«Թրամփի Ամերիկան Եվրոպայի թշնամին է, ոչ թե անվստահելի բարեկամը» - Mediamax.am
Դոնալդ Թրամփի երկրորդ ժամկետն ավելի մեծ ազդեցություն է ունենում համաշխարհային քաղաքականության վրա, քան առաջինը: Այն ժամանակ նա ավելի սահմանափակված էր երկրի ներսում եւ առնչվում էր արտերկրում համեմատաբար ավելի ուժեղ գործընկերների հետ: Բայց «Թրամփ 2.0»-ի առաջին երկու ամիսները փշրեցին շարունակականության պատրանքը:
Ասիայում ԱՄՆ առանցքային գործընկերները՝ Ճապոնիան, Հարավային Կորեան, Հնդկաստանը, ինչպես նաեւ Ավստրալիան, վախենում են սակագների ներդրումից եւ կանեն հնարավոր ամեն ինչ հակամարտությունը կանխելու համար: Նրանք գիտեն, որ Չինաստանի նկատմամբ իրենց աշխարհաքաղաքական դիրքը նշանակում է, որ Թրամփը չի կարող իրեն թույլ տալ ամբողջովին հեռանալ նրանցից: Ուստի, նրանց հարաբերությունները Վաշինգտոնի հետ պետք է համեմատաբար կայուն մնան  հաջորդ չորս տարիների ընթացքում:
Մեքսիկան եւ Կանադան՝ Ամերիկայի խոշորագույն առեւտրային գործընկերները, ավելի զգալի առեւտրային ճնշման են ենթարկվում Թրամփի վարչակազմի կողմից, բայց ուժերի անհավասարակշռությունն այնպիսին է, որ նրանք հակազդման իրական ռազմավարություն չունեն: Բոլորը հասկանում են, որ ի վերջո պետք է ընդունեն Թրամփի պայմանները: Միակ հարցն է՝ կապիտուլյացիան կլինի՞ ծախսատար պայքարից առաջ, թե՞ հետո: 85%-անոց վարկանիշ ունեցող Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը բավականաչափ ներքին քաղաքական տարածք է վայելում՝ զիջելու Թրամփի պահանջներին՝ վերջինիս բարեհաճությունը պահպանելու համար: Կանադացի առաջնորդները, հակառակը, պայքարելու համար քաղաքական խթանիչ ունեն, քանի որ Թրամփի սպառնալիքները Կանադայի տնտեսության եւ ինքնիշխանության նկատմամբ կտրուկ բորբոքել են ազգայնական տրամադրությունները սահմանից հյուսիս՝ ապրիլի 28-ի ընտրություններին ընդառաջ: Այնուամենայնիվ, ես ակնկալում եմ, որ Օտտավան լուռ կհանձնվի քվեարկությունից անմիջապես հետո, որպեսզի ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները գործառնական մնան:
ԱՄՆ-ի դաշնակիցների մեծ մասն այլ ընտրություն չունի, քան ընդունել Թրամփի պահանջները եւ վերագործարկման հույսեր փայփայել՝ նրա հեռանալուց հետո: Բայց Եվրոպան ունի ինչպես կոլեկտիվ ուժ՝ դիմադրելու Թրամփի պահանջներին, այնպես էլ դա անելու գոյութենական անհրաժեշտություն:
Նախ, Եվրոպական Միության շուկայի չափերը թույլ են տալիս դիմակայել Թրամփի վարչակազմի ագրեսիվ սակագնային հարձակումներին: Ի տարբերություն ԱՄՆ-ի մյուս առեւտրային գործընկերների մեծամասնության, որոնք Վաշինգտոնին դիմակայելու համար տնտեսական լծակներ չունեն, Բրյուսելի դիմադրությունը կապահովի երկարատեւ առեւտրային պատերազմ՝ առանց հեշտ լուծումների:
Երկրորդ՝ եվրոպացիների մեծ մասը Ռուսաստանի հետ մերձեցման Թրամփի վարչակազմի ձգտումը դիտարկում է որպես ուղղակի սպառնալիք իրենց ազգային անվտանգությանը: Թեեւ Թրամփը դեռ ցանկանում է ավարտել պատերազմը Ուկրաինայում, ինչպես խոստացել էր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, նա պատրաստ է դա անել Կրեմլի պայմաններով: Նրան չի կանգնեցնի նաեւ Ուկրաինայի խաղաղության բանակցությունների ձախողումը, թեեւ հենց Վլադիմիր Պուտինը հետաքրքրություն չի ցուցաբերել իր մաքսիմալիստական պահանջները մեղմելու հարցում: Թրամփը նաեւ չի անհանգստանա, որ եվրոպացիները վճռականորեն դեմ են ԱՄՆ-ի եւ իրենց գլխավոր թշնամու միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը: Ի վերջո, Միացյալ Նահանգները Պուտինի բանակից պաշտպանված են երկու օվկիանոսներով, իսկ Թրամփի աջակցությունը եվրոսկեպտիկ շարժումներին բացահայտում է նրանց ընդհանուր նպատակը՝ թուլացած Եվրոպա, որտեղ ավելի հեշտ է գերիշխել:
