Մաթեմատիկական մոդելավորումն ու հաշվարկային կենսաբանությունը Արման Սիմոնյանի կյանքում անցնում են զուգահեռ։ Այդ երկու ճանապարհներին կա մի բան, որ ընդհանուր եւ հիմնաքարային է՝ սերը մաթեմատիկայի հանդեպ։ Մաթեմատիկա գիտության մեջ Արմանին միշտ շատ գրավել են Էվկլիդեսի «Սկզբունքները»։
«Էվկլիդեսը տալիս է սահմանումներ այն երկրաչափական մարմիններին, որոնք մեզ համար կարծես թե սահմանումներ չունեն»,- ասում է մասնագիտությամբ մաթեմատիկական մոդելավորող Արման Սիմոնյանը։
Ենթագիտակցորեն արված ընտրությունը
Արմանը թեեւ մաթեմատիկայի հարցում հատուկ գիտակցված որոշում չի կայացրել, բայց գոհ է այդ ընտրությունից։
«Ավագ դպրոցներից լավագույնը, որ ընտրեցին ծնողներս, Ֆիզմաթն էր։ Այդտեղից սկսեցի մաթեմատիկայի ուղղությամբ խորանալ։ Նաեւ կենսաբանությամբ էի շատ հետաքրքրված եւ ընդունվել էի Երեւանի պետական բժշկական համալսարան ու Պեկինի համալսարան՝ կենսաբանության գծով։ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան էլ էի դիմել, եւ այնպես ստացվեց, որ Ամերիկյան համալսարանում շարունակեցի կրթությունս՝ մաթմոդելավորում մասնագիտությամբ»,- ասում է Արմանը։
Զուգահեռ աշխատում է Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի Կենսաինֆորմատիկայի հետազոտական խմբում, որտեղ անմիջականորեն զբաղվում է գիտության մեջ մաթեմատիկայի ներդրմամբ։
«Հիմա, երբ հետ եմ նայում, ճիշտ է, մաթեմատիկան ընտրելու որոշումը՝ որպես այդպիսին, չի կայացվել, բայց ենթագիտակցորեն անընդհատ ուզել եմ այդ ուղղությամբ գնալ։ Այժմ տեսնում եմ, որ մաթեմատիկան պարզապես ինչ-որ ուղղություն ու մասնագիտություն չէ»,- ասում է Արմանը։
Արման Սիմոնյանը Արման Սիմոնյանը
Նա նկատում է, որ մաթեմատիկան օգնում է մտքերի, գաղափարների ընդհանուր դասակարգում անել ու քննադատական մտածողություն է ձեւավորում, ինչը Հայաստանի կրթական համակարգում քիչ կա։
«Մաթեմատիկան գիտության այլ ճյուղերի վրա էլ է տարածվում եւ ամբողջովին վերափոխում գիտությունը»։
Մաթեմատիկական կրթությունը
Արմանն ասում է, որ մաթեմատիկական կրթությունն այն ոլորտներից է, որտեղ անընդհատ ինքդ սովորում ես եւ ուրիշներին ես սովորեցնում։
«Մաթեմատիկան անընդհատ դինամիկ զարգացող գիտություն է, նույնիսկ այն առումով, որ մինչեւ վերջ սահմանված չէ։ Անընդհատ հետ ես գնում մաթեմատիկայի ֆունդամենտալ սահմանմանը»։
Արման Սիմոնյանը կարծում է, որ մաթեմատիկան Հայաստանում այն ոլորտներից է, որ իրականում շատ լավ դասավանդվում է բուհերում.
