Թրամփն ու Իրանը. Պատերազմի եւ փոխադարձ զիջումների արանքում - Mediamax.am
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիին մարտի սկզբին ուղարկված նամակում Դոնալդ Թրամփը վերջնագիր էր ներկայացրել. երկու ամսվա ընթացքում ԱՄՆ-ի հետ նոր միջուկային գործարք կնքել կամ առերեսվել ռազմական գործողություններին՝ «ռմբակոծություններին, որոնց նմանը նրանք երբեք չեն տեսել», ինչպես նա ասել էր NBC News-ին տված վերջին հարցազրույցում։
Նամակում առաջարկվել էր Միացյալ Արաբական Էմիրությունների միջնորդությունը (որի բանագնացները հանձնել էին նշված ուղերձը) եւ նշվել էր, որ Թրամփը նախապատվությունը տալիս է դիվանագիտական լուծմանը։ Այս երեք շաբաթների ընթացքում, որոնց ընթացքում իրանական ղեկավարությունը փորձում էր հասկանալ, թե ինչպես արձագանքել Թրամփի նամակին, ԱՄՆ-ն բարձրացրեց լարվածության աստիճանը։
Սկիզբը դրվեց տարածաշրջանում Իրանի վերջին ֆունկցիոնալ դաշնակցի՝ Եմենի հութիների դեմ օդային հարվածներով, որոնք մեկնարկեցին մարտի 15-ին եւ շարունակվում են առ այսօր։ Այնուհետեւ ԱՄՆ-ն առաջին անգամ պատժամիջոցներ կիրառեց չինական կազմակերպությունների դեմ՝ իրանական հում նավթի գնման համար։ Իսկ վերջին օրերին ԱՄՆ B2 ռմբակոծիչներ տեղակայեց Հնդկական օվկիանոսի Դիեգո-Գարսիա ռազմակայանում: Դրանք կարող են 30 000 ֆունտանոց ռումբեր կրել, որոնք անհրաժեշտ են Իրանի ուրանի հարստացման ստորգետյա օբյեկտները ոչնչացնելու համար։
Թրամփի նամակին պաշտոնական պատասխանում Իրանը մերժեց ԱՄՆ-ի հետ ուղղակի բանակցությունների առաջարկը: Պատասխանը հանձնվեց Օմանի միջոցով։ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկիանը հայտարարեց, որ թեեւ Իսլամական Հանրապետությունը ուղղակիորեն չի բանակցի Թրամփի վարչակազմի հետ, քանի դեռ ճնշումը չի թուլացել, Թեհրանը պատրաստ է Վաշինգտոնի հետ անուղղակի կերպով փոխգործակցել օմանցիների միջոցով։
Անհասկանալի է մնում, թե Թրամփի երկամսյա ժամկետը սահմանվե՞լ էր համաձայնագիր կնքելու, թե բանակցություններ սկսելու համար։ Ցանկացած դեպքում, որեւէ հնարավորություն չկա, որ միմյանց հանդեպ անվստահությամբ լցված կողմերը կարող են պայմանավորվել մի քանի ամսվա ընթացքում։
Բայց արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ Թրամփի վերջնագիրն ավարտվելու է հակամարտությամբ։ Պարտադիր չէ։ ԱՄՆ նախագահի «էսկալացիա հանուն դեէսկալացիայի» ռազմավարությունը կարող է լավագույն հույսը լինել այս տարի ճգնաժամից խուսափելու համար։
Ժամանակային ռումբ
Թեեւ ԱՄՆ հետախուզական տվյալները վկայում են, որ Իրանը միջուկային զենք չի ստեղծում, այն «շեմային միջուկային պետություն» է դարձել՝ բավարար քանակությամբ մինչեւ 60% հարստացված ուրանով, որպեսզի վեց միջուկային ռումբ արտադրի (եթե ուրանը հարստացնի մինչեւ 90%) մոտ վեց ամսվա ընթացքում (թեեւ սարքը զենքի վերածելը, հավանաբար, կտեւի 1-2 տարի)։
Եվրոպական կառավարությունները վաղուց հասկացրել են, որ եթե Իրանը չսանձի իր հարստացման գործունեությունը մինչեւ 2025 թվականի ամառը, նրանք «կվերադարձնեն» ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները, որոնք վերացվել էին 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրի շրջանակներում։
Իրանն էլ սպառնացել է պատասխանել պատժամիջոցների վերադարձին Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրից դուրս գալով։ Հաշվի առնելով Հյուսիսային Կորեայի ստեղծած նախադեպը, Պայմանագրից դուրս գալը կարող է գործողության մղող իրադարձություն դառնալ, որն անհրաժեշտ է Իսրայելին՝ Իրանի ստորգետնյա միջուկային օբյեկտների դեմ համատեղ հարված հասցնելու հարցում Թրամփի համաձայնությունը ստանալու համար:
Տարօրինակ դաշնակիցներ
