10-րդ դասարանում մատրիցների կիրառմամբ կոդավորումները Կասիա Աթաշյանի համար բացահայտում են մաթեմատիկայի գեղեցկությունը. փորձում էին նամակներ կոդավորել, որպեսզի երրորդ կողմը չկարողանա կարդալ դրանք։
«Դա պարտադիր ուսումնական ծրագրի մեջ չէր, բայց ինձ այնքան գրավեց, որ սկսեցի ուսումնասիրել։ Մաթեմատիկայի ուսուցիչը  խորհուրդ տվեց կարդալ Դեն Բրաունի «Digital Fortress» գիրքը։ Կարդալուց հետո որոշեցի, որ մասնագիտական ճանապարհս պիտի անցնի մաթեմատիկայով եւ պիտի խորանամ կրիպտոգրաֆիայի (ծածկագիտության) մեջ։ Ինձ ոչ միայն մաթեմատիկան էր հետաքրքրում, այլեւ դրա կիրառական մասը»,- ասում է Կասիան։
Կիսատ մնացած ու նոր սկսված ճանապարհը
Սիրիայում դպրոցն ավարտելուց հետո Կասիան ընդունվում է համալսարան, բայց միայն երկու շաբաթ հաճախում։
«2013 թվականի նոյեմբերի վերջն էր։ Պատերազմի պատճառով վիճակը շատ վատացավ եւ միանգամից որոշեցինք տեղափոխվել Հայաստան։ Ուզում էի նույն ուղղությամբ շարունակել։ Սկզբում շատ դժվար էր, որեւէ բանից տեղյակ չէի։ Նույնիսկ վախ ունեի, որ ուսումս կորցնում եմ։ Երկար աշխատել էի բուհ ընդունվելու համար, ու հիմա նորից պետք է ընդունելության քննություն հանձնեի»,- ասում է նա։
Կասիայի համար առաջնահերթություն է դառնում Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում սովորելը, սակայն չի ցանկանում կրթությունն ընդհատել ու մեկ տարի կորցնել՝ նորից ընդունելության քննությունների մասնակցելով։
«Փորձեցի ուրիշ բուհ գտնել եւ իմացա Պոլիտեխնիկի մասին։ Դեկտեմբերն էր։ Ասացին, որ պետք է կիսամյակային քննություններ հանձնեմ, թեեւ դասերին չէի մասնակցել։ Մեկ շաբաթ պարապեցի եւ բարձր միավորներով հանձնեցի քննությունները՝ շնորհիվ դպրոցում ստացած մաթեմատիկական գիտելիքների։ Ինձ համար մարտահրավերային չէր այդքան հեշտությամբ եւ մեկ շաբաթում պարապելով քննություններ հանձնելը, եւ շարունակեցի առավել բարդ մակարդակի կրթություն ստանալու որոնումներս»,- պատմում է Կասիան։
Կասիա Աթաշյանը Կասիա Աթաշյանը
Ի վերջո որոշում է Ամերիկյան համալսարանում քննություններ հանձնել եւ սկսում է պարապել. սկզբում հեշտ չի լինում, քանի որ հայերենին չէր տիրապետում։ Քննությունները հաջող հանձնելուց հետո Կասիան իր ուղին սկսում է նորից՝ ընդունվելով Ամերիկյան համալսարան։ Համակարգչային գիտության ուղղությամբ էլ սկսում է շարժվել։
«Սիրիայում ընդամենը երկու շաբաթ եմ բուհ հաճախել, այնտեղ կրթական ամբողջ նյութը արաբերեն էր, իսկ Հայաստանում՝ Ամերիկյան համալսարանում, միջազգային լեզվով են դասավանդում, այստեղ անգլերենը գերակշռող է։ Ամերիկյան համալսարանում բարձր միավորներ ստանալու համար բավական շատ ես պարապում, այնտեղ իսկապես բարձր որակի կրթություն են տալիս։ Կարծում եմ՝ լավ մաթեմատիկական հիմք եմ ստացել բուհում, որով հետագայում կկարողանամ խորանալ ցանկացած ուղղությամբ»։
Դեռ երկրորդ կուրսում Կասիան հասկանում է, որ իրեն տվյալագիտությունը շատ է դուր գալիս, քանի որ մաթեմատիկան այս ուղղության մեջ շատ հիմնաքարային է։ Այդպես կրիպտոգրաֆիան իր տեղը զիջում է տվյալագիտությանը։
«Տվյալագիտությունը կարող ես օգտագործել բոլոր ոլորտներում եւ մեծ օգուտ տալ ամբողջ աշխարհին։ Տվյալագիտությունը գլոբալ որոշումներ կայացնող եւ փոխող արդյունքներ կարող է տալ, եւ այդ առումով այն ինձ շատ է դուր գալիս»,- ասում է նա։
Սեփական տեղը «ՏՏ-արեւի» տակ
