Մարիա Լապուկը ռուսաստանյան «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցի մամուլի քարտուղարն է: Պարզվում է, նրան այնքան է դուր գալիս Հայաստանում, որ Մաշան ցանկացավ մեզ համար հատուկ նախագիծ պատրաստել եւ պատմել մեր երկրի մասին նրանց, ովքեր երբեք այստեղ չեն եղել:
Ներկայացնում ենք «Իմ համտեսած Հայաստանը» հատուկ նախագծի երկրորդ մասը:
Մաշայի պատմվածները նկարազարդելու համար ընտրեցինք ռուս լուսանկարիչ Ալեքսանդր Տյագնի-Րյադնոյի նկարները` 2006թ. նա այցելել էր Հայաստան Մեդիամաքս-ի հրավերով:
Մաս 2. Երբ հյուրընկալությունը պարզապես բառ չէ, այլեւ ավանդույթ
Գառնի
Էքսկուրսիոն ծրագրի պարտադիր մասը այցելությունն է Գառնի: Այն մ.թ.ա. I դարից պահպանված հեթանոսական տաճար է, որը ոչ միայն պատմական հուշարձան է, այլեւ ակուստիկ հրաշք: Ներսում հնչող մեղեդին լսվում է արդեն մուտքի մոտ, որի մոտ պարտադիր պետք է կանգ առնել եւ մտածել, որ այդ քարերը մոտ երկու հազար տարեկան են եւ, փաստորեն, կանգուն են եւ ծառայում են իրենց բուն նպատակին:
Վերջին անգամ այդկերպ տպավորվել էի Ռեգենսբուրգում, որտեղ կան հռոմեական կոնկիստադոռներից պահպանված ճաղեր, որոնք առանց որեւէ «մեխի» կանգուն են ավելի քան 1000 տարի: Կանգուն են եւ այստեղ, եւ այնտեղ, բայց, միեւնույն է, վախենալու է:
Ապա` պետք է դանդաղ քայլել մինչեւ Գառնու կիրճ, պարտադիր կերպով տպավորվել աջ կողմի տեսարանով, որտեղ գետնից մի քանի տասնյակ մետր բարձրության վրա գտնվող հսկայական բարձրավանդակում գտնվում է ձեռք չտված հողակտոր: Անմիջապես ցանկացա այնտեղ տուն ունենալ, սակայն մտավախություն ունեմ, որ այնտեղ Wi-Fi-ի հետ խնդիրներ կլինեն:
Վերադառնամ Գառնու ակուստիկային. 2000 տարի առաջ հրաշքներ են գործել` այստեղ ձայնը ոչ միայն բարձրանում է, այլեւ շերտավորվում հազար ձայների, ապա միաձուլվում ինչ-որ տեղ վերեւում ու թափվում լսողների վրա: Ես կցանկանայի հենց այստեղ լսել իտալական պիացոն, կարծում եմ, երգիչները չէին հավատա իրենց իսկ ականջներին` հանդես գալով նման բեմում: Շլացուցիչ համերգից հետո արժե գնալ Գառնու կիրճ եւ տեսնել, թե որքան մաթեմատիկորեն ճիշտ է լինում բնությունը: Կիրճի պատերը բաղկացած են ճիշտ վեցանկյուններից, որոնք ձգվում են լեռնային գետից մինչեւ ամպերը:
Հսկաների կամուրջ՝ նման անվանմամբ երեւույթ կա նաեւ Շոտլանդիայում: Ասում են, որ շատ վաղուց Իռլանդիայում մի բարի հսկա էր ապրում, իսկ նրանից մի նեղուց այն կողմ` չար: Շոտլանդացի հսկան միշտ նեղացնում էր իռլանդացուն: Եվ մի անգամ վրեժի ծարավը եւ լողալ չիմանալը ստիպում են նրանցից մեկին կամուրջ կառուցել դեպի մյուսը: Սակայն գիշերը կամուրջը քանդվում է հարեւանի կողմից, ով ցանկանում էր փորձարկել այն: Մեր օրեր հասել է միայն Հսկաների կամրջի սկիզբը, որը բաղկացած է վեցանկյուն բազալտե սյուներից. այն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ է հանդիսանում եւ բնության հրաշքներից մեկը… Ճիշտ նույն վեցանկյուն հրաշքներ կարելի է տեսնել Գառնիում: Բնությունն իրոք օրինաչափ է եւ հստակ, ինչպես մաթեմատիկան:
