Մեկ կադրում. Ֆելփսի «ոսկե հպումը» նրան դարձրեց ՕԽ-ի չեմպիոն
Լեգենդար մարզիկ Մայքլ Ֆելփսին 2008-ի Օլիմպիական խաղերում օգնեց 0,1 վայրկյանը, որպեսզի 100 մ բաթերֆլայում նա նվաճի ոսկե մեդալ:
«Ոսկե հպում» անվանումը ստացած այս նկարի մասին այսօր պատմելու ենք Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքում:
Լուսանկարը` ABC
100 մ բաթերֆլայի եզրափակչում ֆավորիտ համարվում էր սերբ Միլորդ Չավիչը: Նա որակավորման փուլում Օլիմպիական ռեկորդ էր սահմանել, ապա կիսաեզրափակչում Ֆելփսից ավելի արագ եղել:
Ֆելփս. Ես նաեւ այլ մրցատարածությունում էի հանդես եկել ու մարզչիս ասացի, որ վերջ, այլեւս էներգիա չունեմ, ես սպառվել եմ: Նա ինձ պատասխանեց, որ ես դեռ էլի ելույթներ ունեմ, հետեւաբար նաեւ այնքան ուժ, որ կկարողանամ հաղթել:
Չավիչ. Ես գիտեի, որ այս մրցատարածությունում կարող եմ հաղթել, դա իմ պահն էր:
Առավոտյան եզրափակչում նրանք հարեւաններ էին. Չավիչը 4-րդ, իսկ Ֆելփսը 5-րդ լողահերթում էր:
Չավիչ. Ի՞նչ է անում մարդը, երբ նրան սատանան ժպտում է. պատասխանում է ժպիտով: Դա շատ աննկարագրելի պահ էր ինձ համար, ես վստահ էի ուժերիս:
Ելույթը հիանալի է սկսում սերբը եւ 50 մ-ին հասնում առաջինը, մինչդեռ Ֆելփսն ընդամենը 7-րդն էր:
Ֆելփս. Գիտեի, որ Չավիչը վերջին 15 մետրից սկսում է դանդաղել, իսկ ես կարողանում եմ ավելի վստահ լողալ: Սա էր իմ հնարավորությունը:
Եզրագծում առաջին հայացքից թվում է, թե Չավիչն է հասել առաջինը: Այդպես էին կարծել նաեւ Ֆելփսի մարզիչն ու մայրը: Նույնիսկ Ֆելփսը չի հավատացել, որ ընդամենը 0,1 վրկ առաջ է եղել մրցակցից:
Ֆելփս. Ես նայեցի ու տեսա, որ հաղթել եմ: Գրողը տանի, մտածեցի ես, դա տեղի ունեցավ, ես ոսկե մեդալակիր եմ: Հրաշքը կատարվեց, ես ճիշտ պահին ճիշտ տեղում էի:
Տեսագրության մեջ երեւում է, որ Չավիչն առաջինն է հպվում պատին, սակայն տեսանկարահանման Omega timing system-ում այլ բան է արձանագրվել:
Լուսանկարը` Rod Mar Photography
Omega Timing-ի ղեկավար Քրիտոֆ Բերթաուդի գնահատականն  այսպիսինն է.
Հսկայական տարբերություն կա պատին հպվելու ու հենվելու միջեւ: Իհարկե, երեւում է, որ Չավիչի ձեռքն առաջինն է հասնում, սակայն եթե ուշադիր նայենք, կտեսնենք, որ նա ձեռքերը պարզած ձգվում է դեպի պատն ու պարզապես քսվում, մինչդեռ Ֆելփսը մեծ արագությամբ թռչում է առաջ: Այս առումով տարբերությունը հսկայական է, հաղթողն, անշուշտ, Ֆելփսն է:
100 մ բաթերֆլայը Ֆելփսը լողաց ռեկորդային 50:58 վրկ-ում՝ նվաճելով Պեկինում իր 7-րդ Օլիմպիական ոսկե մեդալը: Ավելի ուշ նա նաեւ 8-րդն է նվաճում ու դառնում հերթական ռեկորդի հեղինակը:
Ֆելփս. Անզեն աչքով նայելիս մրցապայքարում հաղթել է Չավիչը: Սակայն կրկնապատկերները տեսնելով ես համոզվում եմ, որ ոսկե մեդալն իմն է, այլ միտք գլուխս չի գալիս:
Չավիչ. Սխալի մեղավորը միայն ես եմ: Կարող էի ավելի ճիշտ գործել, այդ դեպքում հաղթանակն իմը կլիներ: Ես 4 Օլիմպիական խաղերի եմ մասնակցել ու միայն մեկ անգամ արծաթե մեդալ նվաճել: Խոստովանում եմ, որ այդ օրն իմ կյանքի լավագույն ու վատագույն օրն էր:

Photo: PATRICK KRAEMEREPA
This edition of Mediamax Sport’s In One Shot series is dedicated to the picture of Michael Phelps, called “Golden Touch”.
Photo: ABC
Serbia’s Milorad Cavic was the favorite in 100m butterfly. He set an Olympic record in qualifiers, then proving to be faster than Phelps in the semi-final.
Phelps: I performed in other races too, and I told my coach that it was the end, I didn’t have enough energy. He said that I still had other performances, and consequently relevant amount of energy to win.
Cavic: I knew I was destined for this race. This was my moment.
They were neighbors in the morning semi-final. Cavic was the 4th and Phelps took the 5th line.
Cavic: What do you do when devil smiles at you? You reply with a smile. It was an incredible moment for me, I was confident.
The Serbian athlete perfectly started his performance and ended in the first place in 50m race, while Phelps was only the 7th.
Phelps: I knew that Cavic starts to slow down at the last 15 meters, while I could swim with more confidence. It was my chance.
At first sight it looked like Cavic was going to win. Phelps’s coach and mother also thought so, and even Phelps himself couldn’t believe that he was faster by 0.1 second.
Phelps: I saw that I won. I was like, holy s—, that just happened. I am a gold medalist. It was a miracle, I was in the right place at the right moment.
The video recording showed that Cavic was the one to touch the wall first, but Omega timing system fixed another data.
Photo: Rod Mar Photography
The general manager of Omega Timing Christophe Berthaud gave the following estimation:
There is a big, big difference between touching the pad and pushing the pad. It's for sure- and the video also shows it- that Cavic touched the pad before Phelps, but he was sliding while Phelps was rushing on the pad  and the difference between them is really a hundredth of a second. All the records ... in the system show this.
Phelps swam 100m butterfly with record 50:58 seconds, winning his 7th Olympic gold medal in Beijing. Later he took the 8th gold medal and set yet another record.
Phelps: Cavic won the tournament when estimating with the naked eye. However, the repetition showed that I won the gold medal. I couldn’t think of anything else.
Cavic: I was the one to be blamed for the mistake. I could have performed better, and the victory would be mine. I took part in 4 Olympic Games and won silver medal only once. I admit that day was the best and the worst day of my life.