Ուղիղ 13 տարի առաջ Իտալիայի հավաքականը 2006 թվականի ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակչում 11-մետրանոցներով հաղթեց Ֆրանսիային ու 4-րդ անգամ հռչակվեց չեմպիոն:
Սակայն այսօր «Մեկ կադրում» շարքում անդրադառնալու ենք ոչ թե Իտալիայի չեմպիոնությանն ու Ֆաբիո Կանավարոյի աստղային ժամին, այլ Զիդան-Մատերացի հակամարտությանը:
ԱԱ-2006-ի եզրափակչում հավասար պայքար էր, հաղթողին որոշելու համար լրացուցիչ ժամանակ նշանակվեց, որին Ֆրանսիայի ավագ Զինեդին Զիդանը մինչեւ վերջ չմասնակցեց: 110-րդ րոպեին նա հեռացվեց խաղադաշտից:
Զիդանն ու Մատերացին երեկոյի ամենակարեւոր դեմքերն էին նաեւ մինչեւ 110-րդ րոպեն: Մատերացին նախ 7-րդ րոպեին 11-մետրանոց էր բերել սեփական դարպասին, որն անվրեպ էր իրացրել Զիդանը, ապա ինքն էր փրկել դրությունն ու պատասխան գնդակը խփել`1:1:
Այդ նույն հաշիվն էլ պահպանվել էր լուսատախտակին, երբ Զիդանը գլխով կատարեց իր հայտնի հարվածը:
Լուսանկարը` youtube
«Մինչեւ հիմա էլ այդ տեսարանն աչքիս առաջ է: Երկրպագուներից ոչ բոլորը տեսան այդ դրվագը: Երբ նրանք ուշքի եկան, Մատերացին արդեն գետնին էր: Լռություն էր ու լարվածություն: Մրցավարը ոչինչ չէր նկատել: Գնդակը Վիլտորի մոտ էր ու ասացի նրան, որ գրոհը շարունակի: Հույս կար, որ Մատերացին ոտքի կկանգնի, բայց Բուֆֆոնը մրցավարի ուշադրությունը նրա վրա էր սեւեռել, ամեն ինչ ավարտված էր»,- հիշում է Ֆրանսիայի այն ժամանակվա գլխավոր մարզիչ Ռայմոն Դոմենեկը:
Հանդիպման գլխավոր մրցավար Օրասիո Էլիսոնդոյին կողմնորոշվել օգնել էր 4-րդ պաշտոնյան` իսպանացի Լուիս Մեդինա Կանտալեխոն:
«Տեսա, որ Մատերացին մոտ 40 մետր այն կողմ ընկած է, դադարեցրի խաղն ու արագ հարցրի օգնականներիս, թե ինչ է պատահել: Բայց երկուսն էլ պատասխանեցին, որ ոչինչ չեն տեսել: Լուիսն էր նկատել, թե ինչպես է Զիդանը գլխով վայր գցել Մատերացիին: Երբ տեղ հասա, արդեն գիտեի, որ Զիդանին կարմիր քարտ եմ ցույց տալու»,- պատմել է Էլիսոնդոն, որը մինչ օրս էլ հայտնի է որպես Զիդանին եզրափակչից հեռացրած մրցավար:
Ֆրանսիացին այդ դրվագի մասին խոսել չի սիրում, առաջին բացատրությունը տվել է եզրափակչից 3 օր անց Canal+-ի եթերում:
Լուսանկարը` getty images
«Խնդրեցի Մարկոյին չքաշել շապիկիցս: Բացատրեցի` եթե ցանկանում է այն, խաղից հետո անձամբ կտամ նրան: Փոխարենը նա սկսեց շատ կոպիտ բառեր ասել ու մի քանի անգամ կրկնեց դրանք: Վիրավորական խոսքեր էր ասում մայրիկիս ու քրոջս հասցեին: Սկզբում փորձում էի չարձագանքել, բայց հետո ամեն ինչ շատ արագ տեղի ունեցավ: Իմ արարքը պետք է պատժվեր, բայց չէի ցանկանում ԱԱ-ն ու կարիերաս այդպես ավարտել»,- պատմել է նա:
Ապա հեռուստաեթերում Զիդանը ներողություն է խնդրել միլիոնավոր երկրպագուների առաջ, բայց ոչ Մատերացիի: Չնայած իր հեռացմանը` Զիդանը սպորտային լրագրողների կողմից Աշխարհի առաջնության լավագույն ֆուտբոլիստ է ճանաչվել:
Եզրափակչից 1 տարի անց Մարկո Մատերացին գիրք է գրել «Ի՞նչ եմ իրականում ասել Զիդանին» վերնագրով ու ներկայացրել իր ասածի 250 տարբերակներ: Դրանց թվում են հայտնի «Հարրի Փոթերը» գրքի 3 նզովքները` Ավադա Կեդավրա, Կրուցիատուս ու Իմպերիո:
Բայց հետո իտալացին հոգնել է նույն հարցին պատասխանել ու խոստովանել է, թե ինչ է իրականում ասել Զիդանին. «Էլ չեմ ուզում ամեն հարցազրույցի ժամանակ նույնը կրկնել, բառացի հետեւյալն եմ ասել`Աշխարհի բոլոր մարմնավաճառներից ես քո քրոջն եմ նախընտրում: Այս բառերիս համար հրապարակային ներողություն արդեն խնդրել եմ»:
