Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացն ու Թրամփի դասերը Եվրոպայի համար - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք Carnegie Europe-ի ավագ գիտաշխատող, վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալի Trump’s Peace Lessons for Europe հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Թոմաս դե Վաալ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները ութ պատերազմերին վերջ դնելու մասին գուցե վիճահարույց են, սակայն նրա խաղաղարար ջանքերը հիմնավորված հարցեր են առաջացնում: Եվրոպան կարող է դասեր քաղել ձգձգվող հակամարտություններում փակուղիները հաղթահարելու նրա փորձից։
Խորհրդանշանակությունը չէր կարող ավելի ակնառու լինել։
Այս տարի Թրամփի վարչակազմը փակել էր ԱՄՆ-ի Խաղաղության ինստիտուտը (USIP)՝ խաղաղարարության ուսումնասիրության հարցերով զբաղվող կազմակերպությունը, որտեղ աշխատում էին գիտնականներ եւ բանակցությունների հարուստ փորձ ունեցող պաշտոնաթող դիվանագետներ։
Դեկտեմբերին ինստիտուտը հանկարծակի վերաբացվեց ճակատին փորագրված նոր անունով՝ «Դոնալդ Թրամփի անվան Խաղաղության ինստիտուտ»: Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Աննա Քելլին բացատրել է, որ USIP-ը «ժամանակին անօգտակար կազմակերպություն էր, որը տարեկան 50 միլիոն դոլար էր վատնում՝ առանց խաղաղության հասնելու»։
«Այժմ Դոնալդ Թրամփի անվան Խաղաղության ինստիտուտը, որը մեկ տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում ութ պատերազմին վերջ դրեց, հիշեցում կծառայի այն մասին, թե ինչի կարող է հասնել ուժեղ ղեկավարությունը՝ համաշխարհային կայունություն ապահովելու համար», - հավելել էր Քելլին:
Ութ հակամարտությունների ցանկում է հակամարտությունը Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության եւ Ռուանդայի առաջնորդների միջեւ, ովքեր համաձայնագիր կնքեցին Թրամփի ներկայությամբ՝ այդ նոր վերանվանված շենքում։
Ցանկը բազմաթիվ քննադատներ ունի։ Սպիտակ տան կողմից ներկայացված ութ օրինակներից մի քանիսը իրական խաղաղության համաձայնագրերի չափանիշներին չեն համապատասխանում, օրինակ, Եգիպտոսի եւ Եթովպիայի միջեւ կնքված գործարքը Մեծ Եթովպական Վերածննդի ամբարտակի վերաբերյալ։ Մյուսները, ինչպիսին է ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Թաիլանդի եւ Կամբոջայի միջեւ կնքված համաձայնագիրը, չի գործում. մենք լսում ենք նոր մարտերի մասին։ Քչերը կարող են բացատրել, թե ինչու են ցուցակում հայտնվել Կոսովոն եւ Սերբիան։
Ինչ վերաբերում է Իսրայելին եւ ՀԱՄԱՍ-ին, դեռ վաղ է խոսել, թե արդյոք նրանց կնքած գործարքը կպահպանվի։ Ուկրաինան ընդհանրապես ընդգրկված չէ ցուցակում՝ ակնհայտ պատճառներով. Մոսկվայից եւ Վաշինգտոնից դուրս քչերն են ԱՄՆ-ի վերջին ծրագիրը իրական խաղաղապահ ջանք համարում, որը նպատակ ունի լուծել հակամարտության հիմնական պատճառները։
Այնուամենայնիվ, ինչպես խոստովանել էր ԵՄ մի պաշտոնյա, Թրամփը կարող է ճիշտ պատասխաններ չունենալ, բայց նա հաճախ ճիշտ հարցեր է տալիս։ Եվրոպացիները պատշաճ կերպով չեն անդրադարձել «Ինչպե՞ս դադարեցնել արյունահեղությունը Ուկրաինայում» հարցին։
Տեսնելով Թրամփի խաղաղության օրակարգի համարձակ նկրտումները, եվրոպացիները պետք է իրենց հարց տան՝ ի՞նչու իրենք բավականաչափ խիզախություն չունեն մեծ խնդիրները լուծելու համար։
Ձգձգվող հակամարտությունները սեփական դինամիկան ձեռք բերելու հակում ունեն. դիսֆունկցիոնալ ստատուս քվոն շարունակվում է մինչեւ ինչ-որ մեկը որոշի քաղաքական կապիտալ ծախսել եւ դուրս գալ փակուղուց։ Կիպրոսը օրինակներից մեկն է, երբ ԵՄ-ն փաստացի հեռացավ հակամարտության կարգավորման գործընթացից՝ 2004 թվականին վիճող կողմերից մեկին՝ Կիպրոսի Հանրապետությանը, հրավիրելով միության անդամ դառնալ։
