ԱՄՆ եւ Իրանի ուղիղ բախումն ավելի հավանական է դառնում - Mediamax.am
Ինչպես ես եւ «Եվրասիական խմբի» գործընկերներս կանխատեսել էինք «2024 թվականի գլխավոր ռիսկերը» զեկույցում, Մերձավոր Արեւելքում պատերազմը շարունակում է ընդլայնվել։ Մենք նշել էինք, որ հակամարտությունն անխուսափելիորեն կտարածվի Գազայի սահմաններից դուրս եւ կարող է վերածվել ավելի լայն տարածաշրջանային հակամարտության, քանի որ չափազանց շատ խաղացողներ եւ փոփոխականներ կան, որոնք ԱՄՆ-ն զսպելու հնարավորություն չունի:
Մենք տեսնում էինք, թե ինչպես է այս ռիսկը դրսեւորվում Եմենի հութիների կողմից Կարմիր ծովում առեւտրային նավերի վրա շարունակվող հարձակումներում, ինչպես նաեւ Իրաքում եւ Սիրիայում Իրանի կողմից աջակցություն ստացող զինյալների կողմից հոկտեմբերի 7-ից ի վեր տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի օբյեկտների վրա իրականացված ավելի քան 150 հարձակումներում։ ԱՄՆ-ն մինչ այժմ չի կարողացել զսպել այդ գործողությունները, չնայած դիվանագիտական խիստ  նախազգուշացումներին, խստացված տնտեսական պատժամիջոցներին, բազմազգ ծովային աշխատանքային խմբի ստեղծմանը եւ նույնիսկ սահմանափակ հարվածներին այդ խմբերի ռազմական ներուժին:
Վաշինգտոնի զսպման ռազմավարությունը մասամբ ձախողվել է այն պատճառով, որ իրանական պրոքսիները (այսպես կոչված՝ «Դիմադրության առանցքը») օգտվում են Թեհրանի մշտական ռազմական եւ հետախուզական աջակցությունից՝ չնայած համեմատաբար ինքնավար գործելուն եւ ամերիկացիներին դիմակայելուց միայն հեղինակության եւ քաղաքական օգուտներ են տեսնում: Ձախողումը մասամբ պայմանավորված էր նաեւ նրանով, որ Թեհրանը հասկանում է, որ նախագահ Ջո Բայդենն իրականում չի ցանկանում ուղիղ հակամարտություն Իսլամական Հանրապետության հետ (հատկապես ընտրական տարում) եւ, համապատասխանաբար, գործելու ավելի մեծ ազատություն է տալիս իր պրոքսիներին՝ չվախենալով Միացյալ Նահանգների հետ լիարժեք պատերազմ սկսելուց, ինչը բացարձակապես չեն ցանկանում նաեւ Վաշինգտոնում։
Այնուամենայնիվ, նրանից բանից հետո, երբ Թեհրանի կողմից հովանավորվող զինյալները անօդաչու թռչող սարքով հարվածեցին Սիրիա-Հորդանան սահմանին տեղակայված ԱՄՆ դիրքերի վրա՝ սպանելով 3 եւ վիրավորելով 40 ամերիկացի զինվորականների, մենք շատ ավելի մոտ ենք հենց այդ տարբերակին: Այս զոհերը նյութականացնում են այն մղձավանջային սցենարը, որից Սպիտակ տունը խուսափում էր ամիսներ շարունակ. հարձակում տարածաշրջանում, որի արդյունքում զոհվում են ամերիկացի զինծառայողներ, եւ Բայդենը ենթարկվում է ինտենսիվ քաղաքական եւ ռազմավարական ճնշման՝ վճռական պատասխան քայլեր ձեռնարկելու համար: Այս ամենից շատ առաջ ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այս սցենարը ինձ նկարագրում էին որպես «կարմիր գիծ»:
Այնպես որ, վստահ եղեք. Սպիտակ տունը շուտով պատասխան կտա: Հարցն այն է, թե արդյո՞ք նա կարող է դա անել այնպես, որ հաջողությամբ զսպի Իրանին եւ նրա կամակատարներին՝ առանց էսկալացիայի ավելի մահացու պարույր սադրելու: Բայդենի տարբերակները տատանվում են անարդյունավետից մինչեւ ծայրահեղ վտանգավորը: Ավելին, Մերձավոր Արեւելքում ամերիկյան զինվորականների մահը քաղաքական բեռ կդառնա նախագահի համար՝ անկախ նրանից, թե նա ինչպես կարձագանքի։
Այն ժամանակ, երբ Բայդենի  հանրապետական որոշ ընդդիմախոսներ հանդես են գալիս իրանական ուժերի դեմ ուղիղ հարվածների օգտին եւ հիշեցնում Թրամփի վարչակազմի կողմից 2020 թվականին Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունը, ես ակնկալում եմ, որ ԱՄՆ-ի գործողությունները կլինեն աստիճանական, յուրաքանչյուր քայլն՝ ավելի ագրեսիվ եւ նպատակաուղղված ուժեղացնել ճնշումը Իրանի վրա՝ միաժամանակ նվազագույնի հասցնելով լայնածավալ էսկալացիայի ռիսկերը։
