Երեւանի դուքենդոյի կենտրոնական մարզադպրոցում ենք: Ուրախ, աշխույժ երեխաները, որոնք ընդամենը 4-6 տարեկան են, մարզվում են իրենց ծնողների առաջ ու փորձում որքան հնարավոր է ճիշտ կատարել սենսեյի առաջադրանքները:
Mediamax Sport-ի «Առաջին քայլեր» շարքում այս անգամ անդրադարձել ենք դուքենդո մարզաձեւին:
Ավագ մարզիչ կամ սենսեյ Արտյոմ Հակոբյանը երկար տարիներ է իր փորձն է փոխանցում ամենափոքրիկներին, որոնցից շատերը հետագայում համալրում են ազգային թիմի շարքերը:
Մեր այցելության ժամանակ նա աշխատում էր 4-6 տարեկան փոքրիկների հետ, որոնց անընդհատ փորձում էր վաժությունները ճիշտ կատարել սովորեցնել:
«Ամենափոքրերը մարզվում են շաբաթական երեք օր մեկ ժամ: Այս տարիքի երեխաներին կենտրոնացնելն է դժվար, երբ կարողնում ես դա անել, հետագայում նրանից ստանում ես այն, ինչ ցանկանում ես: Երեխան պետք է հասկանա, թե ինչ է իր ուզածը ու մեր ուզածը, թե ինչու է մարզվում: Նրանցից ոմանք երեք ամսում յուրացնում են տարրական գիտելիքները, շատ են նաեւ նրանք, որոնցից պահանջվում է մինչեւ վեց ամիս ժամանակ»,- ասաց Հակոբյանը:
Մարզիչը խոսեց նաեւ սերունդների տարբերությունից: Ըստ նրա, նախկինում երեխաների ձգտումն ու աշխատասիրությունը շատ էր. «Բացի այդ էլ, այսօրվա երեխաները ֆիզիկապես ավելի թույլ են: Առաջ տղաները միանգամից հասկանում էին, թե ինչ են ուզում ու ամեն ինչ անում էին դրան հասնելու համար, հիմա այդպես չէ»:
Մեր զրուցակից երեխաներից միայն 6 տարեկան Էդուարդն էր դպրոց գնում, մյուսները դեռ մանկապարտեզից են գալիս մարզումների:
Էդուարդը ցանկանում է ուժեղ կառատեիստ դառնալ, ու դասերից հետո միշտ մայրիկի հետ կարողանում է ճիշտ ժամին հասնել մարզումներին:
4-ամյա Արամն ու Էդուարդը, 5-ամյա Նարեկը ընկերացել են այստեղ: Մանկապարտեզից են գալիս, պարապում, ու անկեղծանում, որ ավելի շատ մարզվելն են սիրում, քան մանկապարտեզը: Սիրում են հատկապես շպագատ նստել, վազել ու ուժեղ հարվածներ կատարել:

Первые шаги: Фулл-контакт каратэ - Mediamax.am
Mediamax Sport продолжает рубрику «Первые шаги». На этот раз мы посетили центральную спортивную школу фулл-контакт каратэ в Ереване. Веселые, подвижные дети, которым всего по 4-6 лет, тренируются в присутствии родителей, пытаясь как можно точнее выполнять задания сэнсэя.
Здесь старший тренер, или сэнсэй, Артем Акопян передает свой многолетний опыт малышам, многие из которых в дальнейшем пополняют ряды национальной сборной.
Во время нашего визита он занимался с детьми 4-6 лет, которых пытался научить правильно выполнять упражнения. «Самые маленькие занимаются трижды в неделю по часу. Сложно заставить детей этого возраста сконцентрироваться. Если суметь это сделать, в дальнейшем от них можно добиться желаемого. Ребенок должен понять, чего хочет сам и чего мы хотим от него, для чего он занимается. Некоторые из них осваивают элементарные вещи за три месяца, а кому-то для этого нужно до шести месяцев», - сказал Акопян.
Тренер рассказал также о разнице поколений. По его словам, раньше в детях было больше рвения и трудолюбия: «Кроме того, нынешние дети слабее физически. Раньше мальчики сразу понимали, чего хотят, и делали все, чтобы добиться этого, а теперь все не так».
Из детей, с которыми мы общались, только 6-летний Эдуард ходит в школу, остальные приходят на занятия из детского сада. Эдуарду хотелось бы стать сильным спортсменом, и он после занятий всегда вовремя приходит на тренировку вместе с мамой.
4-летние Арам и Эдуард, а также 5-летний Нарек подружились здесь. Они приходят на занятия после детского сада. Мальчики признались, что на тренировках им нравятся больше, чем в детском саду. Особенно им нравится садиться на шпагат, бегать и делать силовые удары.