1945-ի փետրվարի 4-ին Յալթայում մեկնարկեց «Մեծ եռյակի» հանդիպումը, որի մասնակիցները պատրաստվում էին քննարկել հետպատերազմյան աշխարհակարգը: Յալթայի կոնֆերանսին է նվիրված Մեդիամաքսի հերթական «Պարզաբանումը»:
1. Ինչո՞ւ Յալթայում:
Ինչպես գրում է Neue Zürcher Zeitung թերթը, Ֆրանկլին Ռուզվելտը, Ուինսթոն Չերչիլը եւ Իոսիֆ Ստալինը նախատեսում էին հանդիպել Շոտլանդիայում կամ Միջերկրական ծովի երկրներից մեկում: Բայց, քանի որ Ստալինի Գերագույն գլխավոր հրամանատարի պարտականությունները դա թույլ չէին տալիս, կոնֆերանսը տեղի ունեցավ Ղրիմում:
2. Որքա՞ն տեւեց համաժողովը:
Երեք երկրների առաջնորդները միասին անցկացրին գրեթե մեկ շաբաթ՝ փետրվարի 4-ից 11-ը:
3. Ինչպե՞ս մասնակիցները հասան Յալթա:
ԱՄՆ նախագահ Ռուզվելտը եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Չերչիլը Ղրիմ ժամանեցին 1945-ի փետրվարի 3-ին: Նրանք առանձին օդանավերով հասան Սիմֆերոպոլի շրջակայքում գտնվող Սակի բնակավայր, որտեղից մեքենաներով ժամանեցին Յալթա:
Իոսիֆ Ստալինը Մոսկվայից ժամանեց մեկ օր անց՝ գնացքով: Հանդիպումներն անցնում էին Լեւադիայի պալատում՝ նախկին ցարական նստավայրում:
4. Յալթայի հանդիպումը ո՞րերորդն էր:
Յալթայի հանդիպումը Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտին կայացած երեք կոնֆերանսներից երկրորդն էր: Առաջինը տեղի էր ունեցել Թեհրանում 1943թ. նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 1-ը, իսկ հետպատերազմյան աշխարհակարգի մասին համաձայնության գալու երրորդ փորձը տեղի ունեցավ Պոտսդամում՝ 1945թ. հուլիսի 28-ից օգոստոսի 2-ը:
5. Ինչի՞ հետ է ասոցացվում Յալթայի կոնֆերանսը:
«Աշխարհի վերաբաշխման» եւ «Եվրոպայի բաժանման»: Այնուամենայնիվ, ինչպես նշում է Neue Zürcher Zeitung-ը, Յալթայի կոնֆերանսում Ստալինը, Ռուզվելտը եւ Չերչիլը ելնում էին այն հանգամանքից, որ իրենց երկրները դեռ համագործակցելու են հետագա տասնամյակների ընթացքում: Այս համատեքստում Ստալինը մտահոգություն էր հայտնում ապագայի վերաբերյալ, երբ իրենց երկրների ղեկին այլ մարդիկ կլինեն:
6. Ի՞նչ էին խոսում Յալթայում Լեհաստանի մասին:
Յալթայի հանդիպման ամենասուր թեմաներից էր Լեհաստանը եւ այդ երկրի սահմանները:
«Սակայն 1945թ. փետրվարին Կարմիր բանակն արդեն վերահսկում էր Արեւելյան Եվրոպայի մեծ մասը, եւ Սովետական Միությունը չափազանց ուժեղ էր, որ նրան դիմակայեին: Ռուզվելտը եւ Չերչիլը պայքարում էին Լեհաստանի եւ Արեւելյան Եվրոպայի այլ երկրների ինքնորոշման համար, բայց արդյունքում խոստումների հասան միայն թղթի վրա, որոնք Ստալինը խախտեց ընդամենը մի քանի շաբաթից»,- գրում է The New York Times-ը:
Ուինսթոն Չերչիլը, Ֆրանկլին Ռուզվելտը եւ Իոսիֆ Ստալինը Լուսանկարը` AP
Թերթը շեշտում է, որ Լեհաստանն էր պատճառը, որ Բրիտանիան ի սկզբանե մտավ պատերազմի մեջ, եւ Չերչիլը դա շատ լավ էր գիտակցում:
«Յալթայից վերադառնալուց կարճ ժամանակ անց Չերչիլը հրամանատարներին խնդրեց գնահատել, թե ինչ գին կունենա ուժի կիրառումը՝ ստիպելու համար Ստալինին լավ պայմաններ առաջարկել Լեհաստանին: Նրանք պատասխանեցին՝ 45 անգլոամերիկյան դիվիզիա, մի քանի լեհական դիվիզիա եւ 100 հազար վերազինված գերմանացի զինվոր: Բրիտանիայի զինվորական հրամանատարությունը Խորհրդային Միության դեմ պատերազմի գաղափարն անվանեց «Անհնարին գործողություն»: Մեկ տարի անց Չերչիլը հայտարարեց, որ Եվրոպայի վրա իջել է «երկաթե վարագույրը»», - նշում է The New York Times-ը:
