Աշխարհաքաղաքական ցնցումներով ու տեխնոլոգիական արագ փոփոխություններով բնութագրվող ժամանակաշրջանում, կազմակերպությունները բախվում են անկանխատեսելի մարտահրավերների, որոնք պահանջում են ինչպես ռազմավարական հեռատեսություն, այնպես էլ ճկուն մտածողություն: Ինչպե՞ս կարող են կառավարիչները պատրաստվել անկանխատեսելի սցենարների, ի՞նչ հմտություններ են անհրաժեշտ նրանց՝ անընդհատ փոփոխությունների միջով առաջնորդելու համար, եւ ինչպե՞ս կարող է բարձրորակ կրթությունը օգնել զարգացնել այդ կարողությունները:
Այս հարցերի մասին ենք զրուցել Յորքի համալսարանի եվրոպական կամպուսի դոցենտ, Executive MBA ծրագրերի կառավարման, վերապատրաստման եւ զարգացման գծով տնօրեն Քրիս Լիասիդեսի հետ։ Նա նաեւ երկար տարիներ է դասավանդում է Համաեվրոպական Executive MBA ծրագրում:
Յորքի համալսարանի եվրոպական կամպուսի եւ ֆրանսիական Ստրասբուրգի համալսարանի տնտեսագիտության եւ կառավարման ֆակուլտետի համատեղ Համաեվրոպական Executive MBA կրթական ծրագիրը հայաստանյան դիմորդներին հնարավորություն է ընձեռում ստանալու բարձրակարգ բրիտանական եւ եվրոպական բիզնեսի կառավարման կրթություն եւ երկու MBA դիպլոմներ Յորքի ու Ստրասբուրգի համալսարանից՝ շարունակելով ապրել, աշխատել եւ սովորել Հայաստանում։
- Պարոն Լիասիդես, Դուք երկարամյա փորձ ունեք միջազգային բիզնես ռազմավարության եւ առաջնորդության զարգացման ոլորտում։ Որո՞նք են այն հիմնական գործոնները, որոնք օգնում են ձեւավորել կայուն միջազգային բիզնես ռազմավարություն՝ արագ փոփոխությունների եւ աշխարհաքաղաքական անորոշության մեր ժամանակներում։
- Եթե լիներ մեկ հստակ պատասխան, ապա բոլոր ընկերությունները կհաջողեին, բայց ինչպես տեսնում ենք բիզնես աշխարհում, եւ հատկապես հիմա՝ պատերազմական իրավիճակների եւ մեր շուրջը տեղի ունեցող իրադարձությունների բերումով, իրերի դասավորությունն անընդհատ փոխվում կամ սխալ է ընթանում։
Քրիս Լիասիդեսը Քրիս Լիասիդեսը
Կա մի տեսություն՝ ապացուցված պրակտիկայով, որը կոչվում է կառավարում քաոսում, ըստ որի քաոսային միջավայրերում գործելիս մեր ուղեղը, մասնավորապես, մեր որոշումների կայացման գործընթացը, հակված է ավելի արագ աշխատել: Երբ մենք սթրես ենք ապրում, իրականում ավելի լավ ենք կարողանում արտակարգ իրավիճակների ծրագիր մշակել: Բայց փոփոխություններն արդյունավետ կերպով կառավարելու միակ ճանապարհը որոշակի սցենարներ նախապես նախապատրաստելն է. իսկ ի՞նչ, եթե սա կամ այն բանը տեղի ունենա, ինչպե՞ս պետք է գործենք այդ դեպքում։
Հիմնական եզրահանգումը ավելի մեծ պատրաստվածությունն է: Ղեկավարներն ու կառավարիչները պետք է ապագայի ընթացքի հնարավոր սցենարների մասին մտածելու ժամանակ գտնեն: Սա իրոք առաջ շարժվելու միակ ուղին է, որովհետեւ գոյություն չունի քայլ առ քայլ հստակ բանաձեւ, որը երաշխավորում է քաոսային իրավիճակների հաղթահարում։
