Առաջին քայլեր. Բասկետբոլ - Mediamax.am
Թիմային մարզաձեւերում որպես կանոն հայ մարզիկներն ավելի դժվարությամբ են հասնում հաջողությունների: Թեեւ պատճառները շատ են, բայց այդ մարզաձեւի սիրահարները համոզված են, որ հենց իրենք են կարողանալու նոր աշխուժություն ու արդյունքներ բերել:
Նրանցից են նաեւ Աջափնյակի մարզադպրոցում նոր ձեւավորվող բասկետբոլի թիմի երեխաները, որոնց էլ Mediamax Sport-ը ներկայացնում է «Առաջին քայլեր» շարքում:
Սերգեյ Ավետիսյանն ինքն էլ շատ երիտասարդ է, Հայաստանի Մ-20 տարեկանների հավաքականի թեկնածու է ու այս տարվա Համահայկական խաղերում հանդես է գալու Երեւան թիմի կազմում, սակայն որոշել է մարզիչ դառնալ:
«Փոքրերի հետ շատ հեշտ է աշխատել, նրանք ամեն ինչ շուտ են ընկալում ու կատարում: Արագ ըմբռնում են ու անցնում այլ առաջադրանքի: Ինձ դուր է  գալիս այս աշխատանքը, թեեւ առաջին քայլերս եմ դեռ կատարում, ինքնս էլ խաղում եմ ու սովորում երեխաների հետ»,- նշում է Ավետիսյանը:
Թեեւ երեխաները տարբեր դրդապատճառներով են ընտրել այս մարզաձեւը, բայց բոլորն էլ շատ են ցանկանում մեծ հաջողությունների հասնել ու Հայաստանը բասկետբոլային երկիր դարձնել:
Գրիգոր Հովհաննիսյանը սկսել է հաճախել բասկետբոլի մարզումների ավելորդ քաշից ձերբազատելու համար. «Ու այդպես արդեն 1,5 տարի է անցել այդ օրվանից, իսկ բասկետբոլը շարունակում է գրավել ինձ: Այս մարզաձեւում ամեն ինչ ինձ դուր է գալիս: Ես հարձակվողի դիրքում եմ սիրում խաղալ ու աչքի ընկնել գեղեցիկ նետումներով»:
Բասկետբոլը միանգամից դուր է եկել նաեւ Արայիկ Գեւորգյանին, այն ընտրելու հարցում շատ մեծ է եղել եղբոր ներդրումը, որն ավելի շուտ է սկսել մարզվել: Արայիկը շատ է ցանկանում հայտնի դառնալ ու ընդունվել  Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտ:
«Ես 2-րդ դասարանից եմ գալիս մարզումների: Մեր խմբի ամենահին խաղացողներից եմ: Առաջին անգամ համակարգչով եմ բասկետբոլային խաղ տեսել ու շատ հավանել, եթե չեմ սխալվում ՖԻԲԱ Եվրոպայի հանդիպում էր: Շատ եմ սիրում 3 միավորանոց նետումներն անել: Ես խաղարկող եմ ու նետումներն ինձ մոտ լավ են ստացվում»,- ասում է Միքայել Հեքիմյանը:
Կարեն Մելիքյանը խմբի նորեկներից է, նրա մոտ դեռ ամեն ինչ չէ, որ ստացվում է, բայց համոզված է, որ կարողանալու է սովորել «բասկետբոլային լեզուն». «Ձյուդոյի էլ եմ գնացել, բայց որոշեցի փոխել սպորտաձեւը, կարծում եմ, որ թիմային մարզաձեւում ինձ ավելի լավ կդրսեւորեմ»:
Թիմի մյուս մարզիչը՝ Արթուր Վարդանյանն, էլ փաստում է, որ պետք է հոգեբան լինել երեխաների հետ աշխատելու համար: Ու հատկապես շատ է կարեւորում ճիշտ դրված հիմքը, որպեսզի հետագա ողջ աշխատանքն արդյունավետ լինի:
«Մարզչի աշխատանքը, ինչպես եւ ցանկացած գործ, պետք է սիրով անել: Բասկետբոլը հեռանկարային մարզաձեւ է, երբ ես դեռ 10 տարի առաջ խաղում էի, այլ էր ամեն ինչ: Մենք հույս ունենք, որ բասկետբոլը կզարգանա, դրա համար էլ աշխատում ենք»,- ավելացրեց նա:

Как правило, армянские спортсмены реже добиваются успеха в командных видах спорта. Хотя причин для этого немало, однако, любители таких видов спорта уверены, что им удастся внести некоторую активность.
Среди них дети баскетбольной команды, которая формируется в спортшколе Аджапняка. Mediamax Sport представляет их в рамках проекта «Первые шаги».
Тренер Сергей Аветисян и сам очень молод, он – кандидат сборной Армении до 20 лет, а на Всеармянских играх в этом году будет выступать в составе команды «Ереван».
«С юношами очень легко работать. Они все быстро понимают и выполняют. Быстро осваивают одно и переходят к другому заданию. Мне нравится эта работа, хотя я делаю пока только первые шаги. Я и сам играю и учусь с детьми», - отметил Аветисян.
Хотя дети выбрали этот вид спорта по разным причинам, однако все очень хотят добиться больших успехов и превратить Армению с баскетбольную страну.
Григор Ованнисян начал ходить на занятия по баскетболу, чтобы избавиться от лишнего веса: «Уже прошло 1,5 года, а баскетбол все еще привлекает меня. Мне нравится все в этом виде спорта. Люблю играть в позиции нападающего и делать красивые броски».
Баскетбол сразу завоевал и Араика Геворкяна. Во многом его подтолкнул к такому выбору брат, который начал заниматься баскетболом чуть раньше. Араик очень хочет стать знаменитым и поступить в Армянский государственный институт физической культуры.
«Я хожу на тренировки со второго класса. Я один из самых старых игроков команды. В первый раз я увидел баскетбол по компьютеру, и мне очень понравилось. Если не ошибаюь, это был матч ФИБА Европы. Мне очень нравится делать трехочковые броски. Я разыгрывающий, и броски у меня получаются хорошо», - сказал Микаел Хекимян.
Карен Меликян – один из новичков группы, и пока у него получается не все. Но он уверен, что сможет научиться «языку баскетбола». «Я ходил на дзюдо, но решил сменить вид спорта. Мне кажется, я смогу лучше проявить себя в командном виде спорта».
Другой тренер команды Артур Варданян констатирует, что нужно быть психологом, когда работаешь с детьми. Особенно важен заложенный фундамент, чтобы дальнейшая работа была эффективной.
«Работу тренера, как любую другую, нужно делать с любовью. Баскетбол – перспективный вид спорта. Когда я играл еще 10 лет назад, все было иначе. Мы надеемся, что баскетбол будет развиваться, и мы работаем над этим», - добавил он.