Լուսանկարը` Ավրաամ Բերմանի կայք
«Պարզաբանում» խորագրի այս թողարկման մեջ հավաքել ենք հասանելի տեղեկությունները Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանի, մեղադրողների եւ դատավորների մասին:
1. Ո՞վ է պաշտպանում Ռուբեն Վարդանյանին:
2025 թվականի փետրվարի 13-ին Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվեց Ադրբեջանի կառավարության կողմից տրամադրված պետական փաստաբան Ազեր Մագերամովի ծառայություններից:
Դրանից հետո որպես պաշտպան հանդես է գալիս Վարդանյանի ընտանիքի կողմից վարձված փաստաբան Ավրաամ Բերմանը:
Ավրաամ Բերմանն ունի Ինստագրամի էջ, որը թարմացվում է ոչ կանոնավոր կերպով՝ վերջին թարմացումն արվել է 2024 թվականի մայիսին:
Պաշտոնական կայքը հասանելի է միայն ադրբեջաներեն լեզվով:
Ավրաամ Բերմանը Ավրաամ Բերմանը
2020 թվականի օգոստոսին հրապարակված հարցազրույցում Ավրաամ Բերմանը պատմել էր, որ դեռահաս տարիքում հետաքրքրվում էր իրավունքի պատմությամբ, «իսկ «Նյուրնբերգի դատավարությունը», «Քաղաքացիական հայց» եւ «Նախնադարյան վախ» ֆիլմերը դիտելուց հետո հասկացա, որ իմ «բեմը» դատարանն է»:
Նույն հարցազրույցում նա ասել էր, որ փաստաբանական գործունեությամբ զբաղվում է երկու տարի:
«Իրավաբանական կարիերան սկսել եմ սովորական իրավաբանական ընկերությունում, որտեղ աշխատել եմ մեկ տարի: Այնուհետեւ հինգ տարի աշխատել եմ Վերաքննիչ դատարանում: Սկսել եմ որպես դատավորի օգնական՝ հասնելով նախագահի ավագ խորհրդականի պաշտոնին: Որպես փաստաբան մասնագիտանում եմ հիմնականում քաղաքացիաիրավական եւ առեւտրային վեճերի ոլորտում», - ասում էր Բերմանը:
«Հաճախորդների հետ կոնֆլիկտային իրավիճակներ դեռ չեմ ունեցել, ինչպես նաեւ դժվարություններ նրանց հետ շփումներում: Կարծում եմ՝ բավական է մեկ հանդիպում, որպեսզի հասկանաս մարդուն», - նշել էր փաստաբանը:
Խոսելով այն մասին, թե ինչն է անհանգստացնում իրեն ադրբեջանական արդարադատության մեջ, Ավրաամ Բերմանը նշում էր «արդարադատության էժանությունը»:
«Կարելի է չնչին պետական տուրք վճարել եւ դատական գործ վարել ինչքան ուզես՝ մի քանի տարի: Իսկ դատավորները օրական 40 գործ են քննում», - մանրամասնում էր փաստաբանը:
«Մեկ այլ խնդիր է պետական հիմնարկների շատ աշխատակիցների անփույթ վերաբերմունքը քաղաքացիների դիմումներին եւ բողոքներին: Դեռ կան խորհրդային անցյալի մնացուկներ: Երբ դիմումում նշված խնդիրը լուծելու համար, որն անհասկանալի պատճառներով ձգձգվել է, քաղաքացին ստիպված է լինում բողոք գրել վերադաս մարմիններին կամ դիմել լրագրողներին: Եվ միայն դրանից հետո ամեն ինչ սկսում տեղից շարժվել», - նշում էր Ավրաամ Բերմանը:
2023 թվականի սեպտեմբերին տված մեկ այլ հարցազրույցում Ավրաամ Բերմանն այսպես էր պատասխանել «Կարելի՞ է փաստաբանին ամեն ինչ պատմել» հարցին.
«Դա անհրաժեշտ է: Ճշմարտությունն ասելը հաճախորդի շահերից է բխում: Դրանից է կախված, թե ինչ խորհուրդ կտա փաստաբանը, ինչ ապացույցներ կփնտրի»:
«Երբ ես որոշում եմ ստանձնել գործը, պետք է տեսնեմ, որ կարող եմ օգնել մարդուն: Ես չեմ կարող վերցնել դատական գործը, եթե ոչինչ չեմ կարող անել: Ես պետք է լույս տեսնեմ թունելի վերջում», - ասում էր նա:
2. Ո՞վ է դատում Ռուբեն Վարդանյանին:
Դատական գործընթացը նախագահում է Բաքվի ռազմական դատարանի նախագահ Զեյնալ Աղաեւը:
2023 թվականի նոյեմբերին Զեյնալ Աղաեւը 15 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել Վագիֆ Խաչատրյանին, ում մեղադրում էին «Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում ցեղասպանությանը մասնակցելու» մեջ:
Վագիֆ Խաչատրյանը Վագիֆ Խաչատրյանը
Զեյնալ Աղաեւը Բաքվի ռազմական դատարանի նախագահ է նշանակվել 2024 թվականի ապրիլին նախագահ Իլհամ Ալիեւի կարգադրությամբ:
Զեյնալ Աղաեւը հիշատակվում է «Քաղաքական պատվերով դատավճիռներ կայացրած դատավորներ» ցուցակում, որը տեղադրված է Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի կայքում: Այստեղ նշվում է, որ Զեյնալ Աղաեւը նախագահել է Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավարությունը, որը 2021 թվականի հուլիսի 23-ին «անօրինական եւ անհիմն մեղադրական դատավճիռ էր կայացրել 13 հայ ռազմագերիների նկատմամբ»:
Դատավարությունում Աղաեւի օգնականներն են դատավորներ Անար Ռզաեւը եւ Ջամալ Ռամազանովը:
2022 թվականի նոյեմբերին Անար Ռզաեւը 3 տարի եւ 6 ամիս ազատազրկման էր դատապարտել Քաղաքացիների եւ զարգացման կուսակցության նախագահ Ալի Ալիեւին, ում մեղադրում էին խցակցին ծեծելու մեջ:
Դատավոր Ջամալ Ռամազանովը նախկինում մասնագիտացել է ծանր հանցագործությունների վերաբերող գործերում: 2000-ականների կեսերին նա դատավճիռներ է կայացրել դանակի 40 հարվածով կնոջը սպանած տղամարդուն, կնոջն ու հարսին սպանած տղամարդուն, պարտք ունեցող գնորդին դանակահարած խանութի սեփականատիրոջ գործերով:
3. Ո՞վ է մեղադրում Ռուբեն Վարդանյանին:
Դատարանում պետական մեղադրանքը ներկայացնում են գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիեւը, գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարություններով օգնական Թուղայ Ռահիմլին, դատախազներ Նասիր Բայրամովը, Ֆուադ Մուսաեւը, Վուսալ Աբդուլաեւը եւ Թարանա Մամեդովան:

Фото: сайт Авраама Бермана
Представляем вашему вниманию выпуск рубрики «Объяснение», в котором собрали доступную информацию об адвокате, обвинителях и судьях Рубена Варданяна.