- Տեղափոխելով այս քննարկումը Համաեվրոպական Executive MBA կրթական ծրագրի դաշտ՝ ուզում եմ հարցնել. ինչպե՞ս եք ձեր ուսանողներին, որոնց մեծ մասն արդեն գործող կառավարիչներ են, զինում այն հմտություններով, որոնք անհրաժեշտ են քաոսային միջավայրերում ղեկավարելու եւ որոշումներ կայացնելու համար:
- Բազմաթիվ կառավարիչների եւ տնօրենների պարագայում մարտահրավերն այն է, որ նրանք շատ լավ գիտեն իրենց ոլորտն ու իրենց ընկերությունը, եւ երբեմն, նրանք սկսում են մտածել, թե գիտեն ամեն ինչ։ Մենք փորձում ենք փոխանցել նրանց հստակ օրինակներ են ամենատարբեր ոլորտներից՝ ինչպես վարվել եւ ինչպես վարվելուց խուսափել, եւ դա անում ենք, այսպես ասած, լաբորատոր պայմաններում:
Դրա համար մենք կիրառում ենք գործնական պրակտիկա՝ սիմուլյացիոն խաղեր, որտեղ իրադրությունը փոխվում է ավելի արագ, քան իրական աշխարհում, ուսումնասիրում ու քննարկում ենք տարբեր նախադեպեր, օրինակներ իրական կյանքից։ Սա ակադեմիական ծրագիր է, որն ունի նաեւ տեսական բաղադրիչ, բայց ինչ էլ փոխանցում է տեսությունը, մենք միշտ այն թարգմանում ենք գործնականի։
Մեր տրամադրած աջակցության, նաեւ կուրսընկերների հետ շփումների միջոցով մեր ծրագրում սովորող կառավարիչները սկսում են դրությունն ավելի հստակ պատկերացնել։ Նրանք սովորում են կազմակերպել իրենց մտքի «փոքրիկ տուփերն» այնպես, որ մարտահրավերների միջով անցնելիս հաջողության շատ ավելի մեծ հնարավորություն ունենան։
- Ձեր ամենաշատ այցելություններ ունեցող սեմինարներից մեկը գեյմիֆիկացիայի (gamification) շուրջ է՝ որպես աշխատակիցների ներգրավվածության ապահովման գործիք: Խնդրում եմ, բացատրեք այդ հայեցակարգը մեր այն ընթերցողների համար, որոնք կարող են ծանոթ չլինել գեյմիֆիկացիային։
- Գեյմիֆիկացիան ինքնին հորինված բառ է. այն բառարաններում չկա, սակայն լայնորեն օգտագործվում է որպես միջազգային տերմին: Ըստ էության՝ գեյմիֆիկացիա նշանակում է ընկերության առօրյականացված առաջադրանքները վերածել խաղի։ Դրա փիլիսոփայությունը պարզ է. եթե ես ձեզ ասեմ՝ գնացեք աշխատանքի, Դուք հազիվ թե ոգեւորվեք, բայց եթե ես ձեզ ասեմ՝ գնացեք խաղալու, դա Ձեզ շատ դուր կգա։ Մենք՝ որպես մարդ, այդպես ենք կառուցված: Այսպիսով, գեյմիֆիկացիայի գաղափարն է օգնել աշխատակիցներին ավելի արդյունավետ ու մոտիվացված լինել՝ աշխատանքին խաղի պես վերաբերվելու շնորհիվ։
Գեյմիֆիկացիան հիմնված է որոշակի սկզբունքների վրա, որոնք խաղերի ստեղծողները կիրառում են նախագծելու համար ցանկացած խաղ ՝ սկսած PlayStation-ի խաղերից մինչեւ ֆուտբոլ կամ մոնոպոլիա։ Նրանք գիտեն, թե ինչպես որեւէ գործողություն կամ բաղադրիչ դարձնել հետաքրքիր։ Մենք պարզապես բիզնես աշխարհի համար փոխառել ենք այդ խաղային մեխանիկայի որոշ տարրեր։
Օրինակ՝ խաղերում դուք միշտ արագ հետադարձ կապ եք ստանում. անմիջապես գիտեք, թե որ տեղն եք զբաղեցրել՝ առաջին, երկրորդ, թե հինգերորդ: Այստեղ կա թափանցիկություն՝ բոլորը տեսնում են, թե որտեղ են գտնվում: Շատ կազմակերպություններում այս թափանցիկությունը բացակայում է։