«Ես խոսել եմ մարդկանց հետ, ովքեր Հայաստանում բուհն ավարտելուց հետո մաթեմատիկական կրթությունը շարունակել են աշխարհի առաջատար բուհերում: Իրենց ու նաեւ իմ կարծիքով՝ մաթեմատիկայի լավ մասնագետներ ունենք, ովքեր դասավանդում են բուհերում։ Միեւնույն ժամանակ, դպրոցում մաթեմատիկայի դասավանդման որակի խնդիր կա։ Մինչեւ բուհի փուլ հասնելը շատ մարդիկ կոտրվում են։ Դպրոցական համակարգում մաթեմատիկայի դասավանդման մոտեցումների մոդեռնիզացիա է հարկավոր»։
Արմանի խոսքով՝ մաթեմատիկան նուրբ առարկա է, երեխան պետք է հաճույք ստանա դրանով զբաղվելուց, շատ հեշտ է սայթաքել ու միանգամից ընկնել հստակ սահմանումների անհետաքրքիր դաշտ։
«Մեր ուսուցիչը, օրինակ, ամբողջ դասը խաղի էր վերածում, մենք ունեինք թվաքարտեր, բազմապատկման, պարզ թվերի խաղեր եւ այլն։ Իրականում մաթեմատիկան ճիշտ մատուցելու ձեւը խաղերի միջոցով է։ Մաթեմատիկան ավելի խորքային ուսումնասիրելուց տեսնում ես, որ նույնիսկ բարդ հասկացությունները խաղային, աբստրակտ միջավայրում են գոյություն ունենում»։
Մաթեմատիկան «Քան» ակադեմիայում
Արմանի եւ մաթեմատիկայի սերը միայն այսքանով չի ավարտվում։ Այն մեկ այլ դրսեւորում է ստանում էլեկտրոնային ուսուցման հարթակ «Քան» ակադեմիայում, որն առաջարկում է վարժություններ, ուսուցողական տեսանյութեր։
«Քան» ակադեմիան տարիներ առաջ ստեղծվել է Ամերիկայում Քան անունով մարդու կողմից, ով իր եղբոր աղջկան մաթեմատիկա բացատրելու համար տեսանյութեր էր նկարահանում։ Ժամանակի ընթացքում հարթակն այնքան է մեծացել եւ ընդլայնվել, որ արդեն թարգմանված է մոտ 40 լեզվով, այդ թվում՝ հայերեն։ Հարթակի փիլիսոփայությունն այն է, որ բոլորը կարող են սովորել մաթեմատիկան եւ մյուս գիտությունները։
Հայաստանում «Քան» ակադեմիայի նախագիծը մեկնարկել է 2017 թվականի հուլիսին, իրականացվում է «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից։ Այս ընթացքում թարգմանվել է մաթեմատիկայի ամբողջ բաժինը՝ 1-ին դասարանից մինչեւ բարձրագույն մաթեմատիկա, ինչպես նաեւ քիմիա, արվեստի պատմություն եւ այլն։
««Քանի» ներկայությունը եւ նյութերի թարգմանումը շատ կարեւոր է, քանի որ էլեկտրոնային շատ ռեսուրսներ չունեինք, մաթեմատիկայից տեսանյութեր ընդհանրապես չկային։ «Քան»-ի տեսանյութերում մաթեմատիկան հետաքրքիր է ներկայացվում, սովորողներն առաջ են շարժվում իրենց ցանկացած արագությամբ՝ սկզբում լրացնելով բացերը եւ աստիճանաբար ավելի արագ սովորելով։ Այս պահին մենք ունենք 2000-ից ավելի տեսանյութ, 1200-ից ավելի վարժություններ ու հոդվածներ մաթեմատիկայից եւ այլ առարկաներից։ Ակադեմիայի իմաստն այն է, որ ցանկացած տարիքում ցանկացած մարդ կարող է սովորել այն հասկացությունները, որոնք դժվարացել է։ Ակադեմիան տալիս է այն ճանապարհը, որը պետք է անցնես մինչեւ քո ցանկացած թեմաներին հասնելը։ Մոտեցումը շատ անմիջական է։ Տեսանյութերը ստեղծում են ուսանողները, որոնք անընդհատ, զուգահեռաբար առնչվում են սովորելու խնդրին։ Այսինքն՝ սովորեցնողը նաեւ սովորող է։ Մենք ունենք հսկման համակարգ, որը հետեւում է, որ տեսանյութերը մատչելի լինեն եւ հասկացվեն, ինչպես նաեւ մաթեմատիկորեն ոչ մի ֆունդամենտալ սխալներ թույլ չտրվեն։ Այսպիսով, ունենում ենք պարզ, հասկանալի համակարգ՝ հասանելի բոլորի համար»,- պատմում է Արմանը։
Սկզբում մարդիկ տեղյակ չէին ակադեմիայի մասին, բայց հիմա՝ մեծ բազա հավաքելուց հետո, թիմը սկսել է աշխատել տարածման վրա։ Մարզերի ու սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներում ուսուցման դասընթացներ են անցկացնում։
««Քան» ակադեմիայի ուսուցման մեթոդն ապակենտրոնացված է: Կարելի է մարզի ուսուցչին ցույց տալ՝ ինչպես է աշխատում համակարգը, իսկ նա արդեն կարող է հարստացնել իր դասընթացը մեր նյութերով։ Այդպիսով կարելի է հասնել այն բանին, որ կրթության բարձր մակարդակ ապահովվի թե´ մարզերում, թե´ մայրաքաղաքում»։
Հայաստանի առաջարկն աշխարհին
Արմանը նկատում է, որ Հայաստանն աշխարհին կարող է առաջարկել մշակույթ եւ գիտություն, եւ հարկավոր է զարգացնել մաթեմատիկան ու դրան հարակից գիտությունները։
«Այդ ուղղությամբ աշխատելու համար շատ մեծ ներդրումներ հարկավոր չեն։ Շատ փոքր խմբով եւ ընդամենը համակարգիչ ունենալով՝ կարելի է հասնել մեծ արդյունքների, որոնք նշանակալի տեղ կունենան աշխարհում։ Օրինակ՝ Էստոնիան փոքր երկիր է՝ փոքր ներդրումներով, բայց կարողացան հաշվարկային, համակարգչային գիտությունների ոլորտում առաջատար դիրքերում լինել։ Հայաստանն ավելի մեծ ներուժ ունի, եթե ճիշտ համակարգվի եւ զարգացման ճիշտ ուղղություն տրվի։ Տվյալագիտություն, մեքենայական ուսուցում, արհեստական բանականություն։ Դրանք բոլորը մաթեմատիկական հաշվարկային համակարգի մասն են։ Ես կարծում եմ, որ այդ ուղղությամբ մեր պոտենցիալը մեծ է, եւ աշխատանքներ արվում են»։

Mathematical modeling and computational biology go hand in hand in Arman Simonyan’s life. These two fields are connected by something common, something fundamental – love of mathematics. As for Arman’s favorite topic, it has always been Euclid’s Axioms.
