւը, գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարություններով օգնական Թուղայ Ռահիմլին, դատախազներ Նասիր Բայրամովը, Ֆուադ Մուսաեւը, Վուսալ Աբդուլաեւը եւ Թարանա Մամեդովան:

In this edition of the “Explanation” column, we present available information about the lawyer, prosecutors and judges of Ruben Vardanyan.
1. Who is defending Ruben Vardanyan?
On February 13, 2025, Ruben Vardanyan refused the services of Azer Magerramov, a lawyer provided by the Azerbaijani government.
Following this, his legal defense was taken over by Avraam Berman, a lawyer hired by Vardanyan’s family.
Avraam Berman has an Instagram page, which is updated infrequently - the latest post dates back to May 2024.
His official website is available only in Azerbaijani.
Avraam Berman Photo: Avraam Berman website
In an interview published in August 2020, Berman said that as a teenager he was fascinated by law history, and “after watching the films The Nuremberg Trials, A Civil Action, and Primal Fear, I realized that my ‘stage’ is the courtroom.”
In the same interview, he said he was practicing law for the second year.
“I started my career in an ordinary law firm, where I worked for a year. Then I worked at the Court of Appeal for five years. I started as a judge’s assistant, rising to the position of senior counsel to the chairman. As a lawyer, I am qualified mainly in civil and commercial disputes,” Berman said.
“I have not had any conflicts with clients, or any difficulties in communicating with them. I believe that one meeting is enough to truly understand a person,” the lawyer said.
Speaking about his concerns in Azerbaijan’s legal system, Avraam Berman noted the “cheapness of justice.”
“It is possible to pay a miserable state duty and remain in litigation for several years. Meanwhile, judges are handling up 40 cases a day,” the lawyer said.
“Another problem is the negligence of state institution employees to citizens’ applications and complaints. There are still remnants of the Soviet past here. When an appeal is delayed for no clear reason, a citizen is forced to file complaints to higher authorities or turn to journalists. Only then the process begins to move forward,” Berman explained.
In another interview in September 2023, Avraam Berman was asked whether clients should disclose everything to their lawyer:
“It is necessary. It is in the client’s best interest to tell the truth. The advice a lawyer gives and the evidence they seek depend entirely on that.”
“When I decide to take on a case, I need to be certain that I can help. If I do not see a way forward, I will not take it. I have to see the light at the end of the tunnel,” he noted.
2. Who is the judge in Ruben Vardanyan’s trial?
Zeynal Aghayev, Chairman of the Baku Military Court, is presiding over the trial.
In November 2023, Aghayev sentenced Vagif Khachatryan, accused of participating in “committing genocide in the village of Meshali in the Khojaly district” to 15 years in prison.
Vagif KhachatryanPhoto: Trend
Zeynal Aghayev was appointed as chairman of the Baku Military Court in April 2024 by order of President Ilham Aliyev.
Aghayev has appeared on the list of “Judges who passed sentences on political orders” posted on the website of the Institute for Peace and Democracy. It is noted that Zeynal Aghayev was a judge at the Baku Court of Grave Crimes, which issued an “illegal and unjustified guilty verdict against 13 Armenian prisoners of war” on July 23, 2021.
Aghayev’s assistants at the trial are judges Anar Rzayev and Jamal Ramazanov.
In November 2022, Anar Rzayev sentenced Ali Aliyev, chairman of the Citizens and Development Party, accused of beating a cellmate, to 3 years and 6 months in prison.
Judge Jamal Ramazanov has previously specialized in grave criminal cases. In particular, in the mid-2000s he presided over cases involving a man who fatally stabbed a woman 40 times, a man who murdered his wife and sister-in-law, and a store owner who stabbed a customer over unpaid debt.
3. Who is prosecuting Ruben Vardanyan?
The state prosecution is represented by Senior Assistant to the Prosecutor General Vusal Aliyev, Assistant to the Azerbaijani Prosecutor General for Special Assignments Tugay Rahimli, prosecutors Nasir Bayramov, Fuad Musayev, Vusal Abdullayev and Tarana Mammadova.