Այն, որ շախմատը վաղուց հայկական մարզաձեւ է դարձել, ոչ մեկի համար էլ գաղտնիք չէ: Վերջին տարիներին մեր անվանի շախմատիստները բազմում տիտղոսներ են նվաճել ու ամբողջ աշխարհով ճանաչելի դարձրել իրենց ու Հայաստանը: Նրանց հաջողությունները հազարավոր երեխաների համար օրինակ են դարձել:
Mediamax Sport-ը «Առաջին քայլեր» շարքում պատմելու է Հենրիկ Գասպարյանի անվան շախմատի օլիմպիական մարզադպրոցի սաների մասին: Դպրոցի բոլոր դասարանները լի են հետաքրքրասեր ու մտավոր խաղի գաղտնիքները ներթափանցելու ցանկությամբ լցված բազմաթիվ փոքրիկ շախմատիստներով:
Մարզիչ Տիգրան Պետրոսյանի դասարանում բոլորը կենտրոնացած նրա հանձնարարած առաջադրանքն էին կատարում, միաժամանակ նաեւ հասցնում խոսել մեզ հետ ու լուսանկարվել:
Նրանցից մեկը՝ Հարություն Թորոսյանը, հայացքը մեկ իր տետրի, մեկ գրատախտակի վրա էր գցում ու արագ պատմում, որ իր համար շախմատային իսկական մեծությունը Լեւոն Արոնյանն է: «Արոնյանին շատ եմ սիրում, նա ուժեղ է, դրա համար էլ ուզում եմ նմանվել իրեն: Բայց ուզում եմ նաեւ Տիգան Պետրոսյանի պես Աշխարհի չեմպիոն դառալ: Խմբում ամենամեծը 3 հոգի ենք՝ ես, Մարիան ու Մելսը: Մեզ ավելի փոքր շախմատիստներ էլ են միացել: Հենց երրորդ կարգ լրացնենք, ուրիշ խումբ կտեղափոխվենք»,- պատմում է նա:
Բացի Արոնյանին նմանվելուց, շատ է ցանկանում պարտիայի սկզբամասում լավ խաղալ, քանի որ վերջնամասից է ուժեղ, ու համոզված է, որ դա կատարելու դեպքում անպայման նորման կլրացնի:
Մարիա Հարությունյանը 5 տարեկանից է գնում շախմատի, նա ավագ եղբոր՝ Հայաստանի պատանեկան հավաքականի կազմում Օլիմպիադայի արծաթե մեդալակիր Տիգրանի շնորհիվ է սիրել այդ մարզաձեւը. «Միասին հաճախակի ենք շախմատ խաղում, պարտիաներ վերլուծում: Տիգրանն ուժեղ խաղացող է, ես էլ իրենից շատ բան եմ սովորում: Նա պատմում է, թե ինչքան հետաքրքիր է մրցաշարերի ժամանակ: Ես էլ եմ ուզում իր պես լինել տաք երկրներում ու այնտեղ շախմատ խաղալ»:
Ապա անցնում ենք մեկ այլ դասարան, որտեղ Արարատ Սանթրյանի գլխավորությամբ փոքրիկներն են աշխատում: Նրանցից մեկը՝ Մակար Դիլանյանը, չի էլ հիշում, թե երբվանից է շախմատը գրավել իրեն. «Դա ավելի շուտ էր, քան մինչեւ դպրոց գնալը: Շախմատ մենակ եմ սովորել, ինքնուրույն»:
Սակայն մարզչի ասելուց հետո, որ Մակարի ավագ քույրն ու եղբայրն էլ են շախմատով զբաղվում, ավելացնում է. «Հա, հենց իրենցից եմ սովորել»:
Ժիրայր Աշիկյանը պատմում է, որ մինչեւ այստեղ շախմատի գալն այլ տեղ էլ է հաճախել: «Եթե բոլոր օրերն իրար կպցնենք, հաստատ մի 500 օր կլինի»,- արագ-արագ պատմում է նա ու անցնում հանձնարարությանը:
Հետո ընդհանուր զրույցի ենք անցնում, ու պատանի շախմատիստները բացատրում են, թե ինչու են ընտրել այս մարզաձեւը: Դավիթը, որը վերջերս է մինչեւ 10 տարեկանների 2-րդ կարգի մրցաշարի մասնացել, ուզում է սովորել եղբոր պես շախմատ խաղալ ու չեմպիոն դառնալ, Սամվելին գրավում է մեծ հաջողությունների հասնելու հեռանկարը: Իսկ դասարանի միակ աղջիկը՝ Վալենտինան, նպատակ ունի ուժեղացնել Հայաստանի կանանց թիմն ու հաղթել նրանց հետ որեւէ մրցաշարում: «Իսկ այս տարի էլ ուզում եմ մինչեւ 10 տ. Հայաստանի չեմպիոն դառնալ»:

Первые шаги: Шахматы - Mediamax.am
То, что шахматы давно стали армянским видом спорта, ни для кого не секрет. В последние годы наши знаменитые шахматисты завоевали множество титулов, сделав себя и Армению известными во всем мире. Их успехи стали примером для тысяч детей.
На этот раз Mediamax Sport в рамках проекта «Первые шаги» рассказывает о воспитанниках Олимпийской спортивной школы по шахматам им. Генриха Гаспаряна.
В классе тренера Тиграна Петросяна все сосредоточены на задании, в то же время они успевают общаться с нами и фотографироваться.
Один из них – Арутюн Торосян, бросая взгляд то в свою тетрадь, то на доску, быстро рассказывает, что для него настоящей шахматной легендой является Левон Аронян. «Мне очень нравится Аронян: он сильный, поэтому я хочу быть похожим на него. Но еще я хочу быть, как Тигран
Петросян, чемпионом мира. В группе самые старшие мы трое: я, Мария и Мелс. Как только мы выполним третью норму, нас переведут в другую группу», - рассказывает он.
Мария Арутюнян занимается шахматами с 5 лет. Она полюбила этот вид спорта благодаря своему брату Тиграну – серебряному призеру юношеской шахматной Олимпиады в составе сборной Армении: «Мы часто вместе играем в шахматы, анализируем партии. Тигран хорошо играет, и я многому учусь у него. Он рассказывает, как интересно на турнирах. Я тоже хочу ездить в жаркие страны и играть там в шахматы».
Переходим в другой класс, где работают малыши под руководством Арарата Сантряна. Один из них – Макар Диланян – даже не помнит, когда впервые заинтересовался шахматами: «Это было раньше, чем я пошел в школу. Я сам научился играть в шахматы, самостоятельно».
Жирайр Ашикян рассказывает, что сначала он ходил в другую шахматную школу. «Если посчитать все дни, то их было 500», - поспешно рассказывает он и переходит к своему заданию.
Потом мы начинаем общий разговор, и юные шахматисты рассказывают, почему они выбрали этот вид спорта. Давид хочет научиться играть, как его брат, и стать чемпионом. Самвела привлекает перспектива добиться больших успехов. А единственная девочка в классе, Валентина, хочет усилить женскую сборную Армении и вместе с ней победить на каком-нибудь первенстве.