ՀՀ կառավարությունը պարզաբանում է տարածել, որում 7 կետով ներկայացնում է, թե ինչ է թույլատրվում կամ արգելվում արտակարգ դրության ընթացքում, որը Հայաստանի տարածքում կգործի 2020թ. մարտի 16-ից ապրիլի 14-ը:
1. Մուտքը եւ ելքը ՀՀ սահմանով
- ՀՀ քաղաքացիները չեն կարող ցամաքային սահմանով լքել ՀՀ տարածքը. բացառություն կկազմեն բեռնափոխադրումներ իրականացնողները, օրինակ` վարորդները:
- ՀՀ քաղաքացիները, նրանց ընտանիքի անդամները (եթե նույնիսկ ՀՀ քաղաքացի չեն), Հայաստանում հաշվառված եւ բնակվող անձինք կարող են մուտք գործել ՀՀ տարածք:
- Այլ օտարերկրացիների մուտքը արգելվելու է, եթե, օրինակ, նրանք այնպիսի երկրների քաղաքացիներ են կամ վերջին 14 օրը գտնվել են այնպիսի երկրներում, որտեղ համաճարակաբանական լարված իրավիճակ է տիրում (նման երկրների ցանկը կորոշի պարետը)
- Անկախ բոլոր դեպքերից, դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, օրինակ` դեսպանները, հյուպատոսական հիմնարկների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները եւ նրանց ընտանիքի անդամները կարողանալու են մուտք գործել ՀՀ տարածք
- Միեւնույն ժամանակ պարետը, կախված կոնկրետ հանգամանքներից եւ առանձնահատուկ դեպքերում կարող է որոշել նաեւ թույլ տալ այլ անձանց մուտքը ՀՀ տարածք, որոնց արգելվում է մուտք գործել` համաձայն արտակարգ դրության պայմանների
2. Կանխարգելիչ միջոցառումներ
- ՀՀ սահմանից մուտք գործելուց հետո կատարվելու է անձանց զննություն,
- ախտանիշների առկայության դեպքում իրականացվելու է հոսպիտալացում,
մեկուսացում (ինքնամեկուսացում) եւ (կամ) այլ սահմանափակող միոցառումներ,
- եթե անձը հրաժարվի նման միջոցառումներից, նրան կարող են ժամանակավորապես մեկուսացնել պարետի կողմից սահմանված համապատասխան վայրերում` հետազոտման, բուժման եւ վարակի տարածումը կանխելու նպատակով,
- եթե պարզվի, որ անձը ՀՀ է ժամանել այնպիսի երկրներից, որտեղ համաճարակաբանական լարված իրավիճակ է տիրում, ապա նրանք կտեղափոխվեն հատուկ նախատեսված կարանտինային վայրեր կամ նրանց կարող է հրահանգվել անցնել ինքնամեկուսացման` իր մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ մեկ այլ վայրում՝ բացառելով այլ անձանց հետ անմիջական շփումը:
3. Տեղաշարժման սահմանափակումներ
Չնայած արտակարգ դրությունը հայտարարվել է ՀՀ ողջ տարածքում, բայց սահմանափակումներ կգործեն միայն այն համայնքներում եւ տարածքներում, որոնք կորոշի պարետը: Այն համայնքում, որտեղ կորոշվի մտցնել սահմանափակումներ, կգործի հետեւյալ ռեժիմը՝
- կգործի համայնքի տարածք մուտք գործելու եւ ելք կատարելու հատուկ ռեժիմ, որը կհսկեն ոստիկանությունը, առողջապահության նախարարության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի, սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի, մարզպետարանի եւ համայնքապետարանի ներկայացուցիչները,
- առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, պարագաների, սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի մատակարարման դեպքերի, ինչպես նաեւ պարետի ցուցումով` արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքների վերացման եւ այլ հրատապ հարցեր լուծելու անհրաժեշտությունից ելնելով մուտքերը եւ ելքերը չեն սահմանափակվի.