Մեկ այլ տարր է մակարդակների գաղափարը: Աշխատանքում երեք ամսվա նախագիծը կարող է հեռու թվալ: Խաղերում դուք ավարտում եք առաջին մակարդակը, հետո՝ անցնում երկրորդին եւ այդպես շարունակ: Առաջընթացի այդ զգացումը ձեզ շարունակ առաջ է մղում: Նույնիսկ քնելու ժամին ինքդ քեզ ասում ես՝ այս մի մակարդակն էլ ավարտեմ ու վերջ, իսկ հետո որոշում ես եւս մեկն էլ հաղթահարել։ Սա առաջացնում է համառություն. չեք կարող հանգիստ լինել, քանի դեռ ինչ-որ բան չեք ավարտել: Այս հոգեբանությունը զարմանալիորեն լավ է աշխատում ընկերություններում ու կորպորատիվ միջավայրերում։
Կարող եմ շատ երկար խոսել գեյմիֆիկացիայի մասին, բայց կարծում եմ՝ հիմնական գաղափարը փոխանցեցի։
- Այն նույնկե՞րպ է աշխատում հաճախորդների ներգրավվածություն ապահովելու դեպքում։
- Քիչ թե շատ՝ այո։ Հաճախորդների դեպքում ներգրավվածություն նշանակում է, որ նրանք շարունակում են վերադառնալ մեզ մոտ կրկին ու կրկին՝ օգտվելու մեր ծառայությունից կամ գնելու մեր արտադրանքը։ Սկզբունքը գրեթե նույնն է. մենք ուզում ենք, որ նրանք վերադառնան ինքնուրույն, շարունակական կերպով: Այստեղ է գործի դրվում գեյմիֆիկացիան:
Մարքեթինգային ռազմավարություններում կա վաճառքի խթանում կոչվող երեւույթը: Ըստ դրա՝ մենք հաճախորդին տալիս ենք որեւէ լրացուցիչ բան՝ կախված նրանց ծախսած գումարի չափից, օրինակ՝ առաջարկում զեղչեր կամ «երեք յոգուրտ երկուսի գնով»։
Գեյմիֆիկացիան սրա ընդլայնումն է։ Պարզապես հավատարմության քարտ առաջարկելու փոխարեն, ինչպես այսօր անում են շատ ընկերություններ, մենք կիրառում ենք ավելի վաղ նշած խաղային մեխանիկան եւ հարցնում ենք՝ ինչու՞ բավարարվել պարզ հավատարմության քարտով. թող հաճախորդները շարունակեն հավաքել միավորներ եւ առաջխաղացնել իրենց մակարդակը: Օրինակ՝ երբ դուք միանում եք սուպերմարկետի կամ էլեկտրոնիկայի խանութի հավատարմության ծրագրին, սկսում եք կապույտ քարտից, 1000 միավոր հավաքելուց հետո՝ ստանում արծաթագույն քարտ, 5000-ի դեպքում՝ ոսկեգույն, իսկ 20,000-ի դեպքում դառնում եք պլատինե քարտով հաճախորդ։
Այս անունները՝ կապույտ, արծաթագույն, ոսկեգույն, պլատինե՝ կարող են ինքնին շատ բան չնշանակել, բայց նրանք ստեղծում են առաջընթացի զգացում: Հաճախորդների համար շարունակաբար գնումներ անելը դառնում է հետաքրքիր, նրանք ձգտում են հասնել հաջորդ շեմին ու հավատարմության ծրագրում անցնել ավելի բարձր կարգավիճակի։ Այսպես ընթացքը դառնում ավելի հետաքրքիր ու մարդիկ մոռանում են, որ գումար են ծախսում, եւ ինչպես երեխաները՝ պարզապես ուրախանում են միավորներ հավաքելուց։
- Կարող եմ պատկերացնել, թե այս մոտեցման շնորհիվ որքան ուրախ են անցնում Ձեր դասախոսությունները։ Ենթադրում եմ, որ ուսանողներն էլ ոգեւորվում են այս գաղափարներով: Կարո՞ղ եք նկարագրել, թե ինչպիսի՞ն է Ձեր սովորական դասը:
- Ուզում եմ ազնիվ լինել. գուցե թվա, թե դուք հիմա իմ թերապեւտն եք, եւ ես ձեզ որոշ բաներ եմ խոստովանում, բայց պետք է ասեմ իմ անձնական մոտեցումը. ես երբեք աշխատանք չեմ կատարի պարզապես աշխատանք կատարելու համար: Այո´, այլոց գիտելիք փոխանցելը գոհացուցիչ է, բայց առաջին հերթին ես պետք է վայելեմ այդ ընթացքը։ Դա այդպես է իմ ով լինելու՝ իմ անհատականության բերումով. ես միշտ պետք է հաճույք ստանամ նրանից, ինչ անում եմ։
