Էմանյուել Մակրոնն այցելել է Ֆրանսիայի հյուսիսում գտնվող ArcelorMittal ընկերության գործարանր
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը հարցազրույց է տվել խոշոր եվրոպական պարբերականներին՝ Süddeutsche Zeitung, Le Monde, Financial Times եւ El País:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Ֆրանսիայի նախագահի հարցազրույցի հատվածները, որոնք պատրաստել ենք՝ հիմնվելով Süddeutsche Zeitung-ի հրապարակման վրա:
«Եվրոպան միշտ ձախողվել է, երբ եղել է ցրված»
Եվրոպան միշտ ձախողվել է, երբ գործել է դանդաղ եւ եղել է մասնատված: Վերցրեք ֆինանսական ճգնաժամը, ինչո՞ւ այն ժամանակ մենք այդքան վատ վիճակում հայտնվեցինք: Ֆինանսական ճգնաժամը եկավ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից: Բայց մենք տասնապատիկ ավելի շատ տուժեցինք դրանից, քան ամերիկացիները, որովհետեւ նրանք արագ եւ միացյալ արձագանքեցին:
2020 թվականի մարտին եկավ COVID-19-ը: Մայիսին մենք Անգելա Մերկելի հետ ֆրանկո-գերմանական գագաթնաժողով կազմակերպեցինք եւ ասացինք՝ սա հրատապ է, հակառակ դեպքում բոլորս կմեռնենք: Հուլիսին ընդունեցինք 750 միլիարդ եվրոյի տնտեսության վերականգնման ծրագիրը: Մենք գերարագ էինք եւ միասնական: Այն ժամանակ էլ շատ տարաձայնություններ կային, բայց մենք հաղթահարեցինք դրանք:
«Չի ավարտվել»
Պարզ չէ, թե որքան հեռու են պատրաստ գնալ ամերիկացիները: Հենց որ հերթական լարվածության գագաթնակետն անցնում է, գալիս է վախկոտ թեթեւացումը: Անցյալ ամռանը գագաթնակետը մաքսատուրքերն էին, ինչին հաջորդեց շոտլանդական գոլֆ ակումբում ձեռք բերված համաձայնությունը: Մարդիկ իրենց համոզում էին, որ դրանով մաքսատուրքերի թեման փակվում է եւ ամեն ինչ լավ կլինի: Մի հավատացեք դրան ոչ մի վայրկյան, դա չի ավարտվել: Ամեն օր, ամեն շաբաթ նոր սպառնալիքներ կլինեն:
Գրենլանդիայի հասցեին վիրավորանքներ եւ սպառնալիքներ կային, հետո՝ հանկարծակի նահանջ: Ու մարդիկ դարձյալ կարծում են, որ թեման փակվել է: Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ այս ճգնաժամը խորը աշխարհաքաղաքական խզում է նշանակում:
Մենք պետք է հարցնենք ինքներս մեզ՝ ուզո՞ւմ ենք դիտորդ լինել, թե՞ մասնակից: Եթե ուզում ենք դիտորդ լինել, դա կհանգեցնի երջանիկ ենթարկվածության: Մենք ոչ ոքի չենք անհանգստացնում, փորձում ենք հաշտ լինել ամերիկացիների հետ, իսկ չինացիների հետ շարունակում ենք այնպես, ինչպես նախկինում: Բայց եթե ոչինչ չձեռնարկենք, Եվրոպան հինգ տարում կվերանա:
«Միշտ արգելել ենք մեզ մտածել ուժի մասին»
70 տարի առաջ մենք միավորվեցինք Եվրոպայում, որպեսզի այլեւս պատերազմներ չմղենք միմյանց դեմ, որպեսզի միացյալ շուկա ստեղծենք: Բայց մենք միշտ արգելել ենք մեզ մտածել ուժի մասին: Մենք պետք է մտածենք Եվրոպայի մասին որպես ուժ, որը միասին ենք ստեղծում: Պետք է կարողանանք պաշտպանել մեզ աշխարհի մնացած մասից, պետք է փորձենք տարածել մեր մոդելը:
Էմանյուել Մակրոնն այցելել է Ֆրանսիայի հյուսիսում գտնվող ArcelorMittal ընկերության գործարանր Էմանյուել Մակրոնն այցելել է Ֆրանսիայի հյուսիսում գտնվող ArcelorMittal ընկերության գործարանր