Հետաքրքիր ճանապարհորդությունից հետո hետդարձի ճանապարհին արժե մտնել մուտքի աջ կողմում գտնվող սրճարանը եւ մի գավաթ սուրճ վայելել` լեռներին նայելով: Սա նույնպես պարտադիր ծրագիր է, այլապես տպավորություններն ամբողջական չեն լինի:
Գեղարդ
Այսպիսի անվանում ունի IV դարում կառուցված, սարերում թաքնված այս վանքը: Չեմ խորասուզվի պատմության մեջ, այն ձեզ կպատմի յուրաքանչյուր էքսկուրսավար, սակայն ես կուզենայի իմ տպավորությունները փոխանցել տեսածիցս: Իրականում շատ ծանր վանք է: Ոչ մի կերպ չէի կարող հասկանալ այդ տպավորությանս պատճառը, մինչեւ այցելություններից մեկի ժամանակ ինձ չպատմեցին, որ երկար ժամանակ Գեղարդում պահվել է այն նիզակներից մեկը, որով խաչելուց հետո ծակել են Հիսուսին: Ահա այդպիսի վայր կա Հայաստանում:
Հենց այնտեղ ես հասկացա, որ երկրում հրաշալի մարդիկ են ապրում: Մայրս խնդրել էր, որպեսզի իր համար կանաչ ընկույզ բերեմ: Ռուսաստանի կենտրոնական հատվածում ընկուզենին էկզոտիկ երեւույթ է: Տեսնելով մի կնոջ, ով ընկույզ է վաճառում, հարցրեցի, թե որտեղից կարող եմ կանաչները գտնել: Հարցս նրան զարմացրեց, նա հետաքրքրվեց, թե ինչի՞ են ինձ պետք կանաչ ընկույզներ: Դրանից հետո մոտեցավ ծառին եւ մի մեծ պարկ ընկույզներ հավաքեց ինձ համար, ընդ որում, գումար չվերցրեց, քանի որ ընկույզները մորս համար էին:
Մեկ այլ պատմություն այն մասին, որ Հայաստանի հյուրընկալությունը ոչ թե պարզապես խոսքեր են, այլ ավանդույթ: Մի անգամ շատ շոգ օր էր, գնում էին մայրուղով, ճանապարհը երկար էր, այդ իսկ պատճառով ստիպված եղանք առավոտ շուտ դուրս գալ եւ չհասցրինք նախաճաշել: Ողջ ճանապարհի ընթացքում անչափ սուրճ էինք ուզում, եւ կանգ առանք մի փոքրիկ գյուղում: Ուղեկիցս մոտեցավ միրգ վաճառող աղջիկներին եւ հարցրեց, կարո՞ղ են արդյոք մեզ սուրճ հյուրասիրել:
Մի քանի րոպե անց ճամփեզրին սփռոցով սեղան հայտնվեց, գեղեցիկ սպասք, թարմ եփած սուրճ, կոնֆետներ, մրգեր: Մինչեւ հիմա չեմ կարող հասկանալ, թե որտեղ՞ից այդ ամենը հայտնվեց ճամփեզրին: Ահա թե ինչպիսի հյուրասիրություն է: Առանց գումարի եւ պարտադրված լինելու: Հենց այնպես: Նման բաները Հայաստանում ինձ մինչեւ հիմա անկեղծորեն զարմացնում են:

Уехать из Армении, чтобы вернуться: часть 2 - Mediamax.am
В качестве иллюстраций к рассказам Маши мы выбрали фотографии российского фотографа Александра Тягны-Рядно, который приезжал в Армению по приглашению Медиамакс в 2006 году.
С первой частью можете ознакомиться здесь.