“Euclid gives definition to geometric shapes that seem to have no definition to us,” says Arman Simonyan, a mathematical modeler.
An intuitional choice
Choosing mathematics wasn’t conscious for Arman, but he is happy with his field.
“The high school my parents chose for me focused on physics and mathematics. I dug deeper into math there, and I was really interested in biology too, so I got into Yerevan State University and Peking University to study it. I applied to the American University of Armenia as well and that is where I continued my math studies,” tells Arman.
He is also involved in the bioinformatics research group at the Institute of Molecular Biology. In this line of work Arman directly applies mathematical knowledge in scientific processes.
“Looking back, it wasn’t really a conscious decision to choose mathematics for my occupation, but I always leaned in that direction subconsciously. Now, I see that mathematics is not just one field or one profession,” explains Arman.
Arman Simonyan Arman Simonyan
According to him, mathematics helps put your thoughts and ideas into order and develops critical thinking, which is not a common feature in Armenia’s education system.
“Math expands onto other fields as well and transforms science completely,” adds Arman.
Mathematics education
Arman describes mathematics education as an area where obtaining knowledge and teaching others are constant processes.
“Mathematics is a science that never stops developing dynamically. It doesn’t even have a final definition. You always go back to the fundamental definition of mathematics,” notes Arman.
He believes that math is actually one of the best taught fields in Armenian universities.
“I had conversations with people who continued their math studies in the world’s leading universities after graduating in Armenia. We all agree that we have great professors of mathematics in our universities, but the level of mathematics taught in school is a problem. It keeps many people from entering a university. The methods of teaching math in school have to be modernized,” says Arman.
According to him, mathematics is actually a delicate subject and children should enjoy learning it. It’s so easy to slip and fall into the dull spectrum of established limits, he says.
“For example, our teacher used to the whole lesson into a game: we had cards with figures, games for multiplying, games with prime numbers, etc. The correct method of teaching mathematics is actually through games. As you study math at a higher level, you see that even difficult notions occur in a game-like, abstract environment,” tells Arman.
Learning with Khan Academy
Arman’s love of mathematics doesn’t end here: he is involved in the e-learning platform Khan Academy, which offers exercises and video lessons.
This platform was created years ago in the U.S. by Salman Khan, who made video lessons to teach his niece mathematics. The platform grew so much over the years that it has been translated into nearly 40 languages, including Armenian. The philosophy of the project is to enable everyone study mathematics and other sciences.
In Armenia, Khan Academy was launched in July 2017 by Ayb Educational Foundation. The entire math section was translated, from the 1st grade lessons to advanced mathematics course. Chemistry, art history and other courses are also available in Armenian.
“Having access to the platform and studying in Armenian is very important, because we don’t have that many online resources and we actually had no video lessons on math in Armenian at all before. The academy’s materials teach mathematics in an entertaining way and the users progress at their own speed, filling up the gaps in their knowledge and gradually advancing. We currently have over 2000 video lessons and more than 1200 exercises and articles on mathematics and other subjects,” tells Arman.
People were unaware of the platform at first, but the heavily increased base now allows the team to expanding the coverage: they are already conducting workshops in schools in marzes and border villages.
“Khan Academy’s teaching method is decentralized. You can show teachers in the marz how to use the platform and they can enhance their curriculum with the academy’s materials on their own. That is how you make high-quality education accessible in both the capital and marzes,” notes Arman.
Armenia’s offer
Arman believes that Armenia can offer culture and science to the world, and for that the country needs to develop math and related sciences.
“It won’t take that much investment. With just a small team and a computer, we can achieve results of global significance. For instance, Estonia is a small country with limited investments, but it managed to take a leading place in the world’s computational and computer sciences. Armenia has a bigger potential, in fact, if we organize the process properly and take it in the right direction. Data science, machine learning, artificial intelligence – they are all part of mathematics and computation. I think we have big potential in this field and we are working to fulfill it,” concludes Arman.