Ձյուդոն Հայաստանում երիտասարդ մարզաձեւերից է, սակայն հասցրել է գրավել բազմաթիվ պատանիների ու իր մասսայականությամբ զբաղեցնում է առաջնային դիրքեր:
Mediamax Sport-ին հյուրընկալել էր Երեւանի «Դինամո» մարզահամալիրը: «Առաջին քայլեր» նախագծի հերոսներն այս անգամ պատանի ձյուդոիստներն են:
Խմբի ամենափոքր ձյուդոիստները 6-ամյա Միքայելն ու 7-ամյա Հրաչն են: Նրանք իրար հետ են մարզվում ու փորձում հետ չմնալ ավելի ավագ ընկերներից:
Միքայելի պապիկը ձյուդոյի մարզիչ է ու աշխատում է «Դինամոյում», հենց նրա շնորհիվ էլ փոքրիկը սկսել է առաջին քայլերը սպորտում:
«Ամենասկզբում վազում ենք, որ տաքանանք, իսկ հետո… հետո չեմ հիշում, ամենաշատը գցումներն եմ սիրում: Որ մեծանամ զինվոր եմ դառնալու»,- խոստովանեց Միքայելը: Իսկ մեր հարցին, թե ինչու է այդ դեպքում ձյուդոյով զբաղվում պատասխանեց. «Որ ուժեղ զինվոր դառնամ»:
Գոռը 9 տարեկան է: Նա առաջին հարցազրույցի հրավերն անչափ ոգեւորված ընդունեց ու փորձեց որքան հնարավոր է ճիշտ ներկայացնել իր մարզումային օրը:
«Շատ եմ սիրում մարզվել, ձյուդոն սովորեցնում է ուժեղ լինել ու առանց զենքի քեզ պաշտպանել: Բացի մարզումներից ես այստեղ ընկերներիս տեսնելու համար եմ գալիս, օրինակ՝ Աշոտին, Դավիթին ու Կարենին»,- ասաց նա:
Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Գագիկ Աղամալյանը, որը Հայաստանում այս մարզաձեւի հիմնադիրներից է, այսօր մեծ հաճույքով շարունակում է իր գիտելիքները փոխանցել փոքրիկներին: «Դինամոյի» ավագ մարզիչն ամեն անգամ հաճույքով է մտնում դահլիճ, ողջունում իրենց մարզաձեւին հատուկ եղանակով ու սկսում աշխատանքը:
«Ճապոնիայում, որը համարվում է ձյուդոյի հայրենիքը, երեխաներն սկսում են մարզվել 4-5 տարեկանից: Մեզ մոտ մի քիչ ավելի բարձր տարիքից ենք ընդունում: Ձյուդոյում հնարքները շատ են, երեխան պետք է ֆիզիկապես շատ ուժեղ լինի ու բարձր կոորդինացիա ունենա: Ես միշտ զրուցում եմ երեխաների հետ, ամենատարրական բաներն էլ պետք է ճիշտ ու մատչելի բացատրել փոքրիկներին: Միշտ ասում եմ նրանց, որ այն, ինչ անում ենք մարզումների ժամանակ, դպրոցում կամ ընկերների վրա չպետք է փորձել»,- նշեց Աղամալյանը:
Շուրջ 40 տարի ձյուդոյում կոփված մարզիչը համոզված է, որ մենամարտային մարզաձեւերը հատուկ են հայերին, նույնը կարող ենք ասել նաեւ ձյուդոյի մասին. «Մեզ մոտ մարզումներն անվճար են, երեխաները մարզվում են 2 ժամ ու շաբաթական 3 օր, իսկ սկսնակները՝ 1,5 ժամ»:

Первые шаги: Дзюдо - Mediamax.am
Дзюдо – один из молодых видов спорта в Армении, однако этот вид единоборства уже успел завоевать интерес среди молодежи и занять лидирующие позиции по популярности.
Mediamax Sport побывал в спорткомплексе «Динамо». Героями рубрики «Первые шаги» на этот раз стали юные дзюдоисты.
Самые маленькие спортсмены в группе – 6-летний Микаел и 7-летний Грач. Они тренируются вместе и стараются не отставать от старших товарищей.
Дедушка Микаела – тренер по дзюдо и работает в самом комплексе «Динамо». Именно благодаря нему малыш начал делать первые шаги в спорте.
«В самом начале мы бегаем, чтобы согреться, а потом… потом не помню. Больше всего мне нравятся подтягивания. Когда я вырасту, я стану солдатом», - признается Микаел. А на наш вопрос о том, зачем тогда он занимается дзюдо, ответил: «Чтобы быть сильным солдатом».
Гору 9 лет. Он очень воодушевленно принял приглашение дать первое интервью и постарался как можно точнее описать свои спортивные тренировки. «Мне очень нравятся занятия. Дзюдо учит нас быть сильными и защищаться без оружия. Кроме тренировок я прихожу сюда, чтобы встречаться с друзьями, например, с Ашотом, Давидом и Кареном», - сказал он.
Бывший главный тренер сборной Армении по дзюдо Гагик Агамалян, который является одним из основателей этого вида спорта в Армении, сегодня продолжает передавать свои знания малышам.
«Я всегда беседую с детьми: даже самые элементарные вещи нужно объяснять малышам правильно и доступно. Я всегда говорю им, что нельзя пробовать в школе и с товарищами то, что мы делаем на тренировках. У нас занятия бесплатные, дети тренируются по 2 часа три раза в неделю», - отметил Агамалян.