Առաջին քայլեր. Բասկետբոլ - Mediamax.am
Թիմային մարզաձեւերում որպես կանոն հայ մարզիկներն ավելի դժվարությամբ են հասնում հաջողությունների: Թեեւ պատճառները շատ են, բայց այդ մարզաձեւի սիրահարները համոզված են, որ հենց իրենք են կարողանալու նոր աշխուժություն ու արդյունքներ բերել:
Նրանցից են նաեւ Աջափնյակի մարզադպրոցում նոր ձեւավորվող բասկետբոլի թիմի երեխաները, որոնց էլ Mediamax Sport-ը ներկայացնում է «Առաջին քայլեր» շարքում:
Սերգեյ Ավետիսյանն ինքն էլ շատ երիտասարդ է, Հայաստանի Մ-20 տարեկանների հավաքականի թեկնածու է ու այս տարվա Համահայկական խաղերում հանդես է գալու Երեւան թիմի կազմում, սակայն որոշել է մարզիչ դառնալ:
«Փոքրերի հետ շատ հեշտ է աշխատել, նրանք ամեն ինչ շուտ են ընկալում ու կատարում: Արագ ըմբռնում են ու անցնում այլ առաջադրանքի: Ինձ դուր է  գալիս այս աշխատանքը, թեեւ առաջին քայլերս եմ դեռ կատարում, ինքնս էլ խաղում եմ ու սովորում երեխաների հետ»,- նշում է Ավետիսյանը:
Թեեւ երեխաները տարբեր դրդապատճառներով են ընտրել այս մարզաձեւը, բայց բոլորն էլ շատ են ցանկանում մեծ հաջողությունների հասնել ու Հայաստանը բասկետբոլային երկիր դարձնել:
Գրիգոր Հովհաննիսյանը սկսել է հաճախել բասկետբոլի մարզումների ավելորդ քաշից ձերբազատելու համար. «Ու այդպես արդեն 1,5 տարի է անցել այդ օրվանից, իսկ բասկետբոլը շարունակում է գրավել ինձ: Այս մարզաձեւում ամեն ինչ ինձ դուր է գալիս: Ես հարձակվողի դիրքում եմ սիրում խաղալ ու աչքի ընկնել գեղեցիկ նետումներով»:
Բասկետբոլը միանգամից դուր է եկել նաեւ Արայիկ Գեւորգյանին, այն ընտրելու հարցում շատ մեծ է եղել եղբոր ներդրումը, որն ավելի շուտ է սկսել մարզվել: Արայիկը շատ է ցանկանում հայտնի դառնալ ու ընդունվել  Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտ:
«Ես 2-րդ դասարանից եմ գալիս մարզումների: Մեր խմբի ամենահին խաղացողներից եմ: Առաջին անգամ համակարգչով եմ բասկետբոլային խաղ տեսել ու շատ հավանել, եթե չեմ սխալվում ՖԻԲԱ Եվրոպայի հանդիպում էր: Շատ եմ սիրում 3 միավորանոց նետումներն անել: Ես խաղարկող եմ ու նետումներն ինձ մոտ լավ են ստացվում»,- ասում է Միքայել Հեքիմյանը:
Կարեն Մելիքյանը խմբի նորեկներից է, նրա մոտ դեռ ամեն ինչ չէ, որ ստացվում է, բայց համոզված է, որ կարողանալու է սովորել «բասկետբոլային լեզուն». «Ձյուդոյի էլ եմ գնացել, բայց որոշեցի փոխել սպորտաձեւը, կարծում եմ, որ թիմային մարզաձեւում ինձ ավելի լավ կդրսեւորեմ»:
Թիմի մյուս մարզիչը՝ Արթուր Վարդանյանն, էլ փաստում է, որ պետք է հոգեբան լինել երեխաների հետ աշխատելու համար: Ու հատկապես շատ է կարեւորում ճիշտ դրված հիմքը, որպեսզի հետագա ողջ աշխատանքն արդյունավետ լինի:
«Մարզչի աշխատանքը, ինչպես եւ ցանկացած գործ, պետք է սիրով անել: Բասկետբոլը հեռանկարային մարզաձեւ է, երբ ես դեռ 10 տարի առաջ խաղում էի, այլ էր ամեն ինչ: Մենք հույս ունենք, որ բասկետբոլը կզարգանա, դրա համար էլ աշխատում ենք»,- ավելացրեց նա:

First Steps: Basketball - Mediamax.am
As a rule, achieving success in team sports is harder for Armenian athletes than in individual sports. Although the reasons are many, the lovers of that sport are convinced they will be able to make a difference in it making it more active.
The children of the basketball team being formed at Yerevan Ajapnyak Children and Youth Complex Sports School are also among those thinking so. Mediamax Sport presents them in the frames of its “First Steps” series.
Coach Sergey Avetisyan himself is a very young athlete. He is a candidate for U20 Armenia basketball team and will play for “Yerevan” team at Pan-Armenian Games this year, but he has decided to become a coach.
“Working with the little children is very easy. They understand and do everything very quickly. I like this job in which I am taking my first steps. I play and learn with the children,” said Avetisyan.
Although the children had different reasons to choose this sport, they all want to achieve success and turn Armenia into a country of basketball.
Grigor Hovhannisyan started playing basketball to lose weight. “1.5 years have passed since then but I still love basketball. I love everything about this sport. I love to play as a forward and stand out with beautiful sprints,” he said.
Arayik Gevorgyan loved basketball at once. His brother who started trainings earlier than him had great input in his choice of this sport. Arayik wants to become famous very much and wants to enter the Armenian State Institute of Physical Culture (ASIPC).
“I have been playing basketball since the second grade. I am one of the oldest players in our team. I first saw a basketball match on TV and liked it very much. If my memory serves me well, it was a FIBA Europe match. I love three-point field goals. I am a point guard and I handle and pass the ball very well,” said Mikayel Hekimyan.
Karen Melikyan is one of the newcomers. He has yet not mastered the sport but he is convinced that he will learn the “language of basketball.” “I took judo classes too but then decided to quit – I think I will show my worth in team sport better,” he said.
The other team coach is Artur Vardanyan who said that the work with the children requires psychological approach. According to him, the entire productivity of the work in the future is highly contingent on the properly set basis.
“Just like any other work, coaching should be done with love. Basketball is a prospective sport. Things were different 10 years ago, when I was playing. We hope basketball will progress and we are working to this end,” he added.