Այն, որ շախմատը վաղուց հայկական մարզաձեւ է դարձել, ոչ մեկի համար էլ գաղտնիք չէ: Վերջին տարիներին մեր անվանի շախմատիստները բազմում տիտղոսներ են նվաճել ու ամբողջ աշխարհով ճանաչելի դարձրել իրենց ու Հայաստանը: Նրանց հաջողությունները հազարավոր երեխաների համար օրինակ են դարձել:
Mediamax Sport-ը «Առաջին քայլեր» շարքում պատմելու է Հենրիկ Գասպարյանի անվան շախմատի օլիմպիական մարզադպրոցի սաների մասին: Դպրոցի բոլոր դասարանները լի են հետաքրքրասեր ու մտավոր խաղի գաղտնիքները ներթափանցելու ցանկությամբ լցված բազմաթիվ փոքրիկ շախմատիստներով:
Մարզիչ Տիգրան Պետրոսյանի դասարանում բոլորը կենտրոնացած նրա հանձնարարած առաջադրանքն էին կատարում, միաժամանակ նաեւ հասցնում խոսել մեզ հետ ու լուսանկարվել:
Նրանցից մեկը՝ Հարություն Թորոսյանը, հայացքը մեկ իր տետրի, մեկ գրատախտակի վրա էր գցում ու արագ պատմում, որ իր համար շախմատային իսկական մեծությունը Լեւոն Արոնյանն է: «Արոնյանին շատ եմ սիրում, նա ուժեղ է, դրա համար էլ ուզում եմ նմանվել իրեն: Բայց ուզում եմ նաեւ Տիգան Պետրոսյանի պես Աշխարհի չեմպիոն դառալ: Խմբում ամենամեծը 3 հոգի ենք՝ ես, Մարիան ու Մելսը: Մեզ ավելի փոքր շախմատիստներ էլ են միացել: Հենց երրորդ կարգ լրացնենք, ուրիշ խումբ կտեղափոխվենք»,- պատմում է նա:
Բացի Արոնյանին նմանվելուց, շատ է ցանկանում պարտիայի սկզբամասում լավ խաղալ, քանի որ վերջնամասից է ուժեղ, ու համոզված է, որ դա կատարելու դեպքում անպայման նորման կլրացնի:
Մարիա Հարությունյանը 5 տարեկանից է գնում շախմատի, նա ավագ եղբոր՝ Հայաստանի պատանեկան հավաքականի կազմում Օլիմպիադայի արծաթե մեդալակիր Տիգրանի շնորհիվ է սիրել այդ մարզաձեւը. «Միասին հաճախակի ենք շախմատ խաղում, պարտիաներ վերլուծում: Տիգրանն ուժեղ խաղացող է, ես էլ իրենից շատ բան եմ սովորում: Նա պատմում է, թե ինչքան հետաքրքիր է մրցաշարերի ժամանակ: Ես էլ եմ ուզում իր պես լինել տաք երկրներում ու այնտեղ շախմատ խաղալ»:
Ապա անցնում ենք մեկ այլ դասարան, որտեղ Արարատ Սանթրյանի գլխավորությամբ փոքրիկներն են աշխատում: Նրանցից մեկը՝ Մակար Դիլանյանը, չի էլ հիշում, թե երբվանից է շախմատը գրավել իրեն. «Դա ավելի շուտ էր, քան մինչեւ դպրոց գնալը: Շախմատ մենակ եմ սովորել, ինքնուրույն»:
Սակայն մարզչի ասելուց հետո, որ Մակարի ավագ քույրն ու եղբայրն էլ են շախմատով զբաղվում, ավելացնում է. «Հա, հենց իրենցից եմ սովորել»:
Ժիրայր Աշիկյանը պատմում է, որ մինչեւ այստեղ շախմատի գալն այլ տեղ էլ է հաճախել: «Եթե բոլոր օրերն իրար կպցնենք, հաստատ մի 500 օր կլինի»,- արագ-արագ պատմում է նա ու անցնում հանձնարարությանը:
Հետո ընդհանուր զրույցի ենք անցնում, ու պատանի շախմատիստները բացատրում են, թե ինչու են ընտրել այս մարզաձեւը: Դավիթը, որը վերջերս է մինչեւ 10 տարեկանների 2-րդ կարգի մրցաշարի մասնացել, ուզում է սովորել եղբոր պես շախմատ խաղալ ու չեմպիոն դառնալ, Սամվելին գրավում է մեծ հաջողությունների հասնելու հեռանկարը: Իսկ դասարանի միակ աղջիկը՝ Վալենտինան, նպատակ ունի ուժեղացնել Հայաստանի կանանց թիմն ու հաղթել նրանց հետ որեւէ մրցաշարում: «Իսկ այս տարի էլ ուզում եմ մինչեւ 10 տ. Հայաստանի չեմպիոն դառնալ»:

First Steps: Chess - Mediamax.am
It’s no secret that chess has long turned into an Armenian sport. Over the recent years, our distinguished chess players have earned a myriad of titles and made themselves and Armenia known around the entire world.
Mediamax Sport’s “First Steps” series will tell about the alumni of Children and Youth Olympic Chess School after Henrik Gasparyan.
Everybody in the classroom was focusing on the tasks assigned by trainer Tigran Petrosyan but at the same time, they were managing to talk to us and take photos.
One of them Harutyun Torosyan was looking at his copy-book at one second and at the blackboard at the other, and was quickly telling us that Levon Aronian is the true chess legend for him. “I love Aronian very much. He is a strong player and I want to be like him one day. But I also want to become a world champion just like Tigran Petrosyan. The oldest in the group are three of us – Maria, Mels and I. As soon as we complete our third norm, we will move to another group,” he said.
Maria Harutyunyan has been going in for chess since 5. She started loving this sport owing to her elder brother Tigran, who won a silver medal playing for the Armenian youth national chess team at the Olympics. “We often play chess together and analyze the game. Tigran is a strong player, and I learn much from him. He told me how interesting the tournaments are. I also want to travel to warm countries and play chess there,” she said.
We then visited another classroom where the younger were playing under the leadership of Ararat Santryan. One of them Makar Dilanyan could not even recall since when he has been captured by chess. “It was before I went to school. I learned playing chess alone, on my own,” he said.
Zhirayr Ashikyan said that before attending this school, he used to go in for chess in another place. “If we count all the days, they will definitely make around 500,” he quickly told us and got back to his assignment.
We then started a common talk and the young chess players explained why they chose precisely chess. Davit wants to learn to play chess like his brother and to become a champion. The prospect of making strides appeals to Samvel, and the only girl in the classroom – Valentina – aims to make the women’s team of Armenia stronger and to win a tournament with them.