Ճկուն ուղեղ եւ արագ աշխատող միտք՝ ահա այն կարեւոր հատկանիշները, որ տվել է մաթեմատիկա գիտությունը Տաթեւիկ Հակոբյանին:
«Մաթեմատիկա սովորելը կարեւոր է, որովհետեւ դա այն գիտություններից մեկն է, որը մարդու ուղեղի ճկունությունն է ապահովում, իսկ դրանով ամեն բան որոշվում է, չէ՞: Եթե դու գիտես մաթեմատիկա, մյուս բաները հասկանալն ու յուրացնելն ավելի հեշտ է լինում քեզ համար: Իրականում, իմ կարծիքով, ամեն մասնագիտություն ինչ-որ հիմք ունի կամ կապված է մաթեմատիկայի հետ»,- ասում է նա:
Տաթեւիկ Հակոբյանը, ով մագիստրոսի կոչում է ստացել Ցյուրիխի տեխնոլոգիական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում, ասում է, որ մաթեմատիկային տիրապետելուց հետո սկսել է աշխարհն այլ ձեւով տեսնել:
«Անընդհատ վերլուծություններ ես անում, տրամաբանորեն ես նայում ամեն ինչին եւ ամեն ինչի մասին քո կարծիքն ունես: Հումանիտար ուղղությունը եւս հարազատ է ինձ: Վեց լեզու գիտեմ եւ շարունակում եմ սովորել: Սկզբում ուղղակի հոբբի էր, այժմ հասկացել եմ, որ դա շատ կարեւոր է, քանի որ աշխարհը շատ բաց է դարձել, սահմանափակումներ չկան եւ պետք է լեզուներ իմանալ: Տեխնոլոգիաների զարգացումը ազդում է նաեւ հումանիտար ուղղությունների վրա եւ պահանջում դրանց զարգացումը եւս»,- ասում է նա:
Բարձրանալով կրթական աստիճանը
Դպրոցում մաթեմատիկան ավելի հեշտ էր ստացվում ինձ մոտ, քան մյուս առարկաները, բայց երբ կանգնեցի մասնագիտության ընտրության առջեւ, ինչպես բոլոր «ալարկոտ» երեխաները, մտածում էի տնտեսագիտական ուղղությամբ գնալ՝ մտածելով, որ այն սովորելն ավելի հեշտ կլինի: Ծնողներս ինձ ճիշտ ուղղություն ցույց տվեցին եւ հորդորեցին ընտրել կիրառական մաթեմատիկան: Այդպես ընդունվեցի Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի Կիրառական մաթեմատիկայի եւ ինֆորմատիկայի ֆակուլտետ:
Սլավոնականում ավելի գիտական ուղղվածությամբ մագիստրատուրա ավարտելուց հետո, դիմեցի Ցյուրիխի տեխնոլոգիական համալսարան, որտեղ Էյնշտեյնն է սովորել (ժպտում է,- հեղ.): Ճիշտն ասած՝ Քեմբրիջի համալսարան էլ էի ընդունվել, բայց ընտրեցի Ցյուրիխի համալսարանը, քանի որ այնտեղ մաթեմատիկական ուղղվածությունն ու հետազոտություններն ավելի խորն էին: Մասնագիտացա ֆինանսային ինժեներիայում եւ ապահովագրական մաթեմատիկայում:
Տաթեւիկ ՀակոբյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Իմ կարծիքով՝ երբ համալսարանում սովորում ես մաթեմատիկա, իրականում չգիտես՝ ավարտելուց հետո ինչ ես անելու: Ինձ համար զուտ գիտական ուղղվածությունն ավելի խորթ էր, դրա համար արտասահմանում կրթությունս կիրառական ուղղվածությամբ ընտրեցի, որտեղ ուսանողներին պատրաստում էին տարբեր աշխատանքներին: Քո ուղեղը ճկուն են սարքում, ճկուն այնքանով, որ քեզ դժվար չէ ցանկացած աշխատավայրում, որտեղ մաթեմատիկական գիտելիքներ են պահանջվում, ինտեգրվել շատ արագ:
Ճկուն ուղեղի եւ կրթության արդյունքը
Արտասահմանում ուսումս ավարտելուց հետո վերադարձա Հայաստան, մոտ կես տարի չէի կարողանում աշխատանք գտնել, քանի որ պարզվեց, որ իմ մասնագիտական որակավորումներն ավելի բարձր էին պահանջվածից: Այդ ժամանակն օգտագործեցի դաշնամուր պարապելու եւ սիրելի այլ զբաղմունքների վրա, բայց որոշ ժամանակ անց աշխատանքի ընդունվեցի BetConstruct կազմակերպություն: Հարցազրույցի փուլով ընդունվեցի եւ ինձ առաջարկեցին լինել մաթեմատիկական ինժեներիայի մասնագետ, բայց կոնկրետ աշխատանք չունեին առաջարկելու, որովհետեւ չգիտեին՝ ինչ ուղղվածությամբ կարող եմ օգտակար լինել: Ուղղակի գիտեին, որ հաստատ պետք կգամ (ծիծաղում է- հեղ.):
