Ձյուդոն Հայաստանում երիտասարդ մարզաձեւերից է, սակայն հասցրել է գրավել բազմաթիվ պատանիների ու իր մասսայականությամբ զբաղեցնում է առաջնային դիրքեր:
Mediamax Sport-ին հյուրընկալել էր Երեւանի «Դինամո» մարզահամալիրը: «Առաջին քայլեր» նախագծի հերոսներն այս անգամ պատանի ձյուդոիստներն են:
Խմբի ամենափոքր ձյուդոիստները 6-ամյա Միքայելն ու 7-ամյա Հրաչն են: Նրանք իրար հետ են մարզվում ու փորձում հետ չմնալ ավելի ավագ ընկերներից:
Միքայելի պապիկը ձյուդոյի մարզիչ է ու աշխատում է «Դինամոյում», հենց նրա շնորհիվ էլ փոքրիկը սկսել է առաջին քայլերը սպորտում:
«Ամենասկզբում վազում ենք, որ տաքանանք, իսկ հետո… հետո չեմ հիշում, ամենաշատը գցումներն եմ սիրում: Որ մեծանամ զինվոր եմ դառնալու»,- խոստովանեց Միքայելը: Իսկ մեր հարցին, թե ինչու է այդ դեպքում ձյուդոյով զբաղվում պատասխանեց. «Որ ուժեղ զինվոր դառնամ»:
Գոռը 9 տարեկան է: Նա առաջին հարցազրույցի հրավերն անչափ ոգեւորված ընդունեց ու փորձեց որքան հնարավոր է ճիշտ ներկայացնել իր մարզումային օրը:
«Շատ եմ սիրում մարզվել, ձյուդոն սովորեցնում է ուժեղ լինել ու առանց զենքի քեզ պաշտպանել: Բացի մարզումներից ես այստեղ ընկերներիս տեսնելու համար եմ գալիս, օրինակ՝ Աշոտին, Դավիթին ու Կարենին»,- ասաց նա:
Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Գագիկ Աղամալյանը, որը Հայաստանում այս մարզաձեւի հիմնադիրներից է, այսօր մեծ հաճույքով շարունակում է իր գիտելիքները փոխանցել փոքրիկներին: «Դինամոյի» ավագ մարզիչն ամեն անգամ հաճույքով է մտնում դահլիճ, ողջունում իրենց մարզաձեւին հատուկ եղանակով ու սկսում աշխատանքը:
«Ճապոնիայում, որը համարվում է ձյուդոյի հայրենիքը, երեխաներն սկսում են մարզվել 4-5 տարեկանից: Մեզ մոտ մի քիչ ավելի բարձր տարիքից ենք ընդունում: Ձյուդոյում հնարքները շատ են, երեխան պետք է ֆիզիկապես շատ ուժեղ լինի ու բարձր կոորդինացիա ունենա: Ես միշտ զրուցում եմ երեխաների հետ, ամենատարրական բաներն էլ պետք է ճիշտ ու մատչելի բացատրել փոքրիկներին: Միշտ ասում եմ նրանց, որ այն, ինչ անում ենք մարզումների ժամանակ, դպրոցում կամ ընկերների վրա չպետք է փորձել»,- նշեց Աղամալյանը:
Շուրջ 40 տարի ձյուդոյում կոփված մարզիչը համոզված է, որ մենամարտային մարզաձեւերը հատուկ են հայերին, նույնը կարող ենք ասել նաեւ ձյուդոյի մասին. «Մեզ մոտ մարզումներն անվճար են, երեխաները մարզվում են 2 ժամ ու շաբաթական 3 օր, իսկ սկսնակները՝ 1,5 ժամ»:

Judo is among young sports in Armenia, but it has already attracted many young people. The popularity of judo in Armenia has already placed it among leading sports.
Dinamo Sports Complex in Yerevan hosted Mediamax Sport. This time young judo wrestlers are the guests of “First Steps” special project.
The youngest in the judo group are six-year-old Mikael and seven-year-old Hrach. They train together and attempt not to lag behind their elder buddies.
Mikael’s grandfather is a judo coach and works at Dinamo. It’s owing to him that the little boy has made his first steps in sport.
“At first we were running to warm up, but I can’t recall what comes next. I love takedowns most of all. When I grow up, I want to become a soldier,” admitted Mikael. Answering our question as to why he is engaged in judo in that case, he said: “In order to become a strong soldier.”
Gor is nine years old. He was quite enthusiastic about his first interview and did his best to present his training day as properly as possible.
“I love to train a lot. Judo teaches to be strong and protect yourself without any use of weapons. Besides training, I come here to see my friends, among them Ashot, Davit and Karen,” he said.
Former head coach for the Armenian judo team Gagik Aghamalyan who is one of the founders of this sport in Armenia feels delighted to continue to “hand on the torch” to the little athletes.
“I always talk to the children. Even the most basic things should be properly and comprehensibly explained to them. I always repeat that whatever they do during trainings should not be “experimented” at school or on their friends. Trainings are free of charge here and are held three times a week for two hours,” said Aghamalyan.