Այնուամենայնիվ, թե՛ Թրամփը, թե՛ Իրանի ղեկավարությունը կնախընտրեին խուսափել ռազմական առճակատումից մոտակա հեռանկարում։
Թրամփի քաղաքական կոալիցիան ներառում է ինչպես ավանդական հանրապետական «բազեներին», այնպես էլ «Նախ՝ Ամերիկան» ճամբարի մեկուսապաշտներին, ովքեր դեմ են ԱՄՆ-ի ներգրավմանը նոր անվերջ պատերազմներում։ Ու չնայած վարչակազմի այնպիսի անդամներ, ինչպիսիք են պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, ազգային անվտանգության խորհրդական Մայք Ուոլցը եւ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, հանդես են գալիս Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ ավելի ռազմատենչ մոտեցման օգտին, նրանցից ոչ մեկը պատասխանատու չէ իրանական «թղթապանակի» համար՝ դրանով զբաղվում է Մերձավոր Արեւելքի հարցերով Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիթկոֆը, որը զսպվածության կողմնակցի համբավ ունի։
Ամենակարեւորը՝ Թրամփն ընտրվել է որպես խաղաղարար եւ բազմիցս հայտարարել է գործարք կնքելու իր ձգտման մասին, կարծելով, որ Իրանի ռմբակոծումը կարող է ԱՄՆ-ին ներքաշել պատերազմի մեջ, որը կշեղի արժեքավոր ռեսուրսները նրա ներքին առաջնահերթություններից եւ կվտանգի բարեկամներին Պարսից ծոցում։ Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը՝ MAGA շարժման հաստատուն կողմնակիցը, կրկնեց այս մտահոգությունը, երբ խոսեց հութիների դեմ հարվածների պատճառով նավթի գների աճի ռիսկերի մասին:
Իր հերթին, Իրանը պատմականորեն խոցելի է եւ ձգտում է գործարք կնքել, որը պատժամիջոցների թեթեւացում կապահովի իր տնտեսության համար։ Թեեւ Թրամփի պահանջներին կապիտուլյացիան քաղաքականապես վտանգավոր է Խամենեիի համար եւ կթուլացնի ռեժիմի դիրքերը երկրի ներսում, ո՛չ նա, ո՛չ էլ մյուս կոշտ դիրքորոշման կողմնակիցները չէին ողջունի ռազմական բախումը ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հետ։
Take it or leave it
2025 թվականի վերջում ճգնաժամի սպառնալիքը Թրամփին հնարավորություն է ստեղծում ճնշում գործադրել Թեհրանի վրա, որպեսզի այն առաջարկի զիջումներ, որոնք թույլ կտան ԱՄՆ նախագահին հայտարարել առաջընթացի մասին եւ խուսափել պատժամիջոցների կիրառումից։
Անցյալ տարվա ընթացքում Իրանի տարածաշրջանային փոխկապակցված ցանցի արդյունավետ ոչնչացումը. ՀԱՄԱՍ-ը՝ Գազայում, Հըզբոլլահը՝ Լիբանանում, Բաշար ալ-Ասադի ռեժիմը՝ Սիրիայում, բարձրացրել է Իրանի միջուկային ծրագրի կարեւորությունը։ Հետեւաբար, Թեհրանը դիմադրելու է այս ճակատում ցանկացած էական զիջումների։ Եթե կա միջուկային «թղթապանակի» մեկ տարր, որում այն կարող է զիջել, ապա դա նրա 60% հարստացված ուրանի պաշարներն են, որոնք Թեհրանը տեսականորեն կարող է համաձայնել սառեցնել։
Որտեղ Իրանը կարող էր ավելին առաջարկել, դա իր պրոքսիներից հեռանալն է, առնվազն՝ ժամանակավորապես։ Թեեւ այն չունի գործառնական վերահսկողություն հութիների նկատմամբ (ի տարբերություն ջախջախված Հըզբոլլահի), Իսլամական Հանրապետությունը կարող է նրանց զրկել զինամթերքի եւ հետախուզական տվյալների մեծ մասից, որոնց վրա նրանք հիմնվում են Կարմիր ծովում նավագնացության ուղիների վրա հարձակումների համար։ Այն նաեւ կարող էր հանձնարարել Իրաքի շիա աշխարհազորայիններին ձեռնպահ մնալ ամերիկյան զորքերի վրա հարձակումներից։
Քանի որ այսպես կոչված «Դիմադրության առանցքը» ավերակների մեջ է, եւ Թեհրանը քիչ բան կարող է անել մոտ ապագայում այն վերականգնելու համար, պատժամիջոցների վերադարձից եւ ԱՄՆ ռմբահարումներից խուսափելու հնարավորությունը կարող է դիտարկվել որպես արժանի փոխանակում։
Պակաս՝ պակասի դիմաց
Թեեւ մինչեւ ամառ (կամ ընդհանրապես) հեղափոխական համաձայնագրի հասնելը քիչ հավանական է, էսկալացիայից խուսափելու կողմերի փոխադարձ ցանկությունը ենթադրում է, որ Թրամփը ընկալունակ կլինի համեմատաբար աննշան զիջումների նկատմամբ, որոնց Թեհրանը կարող է գնալ՝ առավելագույնը, ինչ այն կարող է առաջարկել տվյալ հանգամանքներում։