Ուինսթոն Չերչիլը եւ Իոսիֆ Ստալինը Լուսանկարը` AP
7. Ինչո՞ւ էր նեղացել Շառլ դը Գոլը:
Գեներալ Շառլ դը Գոլը, որը ղեկավարում էր «Ազատ Ֆրանսիայի» ուժերը, պնդում էր, որ իրեն եւս հրավիրեն Յալթա, սակայն Ռուզվելտը, Չերչիլը եւ Ստալինը դեմ էին: Դե Գոլն այնքան էր վրդովված, որ կոնֆերանսի ընթացքում դիմեց Ֆրանսիայի ժողովրդին եւ հայտարարեց, որ չի իրականացնելու Յալթայում ընդունված որոշումները եւ շարունակելու է անկախ կուրսը:
8. Ինչի՞ հասավ Ռուզվելտը:
«Անկասկած, Յալթայի հանդիպման արդյունքում Արեւելյան Եվրոպայի ժողովուրդները մնացին Խորհրդային Միության իշխանության տակ գրեթե կես դար: Բայց արեւմտյան առաջնորդները Ստալինի վրա ազդելու որեւէ հնարավորություն չունեին, մանավանդ որ ԽՍՀՄ-ն ուներ հետպատերազմյան «պարգեւի» լուրջ բարոյական իրավունք, քանի որ պատերազմի ժամանակ ավելի շատ էր տուժել, քան մյուսները: Սակայն այլ ոլորտներում արեւմտյան դաշնակիցները հասան իրենց նպատակներից շատերին:
Ֆրանկլին Ռուզվելտը եւ Իոսիֆ Ստալինը Լուսանկարը` Quest/Getty Images
Ռուզվելտը, մասնավորապես, պայմանավորվածություն ձեռք բերեց իրականացնել ՄԱԿ-ի ստեղծման իր վաղեմի երազանքը: Չնայած Յալթայում համաձայնեցված վետոյի իրավունքի պայմանավորվածությունները հաճախ կաթվածահար են անում Անվտանգության խորհրդի աշխատանքը, ՄԱԿ-ը դարձավ արդյունավետ խաղաղապահ ուժ»,- գրում է The New York Times-ը:
9. Ինչի՞ հասավ Չերչիլը:
«Չերչիլը նույնպես հասավ իր նպատակին՝ թող որ կասկածելի, ժամանակավոր եւ ժամանակակից գաղափարների առումով բարոյազուրկ՝ պահպանել Բրիտանական կայսրությունը: Ամեն դեպքում՝ պահպանելով Հոնկոնգի նկատմամբ վերահսկողությունը, այն երկար ու դժվար տարիներով ամրապնդեց արեւմտյան ֆորպոստը Չինաստանի ափերին, ինչի հետեւանքները դեռ զգում ենք»,- գրում է The New York Times-ը:
Ուինսթոն Չերչիլը եւ Իոսիֆ Ստալինը Լուսանկարը` US Navy
10. Ինչի՞ հասավ Ստալինը:
Արեւմուտքում ընդունված է կարծել, որ Յալթայում Ստալինը հասավ իր բոլոր նպատակներին: Այլ հարց է, որ մի քանի տասնամյակ անց կոմունիստական համակարգի ոչ կենսունակությունը հանգեցրեց ԽՍՀՄ-ի եւ ամբողջ սոցիալիստական ճամբարի փլուզմանը: Սակայն 1945-ի փետրվարին Ստալինը ավելի քան վստահ էր իր ուժերի վրա:
Իոսիֆ Ստալինը եւ Վյաչեսլավ Մոլոտովը Լուսանկարը` ՏԱՍՍ
«Յալթայում նա դրսեւորեց նրբությունների լավ ընկալում, վճռականություն եւ մյուսների թույլ կողմերը նկատելու ու օգտագործելու կարողություն: Բրիտանացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի կարծիքով, «երեք առաջնորդներից նա ամենատպավորիչն էր», «շատ հանգիստ էր եւ զուսպ»: 75 տարի անց Ստալինի հանգիստ ուժը շարունակում է ձեւավորել գլոբալ քաղաքականությունը», - խոստովանում է The New York Times-ը:

4 февраля 1945 года в Ялте началась встреча «Большой тройки», участники которой собирались обсудить мироустройство после войны. Ялтинской конференции посвящен очередный выпуск «Объяснения».
1. Почему в Ялте?
Как пишет газета Neue Zürcher Zeitung, поначалу Франклин Рузвельт, Уинстон Черчилль и Иосиф Сталин собирались встретиться в Шотландии или на Средиземном море. Но поскольку обязательства Сталина как Верховного главнокомандующего не позволяли этого, конференция состоялась в Крыму.
2. Сколько длилась конференция?
Лидеры трех стран провели вместе почти неделю: с 4 по 11 февраля.
