Մեկ կադրում. Չհանձնվող Բեատրիչե Վիոյի Պարալիմպիկ հաղթանակը - Mediamax.am
Որքանո՞վ ենք ճանաչում մեզ ու գիտենք մեր հնարավորությունները: Այս հարցին ամեն մեկս յուրովի ենք պատասխանում, իսկ 21-ամյա իտալացի սուսերամարտիկ, Ռիոյի Պարալիմպիկ խաղերի հաղթող Բեատրիչե Վիոյի ամբողջ կյանքն է դա ցույց տվել:
Նա հաղթահարել է համարյա անբուժելի հիվանդությունը, պայքարել է, մարզվել ու շարժվել դեպի իր նպատակը՝ չմոռանալով անբաժան լինել իր փայլուն ժպիտից:
Այսօր Mediamax Sport -ի «Մեկ կադրում» շարքի հերոսուհին Վիոն է, միասին վերհիշելու ենք 2016 թվականի Ռիոյի Պարալիմպիկ խաղերի նրա հաղթական լուսանկարը:
Բայց մինչ Վիոյին Օլիմպիական պատվոհարթակին հասցնելը, ծանոթանանք մարզուհու պատմությանը: Բեբեն, ինչն իտալերենից թարգմանաբար փոքրիկ է նշանակում, 5 տարեկանում է սկսել սպորտով զբաղվել:
11 տարեկանում նա սովորական գրիպով է հիվանդացել, ինչը վերածվել է մենինգիտի, ընդ որում՝ բավական վտանգավոր աստիճանի, որի արդյունքում 100-ից միայն 5-ն են կարողանում կենդանի մնալ: Նրանցից մեկն էլ ժպտերես ու գեղեցիկ Բեատրիչեն էր: Նա հաղթահարեց հիվանդությունը, բայց զրկվեց ոտքերից ու ձեռքերից, չնայած դրան՝ չհանձնվեց, շարունակեց մարզվել ու հասավ բարձունքների:
Վիոյի համար հատուկ ճկասուսեր-պրոթեզ պատրաստվեց, ու նա Եվրոպայում առաջին մարզուհին էր, որն այդպես էր մրցումներին մասնակցում՝ սայլակին նստած:
«Սայլակով հանդես գալն ավելի մեծ մարտահրավեր է, նահանջելու հնարավորություն էլ չունես, պետք է միայն գրոհել»,- խոստովանել է մարզուհին:
Նա չափազանց երիտասարդ էր, որ 2012-ին Լոնդոնի խաղերին մասնակցի, նա միայն որպես ջահակիր հանդես եկավ, իսկ աստեղային ժամը վրա հասավ Ռիոյում:
Եզրափակչում Վիոն մրցեց Ջինգջինգ Ջոյի (Չինաստան) հետ ու հաղթեց 15:7 հաշվով՝ հաղթական նկարում արտահայտելով իր բոլոր ապրումներն ու հույզերը:
«Եզրափակչում շատ կենտրոնացած էի, հասկանում էի, որ պահն է կամ լավագույնը դառնալ, կամ էլ 2-րդը լինել: Շատ էի ուզում հաղթել ու արեցի դա, ֆանտաստիկ էր, պարզապես բարձր գոռացի: Անչափ շնորհակալ էի իմ հիանալի թիմից, որովհետեւ մենք միասին հասանք այդ արդյունքին: Կիսով չափ մարդ եմ, կիսով չափ ռոբոտ, եթե ես կարողացա ոսկի նվաճել, ամեն մեկն էլ ունակ է իր երազանքը կյանքի կոչելու»,- խոստովանել է Բեբեն:
Եվրոպայի 5-ակի ու Աշխարհի 3-ակի չեմպիոնուհին հաճախակի հայտնվում է ամսագրերի շապիկներին, ապրում է ակտիվ կյանքով, իր օրինակով ոգեշնչում մարդկանց ու լավատեսություն սփռում: Նա իր շուրջն է հավաքել մի խումբ մարդկանց, որոնք հիմնել են Art4sport բարեգործական կազմակերպությունն ու օգնում են հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին:

In One Shot: Beatrice Vio’s victory in Paralympics - Mediamax.am
How well are we acquainted with ourselves and our possibilities? We all answer this question in different ways, while 21-year-old Italian fencer, winner of Rio Paralympic Games Beatrice Vio answers this question with her example.
She overcame almost incurable disease, fought and trained to achieve her goal without forgetting to always smile.
This edition of Mediamax Sport’s In One Shot is dedicated to the victorious photo of Vio in 2016 Rio Paralympic Games.
Before we talk about her victory, it is worth reminding her story. Bebe, which is translated from Italian as baby, started going in for sport when she was 5 years old.
At the age of 11 she caught a cold, which then turned into meningitis. It was a very dangerous stage of the illness, which only 5 out of 100 survive. Beautiful and always smiling Beatrice was among them; she overcame the illness but she lost her arms and legs. Nevertheless, she didn’t give up, instead continued to train and achieved significant results.
A special foil-prosthesis was made for her, and she became the first female athlete in Europe who participated in competitions on her wheelchair.
“Performing on a wheelchair is a bigger challenge, as you don’t have a chance to give up, you always need to attack,” the athlete said.
She was too young to participate in 2012 London Olympics, and Vio performed only as a keeper of the Olympic flame. She became most popular in Rio.
Vio successfully defeated Zhou Jingjing (China) with 15:7 score in the final, showing in the photo all her emotions.
“I was very focused in the final, as I understood that it was time to either become the best or be the second. I wanted to win very much, so I did it. It was fantastic and I cried loudly. I am thankful to my incredible team, since we achieved this all together. I am half a person and half a robot, and if I am able to achieve gold medal, it means everyone can make their dreams come true,” Bebe said.
5-times European and 3-times World champion frequently appears on magazine covers. She is very active and with her example and optimism she inspires people. She gathered a number of people, who founded Art4sport charity organization to help children with disabilities.