Մեկ այլ տխուր դեպք էր Մինսկի խումբը՝ ստեղծված Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության բանակցությունները հեշտացնելու համար։ 1997 թվականից հետո միջնորդներն էին Ֆրանսիան, Ռուսաստանը եւ Միացյալ Նահանգները՝ երեք մեծ տերություններ՝ հսկայական ռեսուրսներով, սակայն նրանք նախընտրում էին չստիպել կողմերից որեւէ մեկի առաջնորդներին դժվար ընտրություն կատարել եւ վճարել հակամարտությունը հավերժացնելու գինը։ Արդյունքը մի գործընթաց էր, որն ավելի ճիշտ է նկարագրել որպես հակամարտության կառավարում, քան իրական խաղաղության բանակցություններ։ Այդ գործընթացը կտրուկ ընդհատվեց, երբ Ադրբեջանը 2020 թվականին պատերազմի վերադարձավ։
Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացը Սպիտակ տան խաղաղության գործարքների ցանկի այն կետն է, որի համար Թրամփի վարչակազմն իսկապես գովասանքի է արժանի: 2025 թվականին Միացյալ Նահանգները մտան մի գործընթացի մեջ, որում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդները արդեն համաձայնության էին եկել խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ եւ հաջորդ քայլերի համար փնտրում էին երաշխավորի համար, որը Ռուսաստանը չէր լինի: Եվրոպացիները գիտելիքներ եւ ճիշտ մարդիկ ունեին՝ գործարք կնքելու համար, բայց հենց ամերիկացիները՝ արագ գործելով եւ ամենաբարձր մակարդակներում արագություն եւ քաղաքական կամք ցուցաբերելով, օգոստոսին գումարեցին Սպիտակ տան գագաթնաժողովը, որտեղ նախաձեռնվեցին եւ ստորագրվեցին նոր համաձայնագրեր:
Միացյալ Նահանգների ուժ կիրառելու պատրաստակամությունը երկկողմանի ազդեցություն ունի: Լավ կիրառվելու դեպքում այն կարող է մարդկանց դուրս մղել իրենց հարմարավետության գոտիներից: Վատ կիրառման պարագայում՝ այն կարծես խուլիգանի ուժ լինի՝ դա կարող է վկայել Ուկրաինան:
Միացյալ Նահանգներն այդպես են գործել նաեւ նախկինում: Երբ 30 տարի առաջ կնքվում էին Դեյթոնի համաձայնագրերը, դիվանագիտության եւ կոշտ ուժի համադրությունը վերջ դրեց Բոսնիայի եւ Հերցեգովինայի պատերազմին, որը կարող էր անորոշ ժամանակ տեւել: Որքան էլ այն կատարյալ չէր, Դեյթոնի շնորհիվ տարածաշրջանը երեք տասնամյակով ազատվեց հակամարտությունից։
Այսպիսով, արդյոք պե՞տք է Եվրոպան հետեւի Թրամփի օրինակին։ Ե՛վ այո, եւ՛ ոչ։
ԱՄՆ նախագահի վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում գործարքների կնքման ռազմավարության դասը, անկասկած, այն է, որ եթե ցանկանում եք փոխել ստատուս քվոն, պետք է կոշտ գործեք եւ պատրաստ լինեք կոտրել կաղապարները։ Այս աշխարհի հզորները, որոնք պատասխանատու են հակամարտությունների հավերժացման համար, կփոխեն իրենց վարքագիծը միայն այն ժամանակ, երբ վախ կզգան։ Դա հենց այն է, ինչ Թրամփը պատրաստ է անել։
Սակայն, երբ առանցքային ճեղքումն ապահովված է, գործարքը իրական խաղաղության վերածելը բոլորովին այլ հարց է։ Համաձայնագրի կենսունակություն ապահովելու համար անհրաժեշտ մանրուքների մշակումը պահանջում է քրտնաջան աշխատանք եւ «հնաոճ» դիվանագիտություն։
Ապացուցված է, որ խաղաղության համաձայնագրերի մոտ կեսը ձախողվում է հինգ տարվա ընթացքում, քանի որ դրանք պատշաճ կերպով չեն կյանքի չեն կոչվում։ Եվրոպան պետք է նոր հմտություններ ձեռք բերի՝ գործարքներ կնքման ավելի լավ միջնորդ դառնալու համար։

Армяно-азербайджанский процесс и уроки Трампа для Европы - Mediamax.am
Предлагаем вашеу вниманию перевод статьи Trump’s Peace Lessons for Europe старшего научного сотрудника Carnegie Europe Томаса де Вааля.
Томас де Ваал
Заявления президента США Дональда Трампа о том, что он положил конец восьми войнам, могут быть спорными, но его миротворческие усилия поднимают обоснованные вопросы. Европа может извлечь уроки из опыта преодоления тупика в затяжных конфликтах.
Символизм не мог быть более откровенным.