ԱՄՆ նախագահի հռետորաբանությունը հստակ ցույց է տալիս, որ ներկայիս վարչակազմը եվրոպացիներին դիտարկում է ոչ թե որպես դաշնակիցներ, այլ որպես «խղճուկ ձրիակերներ», որոնց սկզբունքորեն չպետք է «փրկել»: Եվրոպացիներն այժմ հասկանում են, որ թշնամական ԱՄՆ-ի վրա հենվելը իրենց գոյատեւման համար ռազմավարական ինքնասպանություն է:
Սա մեզ բերում է ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի միջեւ ճեղքվածքի երրորդ եւ վերջին գործոնին՝ ընդհանուր արժեքներին ... կամ դրանց բացակայությանը: Ազատ առեւտրից եւ կոլեկտիվ անվտանգությունից մինչեւ տարածքային ամբողջականություն եւ օրենքի գերակայություն՝ Եվրոպայի հիմնարար սկզբունքներն այժմ անաթեմա են Թրամփի Ամերիկայի համար: Բավական է հիշել Թրամփի կրկնվող սպառնալիքները՝ բռնակցելու Գրենլանդիան, պատրաստակամությանը որպես ռուսական ճանաչել Ուկրաինայի ապօրինի բռնակցված տարածքները եւ աջակցել Իսրայելի կողմից Արեւմտյան ափի եւ Գազայի մի մասի բռնակցմանը: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մոխիրների վրա կառուցված Եվրոպական միության համար դժվար է փոխզիջման գնալ մի աշխարհայացքի հետ, որում սահմանները պայմանական են, իսկ ուժը իրավունք է ապահովում:
Եվրոպացի առաջնորդները, թվում է, վերջապես հասկացել են, որ Թրամփի օրոք ԱՄՆ-ը ոչ թե պարզապես անվստահելի բարեկամ է, այլ ակտիվ թշնամական ուժ: Նրանք հասկանում են, որ անհրաժեշտ է կտրուկ մեծացնել Եվրոպայի ինքնիշխան ռազմական, տեխնոլոգիական եւ տնտեսական հնարավորությունները՝ ոչ միայն առանց Ամերիկայի գոյատեւելու, այլեւ նրանից սահմանները, տնտեսությունը եւ ժողովրդավարությունը պաշտպանելու համար: Բայց կկարողանա՞ն արդյոք նրանք ցուցաբերել քաղաքական վճռականություն՝ այս գիտակցության համաձայն գործելու համար: Սա Եվրոպայի ամենամեծ փորձությունն է 1945 թվականից հետո:
Կիսամիջոցները բավարար չեն լինի: Եթե եվրոպացիները հրաժարվեն զորքեր ներգրավել՝ երաշխավորելու Ուկրաինայի անվտանգությունը կրակի դադարից հետո՝ ամերիկյան աջակցության բացակայության պայմաններում, եւ շարունակեն խուսափել Ռուսաստանի սառեցված ակտիվները վերցնելուց եւ Հունգարիայի վետոն հաղթահարելուց, դա կհաստատի իմ կարծիքը, որ ԵՄ-ն վճռականություն չունի՝ գոյատեւելու ջունգլիների օրենքներով կառավարվող աշխարհում, որտեղ Թրամփը եւ Պուտինը հրաժարվում են որեւէ կանոններով խաղալ:
Հեգնանքն այն է, որ Եվրոպան ունի ռեսուրսներ եւ հնարավորություններ՝ պաշտպանելու իրեն, իր արժեքները եւ իր քաղաքացիներին: Պակասում է գործելու կոլեկտիվ խիզախությունը եւ անկարողությունը պատկերացնել, որ հիմա 1938 թվականն է, ոչ թե 1998-ը:

«США при Трампе - не просто ненадежный друг, а враг Европы» - Mediamax.am
Второй срок Дональда Трампа оказывает значительно большее влияние на мировую политику, чем первый. Тогда он был более ограничен внутри страны и сталкивался с относительно более сильными партнерами за рубежом. Но первые два месяца «Трампа 2.0» разрушили иллюзию преемственности.