Զվարճալի մարդ եմ: Նույնիսկ եթե վարչապետի հետ եմ խոսում, պետք է ինչ-որ կատակ անեմ: Միշտ ժպտում եմ։ Նույնիսկ երբ թեման լուրջ է, ես կարիք եմ զգում ասելու ինչ-որ թեթեւ բան՝ մթնոլորտը թեթեւացնելու համար: Եվ հենց այսպիսին եմ նաեւ իմ ուսանողների հետ:
Եթե պարզ ասենք՝ ես լսարանում եմ ամփոփում եմ մի ամբողջ գիրք. գիրք, որը մարդն ինքնուրույն կարող է կարդալ, սովորել եւ կիրառել։ Բայց գրքերը ձանձրալի են: Եվ նույնիսկ եթե ես ամփոփեմ դրանք, այդ ամփոփումը եւս ձանձրալի կլինի: Սակայն, երբ ես ավելացնում եմ իմ սեփական ներդրումը, իմ սեփական օրինակները, իմ ինքնաբուխ գաղափարները՝ հենց դա է դարձնում դասը հետաքրքիր:
Եվ կապելով սա ձեր նախկին հարցերից մեկին՝ մեր ուսանողները՝ ղեկավարները՝ արդեն շատ բան գիտեն: Բայց ի՞նչ լրացուցիչ բան կարող են սովորել: Մեր ծրագրի կախարդանքն այն է, որ 200 կամ 1000 նոր գիտելիքից, որոնք մենք ընդգրկում ենք, եթե նրանք վերցնեն գոնե երեք գաղափար եւ հաջորդ օրն իսկ գնան աշխատանքի եւ կիրառեն դրանք, արդեն նշանակալից կլինի: Դա ցույց է տալիս, որ մենք օգնել ենք նրանց տեսնել իրերն այլ տեսանկյունից, մտածել իրենց մտքի սովորական «տուփերից» դուրս:
- Այսօր գլոբալ բիզնես միջավայրի արագ փոխակերպման գործոններից մեկն էլ արհեստական բանականությունն է: Արդյոք կա՞ն նոր կարողություններ, որոնք ղեկավարները պետք է զարգացնեն՝ հաղթահարելու համար ԱԲ-ի բերումով տարբեր ոլորտներում ներկայում զարգացող նոր իրողությունները:
- Մարդիկ այնպես են կառուցված, որ երբ լսում ենք «փոփոխություն» բառը, անմիջապես դիմադրում ենք դրան: Ենթադրենք՝ ես լավ մարքեթոլոգ եմ, բայց ամբողջ կյանքս ավանդական մարքեթինգով եմ զբաղվել: Մի օր դուք՝ իմ ղեկավարը, գալիս եք եւ ասում ինձ. «Սկսի´ր կիրառել թվային մարքեթինգ, սկսի´ր սոցիալական ցանցերի մարքեթինգ իրականացնել»: Դա ինձ խուճապի է մատնում, ես ոչինչ չգիտեմ դրանց մասին: Սա առաջին խնդիրն է. մենք պետք է պատրաստենք մարդկանց ունակ լինելու փոխվել։
Սա աշխատում է նաեւ հակառակ ուղղությամբ։ Երիտասարդ սերունդը, օրինակ Z-երը, սովոր են ԱԲ-ին եւ այս բոլոր նոր գործիքներին: Երբեմն պետք է նրանց դուրս հանել իրենց հարմարավետության գոտուց եւ ցույց տալ, թե ինչպես էր աշխատանքը կատարվում մինչեւ այսօրվա բոլոր թվային միջոցները։
Այո´, անդադար թվային փոխակերպումների այս աշխարհում, ցանկացած բաժնի աշխատակից՝ HR, ֆինանսներ, մարքեթինգ, արտադրություն՝ պետք է այլ կերպ մոտենա գործընթացների կարգավորմանը։
Իմ լավագույն ընդհանուր պատասխանն այս է. ղեկավարներին անհրաժեշտ է ճիշտ հավասարակշռություն կոշտ եւ փափուկ հմտությունների միջեւ: Մեր ծրագրում հատկապես շատ ենք զարգացնում հենց փափուկ հմտությունները։
