Մի քանի օր անց, 2001 թվականի մարտի 20-ին եւ 21-ին, Վաշինգտոնում կայացան Հայաստանի արտաքին գործերի նածարար Վարդան Օսկանյանի հանդիպումները ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Քոնդոլիզա Ռայսի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Քոլին Փաուէլի հետ:
Մարտի 21-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռիչարդ Բաուչերն ասաց, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Քի Վեսթում կտեւի 4 օր: Նա նշում էր, որ Քի Վեսթի հանդիպումը կդառնա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների ուղիղ երկխոսության, ինչպես նաեւ «Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի մասնակցությամբ նրանց կողմից կատարված աշխատանքի» շարունակությունը:
Նույն օրը, Երեւանում հանդիպելով Տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողների հետ, Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ «դեմ առ դեմ» ձեւաչափում իր հանդիպումների «ռեսուրսը գրեթե սպառվել է»: Ռոբերտ Քոչարյանը «կարեւոր» էր անվանել Հեյդար Ալիեւի հետ ապրիլի 3-ին Ֆլորիդայում կայանալիք հանդիպումը: Նրա խոսքերով, կողմերն արդեն պարզել էին վիճահարույց հարցերի շուրջ միմյանց դիրքորոշումները, եւ այժմ բանակցությունները շարունակելու «հերթափոխը» պետք է ընդունեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ Ֆլորիդայում Հեյդար Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ նա պնդելու է ղարաբաղյան կարգավորման 3 հիմնական սկզբունքների պահպանման անհրաժեշտությունը. 1. ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի իրավահավասարություն, 2. Լեռնային Ղարաբաղի անկլավային գոյության բացառում, 3. Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության միջազգային երաշխիքներ:
Մարտի 29-ին ԱՄՆ Պետդերպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռիչարդ Բաուչերը նշեց, որ Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին վերջին տարիներին ինտենսիվ աշխատում են ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման համար:
«Նախագահները հանդիպել են Ժակ Շիրակին Փարիզում: Բանակցություններում առաջընթաց ապահովելու նպատակով մենք շատ սերտորեն աշխատել ենք Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ: Տվյալ փուլում նախագահները պետք է նստեն դեմ առ դեմ եւ քննարկեն կարգավորման հասնելու ուղիները, ինչը եւ մենք պատրաստվում ենք անել Քի Վեսթում», - ասում էր Բաուչերը:
Ապրիլի 2-ին, բանակցությունների մեկնարկի նախօրեին, Վաշինգթոնում անցկացված հատուկ ճեպազրույցում հանդես եկավ «Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը», որի անունը չհրապարակվեց: Հավանաբար, դա հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան համանախագահ Քերի Քավանոն էր:
Դիվանագետը նշեց, որ Քի Վեսթում կայանալիք հանդիպումը խիստ տարբերվելու է ինչպես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների նախորդ ուղիղ հանդիպումներից, այնպես էլ Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ կայացած նրանց բանակցություններից: Նա հայտարարեց, որ Ֆլորիդայում Մինսկի խմբի համանախագահները երկարատեւ բանակցություններ են վարելու ինչպես երկու նախագահների հետ միասին, այնպես էլ յուրաքանչյուրի հետ առանձին:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք բանակցությունների ընթացքում հստակ բաժանում է դրվում Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի 6 տարածքների միջեւ, դիվանագետը հայտարարեց. «մենք աշխատում ենք ղարաբաղյան խնդրի համապարփակ լուծման ուղղությամբ»: Միեւնույն ժամանակ, ասաց նա, առաջնային են համարվում տարածքային հարցերը, քանի որ «Ադրբեջանի տարածքի զգալի մասն այսօր գտնվում է Հայաստանի ձեռքերում»: Ամերիկյան դիվանագետը նաեւ ասաց, որ սկզբունքային բնույթ են կրում «Լեռնային Ղարաբաղի ապագա քաղաքական կարգավիճակի» եւ փախստականների վերադարձի հարցերը:
Դիվանագետը նաեւ նշել էր, որ Ֆլորիդայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ընթացքում զգալի առաջընթացի դեպքում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պատրաստ են նոր խորհրդակցություններ սկսել միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների հետ` տարածաշրջանի տնտեսական վերականգման հարցերով հատուկ առաքելություն ստեղծելու վերաբերյալ: Նա հիշեցրեց, որ 2000 թվականի մայիսին միջնորդների նախաձեռնությամբ Ժնեում հանդիպում կայացավ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որի ժամանակ քննարկվում էին նման առաքելության ստեղծման հնարավորությունները:
Ամերիկացի դիվանագետը նաեւ ասաց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռակի համանախագահությունը, չնայած սկզբնական մտավախություններին, բավականին ադրյունավետ ստացվեց: «Մերձավոր Արեւելքի, Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Կիպրոսի օրինակների վրա մենք գիտենք, թե որքան դժվար է բանակցություններում առաջընթացի հասնելը: Սակայն Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում, աշխատելով Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ համատեղ, մենք տեսնում ենք առաջ շարժվելու հնարավորությունը», - ասում էր ամերիկացի դիվանագետը:

Как готовилась встреча в Ки Весте - Mediamax.am
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и советник президента США по национальной безопасности Кондолиза Райс
17 марта 2001 года американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Кери Кавано не исключил, что предстоящая 3 апреля во Флориде встреча президентов Армении и Азербайджана может стать «решающей». В то же время дипломат воздержался прогнозировать результаты встречи Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева. «Было бы прекрасно, если бы эта встреча оказалась последней. Однако надо учитывать, что достичь мира действительно нелегко», - говорил Кавано.