Կասիան նկատում է, որ Հայաստանում տվյալագիտությունը զարգացնելու շատ լավ դաշտ կա, իսկ ՏՏ ոլորտը հիմա շատ արագ է զարգանում երկրում. «Վերջին մի քանի տարիներին տվյալագիտությանը սկսել են մեծ ուշադրություն հատկացնել։ Հայաստանում բացվող տարբեր ընկերություններն էլ իրենց հետ աշխատանքային եւ կրթական մշակույթ են բերում»։
Կասիան փորձում է մի քանի գաղափար կյանքի կոչել։ Համալսարանական տարիքում ընկերներով ստարտափ են հիմնում՝ TaxiBus, որն ուսանողների՝ դեպի համալսարան երթեւեկելու խնդիրն է օգնում լուծել։ Առցանց ծրագիրը միավորում է մարդկանց եւ հնարավորություն տալիս կիսել երթեւեկությունն ու համալսարան հասնելու ամենաօպտիմալ ճանապարհներ հուշում։
Դրանից հետո հակաթոնների է մասնակցում, որոնց արդյունքում այլ ստարտափեր են ծնվում. «DataThon-ը փորձում էր քարտեզագրել Հայաստանում աղբամանների բաշխվածությունը։ Մաթեմատիկական հաշվարկներով ու GPS համակարգով հետեւում էինք, թե որ հատվածների աղբամաններն են առավել ծանրաբեռնվում (եթե որեւէ տարածքում ավելի մեծ քանակով կուտակումներ կան, դա նշանակում է, որ աղբամանների բաշխվածությունը ճիշտ չէ) եւ փորձում խնդրի լուծման առաջարկներ ներկայացնել»։
Մաթեմատիկայի եւ տվյալագիտության կիրառմամբ մեկ ուրիշ հավելվածի գաղափար էլ վերաբերում է հրդեհների կառավարմանը։ Համակարգը թույլ է տալիս հասկանալ, թե բռնկված հրդեհն ինչպես է զարգանալու եւ որ ուղղությամբ է գնալու:
Հիմա Կասիան աշխատում է DISQO-ում՝ որպես տվյալագետ։ Տվյալների վերլուծության հետ մեկտեղ կանխատեսումներ եւ կոնկրետ առաջարկներ են ներկայացնում։
Ունիվերսալ լեզուն
Տվյալագիտությունը Կասիայի համար շատ հետաքրքիր ոլորտ է, եւ հենց այս ուղղությամբ է պատկերացնում իր մասնագիտական ապագան։
«Այստեղ խնդիրներ են դրվում քո առաջ, որոնք պատրաստի լուծումներ չունեն, եւ այդ մարտահրավերները հաղթահարելը շատ ոգեւորիչ է, ստեղծագործական մտածողություն է զարգացնում։ Դու ես որոշում ինչ լուծում գտնել եւ որ ուղղությամբ գնալ։ Ուղղությունները շատ են, չկա այնպիսի բան, որ կարող ես մի ճանապարհով գնալ եւ հասնել լուծմանը»։
Հայաստանում, ըստ Կասիայի, արդեն կան լավ զարգացած տվյալագիտություն ունենալու միտումներ։ Նա կարծում է, որ ամենակարեւորը կրթության մեջ ներդրումներ անելն է, որովհետեւ ամենը սկսում է մաթեմատիկայից, ու եթե դպրոցից մարդը շատ լավ մաթեմատիկա իմանա, վստահաբար կունենա մեքենայական ուսուցման, տվյալագիտության մեջ զարգանալու հնարավորություն։ Այս գործում շատ կարեւորում է ուսուցիչների գործոնը. «Նրանք պետք է խրախուսեն այս ուղղություններով հետաքրքրված աշակերտներին եւ օգնեն լավ հասկանալ մաթեմատիկան»։
Մարի Թարյանը զրուցում է Կասիա Աթաշյանի հետ Մարի Թարյանը զրուցում է Կասիա Աթաշյանի հետ
«Մաթեմատիկան ունիվերսալ լեզու է, եւ դրա հանդեպ սերը համախմբում է մարդկանց, կոտրում սահմանները։ Ես Սիրիայում սովորում էի արաբերենով, Հայաստանում հայերենով  եւ անգլերենով շարունակեցի, բայց մաթեմատիկան նույնը մնաց։ Պետք է կարողանանք տիրապետել այդ ունիվերսալ լեզվին ու կարողանալ գլոբուսի վրա կարեւոր տեղ ունենալ։ Մաթեմատիկան մտածողություն է, որը կյանքի ցանկացած տիրույթում մեզ հարկավոր է եւ թույլ է տալիս ճկուն լինել»,- ասում է Կասիա Աթաշյանը։

Gasia Atashian discovered the beauty of mathematics in the 10th grade, while encoding with matrices: the task was to encode letters that a third party could not read.