Կոշտ հմտությունները կարող են գեներացվել ԱԲ-ով, այն կարող է Ձեզ ասել գրեթե ամեն ինչ: Բայց իրական հարցն այն է, թե ինչպես եք հաղորդակցվում, ինչպես եք պատմում պատմությունը: Հատկապես կառավարչական դերերում, մենք բոլորս պետք է դառնանք ստեղծագործ պատմիչներ՝ առաջնորդելու, ոգեշնչելու ու օգնելու այլոց տեսնել այն, ինչ չէին կարող տեսնել նախկինում:
Իհարկե, այսօրվա թվային աշխարհում պետք է նաեւ տեխնոկրատ լինել. տիրապետել տվյալների հետ աշխատանքին, դրանց վերլուծությանը, երբեք չվախենալ նոր գործիքներ օգտագործելուց: Այսպիսով, թե´ տեխնիկական, թե´ թվային, թե´ ստեղծագործական, թե´ միջանձնային հարաբերությունների այս բոլոր կարողությունների համախումբն այն է, ինչ գործատուներն այսօր փնտրում են աշխատակիցների մեջ՝ հատկապես ավելի բարձր կառավարման օղակների պաշտոնների դեպքում։
- Մոտ մեկ ամիս առաջ Երեւանում տոնում էին Համաեվրոպական Executive MBA ծրագրի՝ Հայաստանում մեկնարկելու 10-ամյակը։ Այս տարիների ընթացքում դուք սերտորեն աշխատել եք հայ ուսանողների հետ, ուստի ուզում եմ հարցնել՝ ի՞նչ որակներն են առանձնացնում հայ ուսանողներին:
- Ես սովորաբար չեմ տարանջատում իմ միջազգային ուսանողներին, որովհետեւ նրանք բոլորը ժամանակակից մարդիկ են՝ բաց նոր գաղափարների համար: Բայց կարող եմ ասել, որ այս տարիների ընթացքում ես անձնական հարաբերություններ եմ ձեւավորել իմ հայ ուսանողների հետ: Գուցե դա նաեւ մշակութային կապերի պատճառով է, քանի որ ես Կիպրոսում մեծացել եմ հայերի հետ։
Կարող եմ նաեւ երաշխավորել՝ հայերի մեջ շատ զորություն կա, եւ նրանց կառուցողական խորհրդատվություն տրամադրելու, իրերի դասավորությունը հասկանալու հարցում օգնելու դեպքում, նրանք կարող են առնվազն նույն մակարդակում գտնվել, ինչ աշխարհի առաջատար երկրների ուսանողները:
Համոզված եմ, որ այն համառությամբ եւ քրտնաջան աշխատանքով, որը տեսնում եմ հայերի մոտ, նրանք մեծ հաջողությունների կհասնեն համաշխարհային կազմակերպություններում: Բայց իհարկե, մենք նաեւ ուզում ենք, որ հայերը մնան եւ նպաստեն Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը։
Ուզում եմ նաեւ շեշտել, որ MBA ծրագրով սովորելը մեծ քայլ է: Շատ հարցեր, որոնց ուսանողները կհանդիպեն ծրագրի ընթացքում, կարող են նրանց ծանոթ թվալ, գուցե մտածեն, թե գիտեն։ Բայց բիզնես աշխարհը նման չէ ճարտարագիտության, որտեղ ինչ-որ մեկը Ձեզ ասում է՝ արա այս, այս ու այս, եւ կառույցը երբեք չի փլվի:
Բիզնեսում անիվը շարունակ պտտվում է, չկա բացարձակ ճիշտ կամ բացարձակ  սխալ. բիզնես կրթության հիմքում սովորեցնելն է, թե ինչպես ճիշտ ժամանակին ճիշտ որոշում կայացնել: Եվ հենց դրան ենք օգնում հասնել մեր MBA ծրագրի միջոցով։

In an era defined by geopolitical upheaval and rapid technological change, businesses face unprecedented challenges that demand both strategic foresight and adaptive thinking. How can leaders prepare for unpredictable scenarios? What skills do executives need to navigate constant transformation, and how can high-quality education help develop these capabilities?
