Լուսանկարը` Davaro/Զինուժ Մեդիա
Միջազգային հարաբերությունները բարդ գործ են, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է զենքին: Իսրայելը հայտնվել է անհարմար իրավիճակում. Հայաստանը ներկայացրել է Israel Aerospace Industries (IAI) ընկերության կողմից մշակված Harop կամիկաձե ԱԹՍ-ի իր տարբերակը, ինչը դժգոհություն է առաջացրել Ադրբեջանում:
Վիրաբուժական ճշգրտություն
Harop-ը տպավորիչ բնութագրերով «կամիկաձե» (պարեկող զինամթերք) ԱԹՍ է՝ 200 կիլոմետր գործողության շառավղով, մինչեւ 9 ժամ թռիչքի տեւողությամբ: Այն կարող է մոտ 16 կիլոգրամ պայթուցիկ նյութ կրել, աչքի է ընկնում բարձր ճշգրտությամբ եւ ի վիճակի է գրոհել ինչպես ուղղահայաց, այնպես էլ հորիզոնական դիրքերից:
2020 թվականի պատերազմի ընթացքում IAI-ի արտադրության Harop-ը դարձավ Ադրբեջանի ջախջախիչ հաղթանակի խորհրդանիշը: Նրա արդյունավետությունը մարտի դաշտում այնքան մեծ էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նկարվեց ԱԹՍ-ի հետ:
Իսրայելական տեխնոլոգիաների արտահո՞սք
Հնդկաստանը իսրայելական պաշտպանական արտադրանքի խոշոր գնորդ է. 2020-2024 թվականներին նրան է բաժին հասել իսրայելական պաշտպանական արտահանման մոտ 34%-ը:
Ստոկհոլմի միջազգային խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտի (SIPRI) տվյալներով՝ այդ գործարքների ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 20.5 միլիարդ դոլար:
Վարչապետ Նարենդրա Մոդիի «Պատրաստված է Հնդկաստանում» քաղաքականությունը պարտավորեցնում է օտարերկրյա ընկերություններին արտադրական գծերն ու տեխնոլոգիաները փոխանցել հնդկական կողմին: Այսպիսով՝ Հնդկաստանը ներմուծողից աստիճանաբար վերածվում է ինքնուրույն սպառազինության արտահանողի, ինչը մի շարք դեպքերում հակասում է իսրայելական շահերին: Թերեւս, հենց սա է տեղի ունենում այժմ Հայաստանում:
Անցյալ տարվա մայիսին, Պակիստանի դեմ գործողության ընթացքում, Հնդկաստանը մեծ ծավալներով կիրառել է Harop-ները: Իսկ 2025 թվականի հոկտեմբերին հայկական Davaro ընկերությունը ներկայացրեց Dragonfly 3 կամիկաձե ԱԹՍ-ն, որը Harop-ի ճշգրիտ պատճենն է:
«Հնդկական հետքը» ի հայտ եկավ անցյալ շաբաթ, երբ Նյու Դելիից պատվիրակություն այցելեց Հայաստան եւ ծանոթացավ նոր ԱԹՍ-ի հետ:
Լուսանկարը` Davaro
Dragonfly 3-ը ունի 3000 մմ թեւերի բացվածք եւ 5 կգ մարտական բեռնվածություն: Ըստ Davaro-ի՝ ԱԹՍ-ն կարող է օդում մնալ մինչեւ մեկ ժամ, արագությունը կազմում է 126 կմ/ժ, իսկ գործողության շառավիղը՝ մինչեւ 120 կիլոմետր:
Իսրայելի պաշտպանական ոլորտի բարձրաստիճան ղեկավարը Globes-ին հայտնել է, որ իր կարծիքով տեխնոլոգիաները Հայաստան են հասել Հնդկաստանից: Ըստ Globes-ի տեղեկատվության՝ Ադրբեջանը ծայրահեղ դժգոհ է ստեղծված իրավիճակից, քանի որ Հայաստանի մոտ նման ռազմավարական միջոցի առկայությունն ուղղակի սպառնալիք է նրա անվտանգությանը:
Israel Aerospace Industries ընկերությունը հայտարարել է, որ «իրականացնում է միջազգային համագործակցություն, ներառյալ Հնդկաստանի հետ, բացառապես Իսրայելի օրենսդրությանը, պաշտպանության նախարարության եւ Պաշտպանական արտահանման վերահսկողության գործակալության (DECA) հրահանգներին համապատասխան»:

Фото: Davaro/Зинуж Медиа
Международные отношения - дело непростое, особенно когда речь заходит об оружии. Израиль оказался в неловком положении: Армения представила версию дрона-камикадзе Harop, разработанного Israel Aerospace Industries (IAI), что вызвало недовольство Азербайджана.
225 узлов и хирургическая точность
Harop - дрон-камикадзе с впечатляющими характеристиками: дальность действия - 200 километров, время полёта - до 9 часов. Дрон несёт около 16 килограммов взрывчатки, отличается высокой точностью и способен атаковать как по вертикали, так и по горизонтали.
В ходе войны 2020 года Harop производства IAI стал символом сокрушительной победы Азербайджана над Арменией. Его эффективность на поле боя оказалась столь велика, что президент Азербайджана Ильхам Алиев позировал с ним для фотографий.
Утечка израильских технологий?
Индия остаётся крупным покупателем израильской оборонной продукции: в период с 2020 по 2024 год на её долю приходилось около 34% всего израильского оборонного экспорта.
По данным Стокгольмского международного института исследования проблем мира (SIPRI), суммарная стоимость этих сделок составила порядка 20,5 миллиарда долларов.
Политика премьер-министра Нарендры Моди «Сделано в Индии» обязывает иностранные компании передавать производственные линии и технологии индийской стороне. Таким образом, Индия постепенно превращается из импортёра в самостоятельного экспортёра вооружений, что в ряде случаев вступает в противоречие с израильскими интересами - именно это и происходит сейчас в Армении.
Harop состоит на вооружении индийской армии; в мае прошлого года, в ходе операции против Пакистана, Индия применяла израильские дроны в больших масштабах.А в октябре 2025 года армянская компания Davaro представила дрон-камикадзе Dragonfly 3, являющийся точной копией Harop.
Фото: Davaro
«Индийский след» обозначился на прошлой неделе, когда делегация из Нью-Дели посетила Армению и ознакомилась с новым дроном. Dragonfly 3 имеет размах крыльев 3000 мм, максимальную взлётную массу 42 кг и боевую нагрузку 5 кг. По данным Davaro, дрон способен находиться в воздухе до одного часа, крейсерская скорость составляет 126 км/ч, а дальность действия — до 120 километров.
Высокопоставленный руководитель израильской оборонной отрасли сообщил Globes, что, по его мнению, технологии попали в Армению из Индии. По информации Globes, Азербайджан крайне недоволен сложившейся ситуацией, поскольку наличие у Армении подобного стратегического средства представляет прямую угрозу его безопасности.
Компания Israel Aerospace Industries заявила, что осуществляет международное сотрудничество, включая сотрудничество с Индией, исключительно в соответствии с законодательством и инструкциями министерства обороны и Агентства по контролю над оборонным экспортом (DECA) Израиля».