ԱՄՆ-ի նախնական պատասխանը կներառի ավելի հաճախակի եւ ագրեսիվ հարվածներ Սիրիայում եւ Իրաքում գրոհայինների դեմ՝ թիրախավորելով ավելի մեծ եւ զգայուն օբյեկտներ, ինչպես նաեւ այդ խմբավորումների հետ կապն իրականացնող Իրանի Հեղափոխության պահապանների կորպուսի ներկայացուցիչների դեմ: Թեեւ Իրանի տարածքի վրա ուղղակի հարձակումներն ավելի քիչ հավանական են, չեմ զարմանա, եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի նաեւ երկրի սահմաններից դուրս տեղակայված Իրանի ռազմածովային եւ հետախուզական օբյեկտների վրա:
Մեկ այլ ճակատ, որի վրա պետք է ուշադրություն դարձնել, ԱՄՆ պատժամիջոցներն են իրանական նավթի արտահանման վերաբերյալ: Սակայն այստեղ Բայդենը քիչ բան կարող է անել՝ առանց այլ տարածաշրջաններում դիվանագիտական եւ տնտեսական լուրջ կորուստներ կրելու:
Արդյո՞ք այդ միջոցները բավարար կլինեն Իրանի պրոքսիների կողմից ամերիկյան օբյեկտների վրա հարձակումները կանխելու համար: Միգուցե դա կստիպի նրանց ավելի ընտրողական լինել թիրախներ ընտրելու հարցում։ Բայց ավելի հավանական է, որ Իրաքում եւ Սիրիայում զինյալները «կմարսեն» ԱՄՆ-ի առաջիկա հարվածները եւ կակտիվացնեն իրենց հարձակումները ամերիկյան թիրախներին մոտակա շաբաթների ընթացքում:
Երբ պարզ դառնա, որ նախնական պատասխանը չկարողացավ զսպել (կամ հրահրել) Իրանի աջակցությամբ ձեռնարկվող հետագա հարվածները, Բայդենն այլ ելք չի ունենա, քան անցնել այնպիսի գործողությունների, ինչպիսիք են հարվածները Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ղեկավարներին, իրանական ռազմական օբյեկտներին եւ, ամենադաժան սցենարի դեպքում, իրանական նավթի գնման նյութական սահմանափակումները: Այս գործողություններից որեւէ մեկը կառաջացնի Իրանի ուժեղ արձագանքը եւ երկրներին կմոտեցնի ուղիղ առճակատման։
Իհարկե, դեռեւս կան հիմնավոր պատճառներ, թե ինչու չպետք է ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ լիարժեք պատերազմ ակնկալենք։ Դրանցից ամենակարեւորն այն է, որ ոչ ամերիկացիները, ոչ էլ իրանցիները տոտալ առճակատում չեն ցանկանում։ Իրանցիները նաեւ չեն ցանկանում փչացնել հարաբերությունները Պարսից ծոցի երկրների հետ, որոնց հետ նրանք այժմ ֆունկցիոնալ կապեր ունեն երկար տարիների սառը (երբեմն էլ՝ թեժ) պատերազմից հետո:
Այնուամենայնիվ, որքան մոտենում ենք ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ պատասխան հարվածներին, այնքան ավելի մեծ է դժբախտ պատահարների, սխալ հաշվարկների եւ ոչ միտումնավոր էսկալացիայի հավանականությունը։
Որքան էլ որ անհավանական թվա, այս պահին դեէսկալացիայի ամենահավանական ուղիրն բեկումն է Իսրայելի եւ ՀԱՄԱՍ-ի միջեւ հրադադարի շուրջ բանակցություններում: Իրանի հետ կապված զինյալների մեծ մասը ասում է, որ իրենց հարվածները Գազայի հատվածում պաղեստինցիների ծանր վիճակին համերաշխություն ցույց տալու միջոց են: Դա խոսում է այն մասին, որ Գազայում մարտերը դադարեցնելու ջանքերը կարող են օգնել զսպել կոնֆլիկտի տարածումը այլ տեղերում։

Прямое столкновение США и Ирана становится более вероятным - Mediamax.am
Как я и мои коллеги из Евразийской группы предсказывали в отчете «Основные риски 2024 года», война на Ближнем Востоке продолжает расширяться. Мы отмечали, что конфликт неизбежно выйдет за пределы Газы  и потенциально перерастет в более масштабный региональный конфликт, поскольку существует слишком много игроков и переменных, которые Соединенные Штаты не имеют возможности сдерживать.