“It was not a mandatory task in the course, but it fascinated me. My math teacher recommended Dan Brown’s novel “Digital Fortress”. I read it and decided that I must build a career in mathematics and study cryptography. Not only I was interested in mathematics as a science, but also in its applications,” said Gasia.
A journey halted, a journey resumed
After graduating from school in Syria, Gasia got admitted into the university. She attended the courses for just two weeks.
“It was late November of 2013. The war forced my family to decide that we had to leave Syria and move to Armenia. I wanted to continue my studies, but it was very hard at first, because I knew nothing about the new place. I was also scared that I would lose the opportunity of education. I worked so long to get admitted into the university and suddenly, I had to pass entrance exams again,” told Gasia.
In Armenia, her priority was to study at the American University, but Gasia didn’t want to interrupt her studies for a year and then pass entrance exams.
“I looked for other universities and found out about the Polytechnic University. It was December. I was told I would have to pass the semester exams, although I didn’t attend classes. I had one week to prepare and I passed the exams with high marks thanks to the math knowledge I obtained at school. Studying for one week and passing exams with such ease wasn’t a challenge for me, so I continued looking for ways to acquire education of a higher level,” she explained.
Gasia Atashian Gasia Atashian
Studying for entrance exams in the American University was difficult. She did pass the exams and studied computer science in the American University of Armenia.
“I attended university courses just for two weeks in Syria. Everything was in Arabic, and at the American University of Armenia, the material is predominantly in English, which is a more international language. At the American University, you have to work hard for good grades, the level of education is really high. I think it gave me basic knowledge of mathematics, which allowed me to study any other field deeper,” said Gasia.
While still in the second course of the university, she realized she liked data science better than other fields, because math is really fundamental in it. That is how her passion moved from cryptography to data science.
“You can use data science in any area and give benefit to the whole world. Data science can give results that affect global decisions, which is why I like it very much,” she noted.
A place in the IT sun
According to Gasia, Armenia is a great place to develop data science and the local IT sector is growing very quickly. “Data science has been in the spotlight in recent years. Various companies opening in Armenia bring their work and education culture here,” she added.
Currently, Gasia is working on several ideas. Back in the university she co-founded TaxiBus startup with friends, which was designed to help students with traffic issues. The online program unites people and enables them to share traffic and find the most optimal way to get to the university.
After that Gasia participated in hackathons, where other startups were born. “With DataThon we tried to map the distribution of garbage bins in Armenia. We used mathematical calculations and GPS to find out in which parts of the city garbage bins were overloaded (if the number of bins is higher in some parts, it means the distribution is incorrect) and define solutions to the problem,” she explained.
Another idea built on math and data science was designed for fire control. The solution helped understand in which direction the fire was going to spread.
Now she works at DISQO as data scientist. Gasia deals with data analysis and forecast and suggests concrete solutions for the firm.
The universal language
Data science is the field where Gasia imagines her professional future.
“Problems in data science don’t have ready-to-use solutions. Tackling these challenges is exciting – it develops your creative thinking. You choose to find the solution and which direction to take. The directions are plenty, so nothing has just one way of doing,” said Gasia.
According to her, there is tendency for advancement of data science in Armenia. She believes that investing in education is the most important point, because everything begins with mathematics. If people have good knowledge of mathematics since school, they can work with machine learning and data science. In this regard, she highlights the factor of teachers. “They should encourage students interested in math and help them understand the science,” she noted.
Marie Taryan talks to Gasia Atashian Marie Taryan talks to Gasia Atashian
“Mathematics is a universal language and the love for it unites people, breaks the barriers. I studied in Arabic in Syria, Armenian and English in Armenia, but mathematics was always the same. We have to learn this universal language and take an important place on the globe. Mathematics is the mentality we need in any area of life. It enables us to be flexible,” concluded Gasia Atashian.