Ռոջավայի (ինքնահռչակ քրդական ինքնավար շրջան Սիրիայի հյուսիսում եւ հյուսիս-արեւելքում՝ Մեդիամաքս) շրջանների վրա հարձակումների սրման ֆոնին «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորման զինյալները քրդերի դեմ կատարում են գործողություններ, որոնք որակվում են իբրեւ հանցագործություններ մարդկության դեմ։
Առաջնագծում կանգնած են Կանանց պաշտպանության ստորաբաժանումները (YPJ)՝ վերահաստատելով իրենց վճռականությունը՝ պաշտպանելու կանանց եւ տարածաշրջանի ժողովուրդների նվաճումները։
Հայ կին մարտիկները մեր գործակալությանն ասել են, որ ջիհադիստական խմբավորումները հայ ժողովրդի դեմ ցեղասպանություն իրականացրած ուժերի ժառանգորդներն են։
«Միասին հարձակումների դեմ»
Կանանց պաշտպանության միավորումների (YPJ) «Նահատակ Մեդիա Քասաբյանի անվան գումարտակի» հայազգի հրամանատար Թամար Սարգիսն ասել է, որ Հասաքեում իրենց ներկայության նպատակը քուրդ բնակչության դեմ հարձակումներին հակազդելն է։
Լուսանկարը` JINHA
Նա ասել է, որ նրանք, ովքեր ձգտում էին ոչնչացնել հայերին, այժմ փորձում են ոչնչացնել քուրդ ժողովրդին։ Թամար Սարգիսն ասել է, որ Հասաքեի վրա հարձակումներ են իրականացվում մի քանի կողմերից, բայց «մենք պաշտպանում ենք մեր ժողովրդին եւ մեր հողը եւ թույլ չենք տա վարձկաններին մտնել մեր տարածք»։
«Դիմադրությունը կշարունակվի մինչեւ մեր վերջին շունչը», - ընդգծել է նա։
«Համերաշխությունը մեզ ավելի ուժեղ է դարձնում»
«Նահատակ Մեդիա Քասաբյանի անվան գումարտակի» մարտիկ Սներիշ Սարի Քանիեն ասել է, որ «քուրդ եւ հայ կին մարտիկները կռվում են կողք կողքի եւ չեն նահանջի»։
Նա ընդգծել է նրանց վճռականությունը՝ պաշտպանելու Հասաքե քաղաքը եւ շարունակելու դիմադրել հարձակումներին ամբողջ ուժով ու վճռականությամբ.
«Թշնամին չի կարող կոտրել մեր կամքը։ Մենք ավելի ուժեղ ենք դառնում մեր միասնության միջոցով, եւ ուժ ենք ստանում մեր ժողովրդից»։
Հյուսերը՝ որպես հաղթանակի խորհրդանիշ
Նույն գումարտակի մարտիկ Հասմիկ Արաքը ասում է, որ Ռոջավայի վրա հարձակումները, որոնց թիկունքում Թուրքիան եւ ISIS-ն են, իրականացվում են միջազգային տերությունների լուռ հավանությամբ:
Նա պատմել է մի հանցագործության մասին, որը կատարել էր վարձկանը Ռաքքայում քուրդ կին մարտիկի դեմ: Նա սպանել էր նրան եւ կտրել նրա հյուսը՝ փորձելով վախեցնել ուրիշներին:
Հասմիկի խոսքով՝ նման գործողությունները չեն վախեցնի իրենց: Ընդհակառակը, ասել է նա, հազարավոր կանայք կհյուսեն իրենց մազերը՝ որպես հաղթանակի եւ միասնության խորհրդանիշ:

Предлагаем вашему вниманию перевод (с сокращениями) статьи Armenian Female Fighters: Attacks on Kurds Are a Continuation of the Genocidal Mindset, опубликовнной агентством JINHA.
На фоне эскалации нападений на регионы Рожавы (самопровозглашённая курдская автономия на севере и северо-востоке Сирии-прим. Медиамакс) боевики «Хайат Тахрир аш-Шам» совершают в отношении курдского народа действия, квалифицируемые как преступления против человечности. На передовой стоят Отряды женской самообороны (YPJ), подтверждая свою решимость защищать завоевания женщин и народов региона.
Армянские женщины-бойцы рассказали нашему агентству, что джихадистские группировки являются наследниками тех сил, которые совершили геноцид против армянского народа.
«Вместе против нападений»
Армянская командир «Батальона имени мученицы Медии Кассабян» в составе Отрядов женской самообороны (YPJ) Тамар Саркис сказала, что целью их присутствия в городе Хасака является противостояние нападениям на курдское население.
Фото: JINHA
Она сказала, что те, кто стремился уничтожить армян, сегодня пытаются искоренить курдский народ. Тамар Саркис сказала, что нападения на Хасаку ведутся с нескольких флангов, но «мы защищаем наш народ и нашу землю, и не позволим наемникам войти на нашу территорию».
«Сопротивление будет продолжаться до последнего вздоха», - подчеркнула она.
«Солидарность делает нас сильнее»
Боец «Батальона имени мученицы Медии Кассабян» Снериш Сари Каниэ рассказала, что курдские и армянские женщины-бойцы сражаются бок о бок и не отступят перед теми, кто совершает массовые убийства.
Она подчеркнула решимость защищать город Хасака и продолжать противостоять нападениям с полной силой и решимостью:
«Враг не может сломить нашу волю. Мы становимся сильнее благодаря нашему единству и черпаем силу в нашем народе».
Косы как символ победы
Боец того же батальона Асмик Арак говорит, что нападения на Рожаву, за которыми стоят  Турция и ИГИЛ, осуществляются с одобрения международных держав.
Она рассказала о преступлении, совершенном наемником против курдской женщины-бойца в Ракке. Убил ее, он отрезал ее косу, стремясь запугать остальных. По словам Асмик, подобные действия не запугают женщин-бойцов.