Ներկայացնում ենք The Washington Post-ի D.C. protesters say they were attacked by guards of Azerbaijan president հրապարակման թարգմանությունը (կրճատումներով):
Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակման պահանջով բողոքի ակցիայի մասնակիցները հայտնել են, որ փետրվարի 19-ին կեսօրից հետո նրանց վրա հարձակվել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի թիկնապահները։ Դա տեղի է ունեցել Վաշինգտոնի Փենսիլվանիա պողոտայի Waldorf Astoria հյուրանոցի մոտ՝ Սպիտակ տնից մի քանի թաղամաս հեռավորության վրա:
Uber-ի 27-ամյա վարորդ Ռահիմ Յաղուբլուն, ում հայրը կալանավորված է Ադրբեջանում, պատմել է, որ մասնակցում էր բողոքի ակցիային հյուրանոցի
մոտ, երբ Ալիեւի թիկնապահները սկսել են ծեծել նրան՝ հարվածելով ծնոտին եւ որովայնին։
35-ամյա Ադիլ Ամրախլին էլ հայտնել է, որ ոտքի վնասվածք է ստացել փախչելիս, իսկ տուժածներն առնվազն չորսն են:
Իլհամ Ալիեւը, ով տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանում ճնշում է այլախոհությունը, Վաշինգտոնում էր՝ մյուս համաշխարհային առաջնորդների եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ մասնակցելով Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի հիմնադիր նիստին:
Կոլումբիայի շրջանի ոստիկանության մամուլի խոսնակ Թոմ Լինչը հայտնել է, որ հատուկ գործառնական ստորաբաժանման աշխատակիցները եւ ԱՄՆ Գաղտնի ծառայության սպաները ներկա են եղել միջադեպի վայրում, «որում ներգրավված են եղել Ադրբեջանի անվտանգության պահակները»: Նա չի հստակեցրել՝ արդյո՞ք ոստիկանությունը միջամտել է, եւ արդյո՞ք թիկնապահները փետրվարի 19-ի երեկոյան դրությամբ դեռ ԱՄՆ տարածքում էին։ Նրա խոսքով՝ գործը փոխանցվել է Պետական դեպարտամենտ:
Տեղի ունեցածը հիշեցնում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պահակախմբի հետ կապված միջադեպերը։ 2017 թվականին նրա թիկնապահները բախումներ էին հրահրել Վաշինգտոնում թուրքական դեսպանի նստավայրի մոտ։ Տուժել էր տասնմեկ հոգի, այդ թվում՝ ոստիկան։ Դրանից մեկ տարի առաջ էլ Էրդողանի պահակախումբը բախվել էր ցուցարարների հետ Վաշինգտոնի Բրուքինգս ինստիտուտի մոտ։
Ռահիմ Յաղուբլուն ադրբեջանցի քաղաքական ակտիվիստ Թովուզ Յաղուբլուի որդին է, որբ անցյալ տարի դատապարտվել է ինը տարի ազատազրկման՝ կեղծիքի եւ խարդախության մեղադրանքով։ Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունն հայտարարել էր, որ «ցուցադրական դատավարությամբ» կայացված այս դատավճիռը դարձել է «Ադրբեջանի կողմից կառավարությունը քննադատելու համարձակություն ունեցողների ձայները լռեցնելու արշավի եւս

Предлагаем вашему вниманию перевод публикации The Washington Post D.C. protesters say they were attacked by guards of Azerbaijan president.
Участники акции протеста с требованием освободить политических заключённых в Азербайджане сообщили, что днем 19 февраля на них напали телохранители президента Азербайджана Ильхама Алиева. Это произогло у отеля Waldorf Astoria на Пенсильвания-авеню в Вашингтоне - в нескольких кварталах от Белого дома.
27 летний водитель Uber Рахим Ягублу, отец которого заключён под стражу в Азербайджане, рассказал, что протестовал у отеля, когда охранники Алиева стали его избивать - ударили в челюсть и пнули в живот.
35 лет-ний Адиль Амрахлы сообщил, что получил травму ноги, убегая от охранников, и что пострадали по меньшей мере четыре человека.
Ильхам Алиев, на протяжении десятилетий проводящий политику подавления инакомыслия в Азербайджане, находился в Вашингтоне вместе с другими мировыми лидерами и высокопоставленными чиновниками на инаугурационном заседании Совета мира президента Дональда Трампа.
Пресс-секретарь полиции округа Колумбия Том Линч сообщил, что сотрудники специального оперативного подразделения и офицеры Секретной службы США присутствовали на месте инцидента, «в котором были задействованы охранники Азербайджана». Он не уточнил, вмешивалась ли полиция и остались ли охранники на территории США вечером 19 февраля. По его словам, дело передано в Государственный департамент.
Произошедшее перекликается с инцидентами, связанными с охраной президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. В 2017 году его телохранители спровоцировали жестокие столкновения с протестующими у резиденции турецкого посла в Вашингтоне. Тогда пострадали одиннадцать человек, в том числе - сотрудник полиции. Годом ранее охрана Эрдогана вступила в потасовку с демонстрантами у вашингтонского Института Брукингса.
Рахим Ягублу - сын азербайджанского политического активиста Товуза Ягублу, приговорённого в прошлом году к девяти годам заключения по обвинению в подлоге и мошенничестве. Правозащитная организация Amnesty International заявила, что этот приговор, вынесенный по итогам «показательного процесса», стал «очередным мрачным рубежом в продолжающейся кампании Азербайджана по заглушению голосов тех, кто осмеливается критиковать правительство».