ՀՀ կառավարությունը պարզաբանում է տարածել, որում 7 կետով ներկայացնում է, թե ինչ է թույլատրվում կամ արգելվում արտակարգ դրության ընթացքում, որը Հայաստանի տարածքում կգործի 2020թ. մարտի 16-ից ապրիլի 14-ը:
1. Մուտքը եւ ելքը ՀՀ սահմանով
- ՀՀ քաղաքացիները չեն կարող ցամաքային սահմանով լքել ՀՀ տարածքը. բացառություն կկազմեն բեռնափոխադրումներ իրականացնողները, օրինակ` վարորդները:
- ՀՀ քաղաքացիները, նրանց ընտանիքի անդամները (եթե նույնիսկ ՀՀ քաղաքացի չեն), Հայաստանում հաշվառված եւ բնակվող անձինք կարող են մուտք գործել ՀՀ տարածք:
- Այլ օտարերկրացիների մուտքը արգելվելու է, եթե, օրինակ, նրանք այնպիսի երկրների քաղաքացիներ են կամ վերջին 14 օրը գտնվել են այնպիսի երկրներում, որտեղ համաճարակաբանական լարված իրավիճակ է տիրում (նման երկրների ցանկը կորոշի պարետը)
- Անկախ բոլոր դեպքերից, դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, օրինակ` դեսպանները, հյուպատոսական հիմնարկների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները եւ նրանց ընտանիքի անդամները կարողանալու են մուտք գործել ՀՀ տարածք
- Միեւնույն ժամանակ պարետը, կախված կոնկրետ հանգամանքներից եւ առանձնահատուկ դեպքերում կարող է որոշել նաեւ թույլ տալ այլ անձանց մուտքը ՀՀ տարածք, որոնց արգելվում է մուտք գործել` համաձայն արտակարգ դրության պայմանների
2. Կանխարգելիչ միջոցառումներ
- ՀՀ սահմանից մուտք գործելուց հետո կատարվելու է անձանց զննություն,
- ախտանիշների առկայության դեպքում իրականացվելու է հոսպիտալացում,
մեկուսացում (ինքնամեկուսացում) եւ (կամ) այլ սահմանափակող միոցառումներ,
- եթե անձը հրաժարվի նման միջոցառումներից, նրան կարող են ժամանակավորապես մեկուսացնել պարետի կողմից սահմանված համապատասխան վայրերում` հետազոտման, բուժման եւ վարակի տարածումը կանխելու նպատակով,
- եթե պարզվի, որ անձը ՀՀ է ժամանել այնպիսի երկրներից, որտեղ համաճարակաբանական լարված իրավիճակ է տիրում, ապա նրանք կտեղափոխվեն հատուկ նախատեսված կարանտինային վայրեր կամ նրանց կարող է հրահանգվել անցնել ինքնամեկուսացման` իր մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ մեկ այլ վայրում՝ բացառելով այլ անձանց հետ անմիջական շփումը:
3. Տեղաշարժման սահմանափակումներ
Չնայած արտակարգ դրությունը հայտարարվել է ՀՀ ողջ տարածքում, բայց սահմանափակումներ կգործեն միայն այն համայնքներում եւ տարածքներում, որոնք կորոշի պարետը: Այն համայնքում, որտեղ կորոշվի մտցնել սահմանափակումներ, կգործի հետեւյալ ռեժիմը՝
- կգործի համայնքի տարածք մուտք գործելու եւ ելք կատարելու հատուկ ռեժիմ, որը կհսկեն ոստիկանությունը, առողջապահության նախարարության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի, սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի, մարզպետարանի եւ համայնքապետարանի ներկայացուցիչները,
- առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, պարագաների, սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի մատակարարման դեպքերի, ինչպես նաեւ պարետի ցուցումով` արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքների վերացման եւ այլ հրատապ հարցեր լուծելու անհրաժեշտությունից ելնելով մուտքերը եւ ելքերը չեն սահմանափակվի.
