Հայերն Օսմանյան կայսրության լավագույն մարզիկներն էին՝ չնայած նրան, որ Աբդուլ Համիդի օրոք կայսրությունում արգելվում էր մարզական միջոցառումների անցկացումը:
Սպորտով հիմնականում զբաղվում էին ամերիկյան ու ֆրանսիական ուսումնական հաստատություններում, ինչն էլ նպաստեց, որ ազգային փոքրամասնությունները, այդ թվում՝ հայերը, սպորտում ավելի հմտանան ու առաջընթաց արձանագրեն:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Mediamax Sport-ը շարունակում է ընթերցողների ուշադրությանը ներկայացնել «Հայ մարզիկները եւ 1915-ը» շարքը, որում պատմում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի սպորտային ներդրումների մասին:
Հայերի սպորտային շարժումն ընդգրկել էր ամբողջ կայսրությունը
Հայերի սպորտային կյանքն ընթանում էր գրեթե ամբողջ Օսմանյան կայսրության տարածքում, սակայն ամենաակտիվը մի քանի խոշոր քաղաքներ էին:
Մարզական կենտրոնը, իհարկե, Կոստանդնուպոլիսն էր: Դեռ 1853թ. քաղաքի ուսումնական խորհուրդը կարեւորել էր հայկական ուսումնական հաստատություններում սպորտով զբաղվելը:
Ալեքսանդրիայի Պողոսյան վարժարանի լավագույն մարմնամարզուհիներըԼուսանկարը` Մարմնամարզ պարբերական
Զմյուռնիայում հայերը սպորտով զբաղվում էին դեռ համիդյան շրջանից ու հիմնականում հանդես էին գալիս տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներով համալրված ֆուտբոլային թիմերում: Ժամանակի ընթացքում կազմվեցին նաեւ հայկական ակումբներ, որոնց հիմքի վրա ստեղծվեց «Հայ որսորդաց ակումբը»: 1912թ. այն մոտ 1000 անդամ ուներ եւ կարողացավ հունական ու անգլիական թիմերի հետ պայքարում նվաճել Զմյուռնիայի արծաթե գավաթը:
Կարճ ժամանակում մարզական շարժումն ընդգրկեց նաեւ գավառները (Կարին, Վան, Հաճն, Զեյթուն, Սեբաստիա, Ուրֆա): Մեծացավ նաեւ հայերի շրջանում հետաքրքրություն առաջացնող մարզաձեւերի թիվը՝ բասկետբոլ, աթլետիկա, հեծանվասպորտ:
Հայկական ֆուտբոլային ակումբներն ուժեղագույններից էին
Արեւմտահայերի մոտ ամենատարածված ու մասսայականություն վայելող մարզաձեւը ֆուտբոլն էր: Հայերը տարված էին այդ խաղով, ու միայն Կ.Պոլսում Առաջին աշխարհամարտի տարիներին շուրջ 40 ակումբ էր գործում:
Առաջին հայկական ակումբը բացվել էր դեռ 1900թ. Զմյուռնիայում, որից հետո ֆուտբոլային տենդը տարածվել էր ամբողջ կայսրության տարածքով:
Լավագույն թիմերից էր «Արաքսը», որը մարզումներն անցկացնում էր Կ. Պոլսի Շիշլի թաղամասի «Ազատության բլուրում»: «Արաքսը» մեծ համբավ ուներ ու հաճախակի էր երկրպագուներին ուրախացնում իր հաղթանակներով: Պատահական չէր, որ 1911թ. թիմը դարձավ «Ռումելի» միջազգային լիգայի հաղթող:
Հայկական ակումբները շատ կազմակերպված էին ու ֆուտբոլային հստակ կանոնակարգ ունեին: Նրանք շատ մեծ կարեւորություն էին տալիս նաեւ ֆուտբոլիստների մարզահագուստին: Գրեթե բոլոր թիմերն ակումբների տարբերանշանով մարզահագուստ ունեին:
Պէրպէրեան վարժարանի ֆուտբոլի թիմըԼուսանկարը` Մարմնամարզ պարբերական
Հայկական ակումբների թվի ավելացմանը զուգահեռ «Մարմնամարզ» պարբերականը սկսեց իրականացնել Կ.Պոլսում ֆուտբոլային լիգայի ստեղծման գաղափարը:
Պարբերականի խմբագիր Շավարշ Քրիսյանի վկայությամբ, երբ թերթը նոր էր սկսել լույս տեսնել, ընդամենը 2-3 ակումբ կար, սակայն երբ 6 ամիս անց դրանց թիվը դարձավ 18, այդ գաղափարը կյանքի կոչելն արդիական դարձավ:
«Մենք ջանադիր պիտի ըլլանք ոչ միայն Եւրոպայի եւ Ամերիկայի նշանավոր մարմնամարզիկներուն վրայ հիանալու ու հիշեցնելու, այլ եւ կարելնիս պիտի ընենք, որպեսզի մեր մէջէն նմանները եւ նոյնիսկ լաւագոյնները արտադրենք»,- գրում էր պարբերականը:
Ազգային լիգայի ստեղծումը, ըստ Շավարշ Քրիսյանի, հայկական բոլոր ակումբների միջեւ մշտական հարաբերություններ հաստատելու, փոխադարձ մրցումներ կազմակերպելու եւ օտարների առաջ պարծենալու համար էր:
Պարբերականը իր համարներում սկսեց դիմել բոլոր հայկական ակումբներին՝ տալու իրենց համաձայնությունը: Կարճ ժամանակ անց թերթն իր նպատակին հասավ: Այդ գաղափարը ոգեւորության մի հսկայական ալիք առաջացրեց՝ դառնալով նաեւ նոր ակումբների ստեղծման պատճառ:
Առաջին ակումբը բացեց Գուրու-Չէչմէի փոքրաթիվ հայ երիտասարդությունը: Այդ օրինակը վարակիչ դարձավ նաեւ մյուս թաղամասերի համար:
«Մարմնամարզին» հաջողվեց Կ.Պոլսի հայկական ակումբներին մի գաղափարի շուրջ համախմբել: Ակումբները փոխադարձ համաձայնությամբ ու իրենց կարողությունների հիման վրա կազմեցին 1-ին ու 2-րդ լիգա: Հանդես էին գալիս մի շարք թիմեր, ու, թերթի վկայությամբ, չեմպիոնության համար պայքարը միշտ շատ թեժ էր լինում:
Թեեւ սուլթանական ռեժիմը պարբերաբար արգելում էր ֆուտբոլը, սակայն հայերը շարունակում էին հավատարիմ մնալ իրենց սիրելի խաղին:
Սպորտի տարածման ու զարգացման առաջամարտիկները
Բազմաթիվ հայ մարմնամարզիկներ էլ նախապատվությունը օլիմպիական մարզաձեւերին (վազք, լող, նիզակի նետում, աթլետիկա) էին տալիս: Նրանք հիմնականում Կ.Պոլսի ամերիկյան «Ռոբերտ» քոլեջի ու Գալաթասարայի ֆրանսիական բարձրագույն դպրոցի սաներն էին:
Սովորելուն զուգահեռ նրանք նաեւ սպորտում էին բարձր արդյունքներ գրանցում: 1911թ. «Գալաթասարայ» ակումբի հունգարական մարմնամարզական խմբի՝ Կ.Պոլիս այցելելու առթիվ կազմակերպած միջազգային մրցաշարի ժամանակ 1 մղոն վազքում աչքի ընկան Վահրամ Փափազյանը, իսկ սկավառակի նետում մարզաձեւում՝ Մկրտիչ Մկրյանը: Արգելավազքում ու ձողացատկում 1-ինը Մարտիրոս Գույումճյանն էր: 1912թ. «Տորք» ակումբը կազմակերպեց լողի, թենիսի ու հեծանվավազքի մրցումներ: Թենիսում հաղթող դարձավ Վահրամ Շիրինյանը, որը Թուրքիայի բազմակի չեմպիոն էր, իսկ հեծանվասպորտում լավագույններն էին Վաղարշակ Վարժապետյանն ու Աշոտ Փափազյանը:
1911թ. հունիսին էլ Ամերիկյան վարժարանի դաշտային մրցումներում պատվո հարթակի առաջին աստիճանին կանգնեց Առաքել Համբարձումյանը, որն էլ այդ տարվա չեմպիոնի տիտղոսին արժանացավ: Նա 1-ին ու 2-դ տեղերը զբաղեցնելուց բացի նաեւ անհատական պարգեւ ստացավ, եւ մարզիկի անունը գրվեց Մետաղյա Սրտի վրա, որը պահվում էր վարժարանում չեմպիոնի տիտղոս նվաճած մարզիկների անունների կողքին:
Հայկական մարզական կյանքում զգալի աշխուժություն մտցրին նաեւ արտասահմանում կրթություն ստացած հայ ուսանողները՝ Շավարշ Քրիսյանը, Գրիգոր Հակոբյանը, Վահան Չերազը:
Զաբուղոն ԳալուստեանԼուսանկարը` Մարմնամարզ պարբերական
Փարոս դարձած առաջին սպորտային պարբերականը
Հայերի սպորտային կյանքի ակտիվացման ու համախմբման գործում չափազանց մեծ էր 1911-ից Շավարշ Քրիսյանի կողմից հրատարակվող «Մարմնամարզ» պարբերականի դերը: Այն առաջին սպորտային թերթն էր Օսմանյան կայսրությունում ու դադարեց հրատարակվել 1914թ., իսկ Շավարշ Քրիսյանը դարձավ Մեծ եղեռնի զոհերից մեկը:
«Մարմնամարզի» դերը սպորտի տարածման գործում չափազանց բարձր է գնահատել Ստոկհոլմի Օլիմպիական խաղերին մասնակցած վազորդ Վահրամ Փափազյանը: Նա այսպիսի բովանդակությամբ նամակ է գրել ամսագրին. «Ազնիվ խմբագապետ «Մարմնամարզի»: Ձեր ազգօգուտ գործով եկած էք չափազանց մեծ պակաս մը լրացնելու»:
Իր նամակում Վահրամ Փափազյանը կոչ է արել հույների օրինակով վստահելի մարդկանց հովանու ներքո հայ մարմնամարզական ակումբներ բացել: Դրանք պետք է ունենային կանոնադրություն, իսկ յուրաքանչյուր անդամ էլ իր ունեցածի չափով գումար նվիրաբերեր: Աթլետը «Մարմնամարզին» խնդրել է հայկական մյուս թերթերի միջոցով կոչ անել այդ գաղափարն իրականացնելու համար:
«Վստահ եղեք, եթե Պոլսո մեջ մարմնամարզական հայ ակումբ մը կազմվի, քիչ ատենեն Թուրքիո բոլոր նոյն տեսակ ակումբներու մեջ առաջինը կը հանդիսանանք»,-գրել էր Վահրամ Փափազյանը:
Հոդվածում մեջբերումներ են արվել «Մարմնամազ» հանդեսից, Հայկ Դեմոյանի «Հայկական սպորտը եւ մարմնակրթությունը Օսմանյան կայսրությունում» եւ Հասմիկ Ստեփանյանի «Հայերի ներդրումը Օսմանյան կայսրությունում» գրքերից:

Photo: “Marmnamarz” periodical
Armenians were the best athletes of the Ottoman Empire, although sporting events were banned in the Empire during the rule of Abdul Hamid II.
Sports were played in mainly French and American educational institutions owing to which national minorities, among them Armenians also had a chance to become more skilled in sports and make progress.
Ahead of the Armenian Genocide Centennial, Mediamax Sport continues to present the “Armenian Athletes and the 1915” series, which reflects on the input of the Armenian athletes in sports in the Ottoman Empire.
The sports movement of the Armenians embraced the entire Empire
Armenians were engaged in sports in the entire territory of the Ottoman Empire; however, the sports life was most active in some of the largest cities.