Այդ արարքի համար 2 ֆուտբոլիստներն էլ պատժվել են: ՖԻՖԱ-ն եզրափակչից հետո քննություն է անցկացրել ու Զիդանին տուգանել 7,5 հազար ֆրանկով, ինչպես նաեւ երեխաների հետ 3-օրյա մարզումներ նշանակել: Մատերացին էլ վճարել է 5 հազար ֆրանկ ու 2 խաղով որակազրկել:

On this day 13 years ago Italy beat France on penalties in the 2006 World Cup and won the game, claiming the title for the 4th time.
This edition of In One Shot column covers not that win and Fabio Cannavaro’s moment of glory, but the Zidane-Materazzi altercation.
The teams took the game to extra time, but France captain Zinedine Zidane did not play all of it. In the 110th minute he had to leave the pitch.
Zidane and Materazzi were both in the center of attention: in the 7th minute the former converted the penalty awarded to France following Materazzi’s mistake, but the Italian recovered and scored the equalizer.
That was still the score when Zidane headbutted him.
Photo: youtube
“I can recall that scene as I close my eyes. Not all fans noticed it. When they caught up with what was happening, Materazzi was already on the ground. It was quiet, and it was tense. The referee spotted nothing. Wiltord had the ball and I told him to continue the attack. We hoped Materazzi would get up, but Buffon drew the referee’s attention to him, and it was over,” said then France manager Raymond Domenech.
The 4th official, Luis Medina Cantalejo helped referee Horacio Elizondo to make the decision.
“I saw Materazzi lying on the ground 40 meters away, so I halted the game and asked the assistant referees what had happened. Both saw nothing, but Luis noticed Zidane headbutting the Italian. As I was approaching Zidane, I already knew I was going to draw out the red card,” told Elizondo, who is still known as the referee that sent Zidane off during the World Cup final.
Zidane himself isn’t fond of recalling that incident. He first mentioned it three days later, while speaking to Canal+.
Photo: getty images
“I asked Marco [Materazzi] to stop tugging my shirt. I said I could give it to him after the game. He responded by insulting my mother and sister. I tried to ignore him, but then it all unraveled very quickly. I had to be punished, but I did not want to end the World Cup and my career on that note,” he said.
Zidane also apologized to the millions of French fans, but not Materazzi. Nevertheless, the French captain was recognized by the best player of the World Cup by sports writers.
Later Materazzi wrote a book titled ‘What I Really Told Zidane’, which contained 250 versions of what he had said to Zidane, including three curses from the Harry Potter series: Avada Kedavra, Cruciatus and Imperius.
However, he eventually grew tired of answering the same question. “I don’t want to repeat the same thing at every interview, this is what I said: “I prefer the whore that is your sister.” I have already apologized publicly for my words,” said the player.
Both footballers were punished for the incident. FIFA held a meeting after the final and decided to fine Zidane CHF 7,500 and assign him to train children for 3 days. Materazzi was fined CHF 5,000 and disqualified for two games.