Արդեն ինը տարի է՝ ես հանդես եմ գալիս ավելի ինքնիշխան, ավելի անկախ Եվրոպայի օգտին: Կարծում եմ, որ հայեցակարգային փոխակերպումն ավարտված է, եւ որ մենք ձեռնարկել ենք բազմաթիվ միջոցներ, որոնց մասին անգամ մտածել չէինք կարող մի քանի տարի առաջ: Կասեմ, որ հաղթեցինք այս գաղափարախոսական մարտում եւ ստեղծեցինք գործիքներ մեր նպատակին հասնելու համար: 2022 թվականի մարտի Վերսալյան գագաթնաժողովից հետո մենք քաղաքական միջոցներ ենք ձեռնարկել ավելի մեծ ռազմավարական ինքնավարության համար: Բայց այսօր մեր Եվրոպան կանգնած է հսկայական մարտահրավերի առջեւ:
«Պաշտպանել մեր միասնությունը»
Մենք պետք է պաշտպանենք մեր միասնությունը, հատկապես՝ Ուկրաինայում: Եթե թույլ տանք, որ Ռուսաստանը հաղթի, դա ազդանշան կլինի գիշատիչների համար, որ կարելի է հարձակվել մեզ վրա: Լավ լուրն այն է, որ մենք միասնական ենք Ուկրաինային աջակցելու հարցում, հատկապես վերջին երկու-երեք տարվա ընթացքում: Դեռեւս կան տարաձայնություններ, բայց մեր գլխավոր նպատակը հստակ է՝ Ուկրաինան պետք է հաղթի:
«Լինել ավելի մրցունակ»
Մենք պետք է ավելի մրցունակ լինենք: Դա նշանակում է պարզեցնել մեր կանոնները: Եվրոպան տասնամյակների ընթացքում կուտակել է կանոններ եւ նորմեր՝ միասնական շուկա կառուցելու համար: Բայց այդ կանոնները չափազանց բարդ են դարձել, դրանք արգելակում են մեր ընկերություններին: Հետեւաբար, մեզ անհրաժեշտ է արդյունաբերության եւ ստարտափների համար ապակարգավորման արմատական ծրագիր: Մենք պետք է ստեղծենք կապիտալի եւ էներգիայի իսկապես ինտեգրված շուկա: Դա նշանակում է՝ ավելի քիչ կանոններ, ավելի շատ ազատություն, ավելի շատ ճկունություն:
«Պաշտպանություն, բայց ոչ պրոտեկցիոնիզմ»
Մենք չենք կարող կախված լինել միայն Միացյալ Նահանգներից կամ միայն Չինաստանից: Մենք պետք է բազմազանեցնենք մեր առեւտրային հարաբերությունները, մեր մատակարարումները: Պետք է ավելի շատ առեւտուր անենք Հնդկաստանի, Լատինական Ամերիկայի, Աֆրիկայի հետ, ազատ առեւտրի համաձայնագրեր կնքենք: Պետք է մեր արտադրության մի մասը խելամտորեն  վերադարձնենք Եվրոպա:
Մեր Եվրոպան ուժ դարձնելու համար պաշտպանություն է պետք: Ի նկատի չունեմ պրոտեկցիոնիզմը: Ի՞նչ կարող ենք անել չինական ավտոմեքենաների եւ հաստոցների դեմ: Պետք է պաշտպանենք մեր արդյունաբերությունը: Չինացիները նույնպես պաշտպանում են իրենց արդյունաբերությունը: Ամերիկացիներն էլ՝ իրենցը: Բայց մեր շուկան աշխարհում ամենաբացն է: Հիմա մենք սկսել ենք ավելի լավ պաշտպանվել: Խոսքը նաեւ սուբսիդավորված էլեկտրամեքենաների վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի հետաքննությունների մասին է: Մենք իրավունք ունեինք դա անելու:
Եթե երկու մեծ տերություններ այլեւս հավատարիմ չեն Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության կանոններին, մենք պետք է պաշտպանվենք: Հակառակ դեպքում կվերանանք շուկայից:

Эмманюэль Макрон на заводе ArcelorMittal в Дюнкирке на севере Франции
Предлагаем вашему вниманию отрывки из интервью президента Франции, подготовленные нами на основе публикации в Süddeutsche Zeitung
«Европа всегда терпела неудачу, когда была разобщена»
Европа всегда терпела неудачу, когда действовала медленно и была разобщена. Возьмите финансовый кризис, почему нам тогда было так плохо? Финансовый кризис пришел из Соединенных Штатов Америки. Но мы пострадали от него в десять раз больше, чем сами американцы, потому что они отреагировали быстро и совместно. Мы были разобщены.