- համայնքի տարածքում կարող են կատարվել անձանց մեկուսացում (ինքնամեկուսացում), ազատ տեղաշարժի նորմավորում (օրվա ժամեր, մարդկանց քանակ եւ այլն),
- անձանց բնակարաններում կամ գտնվելու վայրում սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացում
Անձանց մոտ վարակի առկայության կասկածի կամ դրա հայտնաբերման դեպքում անձինք կտեղափոխվեն հատուկ նախատեսված կարանտինային վայրեր:
4. Միջոցառումներին մասնակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում արգելվելու է հավաքների եւ գործադուլների անցկացումը:
Բացի այդ, կարող են պարետի կողմից սահմանվել տարածքներ, որտեղ կարգելվեն այնպիսի հանրային միջոցառումներ, օրինակ` սպորտային, մշակութային, կրթական միջոցառումներ, ժամանցային մի ջոցառուերը, ծննդյան (տարեդարձի), հարսանյաց (նշանադրության), թաղման միջոցառումները եւ այլն: Նման միջոցառումները կարգելվեն նման տարածքներում, եթե այդ միջոցառումներին մասնակցեն 20 եւ ավելի անձիք:
5. Ուսումնական գործընթացը
Բոլոր պետական, համայնքային եւ ոչ պետական հանրակրթական (այդ թվում՝ մանկապարտեզները), նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կարգելվի դասապրոցեսը: Այս արգելքը չի տարածվի հեռավար (օնլայն) ուսուցման վրա:
6. Այլ սահմանափակումներ
Արգելվելու են տեսակցությունները, հանձնունքների կատարումը ազատազրկման վայրերում, զորամասերում, հոգեբուժական կազմակերպություններում, տարեցներին սոցիալական ծառայություններ տրամադրող, երեխաների խնամք եւ պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններում:
7. Հրապարակումներ ինտերնետում եւ մամուլում
Եթե անձիք եւ զանգվածային լրատվության միջոցները ինտերնետում, այդ թվում` սոցիալական ցանցերում կամ այլ ձեւով ցանկանում են տեղեկատվական նյութ տեղադրել կորոնավիրուսի վարակման առկա եւ նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, մեկուսացվածների քանակի մասին, ապա պետք է օգտվեն բացառապես պարետատան կողմից տրամադրված պաշտոնական տեղեկատվությունից եւ հղում կատարեն դրան ու հնարավորինս վերարտադրեն այն:
Նրանց հրապարակումները չեն կարող հակասել պաշտոնական տեղեկատվությանը:
Նույնը նաեւ վերաբերում է այնպիսի տեղեկություններին, որոնք հանգեցնում են խուճապի կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ են պարունակում:
Նման հրապարակումները ենթակա են անհապաղ վերացման այն կատարած անձանց կողմից:
Կառավարությունում հիշեցրել են, որ արտակարգ դրության ժամանակ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը խախտելը, այսինքն՝ սահմանված միջոցառումներին եւ սահմանափակումների չենթարկվելը հանգեցնում է վարչական պատասխանատվության:

7 фактов о чрезвычайном положении в Армении - Mediamax.am
Правительство Армении выступило с разъяснением положений чрезвычайного положения, которое будет действовать на территории Армении с 16 марта по 14 апреля 2020 года.
1. Въезд и выезд на территорию Армении
- Граждане Армении не смогут покидать территорию Армении через сухопутную границу. Исключением являются лица, осуществляющие грузоперевозки.
- Граждане Армении, члены их семей (даже если они не являются гражданами Армении), а также лица, зарегистрированные и проживающие в Армении, могут въезжать на ее территорию.
- Въезд других иностранцев будет запрещен, если они являются гражданами или в течение последних 14 дней находились на территории тех стран, где наблюдается напряженная эпидемиологическая ситуация (список этих стран будет определен комендантским органом).
- Независимо от всех случаев, представители дипломатических миссий, например, послы, представители консульств и международных организаций, и члены их семей могут въезжать на территорию Армении.
2. Меры по предотвращению
- После въезда на территорию Армении будет осуществляться медицинское обследование лиц, в случае симптомов они будут госпитализироваться, изолироваться (самоизоляция) и (или) будут применяться иные ограничительные меры,
- если лицо откажется от подобных мер, его могут временно изолировать в соответствующих местах, предложенных комендантским органом – с целью обследования, лечения и предотвращения распространения вируса,
- если выяснится, что данные лица прибыли в Армению из стран, где наблюдается напряженная эпидемиологическая ситуация, они будут помещены в специальное, предназначенное для карантина место, или получат указание о самоизоляции в месте постоянного жительства или в другом месте по их усмотрению, исключая непосредственный контакт с другими лицами.
3. Ограничения перемещения
Несмотря на то, что чрезвычайное положение объявлено по всей территории Армении, ограничения будут действовать только в тех общинах и территориях, которые определит комендант. В той общине, где будет решено ввести ограничения, будет действовать следующий режим:
- особый режим въезда и выезда, который будут контролировать представители полиции, министерства здравоохранения, МЧС, инспекционного органа продовольственной безопасности, областной и общинных администраций,
- исходя из необходимости устранения обстоятельств, послуживших основой для введения чрезвычайного положения, и решения других срочных вопросов – случаев поставки товаров первой необходимости, продовольствия, медикаментов, а также по указанию коменданта – въезд и выезд ограничиваться не будет.
- на территории общины может проводиться изоляция граждан (самоизоляция), нормирование свободного передвижения (особые часы дня, количество людей и др.).
В случае подозрения на вирус или его обнаружения у лиц они будут перемещены в места, специально предназначенные для карантина.
4. Участие в мероприятиях
На всей территории Армении запрещено проведение собраний и забастовок.
Кроме того, указом коменданта могут быть определены территории, где будут запрещены общественные мероприятия - спортивные, культурные, образовательные, развлекательные, а также дни рождения (юбилеи), свадьбы (помолвки), похороны и т.д. Подобные мероприятия будут запрещены на этих территориях, если число участников этих мероприятий превысит 20 человек.
5. Учебный процесс
Во всех государственных, областных и негосударственных общеобразовательных (в том числе - детских садах), начальных профессиональных (прикладных), средне-профессиональных и высших учебных заведениях учебный процесс запрещен. Этот запрет не распространяется на дистанционное (онлайн) обучение.
6. Другие ограничения
Запрещено навещать, передавать посылки в места лишения свободы, воинские части, психиатрические учреждения, учреждения, предоставляющие социальные услуги пожилым и осуществляющие уход за детьми и их защиту.
7.  Публикации в интернете и прессе
Если лица и средства массовой информации желают разместить в интернете, в том числе в социальных сетях или другими способами, информационный материал о нынешних и новых случаях заражения коронавирусом, состоянии здоровья лиц, источниках заражения, числе изолированных граждан, они должны пользоваться исключительно официальной информацией, предоставленной комендантским органом, ссылаясь на него.
Их публикации не могут противоречить официальной информации. То же относится к информации, которая создает панику или содержит опасность создания панической ситуации.