Բայց այս զիջումները պետք է ի հայտ գան շուտ, նախքան պատժամիջոցները կվերադարձվեն։ Եվ նույնիսկ այս ամենաբարենպաստ սցենարը Իրանին պատժամիջոցներից որեւէ թեթեւացում չի բերի։ Փոխարենը նրանք կստանան պատժամիջոցների վերադարձի եւ ԱՄՆ-ի հավանական ռազմական գործողությունների հետաձգում։ Բայց եթե Իրանի համեստ զիջումները ավելի ցածր լինեն այն մակարդակից, որը Թրամփը ընդունելի կհամարի, ռազմական էսկալացիայի ռիսկը կտրուկ կաճի։
Իրանը դեռեւս որոշում չի կայացրել միջուկային զենք ստեղծելու մասին։ Եթե նրա վրա հարձակում չգործեն, նա, հավանաբար, չի անի դա՝ լավ հասկանալով, որ միջուկային զենք ստեղծելու ցանկացած բացահայտ քայլ անհապաղ եւ կործանարար հակազդեցություն է առաջացնելու։ Բայց ոչինչ չի ստիպի Իսլամական Հանրապետությանը ավելի ուժեղ ձգտել ռումբ ունենալուն, քան հարվածները նրա տարածքին։

Трамп и Иран: возможны как война, так и взаимные уступки
В письме, отправленном верховному лидеру Ирана Али Хаменеи в начале марта, Дональд Трамп выдвинул ультиматум: заключить новую ядерную сделку с США в течение двух месяцев или столкнуться с прямыми военными действиями – «бомбардировками, подобных которым они никогда не видели», как он сказал в недавнем интервью NBC News.
В письме предлагалось посредничество Объединенных Арабских Эмиратов (чьи эмиссары доставили упомянутое послание) и говорилось о предпочтении Трампа дипломатическому решению. За три недели, которые потребовались иранскому руководству, чтобы понять, как ответить, США повысили градус напряженности.
Началом стали авиаудары по последнему функциональному союзнику Ирана в регионе - хуситам в Йемене, начавшиеся 15 марта и продолжающиеся до сих пор. Затем США впервые ввели санкции против китайских организаций за покупку иранской сырой нефти. А в последние дни военные США разместили на своей базе Диего-Гарсия в Индийском океане эскдрилью бомбардировщиков B2, способных нести 30000-фунтовые бомбы, пробивающие бункеры, необходимые для уничтожения укрепленных иранских объектов по обогащению урана.
Иран отверг предложение о прямых переговоров с США в официальном ответе на письмо Трампа, доставленном в прошлый четверг через Оман. Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что хотя Исламская Республика не будет напрямую говорить с администрацией Трампа до тех пор, пока не ослабнет давление, Тегеран готов взаимодействовать с Вашингтоном косвенно через оманцев.
Остается неясным, был ли двухмесячный срок Трампа установлен для заключения соглашения или для начала переговоров. В любом случае, нет никаких шансов, что
глубоко не доверяющие друг другу стороны способны договориться всего за пару или несколько месяцев.
Но означает ли это, что ультиматум Трампа обречен закончиться конфронтацией? Не обязательно. Фактически, его стратегия «эскалация для деэскалации» может быть лучшей надеждой избежать кризиса в этом году.
Тикающая бомба
Хотя данные разведки США свидетельствуют, что что Иран не строит ядерное оружие, он стал пороговым ядерным государством с достаточным количеством урана, обогащенного до 60%, чтобы произвести шесть ядерных бомб (если обогатить его до 90%), и способностью создать бомбу примерно за шесть месяцев (хотя превращение устройства в оружие, вероятно, займет 1-2 года).