Фото: ТАСС
3. Как участники добирались до Ялты?
Президент США Франклин Рузвельт и британский премьер Уинстон Черчилль прибыли в Крым 3 февраля 1945 года. Они прилетели самолетами в местечко Саки в окрестностях Симферополя, а потом несколько часов на автомобилях добирались до курортной Ялты.
Иосиф Сталин прибыл поездом из Москвы на день позже. Встречи проходили в Ливадийском дворце - бывшей царской резиденции.
4. Какой по счету стала встреча в Ялте?
«Большая тройка» встречалась с 4 по 11 февраля 1945 года в рамках второй из трех конференций в конце Второй мировой войны. Первая прошла с 28 ноября по 1 декабря 1943 года в Тегеране, а третья попытка договориться о послевоенном мироустройстве была предпринята в Потсдаме с 28 июля по 2 августа 1945 года.
5. С чем ассоциируется Ялтинская конференция?
С «переделом мира» и разделением «Европы». Однако, как отмечает Neue Zürcher Zeitung, ключевым моментом Ялтинской конференции было то, что Сталин, Рузвельт и Черчилль исходили из того, что их страны будут сотрудничать на протяжении еще многих десятилетий. В этом контексте Сталин выражал беспокойство по поводу будущего - когда во главе их стран будут стоять другие люди.
6. Что говорили в Ялте о Польше?
Среди наиболее острых вопросов в Ялте были границы Польши.
«Однако к февралю 1945 года Красная армия контролировала большую часть Восточной Европы, и Советский Союз был просто слишком силен, чтобы ему сопротивляться. Рузвельт и Черчилль боролись за самоопределение Польши и других восточноевропейских стран, но в итоге добились лишь обещаний на бумаге, которые Сталин нарушил в течение нескольких недель», - пишет The New York Times.
Уинстон Черчилль, Франклин Рузвельт и Иосиф СталинФото: AP
Газета подчеркивает, что Польша была причиной, по которой Британия изначально вступила в войну, и Черчилль это прекрасно понимал.
«Вскоре после возвращения из Ялты Черчилль даже попросил своих военачальников оценить, какой ценой обойдется применение силы, чтобы вынудить Сталина предоставить Польше благоприятные условия. Те ответили - 45 англо-американских дивизий, несколько польских дивизий и 100 тысяч перевооруженных немецких солдат. Военное командование прозвало идею войны против Советского Союза операцией «Немыслимое». Год спустя Черчилль заявил, что по всей Европе опустился «железный занавес»», - отмечает The New York Times.
Уинстон Черчилль и Иосиф СталинФото: AP
7. Почему обиделся де Голль?
Генерал Шарль де Голль, который возглавлял силы «Свободной Франции», настаивал на том, чтобы его пригласили в Ялту. Но Рузвельт, Черчилль и Сталин были против. Де Голль был настолько возмущен, что во время конференции он выступил с обращением к французскому народу, в котором заявил, что не будет выполнять решения, принятые в Ялте, и продолжит придерживаться независимого курса.
8. Чего добился Рузвельт?
«Несомненно, в результате Ялтинской встречи народы Восточной Европы оказались во власти Советского Союза почти на полвека. Но у западных лидеров не было особых возможностей оказывать влияние на Сталина, тем более что Советский Союз обладал серьезным моральным правом на послевоенное «вознаграждение», поскольку он, безусловно, больше других пострадал во время войны.
Франклин Рузвельт и Иосиф СталинФото: Quest/Getty Images
Однако в других сферах западные союзники добились многих своих целей. Рузвельт, в частности, добился согласия на осуществление своей давней мечты о создании ООН. Хотя договоренности о праве вето, согласованные в Ялте, зачастую парализуют работу Совета Безопасности, ООН стала эффективной глобальной миротворческой силой», - пишет The New York Times.
9. Чего добился Черчиль?
«Черчилль тоже достиг своей цели - пусть сомнительной, временной и, по современным представлениям, аморальной - сохранить Британскую империю. В одном случае, сохранив контроль над Гонконгом, он на долгие непростые годы закрепил западный форпост на побережье Китая, последствия чего дают о себе знать до сих пор», - заключает The New York Times.
Уинстон Черчилль и Иосиф СталинФото: US Navy
10. Чего добился Сталин?
На Западе принято считать, что Сталин практически полностью выполнил свой план в Ялте. Другое дело, что несколько десятилетий спустя нежизнеспособность коммунистической системы привела к краху СССР и всего социалистического лагеря. Но в феврале 1945 года Сталин был более чем уверен в себе.
Иосиф Сталин и Вячеслав МолотовФото: ТАСС
«В Ялте он продемонстрировал тонкое понимание деталей, твердую решимость и способность замечать и использовать чужие слабости. По мнению одного высокопоставленного британского чиновника, он был «самым впечатляющим из трех лидеров», «очень спокойным и сдержанным». Три четверти века спустя спокойная сила Сталина по-прежнему формирует мировую политику», - признается The New York Times.