1. Кто защищает Рубена Варданяна?
13 февраля 2025 года Рубен Варданян отказался от услуг предоставленного правительством Азербайджана адвоката Азера Магеррамова.
После этого защитником выступает адвокат Авраам Берман, нанятый семьей Варданяна.
У Авраама Бермана есть страница в Инстаграм, которая обновляется нерегулярно – последнее обновление датируется маем 2024 года.
Официальный сайт доступен только на азербайджанском языке.
Авраам Берман Авраам Берман
В интервью, опубликованном в августе 2020 года, Авраам Берман рассказывал, что в подростковом возрасте увлекался историей права, а «после просмотра фильмов «Нюрнбергский процесс», «Гражданский иск» и «Первобытный страх», понял, что моя «сцена» – это суд».
В том же интервью он говорил, что занимается адвокатской деятельностью второй год.
«Карьеру в юриспруденции начал в обычной юридической компании, где проработал год. Затем пять лет работал в Апелляционном суде. Начал как помощник судьи, дослужившись до старшего советника при председателе. Как адвокат квалифицируюсь в основном на  гражданско-правовых и коммерческих спорах», - говорил Берман.
«Конфликтных ситуаций с клиентами у меня еще не было, как и трудностей в общении с ними. Думаю, достаточно одной встречи, чтобы услышать человека», - отмечал адвокат.
Говоря о том, что его беспокоит в азербайджанской юриспруденции, Авраам Берман отмечал «дешевизну правосудия».
«Можно платить мизерную госпошлину и судиться сколько угодно по нескольку лет. А судьи сидят и рассматривают в день по 40 дел», - уточнял адвокат.
«Другая проблема - это халатное отношение многих сотрудников государственных учреждений к заявлениям и жалобам граждан. Здесь все еще остались пережитки советского прошлого. Когда для решения проблемы, указанного в обращении, которая по непонятным причинам затянулась, гражданин вынужден писать жалобы в вышестоящее органы или же обращаться к журналистам. И только потом все начинается решаться», - отмечал Авраам Берман.
В другом интервью, данном в сентябре 2023 года, Авраам Берман так ответил на вопрос «Можно ли все рассказывать адвокату?»:
«Это необходимо. Говорить правду - в интересах клиента. От этого зависит то, какой совет даст адвокат, какие доказательства будет искать».
«Когда я принимаю решение взять дело, я должен увидеть, что я могу помочь человеку. Я не могу взяться за процесс, если ничего не могу сделать. Я должен увидеть свет в конце туннеля», - отмечал он.
2. Кто судит Рубена Варданяна?
Председательствует на процессе председатель Бакинского военного суда Зейнал Агаев.
В ноябре 2023 года Зейнал Агаев приговорил к 15 годам лишения свободы Вагифа Хачатряна, обвиняемого в участии в «совершении геноцида в селе Мешали Ходжалинского района».
Вагиф Хачатрян Вагиф Хачатрян
Зейнал Агаев был назначен председателем Бакинского военного суда в апреле 2024 распоряжением президента Ильхама Алиева.
Зейнал Агаев фигурирует в списке «Судьи, вынесшие приговоры по политическому заказу», размещенном на сайте Института мира и демократии. Здесь отмечается, что Зейнал Агаев был судьей на процессе в Бакинском суде по тяжким преступлениям, который  вынес 23 июля 2021 года «незаконный и необоснованный обвинительный приговор 13 армянским военнопленным».
Помощниками Агаева на процессе являются судьи Анар Рзаев и Джамал Рамазанов.
В ноябре 2022 года Анар Рзаев приговорил к 3 годам и 6 месяцам лишения свободы председателя Партии граждан и развития Али Алиева, обвиняемого в избиении сокамерника.
Судья Джамал Рамазанов ранее специализировался на тяжких преступлениях. В частности, в середине 2000-х он выносил приговоры мужчине, убившему женщину 40 ударами ножа, мужчине, убившему жену и невестку, владельцу магазина, зарезавшего задолжавшего покупателя.
3. Кто обвиняет Рубена Варданяна?
В суде государственное обвинение представляют старший помощник генпрокурора Вусал Алиев, помощник генпрокурора по специальным поручениям Тугай Рагимли, прокуроры Насир Байрамов, Фуад Мусаев, Вусал Абдуллаев и Тарана Мамедова.