Мы видели, как этот риск проявляется в продолжающихся нападениях йеменских хуситов на коммерческие суда в Красном море, а также в более чем 150 атаках, совершенных поддерживаемыми Ираном боевиками в Ираке и Сирии на американские объекты в регионе с 7 октября. США до сих пор не смогли сдерживать эти действия, несмотря на строгие дипломатические предупреждения, ужесточение экономических санкций, создание многонациональной морской оперативной группы и даже нанесение ограниченных ударов по военному потенциалу этих группировок.
Стратегия сдерживания Вашингтона провалилась отчасти потому, что эти иранские прокси (так называемая «Ось сопротивления») пользуются постоянной военной и разведывательной поддержкой со стороны Тегерана, несмотря на то, что действуют относительно автономно, и видят только репутационные и политические выгоды от противостояния с американцами. Частично провал был обусловлен и тем, что Тегеран понимает, что президент Джо Байден на самом деле не хочет прямой борьбы с Исламской Республикой (особенно в год выборов), и, соответственно, дает больше свободы своим прокси, не опасаясь начала полноценной войны с США, чего также совершенно не хотят в Вашингтоне.
Тем не менее, сегодня мы значительно приблизились именно к такому варианту после того, как спонсируемые Тегераном боевики атаковали беспилотником пост США вдоль границы Сирии и Иордании, в результате чего погибли трое  и были ранены 40 американских военнослужащих. Эти жертвы материализовали тот кошмарный сценарий, которого Белый дом опасался в течение нескольких месяцев: нападение в регионе, в результате которого погибают американские военнослужащие и Байден подвергается сильному политическому и стратегическому давлению с целью принятия решительных ответных мер. Задолго до того, как это произошло, высокопоставленные чиновники американской администрации описывали мне этот самый сценарий как «красную линию».
Так что не сомневайтесь: Белый дом ответит в ближайшее время. Вопрос в том, сможет ли он сделать это таким образом, чтобы успешно сдерживать Иран и его приспешников, не рискуя при этом спровоцировать еще более смертоносную спираль эскалации. Варианты Байдена варьируются от неэффективных до чрезвычайно опасных. Более того, смерть американских военнослужащих на Ближнем Востоке станет политическим бременем для президента, независимо от того, как он отреагирует.
В то время как некоторые оппоненты Байдена из лагеря республиканцев выступают за прямые удары по иранским силам и напоминают об убийстве администрацией Трампа Касема Сулеймани в 2020 году, я ожидаю, что действия США будут поэтапными, и каждый шаг будет более агрессивным, чем предыдущий, и нацеленным на усиление давления на Иран, одновременно сводя к минимуму риски масштабной эскалации.
Как минимум, первоначальный ответ США будет включать в себя все более частые и агрессивные удары по боевикам в Сирии и Ираке, нацеленные на более крупные и более чувствительные объекты, а также по представителям Корпуса стражей исламской революции, связанным с этими группировками. Хотя прямые атаки на иранскую территорию менее вероятны, я не удивлюсь, если США также нанесут удары по иранским военно-морским и разведывательным объектам, расположенным за пределами Ирана.
Другой фронт, на который следует обратить внимание - это санкции США в отношении экспорта иранской нефти. Но здесь Байден мало что может сделать, не понеся серьезных дипломатических и экономических издержек в других регионах.
Будут ли эти меры достаточными, чтобы помешать иранским прокси наносить удары по американским объектам? Может быть, они вынудят их быть более избирательными в выборе целей. Но более вероятно, что боевики в Ираке и Сирии «переварят» предстоящие удары США и активизируют свои атаки на американские объекты в ближайшие недели.
Когда станет ясно, что его первоначальный ответ не смог сдержать (или спровоцировать) дальнейшие удары, поддерживаемые Ираном, которые рано или поздно приведут к дополнительным жертвам среди американцев, у Байдена не будет иного выбора, кроме как перейти к таким действиям, как прямое нападение на руководство КСИР в Иране, открытые удары по иранским военным объектам и – при самом суровом сценарии – материальные ограничения на закупку иранской нефти. Любое из этих действий вызовет решительную реакцию Ирана и приблизит страны к прямой конфронтации.
Конечно, все еще существуют веские причины, по которым нам не следует ожидать полноценной войны между США и Ираном. Самой важной из них является то, что ни американцы, ни иранцы не хотят тотальной конфронтации. Иранцы также не хотят разрушать отношения со странами Персидского залива, с которыми у них теперь есть функциональные отношения после многих лет преимущественно холодной (иногда с горячими фазами) войны.
Тем не менее, чем ближе мы подходим к ответным ударам между США и Ираном, тем более вероятны несчастные случаи, просчеты и непреднамеренная эскалация.
Как бы неправдоподобно это ни звучало, но наиболее вероятным способом деэскалации конфликта на данный момент был бы прорыв на переговорах о прекращении огня между Израилем и ХАМАС. Большинство связанных с Ираном боевиком заявляют, что их удары – способ выразить солидарность с тяжелым положением палестинцев в секторе Газа. Из этого следует, что усилия по прекращению боевых действий там могут помочь сдержать распространение конфликта в других местах.