В 2020 году пришел COVID-19, это было в марте. В мае мы провели франко-германский саммит с Ангелой Меркель и сказали: это срочно, иначе мы все погибнем. В июле мы приняли план восстановления экономики на 750 миллиардов евро. Мы были супербыстрыми и едиными. Тогда было много разногласий, но мы справились.
«Это не закончилось»
Неизвестно, как далеко готовы зайти американцы. И как только пик каждого напряжения проходит, наступает трусливое облегчение. Прошлым летом был пик со штрафными тарифами, за которым последовало соглашение в шотландском гольф-клубе. Люди говорили себе: на этом с тарифами покончено! Теперь все будет хорошо! Не верьте этому ни на секунду, это не закончилось. Каждый день, каждую неделю будут новые угрозы.
Были оскорбления и запугивания в адрес Гренландии, затем внезапное отступление. И люди думают, что это закончилось. Каждый должен осознать, что этот кризис представляет собой глубокий геополитический разрыв.
Мы должны спросить себя: хотим ли мы быть зрителями - или участниками? Если мы хотим быть зрителями, то это приведет к счастливому подчинению. Мы никого не беспокоим, мы стараемся быть милыми с американцами, а с китайцами продолжаем как прежде. Но если мы ничего не предпримем, Европа исчезнет через пять лет.
«Мы всегда запрещали себе вместе думать о силе»
70 лет назад мы объединились в Европе, чтобы больше не вести войн друг с другом, чтобы создать рынок. Но мы всегда запрещали себе вместе думать о силе. Мы должны думать о Европе как о силе, которую создаем вместе. Мы должны быть способны защитить себя от остального мира, мы должны попытаться распространить нашу модель.
Эмманюэль Макрон на заводе ArcelorMittal в Дюнкирке на севере Франции Эмманюэль Макрон на заводе ArcelorMittal в Дюнкирке на севере Франции
Уже девять лет я выступаю за более суверенную, более независимую Европу. Я думаю, что концептуальная трансформация завершена, и что мы предприняли много мер, которые были немыслимы несколько лет назад. Я бы сказал, мы выиграли эту идеологическую битву и создали инструменты для достижения нашей цели. С момента саммита в Версале в марте 2022 года мы предприняли политические меры для большей стратегической автономии. Но сегодня наша Европа стоит перед огромным вызовом.
«Защитить наше единство»
Мы должны защитить наше единство, особенно в Украине. Потому что, если мы позволим России победить, это будет сигнал хищникам, что можно нападать на нас. Поэтому единство и солидарность в Украине являются ключевыми. Хорошая новость в том, что мы едины в поддержке Украины, особенно последние два-три года. Там по-прежнему есть разногласия, но наша главная цель ясна: Украина должна победить.
«Быть более конкурентоспособными»
Мы должны быть более конкурентоспособными. Это означает упрощение наших правил. Европа на протяжении десятилетий копила правила и нормы, чтобы построить единый рынок. Но эти правила стали слишком сложными, они тормозят наши компании. Поэтому нам нужна радикальная программа дерегулирования для промышленности и стартапов. Мы должны создать подлинно интегрированный рынок капитала и энергии. Это означает меньше правил, больше свободы, больше гибкости.
«Защита, но протекционизм»
Мы не можем зависеть только от Соединенных Штатов или только от Китая. Нам следует диверсифицировать наши торговые отношения и поставки. Мы должны больше торговать с Индией, с Латинской Америкой, с Африкой, заключать соглашения о свободной торговле, разумно перенести часть нашего производства обратно в Европу.
Чтобы сделать нашу Европу силой, нужна защита. Я имею в виду не протекционизм. Что мы можем сделать против китайской волны, например, автомобилей и станков в последние годы? Мы должны защитить нашу промышленность. Китайцы тоже защищают свою, и американцы — свою тоже. Но наш рынок самый открытый в мире. Теперь мы начали лучше защищаться. Например, расследования Европейской комиссии по субсидируемым электромобилям. Мы имели право это сделать.
Если две великие державы больше не придерживаются правил Всемирной торговой организации, мы должны защищаться. Иначе мы исчезнем с рынка.