Սկզբում խառնաշփոթի մեջ էի, մոտ մեկ շաբաթ ուսումնասիրեցի՝ ինչով է զբաղվում կազմակերպությունը, թույլ եւ ուժեղ կողմերը, նպատակները, եւ եկանք այն եզրահանգման, որ կարելի է սարքել բիզնես ինտելեկտուալ գործիք, որը հաճախորդների սպասարկումը ավտոմատ եւ ավելի խելացի կդարձնի: Սկզբում մտածում էին գնել այդպիսի գործիք, որն արժեր մոտ $200 հազ., ես խորհուրդ տվեցի, որ ինքներս սարքենք, եւ մեկ-երկու շաբաթ անց ինձ նշանակեցին բիզնես ինտելեկտուալ գործիքների թիմի ղեկավար:
Այսպիսի իրավիճակներում ես հասկանում, որ կրթությունը շատ կարեւոր է, հատկապես՝ այն կրթությունը, որը քեզ պատրաստում է մաթեմատիկական ուղղվածությամբ աշխատանքների՝ տալով ինքնուրույնություն եւ ճկունություն:
Այժմ տարբեր պրոյեկտների վրա եմ աշխատում, այդ թվում՝ Սիլիկոնյան հովտում աշխատող մի քանի կազմակերպությունների հետ, որոնք ուզում են ստարտափ հիմնել արհեստական բանականության հետ կապված:
Տարվա կեսը Երեւանում եմ լինում, մյուս՝ կեսը ԱՄՆ-ում: Ցյուրիխի համալսարանն ավարտելուց հետո չուզեցի մնալ արտերկրում, հիմա էլ պարզապես աշխատանքի բերումով է, որ շատ եմ բացակայում երկրից:
Արհեստական բանականության եւ զգացմունքային բանականության պայքարը
Արհեստական ինտելեկտը, թեեւ 1950թ.-ից սկսած կա, բայց բումը վերջին տարիներին եղավ: Իմ հետաքրքրությունը հենց սկզբից կար, երբ բիզնես ինտելեկտուալ սարքերով էի զբաղվում: Այդ ուղղվածությունը, ի վերջո, ընտրեցի, որովհետեւ ինձ հետաքրքիր ոլորտ է եւ հաճախ էի առնչվել դրա հետ:
Երբ զարգանում են արհեստական բանականություն ունեցող մեքենաները, մարդն էլ պետք է զարգանա: Ապագայում աշխատանքները փոխվելու են եւ դա նորմալ է, բայց այդ ամենի հետ մեկտեղ պետք է հաշվի առնել, որ փոփոխությունը միշտ եղել է ու կլինի: Մի բան է ստույգ մնայուն՝ մարդու ուղեղի, մտքի գործածումը: Հմտություններ բոլորն էլ կարող են սովորել, բայց ինքնուրույն հասկանալու համար, թե տվյալ ժամանակահատվածում ինչի կարիք կա, ինչ է ուզում աշխարհը քեզանից, դա արդեն անհատապես մարդուց է գալիս:
Երբ փոքր էի եւ ուզում էի համալսարան ընդունվել, այդքան էլ չունեի «քթածակ», եթե ունենայի, կհասկանայի, որ մաթեմատիկան պետք է ընտրել: Բայց, փաստորեն, ծնողներս ունեին, եւ ինձ ճիշտ ուղղության վրա դրեցին: Այդ «քթածակի» առկայությունը հետագայում բերում է նրան, որ սկսում ես հասկանալ, որ քո ընտրած ուղղվածությունը փոխվում է: Եթե չունենաս հմտությունները, դու այս աշխարհում ուղղակի կգոյատեւես եւ չես կարողանա լիարժեք վայելել ընտրածդ մասնագիտության ընձեռած հնարավորություններն ու առավելությունները:
Ինչպես շատերը, այնպես էլ ես, ունեմ այդ մտավախությունը, որ մի օր ռոբոտները կիշխեն մեզ: Երբեմն սարսափում ես, որ ֆիլմերում նկարագրված ռոբոտների կողմից մարդկության ոչնչացումների ժամանակը կարող է գալ: Միգուցե, այդպես էլ լինի, բայց պետք է նկատել, որ այն հմտությունները, որ ունի մարդը եւ չունեն մեքենաները, շատ մեծ դեր են կատարում: Քանի դեռ կա մարդը՝ իր ներքին հմտություններով, նույն «քթածակով», էմոցիոնալ բանականությամբ եւ աշխարհի ու փոփոխությունների համար բաց լինելով, ամեն ինչ կորած չէ:
Արհեստական բանականությունն ու կողմնակի հետեւանքները
Արհեստական բանականության կողմնակի հետեւանքների մի քանի տարբերակներ կան: Կան հետեւանքներ, որոնք կողմնակի են, բայց սպասված: Դրանցից մեկը՝ մասնագիտությունների կրճատումն է եւ սպառնացող աշխատազրկությունը: Միայն ԱՄՆ-ում առաջիկա հինգ տարում 4 մլն մարդ աշխատազուրկ է դառնալու: Դա միայն զուտ մարդկանց՝ աշխատանքից զրկվելուն չի վերաբերում, նաեւ տնտեսությունների վրա է հետեւանքներ ունենալու: Երկրները սկսում են մտածել, թե ինչ կարող են անել, ինչպիսի նոր հմտություններ կարող են զարգացնել եւ պայքարել այդ կողմնակի հետեւանքների դեմ:
Կան հետեւանքներ, որոնք չսպասված են, եւ դրանք են հատկապես վախեցնում մարդկանց: Դու չգիտես՝ ինչի հետ գործ ունես եւ ինչով կարող է այն սպառնալ: Զարգացման այս փուլում որեւէ սարսափելի բան դեռ չի եղել, բայց պարզ է, չէ՞, դու ինչ-որ բան զարգացնում ես եւ հայտնի չէ, թե ինչի կարող է հանգեցնել այն: Ամեն դեպքում՝ վտանգները շատ են, եւ հիմնական խնդիրն այն է, որ մարդը սուբյեկտիվ էակ է եւ ինքն է ստեղծում արհեստական ինտելեկտը: Եթե ինքս չգիտեմ, որ սուբյեկտիվ եմ ինչ-որ հարցի շուրջ, բայց ես եմ ծրագրավորում համակարգը, հետեւաբար, այն լինելու է այնպիսին, ինչպիսին ես եմ: Իսկ այդ համակարգը զարգանում է եւ հետագայում այդ սուբյեկտիվությունը կարող է լուրջ կողմնակի հետեւանքներ ունենալ: Վախը շատ է, եւ ես հասկանում է մարդկանց, բայց պետք է ընդունել ամենը, ինչպես կա: Տեխնոլոգիան կզարգանա, ուզենք թե չուզենք, եւ մենք ուղղակի պետք է բաց լինենք այդ զարգացումների համար եւ պատրաստ լինենք փոխվել:
Կիրք + սեր՝ մաթեմատիկան դասավանդելու բանաձեւը
ԹՈՒՄՈ-ում ինձ հրավիրել էին «Կինը՝ գիտության մեջ» թեմայով քննարկման, մասնակիցները հիմնականում դպրոցականներ էին, որոնք հետաքրքրված էին բնական գիտությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի (STEM) ուղղություններով: Շատ երեխաները հետո առանձին մոտեցան ինձ եւ հարցնում էին՝ ինչպե՞ս կարող են շարունակել այդ ուղղություններով: Նույնիսկ ուսանողներ կային, ովքեր ցանկանում էին փոխել արդեն ընտրած մասնագիտությունը եւ գալ այս ոլորտ: Ես միշտ քաջալերում եմ, անհնար բան չկա: Կարեւորն այն է, որ մարդու մեջ սեր եւ հետաքրքրվածություն լինի:
Դպրոցներում այս երեխաներին ճիշտ ուղղության վրա դնելը շատ կարեւոր է: Մաթեմատիկայի հանդեպ սերն ինձ մոտ ուսուցիչն է առաջացրել: Իմ ուսուցիչը սիրում էր այդ առարկան եւ ես դա զգում էի: Շատ կարեւոր է դպրոցական երեխայի համար լավ ուսուցիչ ունենալը, ում հետաքրքիր է իր դասավանդած առարկան:
Կիրք՝ սա ամենակարեւոր բանն է: Առանց քո մասնագիտության եւ աշխատանքի հանդեպ կրքի, դժվար է առաջ գնալը: Երեխաների մեջ ուսուցիչը պետք է մտցնի մաթեմատիկայի հանդեպ այդ կիրքը:
Աշխարհի հետ համընթաց քայլելու անհրաժեշտությունը
Ժամանակին բուհերում դասավանդում էի, բայց հիմա աշխատանքային գրաֆիկի խտության եւ երկրից հաճախ բացակայելու պատճառով չի ստացվում: Հուսով եմ, որ առաջիկայում կկարողանամ համատեղել:
Բուհերում շատ մեծ պահանջարկ կա մաթեմատիկայի տարբեր ուղղվածությունների հանդեպ, եւ դրանք պարբերաբար փոխվում են: Հիմա շատ ավելի մասսայական են դարձել այն ուղղությունները (Data mining, Machine learning, Neural network), որոնք օգտագործվում են 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության հետեւանքով ստեղծված խնդիրները լուծելու համար:
Կարծում եմ, որ Հայաստանը պետք է շեշտադրումը կատարի կրթական համակարգի վրա, որպեսզի դպրոցներից արդեն աշակերտին պատրաստեն աշխարհում առաջ եկող խնդիրներին եւ պահանջարկ ունեցող ուղղություններին:
Օրինակ՝ նույն արհեստական բանականության ոլորտում, եթե Հայաստանն ուզում է աշխարհի հետ համաքայլ լինել, շատ կարեւոր է, որ բոլոր մարդիկ հասկանան, թե ինչ է պետք դրա համար, որտեղ կարող է դա կիրառվել եւ, ընդհանրապես, տեխնոլոգիաների զարգացումը ինչ օգուտներ կարող է բերել երկրին: Մարդիկ պետք է հասկանան, որ եթե նույնիսկ իրենք ուղիղ առնչություն չունեն այդ ոլորտների հետ, միեւնույնն է, դրանց զարգացումն ուղիղ ազդելու է իրենց վրա՝ բարելավելով կյանքի որակը:
Արհեստական բանականության զարգացման համար աշխարհում հսկայական գումարներ են ներդրվում, եւ եթե Հայաստանը կարողանա դրանց մի փոքր մասն էլ բերել, զգալի առաջընթաց կապահովի: Ներուժը կա, պարզապես կազմակերպությունները պետք է ավելի ակտիվ եւ բաց լինեն: Պետությունն էլ՝ ամեն կերպ խրախուսի այդ ուղղությունները:

Flexible and fast mind – these are important qualities Tatevik Hakobyan inherited from mathematics.
“It is very important to study math as it makes your mind flexible. It determines everything, doesn’t it? If you are good at math, everything comes easy to you and becomes more comprehensible. Actually, I think every occupation is linked to mathematics this way or another,” Tatevik says.
Tatevik Hakobyan did her master’s program at the Department of Applied Mathematics of the Swiss Institute of Technology Zurich (ETH). She says that math has completely changed her perspective on the world.
“I constantly analyze things, view them from the point of view of logic and have my own opinion about everything. Humanitarian sciences are also close to my heart. I know six languages and I am always learning. It began as a hobby but now I realize its importance because the world is an open place with no restrictions and you must speak different languages. The rapid development of technologies has its impact on humanitarian sciences as well and requires their development,” she added.
Moving up the educational ladder
Mathematics always came easy to me at school. However, when I was faced with choosing an occupation, like all the “lazy” kids I was thinking of something easy to learn, like economics. Thanks to my parents’ guidance and encouragement, I decided to go with applied mathematics. Thus, I became the student of the Department of Applied Mathematics and Informatics of the Russian-Armenian (Slavonic) University.
After graduating from RAU and getting my master’s degree, I applied and was admitted to the Swiss Institute of Technology Zurich (ETH). Einstein studied there, you know (laughing,- author). I had also received an offer from Cambridge University but I gave preference to ETH Zurich because it had a better math and research program. My specialization was Financial Engineering and Insurance Mathematics.
Tatevik Hakobyan Tatevik Hakobyan
I think when you study math at the university you don’t really know what you are going to do after graduation. Theory was not my thing so while studying abroad I opted for more practice. Students are prepared for different activities there aimed at making your mind more flexible. This makes things easier for you in any working environment where good mathematical knowledge and quick integration are required.
The effect of flexible mind and education
Upon graduation, I returned to Armenia. Job-hunting took about half a year, because it turned out that I was overqualified. In order not to waste time, I took some piano lessons. Then I got a job offer from BetConstruct. Following a short interview, I was offered the position of a Mathematical Engineer, although they didn’t have a specific job for me yet, because they were unsure of how exactly I could be useful for them. They just knew my skills would be needed one day. (laughing,- author).