Часть 2: когда гостеприимство не просто слово, а традиция
Гарни
Обязательная часть экскурсионной программы – это посещение Гарни. Языческий храм, сохранившийся с I века до нашей эры, является не только памятником архитектуры, но и акустическим чудом. Пение внутри слышно уже у входа, у которого обязательно нужно замереть и подумать, что этим камням около двух тысяч лет, а ведь стоят и служат по назначению.
Последний раз я так впечатлялась в Регенсбурге, где есть ворота, сохранившиеся от римских конкистадоров и существующие без единого «гвоздя» более 1000 лет. Стоят и там, и там, но все равно страшновато. Потом нужно медленно прогуляться до Гарни, обязательно впечатлиться видом справа, где на огромном плато, возвышающимся в нескольких десятках метров над землей, находится совершенно нетронутый уголок земли. Мне, например, сразу захотелось иметь там дом, но боюсь, что с Wi-Fi могут возникнуть проблемы.
Вернусь к акустике Гарни. 2000 лет назад умели творить волшебство – звук здесь не просто усиливается, но о расслаивается на тысячу голосов, затем воссоединяется где-то наверху и обрушивается на слушателей. Мне хотелось бы именно здесь как-нибудь послушать итальянские пиаццо, думаю, певцы не поверили бы своим ушам, выступая на такой сцене. После ошеломляющего концерта стоит пройти к обрыву за Гарни и увидеть, как математически верна бывает природа. Стены обрыва состоят из правильных шестиугольников, протянувшихся от горной реки до самых облаков.
Такое же явление с названием Мост Великанов есть в Шотландии. Говорят, что очень давно в Ирландии жил добрый великан, а через пролив от него, в Шотландии – злой. Шотландец постоянно задевал и обижал ирландца. И однажды чувство мести и неумение плавать заставили одного построить мост к другому. Но ночью мост был разрушен соседом, который решил испытать его. До наших дней дошло только самое начало Моста Великанов, состоящее из шестиугольных базальтовых колонн, которое является объектом всемирного наследия ЮНЕСКО и одним из чудес природы… Точно такие же шестиугольные чудеса можно увидеть возле Гарни. Природа действительно закономерна и точна, как сама математика.
После занимательного путешествия на обратном пути стоит зайти в кафе справа от выхода и насладиться чашечкой кофе с видом на плато. Это тоже обязательная программа, иначе впечатления будут совершенно не те.
Гегард
Такое название носит монастырь в горах, который был построен в IV веке. Углубляться в историю не буду, это вам расскажет любой экскурсовод, а мне хотелось бы передать свои впечатления от увиденного.
Храм, на самом деле, очень тяжелый. Я никак не могла понять причину этого впечатления, пока при одном из посещений мне не рассказали, что в Гегарде долгое время хранилось одно из копий, которым проткнули после распятия Иисуса. И оно единственное из многих сохранившихся подобных артефактов датируется I веком нашей эры. Вот такое место есть в Армении.
А еще именно тут я поняла, что в стране живут потрясающие люди. Мама попросила привезти ей зеленых грецких орехов. В средней полосе России деревья, на которых растут грецкие орехи, являются экзотикой. Увидев женщину, которая продает орехи, я спросила, где я могу найти зеленые. Мой вопрос ее сильно удивил – она поинтересовалась: зачем они мне. После этого подошла к своему дереву и собрала мне целый мешок, не взяв при этом денег, так как орехи были для мамы.
Другая история о том, что гостеприимство в Армении не просто слово, а традиция. Однажды мы ехали по трассе в очень душный и жаркий день, путь был долгим, поэтому выезжать пришлось очень рано утром и без завтрака. Всю дорогу невозможно хотелось кофе, поэтому сделали остановку в небольшой деревне, где все кафе были еще закрыты. Тогда мой спутник подошел к девушкам, которые продавали фрукты, и спросил, могут ли они угостить нас кофе?
Через пару минут на обочине дороги появился стол со скатертью, красивая посуда, свежесваренный кофе и фрукты с конфетами. До сих пор не понимаю, откуда это все взялось на обочине дороги. Вот такое гостеприимство. Не за деньги и не потому, что нужно. Просто так! Такие вещи меня в Армении искренне удивляют до сих пор.