Mediamax explored these questions in a conversation with Mr. Chris Liasidis, Associate Professor and Director of Executive MBA Operations, Training, and Development at the University of York European Campus, who also lectures in the Pan-European Executive MBA programme.
The Pan-European Executive MBA programme, also delivered in Yerevan, is jointly offered by the University of York Europe Campus and the Faculty of Economics and Management at the University of Strasbourg.
- Mr. Liasidis, with your long-standing experience in international business strategy and leadership development, what do you see as the key elements that define a resilient international business strategy in today’s world of rapid change and geopolitical uncertainty?
- If there was a single clear answer, all businesses would be successful. But as we see in the business world – and especially now, given the war environment and everything unfolding around us – things are constantly changing or going wrong.
Chris Liasidis There is a theory with proven practice called management at chaos. What it basically says is that when we operate in chaotic environments, our brain – and specifically our decision-making process – tends to run faster. When we are stressed, we actually become better at developing what we call contingency plans. But the only way to handle transformations is to prepare certain scenarios in advance: what if this or that happens? How should we act?
So, the bottom line is more preparation. Executives and managers should find the time to sit and think about such future eventualities. That is really the only way to progress, because there is no step-by-step formula that guarantees survival in such environments.
- Shifting this conversation to the Pan-European Executive MBA programme, how do you equip your students – most of whom are already managers – with the skills needed to lead and make decisions in chaotic environments?
- The challenge with many managers and directors is that they know their own industry and their own company very well, and sometimes they believe they know everything. What we try to give them are examples to follow – or to avoid – from across industries, in a sort of laboratory setting.
That is why we use hands-on practices: simulation games where things change even faster than in the real world, many case studies that we analyze, and real-life examples. This is an academic programme, so theory is there, but whatever theory says, we always translate it into practical terms.
And through the support we provide, along with peer interaction, the managers studying in our programme, start seeing things more clearly. They learn to organize these “little boxes” in their minds so that they can deal with such challenges but with a much better chance of success.
- One of your widely attended seminars focuses on gamification as a tool for engagement of employees. For readers who may be unfamiliar with the concept, how would you explain it?
- Gamification itself is a made-up word – it does not really exist in the dictionary, yet it is widely used as an international term. At its core, gamification means turning routine tasks in a company into something that feels like a game. The philosophy is simple: if I tell you “go to work,” you will not be excited; if I tell you “go play a game,” you will love it. We, as humans, are built that way. So, the idea is to help employees be more productive and motivated by approaching work like a game.
Chris Liasidis Photo: Mediamax
It is based on certain principles that game developers use when they design anything from PlayStation games to football or Monopoly. They know how to make something engaging. We simply borrowed some of that game mechanics for the business world.
For instance, in games you always get fast feedback – you immediately know if you came first, second or fifth. And there is transparency: everyone sees where they stand. In many organizations this transparency does not exist.
Another element is the idea of levels. At work, a three-month project feels distant. In games you finish level one, move to level two, and so on. That sense of progression keeps you going. Even at bedtime you catch yourself saying, “Let me just finish this level,” and then maybe one more. That creates tenacity: you cannot rest assured until you finish something. This psychology transfers surprisingly well into companies and corporate environments.
I could talk for hours about the details of gamification, but I think this gives the main idea.
- Does this work the same way with customers?
– Yes, more or less. In the case of customers, engagement means they keep coming back to us again and again – whether we offer a service or a product. And the principle is almost the same: we want them to return on their own, repeatedly. That is where gamification comes in.
In marketing strategies, there is something we call sales promotion. It simply means giving the customer something extra compared to the value of the money they spend. That is why we offer discounts or “three yogurts for the price of two.”