Certainly, Constantinople was the sports center. As early as in 1853, the city’s education council highlighted the importance of sports in the Armenian educational institutions.
The best gymnasts of Poghosyan College in Alexandria The best gymnasts of Poghosyan College in Alexandria
Armenians in Smyrna were engaged in sports as early as the Hamidian era and mainly played for football teams comprised of different nationalities. In due course, Armenian clubs were also set up and on their basis the “Armenian Hunters’ Club” was established.
Within a short period of time the sports movement expanded to the provinces (Karin, Van, Hachen, Zeytun, Sebastia and Urfa) as well.  The interest towards other sports such as basketball, athletics and cycling, also increased among Armenians.
Armenian football clubs were among the strongest
Football was the most widespread and popular sport among Armenians. Armenians were captured by it, and in Constantinople alone there were around 40 football clubs during World War I.
The first Armenian football club was set up in Smyrna back in 1900. Afterwards, the football “fever” disseminated into the entire Empire.
The Armenian clubs were well organized and abode by clear regulations. They paid notable importance to the uniform, too. Almost all teams had uniforms with logos of their clubs.
The football team of Perperian College The football team of Perperian College
Along with the increased number of Armenian clubs, “Marmnamarz” sports magazine started fulfilling the idea of a football league in Constantinople.
According to editor of “Marmnamarz” Shavarsh Krissian, there were only 2-3 football clubs in the initial period of the magazine’s publishing, however, six months later their number reached 18 and the creation of league became an agenda.
Shavarsh Krissian believed that the establishment of the National League was meant to maintain ongoing relations between all the Armenian clubs, organize mutual contests and make an aspect of pride regarding the foreigners.
“Marmnamarz” managed to unite the Armenian clubs of Constantinople around the idea. Upon mutual agreements and based on their capacities, the first and second leagues were founded. A number of teams were involved and according to the periodical, the struggle for championship was always tough.
Although the Sultan regime regularly banned football, Armenians kept commitment to their favorite game.
Pioneers of advancement and dissemination of sports
Many Armenian athletes gave preference to Olympic sports (running, swimming, javelin throw and athletics). They were mainly alumni of the American Robert College in Constantinople and the French High School in Galatasaray.
Along with studying, they were achieving notable results in sports. Vahram Papazian, Mkrtich Mkryan and Martiros Guyumchyan were among the standing out athletes. In 1912, “Tork” club held cycling, tennis and swimming tournaments. Vahram Shirinyan, multiple gold medalist of Turkey, won the tennis tournament, and Vagharshak Varzhapetyan and Ashot Papazian were the best in cycling.
In June 1911, Araqel Hambardzumyan, won the field tournament of the American College and also earned the champion’s title that year. He also received an individual prize and the athlete’s name was inscribed on the Metal Heart.
Armenian students who had studied abroad notably contributed to the Armenian sports life - among them were Shavarsh Krissian, Grigor Hakobyan and Vahan Cheraz.
Zabughon Galustean Zabughon Galustean
The pioneer sports periodical which became a beacon
“Marmnamarz” sports periodical published by Shavarsh Krissian since 1911 played an enormous role in the development and consolidation of the Armenian sports life. It was the first sports magazine in the Ottoman Empire. The periodical ceased its publication in 1914 and Shavarsh Krissian became a victim of the Armenian Genocide.
Runner Vahram Papazian who took part in the Olympics in Stockholm highly valued the role of “Marmnamarz” in the propagation of sports. He sent a letter to the periodical saying: “Honorable Editor-in-Chief of "Marmnamarz". Your work serves to the nation and contributes to filling in a large gap”.
In his letter, Vahram Papazian urged to follow the example of the Greeks and establish sports clubs under the aegis of reliable people.
Hasmik Babayan, Gohar Nalbandyan
The article features quotes from “Marmnamarz” periodical and the following books - “Armenian Sports and Physical Education in the Ottoman Empire” by Hayk Demoyan and “The Input of Armenians in the Ottoman Empire” by Hasmik Stepanyan.