- համայնքի տարածքում կարող են կատարվել անձանց մեկուսացում (ինքնամեկուսացում), ազատ տեղաշարժի նորմավորում (օրվա ժամեր, մարդկանց քանակ եւ այլն),
- անձանց բնակարաններում կամ գտնվելու վայրում սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացում
Անձանց մոտ վարակի առկայության կասկածի կամ դրա հայտնաբերման դեպքում անձինք կտեղափոխվեն հատուկ նախատեսված կարանտինային վայրեր:
4. Միջոցառումներին մասնակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում արգելվելու է հավաքների եւ գործադուլների անցկացումը:
Բացի այդ, կարող են պարետի կողմից սահմանվել տարածքներ, որտեղ կարգելվեն այնպիսի հանրային միջոցառումներ, օրինակ` սպորտային, մշակութային, կրթական միջոցառումներ, ժամանցային մի ջոցառուերը, ծննդյան (տարեդարձի), հարսանյաց (նշանադրության), թաղման միջոցառումները եւ այլն: Նման միջոցառումները կարգելվեն նման տարածքներում, եթե այդ միջոցառումներին մասնակցեն 20 եւ ավելի անձիք:
5. Ուսումնական գործընթացը
Բոլոր պետական, համայնքային եւ ոչ պետական հանրակրթական (այդ թվում՝ մանկապարտեզները), նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կարգելվի դասապրոցեսը: Այս արգելքը չի տարածվի հեռավար (օնլայն) ուսուցման վրա:
6. Այլ սահմանափակումներ
Արգելվելու են տեսակցությունները, հանձնունքների կատարումը ազատազրկման վայրերում, զորամասերում, հոգեբուժական կազմակերպություններում, տարեցներին սոցիալական ծառայություններ տրամադրող, երեխաների խնամք եւ պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններում:
7. Հրապարակումներ ինտերնետում եւ մամուլում
Եթե անձիք եւ զանգվածային լրատվության միջոցները ինտերնետում, այդ թվում` սոցիալական ցանցերում կամ այլ ձեւով ցանկանում են տեղեկատվական նյութ տեղադրել կորոնավիրուսի վարակման առկա եւ նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, մեկուսացվածների քանակի մասին, ապա պետք է օգտվեն բացառապես պարետատան կողմից տրամադրված պաշտոնական տեղեկատվությունից եւ հղում կատարեն դրան ու հնարավորինս վերարտադրեն այն:
Նրանց հրապարակումները չեն կարող հակասել պաշտոնական տեղեկատվությանը:
Նույնը նաեւ վերաբերում է այնպիսի տեղեկություններին, որոնք հանգեցնում են խուճապի կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ են պարունակում:
Նման հրապարակումները ենթակա են անհապաղ վերացման այն կատարած անձանց կողմից:
Կառավարությունում հիշեցրել են, որ արտակարգ դրության ժամանակ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը խախտելը, այսինքն՝ սահմանված միջոցառումներին եւ սահմանափակումների չենթարկվելը հանգեցնում է վարչական պատասխանատվության:

7 facts about the state of emergency in Armenia - Mediamax.am
The Government of Armenia has issued a statement explaining in 7 points what is and is not permitted during the state of emergency, which will be valid in the country from March 16 to April 14, 2020.
1. Crossing of the Armenian border
- Armenian citizens cannot cross the Armenian border by land, with exception for people involved in operation of cargo traffic, for instance, drivers.
- Armenian citizens and their family members (even if they do not have Armenian citizenship), as well as people registered for residence and residing in Armenia are permitted to enter into Armenia.
- Foreign citizens are not permitted to enter into Armenia, if they hold citizenship in the countries which have an ongoing coronavirus epidemic (the list of these countries will be put together by the commandant’s office) or if they visited these countries within the last 14 days.
- Regardless of circumstances, members of diplomatic service (ambassadors, employees of consulates and international organizations) and their family members are allowed to enter into Armenia.
- At the same time, in certain cases the commandant can permit entry into Armenia to people not mentioned above, in accordance with the conditions of the state of emergency.
2. Preventive measures
- Crossing of the Armenian border will be followed by a medical examination.
- People showing symptoms of coronavirus can be hospitalized and isolated (self-isolated), and other restrictive measures can be taken toward them.
- If the given person refuses to participate in such measures, they can be temporarily isolated in the places selected by the commandant for medical examination and treatment with the purpose of preventing the spread of the virus.
- If it becomes clear that the given person has arrived in Armenia from a country with an ongoing coronavirus epidemic, they will be transferred to a place of quarantine or ordered to self-isolate in their home or other place of their choice and to exclude direct contact with other people.
3. Restrictions to movement
Although the state of emergency has been declared nationwide, restrictions will be implemented only in communities and areas selected by the commandant. In these areas, the following changes will take place:
- entry and exit from the area will be permitted under a different regime, which is going to be maintained by the inspection services of the police, Ministry of Health, Ministry of Emergency Situations and Ministry of Labor, Health and Labor Inspectorate, marz and community administrations;
- entry and exit will not be restricted in cases related to delivery of essential supplies, food, medicine and fuel, as well as elimination of circumstances that required declaration of the state of emergency, and resolution of other urgent issues;
- members of the community might be isolated (self-isolated), and arrangements regarding movement might be introduced (the hours during which movement outside is allowed, the number of people allowed to gather, etc.).
People with suspected or confirmed infection with the coronavirus will be transferred to quarantined areas.
4. Participation in events
Gatherings and walkouts are prohibited nationwide.
Additionally, the commandant can select areas where a temporary ban will be placed on public gatherings such as sport, cultural, educational, entertainment events, as well as gatherings related to birthdays, weddings (and engagements), funerals, etc. The listed events will be prohibited if they feature a group of over 20 people.
5. Educational process
The educational process will be halted in all state, private, and community institutions of public education (including kindergartens), primary and secondary vocational education institutions, and higher education institutions. The prohibition does not concern distance (online) learning courses.
6. Other restrictions
Visits and passing of packages to penitentiaries, military units, psychiatric institutions and institutions providing care to the elderly and children are prohibited.
7. Publications in the media and online platforms
If individuals and media outlets wish to publish information about previously confirmed and new coronavirus cases, the condition of the patients, sources of infections and the number of isolated individuals online, including social media platforms, they should use solely the official data provided by the commandant’s office, refer to it, and keep their statements as close to the original wording of the statements of the commandant’s office.
The publications by individuals and media cannot contradict official information. The same concerns publications that cause panic or pose a threat of causing panic.