I was a mess in the beginning. It took me a week to learn everything about the company, evaluate its strengths and weaknesses, its goals. Finally, we decided that we could build a business intelligence tool which will make customer service automated and more intelligent. At first, they were thinking about buying one that cost about $‌200 thousand. I suggested that we should build one ourselves and I was appointed head of Business and Product Development of BI Data Mining tools.
This is where you understand the importance of good education especially one that prepares you for mathematical jobs, providing you with independence and flexibility.
I am involved in different projects now and work with a couple of companies in Silicon Valley that are willing to create a startup based on artificial intelligence.
After graduating from Zurich ETH, I refused to live abroad, although today I spend half of the year in the USA for work.
Battle between artificial and emotional intelligence
Artificial intelligence has existed since 1950s, but it has reached its peak recently. I have taken a keen interest in it since I began working on business intelligence tools, and thus it became my career choice.
People should develop parallel to artificial intelligence machines. Jobs are going to change in the future, which is normal, and we should keep in mind that things do tend to change. One thing is definitely permanent: the use of human brain and mind. Skills are easy to learn but it’s all on you to figure things out – what is needed at given time or what the world wants from you.
When I was younger and wanted to attend university, I was still inexperienced. If I had more experience, I would have understood myself that mathematics was the right choice for me. Thankfully, my parents were experienced and directed me in the right direction. In the course of time, you realize that your occupation is also changing. Without skills you will simply exist and won’t be able to fully enjoy your job and all the possibilities and advantages it provides.
Like many other people, I am scared that one day robots are going to take over the world. I am terrified that science fiction movies where robots are destroying humans will eventually turn into reality. Maybe it is going to happen, but I should say that human skills, which the machines are lacking, play a tremendous role. Nothing is lost as long as people exist with their inner skills, emotional intelligence and their openness for changes and eagerness to embrace the world.
Artificial intelligence and side effects
There are several examples of side effects of artificial intelligence. Some are anticipated, for example reduction in the number of occupations and threatening unemployment. Only in USA, 4 million people are going to lose their jobs in the coming 5 years. This will also affect some industries. Countries start pondering what to do, what new skills to develop to fight these side effects.
There are side effects that are quite unexpected and scary. You don’t know what you are dealing with and what threats to expect. Nothing terrible is happening yet at this stage of development but nobody knows what you are developing and the consequences it might entail. In any case, the threats are numerous and the main problem is that artificial intelligence is created by people who are very subjective. If I myself don’t know that I am being subjective about something but it’s me who is developing the system, it is going to be just like me because I made it. Nevertheless, this system is developing and this subjectivity can entail serious side effects in the future. It’s scary, I get it, but it is what it is and we should accept it. Technology will keep developing, whether we want it or not, and we should simply be open for these changes and be ready to change ourselves.
Passion + love = a formula of teaching math
I was once invited to TUMO Center for Creative Technologies to attend “Women in science” discussions. The attendants were mainly school students interested in natural science, information technology, engineering and mathematics (STEM). Many of them approached me afterwards asking for ways to continue their education in this direction. There were even some university students who expressed desire to change their majors and switch professions. I am always very encouraging since I believe there is nothing impossible in this life. The most important thing is that you should love and be interested in what you do.
Helping school kids choose a right major is very important. My math teacher played an essential role in my life. You could feel how much she loved mathematics. Having a good teacher who is interested in the subject matter is very important.
Passion is the key word here. It’s difficult to move on without being passionate about your profession and job. Teachers should inject passion for mathematics into kids.
The need to catch up with the world
I used to teach at universities but due to my busy schedule and constant travelling I can’t do it now. I hope to combine both soon.
Various directions of mathematics are very popular and in great demand at universities nowadays. Data mining, Machine learning, Neural network are used to solve problems caused by the fourth industrial revolution.
I think Armenia should concentrate and focus on the system of education. Schools should prepare children for upcoming challenges and occupations in demand.
For example if Armenia wants to catch up with the world and not be left behind in terms of intellectual intelligence, it’s is very important for everyone to understand what is needed for that, where it can be applied and how the country can benefit from the development of technologies. People should understand that even if they don’t directly deal with these spheres, their rapid development will nevertheless affect them, improving the quality of their lives.
Millions are being invested in artificial intelligence around the world, and if Armenia manages to become a part of it, even a little one, it will make considerate progress. Armenia has huge potential. Companies should be more active and more welcoming, and the government should encourage these spheres.