Gamification is an extension of that. Instead of just offering a loyalty card, as most companies do today, we apply the game mechanics I mentioned earlier and ask: why stop at a simple loyalty card? Let customers keep collecting points and upgrading levels. For example, when you join the loyalty program of a supermarket or an electronics store, you start as a blue customer. At 1,000 points you become silver; at 5,000, gold; at 20,000, platinum.
These names – blue, silver, gold, platinum – may not mean much on their own, but they create a sense of progression. It becomes exciting for customers to keep buying in order to reach the next threshold and move to a higher status in the loyalty program. That is how it becomes more interesting: people forget that they are spending money, and, much like children, they simply enjoy collecting points.
- I can imagine how enjoyable your lectures must be with this approach, and I assume students become enthusiastic about these ideas as well. Could you please describe what a typical class of yours looks like?
- I want to be honest: maybe it might feel like you are my therapist right now and I am confessing things to you, but speaking personally, I would never do a job just for the sake of doing a job. Yes, it is satisfying to convey knowledge to others, but above all, I have to enjoy it. It is because of who I am – because of my idiosyncrasy – I always start by enjoying what I do.
I am a funny person. Even if I talk to a prime minister, I need to crack a joke. I always have to smile. Even when the topic is serious, I feel the need to say something light just to ease the atmosphere. And that is exactly how I am with my students.
Let’s say I am in the classroom to summarize an entire book – a book someone could read, learn from, and apply. But books are boring. And even if I summarize them, that summary would still be boring. However, when I add my own input, my own examples, my spontaneous ideas – that is what makes the class interesting.
And connecting this to what you asked earlier, our students – the executives – already know a lot. But what else can they learn? The magic of our programme is that out of the 200 or 1000 new things we cover, if they take just three ideas and go to work the very next day and apply them, that already means a lot. It shows that we have help them see things from a different angle, to think outside their usual boxes.
- Another thing that rapidly transforms the global business environment today is AI. Are there new competencies that executives need to develop in order to deal with new realities developing due to AI across different industries?
- Humans are built so that whenever we hear the word “change,” we immediately resist it. Let’s say I am good marketer, but I have been doing traditional marketing all my life. One day you, my boss, come and tell me: “Start doing digital marketing, start doing social media marketing.” I panic. I do not know anything about it. That is the first issue: we need to train people to be able to change.
And it works the other way around as well. The younger generations, like Gen Z, are used to AI and all these new tools. Sometimes you need to take them out of their comfort zone and show them how things were done before all these digital means we have today. So, in this world of constant digital transformation, yes, every department – HR, finance, marketing, production – needs to handle things differently.
My best general answer is this: executives need a good balance between hard skills and soft skills. We do develop soft skills in our program a lot.
Hard skills can be generated by AI; it can tell you almost anything. But the real question is how you communicate, how you tell the story. Especially in managerial roles, we all need to become creative storytellers to lead, to inspire others, to help people see things they could not see before.
Of course, you also need to be a technocrat in today’s digital world. You need to know data mining, analysis, be digitally literate and never be scared of using new tools. So from different angles – technical, digital, creative, interpersonal – all these competencies add up to what employers are looking for today, especially for higher-level managerial and directorial roles.
- Last month in Yerevan we were celebrating the 10-year anniversary of the launch of Pan-European Executive MBA programme in Armenia. Throughout these years, you have been closely working with Armenian students, so I wonder: what qualities make Armenian students stand out?
- I usually do not put my international students into different boxes because they are all modern people open to new ideas. But I can say that over these years I have developed personal relations with my Armenian students. And maybe that is also because of cultural connections, as I grew up with Armenians in Cyprus.
What I can also assure you is that there is so much power in Armenians, and when you help them understand how to do things and advise them in a constructive manner, they can stand at the same level as students in leading countries.
I am sure that with the tenacity and hard work I see in Armenians, they will achieve a great deal in global corporations. But of course, we also want them to stay and contribute to strengthening Armenia’s economy.
I also want to stress that doing an MBA is a big step. Many of the things they will come into contact with they might already know or think they know. But the business world is not like engineering, where someone tells you “do this, this, and that,” and the structure never collapses. In business, the wheel keeps turning, there is no absolute right or wrong. The business education is about giving people the skills to make the right decision at the right time. And this is what we help achieve in our Pan-European Executive MBA programme.