Европейские правительства давно дали понять, что если Иран не обуздает свою деятельность по обогащению к лету 2025 года, они «вернут» санкции ООН, которые были сняты в рамках ядерной сделки 2015 года.
Иран поклялся ответить на возвращение санкций выходом из Договора о нераспространении ядерного оружия. Учитывая прецедент, созданный Северной Кореей, выход из Договора может стать событием, вынуждающим к действию, которое нужно Израилю, чтобы убедить Трампа поддержать совместный удар по подземным ядерным объектам Ирана.
Странные союзники
И все же, как Трамп, так и руководство Ирана предпочли бы избежать военной конфронтации в ближайшей перспективе.
Политическая коалиция Трампа включает как традиционных республиканских «ястребов», так и изоляционистов из лагеря «Америка прежде всего», которые противятся вовлечению США в новые бесконечные войны. В то время как члены кабинета, такие как государственный секретарь Марко Рубио, советник по национальной безопасности Майк Вальц и министр обороны Пит Хегсет, выступают за более воинственный подход к Исламской Республике, ни один из них не отвечает за иранское досье – этим занимается специальный посланник по Ближнему Востоку Стив Виткофф - аутсайдер в Вашингтоне и сторонник сдержанности.
Самое главное, Трамп баллотировался как миротворец и неоднократно заявлял о своем стремелнии заключить сделку, считая, что бомбардировка Ирана может втянуть США в непопулярную войну, которая отвлечет ценные ресурсы от его внутренних приоритетов и подвергнет опасности его друзей в Персидском заливе при небольшой политической выгоде. Вице-президент Джей Ди Вэнс, твердый сторонник движения MAGA, повторил эту обеспокоенность, когда отметил риск роста цен на нефть от ударов по хуситам ради «спасения» европейцев.
Со своей стороны, Иран исторически уязвим и стремится заключить сделку, которая принесет облегчение санкций для его экономики. Хотя капитуляция перед требованиями Трампа политически опасна для Хаменеи и ослабит внутреннюю позицию режима, ни он, ни другие хардлайнеры не приветствовали бы военное противостояние с США и Израилем.
Take it or leave it
Угроза кризиса в конце этого года создает для Трампа возможность оказать давление на Тегеран, чтобы он предложил уступки, которые позволят президенту США заявить о прогрессе и избежать введения санкций.
Прошлогоднее эффективное разрушение региональной сети прокси Ирана – ХАМАС в Газе, Хезболла в Ливане, режим Башара аль-Асада в Сирии, повысило важность ядерной программы Ирана. Поэтому Тегеран будет сопротивляться любым существенным уступкам на этом фронте. Если есть один аспект ядерного досье, по которому он мог бы уступить. Это его запасы урана, обогащенного до 60%, которые Тегеран теоретически мог бы согласиться заморозить.
Где Иран потенциально мог бы предложить больше, так это в отходе от своих прокси, по крайней мере временно. Хотя он не имеет оперативного контроля над хуситами (в отличие от разгромленной Хезболлы), Исламская Республика могла бы лишить их большей части систем вооружения и разведданных, на которые они полагаются для атак на судоходные пути в Красном море. Она также могла бы поручить шиитским ополченцам в Ираке воздержаться от нападений на американские войска.
Поскольку так называемая «Ось сопротивления» лежит в руинах, и Тегеран мало что может сделать для ее восстановления в ближайшей перспективе, шанс избежать возврата санкций и бомбардировок США мог бы рассматриваться как стоящий обмен.
Меньше за меньшее
Хотя прорывное соглашение вряд ли будет достигнуто до лета (или вообще), взаимное желание сторон избежать эскалации предполагает, что Трамп будет восприимчив к относительно незначительным уступкам, на которые Тегеран мог бы пойти – максимуму того, что он может предложить в данных обстоятельствах.
Но эти уступки должны появиться скоро, до того, как будут возвращены санкции. И даже этот наиболее благоприятный сценарий не принесет Ирану никакого облегчения от санкций. Вместо этого они получат отсрочку по возврату санкций и возможных военных действий США, пока идут переговоры о более всеобъемлющей сделке.
Если, однако, скромные уступки Ирана будут ниже того, что Трамп считает приемлемым, риск военной эскалации в этом году резко возрастет.
Иран пока не принял решения о создании ядерного оружия. И если на него не нападут, он, вероятно, не сделает этого, прекрасно понимая, что любые открытые шаги к созданию оружия вызовут немедленные и разрушительные ответные меры. Но ничто не заставит Исламскую Республику стремиться к бомбе сильнее, чем удары по его территории.