В этом году администрация президента США Дональда Трампа закрыла Институт мира США (USIP) - организацию, посвященную изучению миротворчества, укомплектованную учеными и опытными дипломатами с большим опытом в переговорных процессах.
В декабре институт был внезапно снова открыт с новым названием, выгравированным на фасаде: Институт мира имени Дональда Трампа. Пресс-секретарь Белого дома Анна Келли объяснила, что USIP «когда-то был раздутой, бесполезной организацией, которая транжирила 50 миллионов долларов в год, не принося никакого мира».
И продолжила: «Теперь Институт мира имени Дональда Трампа, положившего конец восьми войнам менее чем за год, будет служить напоминанием о том, чего может достичь сильное лидерство для обеспечения глобальной стабильности».
Список из восьми конфликтов включает один между лидерами Демократической Республики Конго и Руанды, которые подписали соглашение в присутствии Трампа в недавно переименованном здании.
У списка много критиков. Некоторые из восьми примеров, провозглашенных Белым домом, не соответствуют критериям настоящих мирных соглашений, таких как сделка между Египтом и Эфиопией по поводу Плотины великого эфиопского возрождения. Другие, как соглашение между Таиландом и Камбоджей при посредничестве США, распадаются, сообщается о новых боях. Мало кто может объяснить, почему Косово и Сербия вообще оказались в списке.
Что касается Израиля и ХАМАС, то слишком рано говорить о том, будет ли сделка соблюдаться. Украина вообще не входит в список по очевидным причинам: немногие за пределами Москвы и Вашингтона рассматривают последний план США как подлинные миротворческие усилия, призванные устранить основные причины конфликта.
И все же, как признался мне один чиновник ЕС: у Трампа может и не быть правильных ответов, но он часто задает правильные вопросы. Европейцы не задавались должным образом вопросом «Как нам остановить кровопролитие на Украине?».
Видя смелые амбиции мирной повестки дня Трампа, европейцы должны спросить себя, почему им не хватает смелости взяться за эти большие проблемы.
Затяжные конфликты имеют тенденцию приобретать собственную динамику: дисфункциональный статус-кво сохраняется до тех пор, пока кто-то не решит потратить политический капитал и не преодолеет тупик. Кипр - один из примеров, когда ЕС фактически вывел себя из процесса урегулирования конфликта, пригласив одну из спорящих сторон, Республику Кипр, вступить в союз в 2004 году.
Другим печальным случаем была Минская группа, созданная для содействия мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном, просуществовавшая с 1992 года до лета этого года. После 1997 года посредниками выступали Франция, Россия и США — три великие державы с огромными ресурсами, но они предпочитали не ставить лидеров ни одной из сторон перед трудным выбором и не заставлять их платить цену за увековечивание конфликта. Результатом стал процесс, который лучше описать как управление конфликтом, чем реальные мирные переговоры. Этот процесс был жестко прерван, когда Азербайджан вернулся к войне в 2020 году.
Армения-Азербайджан — одна из мирных сделок в списке Белого дома, и здесь администрация Трампа действительно заслуживает признания. В 2025 году Соединенные Штаты вступили в процесс, в котором лидеры Армении и Азербайджана уже договорились о проекте мирного соглашения и искали нового гаранта для следующих шагами, которым не была была бы Россия. У европейцев были знания и нужные люди для заключения сделки, но именно действующие быстро американцы с демонстрацией скорости и политической воли на самом высоком уровне созвали встречу в Белом доме в августе, где были инициированы и подписаны новые соглашения.
Готовность использовать силу США действует в обе стороны. При хорошем использовании она может вывести людей из зоны комфорта. При плохом использовании это сила хулигана - спросите Украину.
Соединенные Штаты действовали так и раньше. Когда 30 лет назад они заключили Дейтонские соглашения, Вашингтон также проявил нетерпение по отношению к Европе. Сочетание дипломатии и жесткой силы положило конец войне в Боснии и Герцеговине, которая могла бы длиться бесконечно. Каким бы несовершенным он ни был, Дейтон избавил регион от конфликта на три десятилетия.
Итак, должна ли Европа следовать примеру Трампа? И да, и нет.
Урок стратегии заключения сделок президента США за последние несколько месяцев, безусловно, заключается в том, что если вы хотите изменить статус-кво, вам нужно действовать жестко и быть готовым ломать устои. Сильные мира сего, ответственные за увековечивание конфликтов, изменят свое поведение только тогда, когда почувствуют страх. Именно это готов делать Трамп.
Однако после того, как ключевой прорыв совершен, превращение сделки в настоящий мир — это другое дело. Выработка деталей, необходимых для того, чтобы соглашение работало, требует упорной работы и старомодной дипломатии.
Хорошо известный научный факт заключается в том, что около половины мирных соглашений терпят неудачу в течение пяти лет, поскольку не реализуются должным образом. Европе необходимо освоить новые навыки, чтобы стать лучшим посредником в заключении сделок.