Երեւանի դուքենդոյի կենտրոնական մարզադպրոցում ենք: Ուրախ, աշխույժ երեխաները, որոնք ընդամենը 4-6 տարեկան են, մարզվում են իրենց ծնողների առաջ ու փորձում որքան հնարավոր է ճիշտ կատարել սենսեյի առաջադրանքները:
Mediamax Sport-ի «Առաջին քայլեր» շարքում այս անգամ անդրադարձել ենք դուքենդո մարզաձեւին:
Ավագ մարզիչ կամ սենսեյ Արտյոմ Հակոբյանը երկար տարիներ է իր փորձն է փոխանցում ամենափոքրիկներին, որոնցից շատերը հետագայում համալրում են ազգային թիմի շարքերը:
Մեր այցելության ժամանակ նա աշխատում էր 4-6 տարեկան փոքրիկների հետ, որոնց անընդհատ փորձում էր վաժությունները ճիշտ կատարել սովորեցնել:
«Ամենափոքրերը մարզվում են շաբաթական երեք օր մեկ ժամ: Այս տարիքի երեխաներին կենտրոնացնելն է դժվար, երբ կարողնում ես դա անել, հետագայում նրանից ստանում ես այն, ինչ ցանկանում ես: Երեխան պետք է հասկանա, թե ինչ է իր ուզածը ու մեր ուզածը, թե ինչու է մարզվում: Նրանցից ոմանք երեք ամսում յուրացնում են տարրական գիտելիքները, շատ են նաեւ նրանք, որոնցից պահանջվում է մինչեւ վեց ամիս ժամանակ»,- ասաց Հակոբյանը:
Մարզիչը խոսեց նաեւ սերունդների տարբերությունից: Ըստ նրա, նախկինում երեխաների ձգտումն ու աշխատասիրությունը շատ էր. «Բացի այդ էլ, այսօրվա երեխաները ֆիզիկապես ավելի թույլ են: Առաջ տղաները միանգամից հասկանում էին, թե ինչ են ուզում ու ամեն ինչ անում էին դրան հասնելու համար, հիմա այդպես չէ»:
Մեր զրուցակից երեխաներից միայն 6 տարեկան Էդուարդն էր դպրոց գնում, մյուսները դեռ մանկապարտեզից են գալիս մարզումների:
Էդուարդը ցանկանում է ուժեղ կառատեիստ դառնալ, ու դասերից հետո միշտ մայրիկի հետ կարողանում է ճիշտ ժամին հասնել մարզումներին:
4-ամյա Արամն ու Էդուարդը, 5-ամյա Նարեկը ընկերացել են այստեղ: Մանկապարտեզից են գալիս, պարապում, ու անկեղծանում, որ ավելի շատ մարզվելն են սիրում, քան մանկապարտեզը: Սիրում են հատկապես շպագատ նստել, վազել ու ուժեղ հարվածներ կատարել:

First Steps: Full-contact karate
Mediamax Sport continues its “First Steps” series. This time we visited the central sport school for full-contact karate in Yerevan. The happy and active children who are just four-six years old train in the presence of their parents and do their best to do their sensei’s instructions as correctly as possible.
For already many years senior coach or sensei Artyom Hakobyan has been working here and sharing his practice with the youngest athletes the majority of which appear in the ranks of the national team in the future.
During our visit he was training four-six-year-old children trying to teach them to properly perform the exercises.
“The youngest train three days a week, for an hour. The hardest part of work with this age group is to make them concentrate, but if you manage to do it, you can then get the desired result from them. The child should understand what it is that we want and what it is that he wants. He should understand what he is training for. Some of them master the basic skills during the first three months, but there are also many who need up to six months to learn it all,” said Hakobyan.
The coach also spoke of the differences between the generations. According to him, children were previously more motivated and hard-working. “Besides, presently children are physically weaker. In the past, boys used to immediately understand what they wanted and were going all out to attain it, while today things have changed,” he said.
Out of the children we talked to, only six-year-old Edward was going to school, the rest were going to kindergartens.
Edward wants to become a strong athlete and always manages to attend the trainings in time after school.
Four-year-old Aram and Edward as well as five-year-old Narek have already made friends there. They come from the kindergarten, train and admit loving trainings more than the kindergarten. They especially love to do splits, run, etc.