Ключевые партнеры в Азии - Япония, Южная Корея, Индия, а также Австралия, опасаются введения тарифов и сделают все возможное для предотвращения конфликта. Они знают, что их геостратегическое положение по отношению к Китаю означает, что Трамп не может позволить себе полностью отвернуться от них. Соответственно, их отношения с Вашингтоном должны оставаться относительно стабильными в течение следующих четырех лет.
Мексика и Канада - крупнейшие торговые партнеры Америки сталкиваются с более значительным торговым давлением со стороны администрации Трампа, но дисбаланс сил таков, что у них нет заслуживающей доверия стратегии противодействия. Все понимают, что в конечном итоге им придется принять условия Трампа. Единственный вопрос - капитуляция случится до или после дорогостоящей борьбы. Имеющая 85%-ный рейтинг президент Мексики Клаудия Шейнбаум располагает достаточным внутренним политическим пространством, чтобы уступить требованиям Трампа для сохранения его расположения. У канадских лидеров, напротив, есть политический стимул для борьбы, поскольку угрозы Трампа в отношении экономики и суверенитета Канады резко разожгли националистические настроения к северу от границы в преддверии выборов 28 апреля. Тем не менее я ожидаю, что Оттава тихо сдастся вскоре после голосования, чтобы отношения с США оставались функциональными.
У большинства союзников США нет выбора, кроме как принять требования Трампа и надеяться на перезагрузку после его ухода. Но Европа обладает как коллективной мощью для сопротивления требованиям Трампа, так и экзистенциальной необходимостью это делать.
Во-первых, Европейский Союз обладает торговой компетенцией и размером рынка, чтобы давать отпор агрессивному тарифным нападкам администрации Трампа. В отличие от большинства других торговых партнеров США, не имеющих экономических рычагов для противостояния Вашингтону, сопротивление Брюсселя обеспечит затяжную торговую войну без легких решений.
Во-вторых, большинство европейцев рассматривают стремление администрации Трампа к сближению с Россией как прямую угрозу своей национальной безопасности. Хотя Трамп все еще хотел бы закончить войну в Украине, как обещал во время предвыборной кампании, он готов сделать это на условиях Кремля. Его не остановит и крах мирных переговоров по Украине, хотя именно Владимир Путин не проявил интереса к смягчению своих максималистских требований. Трамп также не будет беспокоиться о том, что европейцы решительно выступают против нормализации отношений США с их главным врагом. В конце концов, Соединенные Штаты защищены двумя океанами от армии Путина, а поддержка Трампом евроскептических движений раскрывает их общую цель: ослабленная Европа, над которой легче доминировать.
Риторика президента США ясно иллюстрирует, что нынешняя администрация рассматривает европейцев не как союзников, а как «жалких нахлебников», которых не следует «выручать» в принципе. Европейцы теперь понимают, что полагаться на враждебные США для выживания - это стратегическое самоубийство.
Это приводит нас к третьему и последнему драйверу разрыва между США и Европой: общим ценностям... или их отсутствию. От свободной торговли и коллективной безопасности до территориальной целостности и верховенства закона, фундаментальные принципы Европы теперь являются анафемой для Америки Трампа. Достаточно взглянуть на повторяющиеся угрозы Трампа аннексировать Гренландию, не говоря уже о его готовности признать незаконно аннексированные украинские территории российскими и поддержать аннексию Израилем частей Западного берега и Газы. Европейскому союзу, построенному из пепла Второй мировой войны, трудно идти на компромисс с мировоззрением, в котором границы условны, а сила обеспечивает право.
После многих лет самоуспокоенности европейские лидеры, кажется, наконец поняли, что США при Трампе - это не просто ненадежный друг, а активно враждебная сила. Они понимают, что необходимо резко увеличить суверенные военные, технологические и экономические возможности Европы – не только чтобы выжить без Америки, но и чтобы защитить от нее свои границы, экономику и демократию. Но смогут ли они набраться политической решимости, чтобы действовать в соответствии с этим осознанием, является величайшим испытанием для Европы после 1945 года.
Полумеры не будут достаточными. Если европейцы откажутся задействовать войска для гарантий безопасности Украины после прекращения огня в отсутствие американской поддержки и продолжат уклоняться от изъятия замороженных активов России и преодоления вето Венгрии, это подтвердит мое мнение о том, что у блока не хватает решимости выжить в мире, управляемом законами джунглей, в котором Трамп и Путин отказываются играть по каким-либо правилам.
Ирония заключается в том, что у Европы есть ресурсы и возможности, чтобы постоять за себя, свои ценности и своих граждан. Чего не хватает, так это коллективного мужества действовать, представив, что на дворе 1938 год, а не 1998-й.