Несколько дней спустя, 20 и 21 марта 2001 года, в Вашингтоне состоялись встречи министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна с советником президента США по национальной безопасности Кондолизой Райс и госсекретарем США Колином Пауэллом.
21 марта официальный представитель Госдепартамента США Ричард Баучер сказал, что встреча президентов Армении и Азербайджана в Ки Весте продлится 4 дня. Он отмечал, что встреча в Ки Весте станет продолжением прямого диалога президентов Армении и Азербайджана, а также «работы, проделанной ими недавно с участием президента Франции Жака Ширака».
В тот же день, встречаясь в Ереване со студентами Экономического университета, президент Армении Роберт Кочарян сказал, что ресурс его встреч с президентом Азербайджана в формате «один на один» почти исчерпан. Роберт Кочарян назвал «важной» предстоящую 3 апреля во Флориде встречу с Гейдаром Алиевым. По его словам, стороны уже прояснили позиции друг друга по спорным вопросам, и теперь «эстафету» продолжения переговоров должны принять сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
Президент Армении заявил, что на встрече с Гейдаром Алиевым во Флориде он будет настаивать на соблюдении 3 основных принципов карабахского урегулирования:
1. равная правосубъектность сторон карабахского конфликта;
2. исключение возможности анклавного существования Нагорного Карабаха;
3. международные гарантии безопасности населения Нагорного Карабаха.
29 марта официальный представитель Госдепартамента США Ричард Баучер подчеркнул, что Соединенные Штаты вместе с Россией и Францией интенсивно работают в направлении урегулирования карабахской проблемы в течение последних лет.
«Президенты встречались с Жаком Шираком в Париже. С целью обеспечения прогресса на переговорах мы очень тесно работали с Россией и Францией. На данном этапе президенты должны сесть лицом к лицу и обсудить пути достижения урегулирования, что мы и собираемся сделать в Ки Весте»,- говорил Баучер.
2 апреля, накануне начала переговоров, на специальном брифинге в Вашингтоне выступил неназванный «высокопоставленный представитель Госдепартамента». Очевидно, что им был именно американский сопредседатель Минской группы Кери Кавано.
Дипломат отметил, что предстоящая встреча в Ки Весте будет сильно отличаться как от предыдущих прямых встреч президентов Армении и Азербайджана, так и от их недавних переговоров с участием президента Франции Жака Ширака. Он заявил, что во Флориде сопредседатели Минской группы будут вести продолжительные переговоры как с обоими президентами вместе, так и с каждым по отдельности.
Отвечая на вопрос, ставится ли на переговорах четкое разделение между Нагорным Карабахом и 6 оккупированными районами Азербайджана, дипломат заявил: «Мы работаем над всеобъемлющим решением карабахской проблемы». В то же время, сказал он, первоочередными являются территориальные вопросы, поскольку «значительная часть Азербайджана находится сегодня в руках Армении». Американский дипломат сказал также, что принципиальный характер носят вопросы «будущего политического статуса Нагорного Карабаха» и возвращения беженцев.
Дипломат подчеркнул также, что в случае значительного прогресса на встрече президентов Армении и Азербайджана во Флориде, сопредседатели Минской группы ОБСЕ готовы начать новые консультации с международными финансовыми институтами о создании специальной миссии по экономической реабилитации региона. Он напомнил, что в мае 2000 года по инициативе посредников в Женеве состоялась встреча с участием представителей международных финансовых институтов, где обсуждались возможности создания подобной миссии.
Американский дипломат сказал также, что тройное сопредседательство Минской группы ОБСЕ, несмотря на первоначальные опасения, оказалось достаточно эффективным. «На примере Ближнего Востока, Северной Ирландии и Кипра мы знаем, насколько сложным является достижение прогресса на переговорах. Но в случае с Нагорным Карабахом, работая совместно с Россией и Францией, мы видим возможность продвижения вперед», - говорил американский дипломат.