Լուսանկարը` Die Zeit/Julian Baumann
Ջուլիան Բարնսը եւ Իեն Մըքյուենը լայնորեն ճանաչված են որպես իրենց սերնդի լավագույն բրիտանացի գրողներ։ Սալման Ռուշդիի եւ Կազուո Իշիգուրոյի հետ միասին՝ նրանք գրել են վերջին երեք տասնամյակների ամենահիշարժան վեպերը։
2026 թվականի հունվարին Intelligence Squared կազմակերպության նախաձեռնությամբ Բարնսը եւ Մըքյուենը հանդիպել էին՝ խոսելու Բարնսի «Մեկնում(ներ)» գրքի մասին, որը, հեղինակի խոսքով, իր վերջին վեպն է լինելու։
Այն պատմում է Սթիվենի եւ Ջինի միասին, որոնք սիրահարվում են երիտասարդ ժամանակ եւ կրկին սիրահարվում՝ արդեն մեծ տարիքում։ Oգտագործելով գրքի թեմաները՝ գրողները քննարկել են փիլիսոփայություն, արվեստ, հիշողության անկայունություն, ժամանակի ընթացք, մահկանացություն եւ վիշտ։
Այդ ամենը, իհարկե, հումորով համեմված։
Իեն Մըքյուեն - Դե, Ջո՛ւլիան, վերջապես մենակ մնացինք ։
Ջուլիան Բարնս - Առաջին անգամն է, որ միասին բեմում ելույթ ենք ունենում։ Հիսուն տարի ճանաչում ենք իրար։ Հիսուն երկար տարիներ, ու իրար ոչ մի կծու խոսք չենք ասել։
Ի.Մ. – Դրա համար երբեք ուշ չէ։ Հիշում եմ, երբ ասացիր, որ Բուքերյան մրցանակը էլիտար լոտո է։ Հետո մտքափոխ եղար, չեմ հիշում, թե ինչու։
Ջ.Բ. – Ո՛չ, ո՛չ, ո՛չ։ Հիշողությունս տեղն է. իրականում ասել եմ, որ եթե գրողները ուզում են խելքը չկորցնել, պետք է Բուքերյան մրցանակին վերաբերվեն որպես էլիտար լոտոյի։ Գիտեմ, պատմությունը խմբագրեց խոսքերս։ Բայց ես դեմ չեմ, որովհետեւ դրանք հնչում է մի տեսակ՝ «Պա՜հ, Բուքերյան մրցանակ, պա՜հ»։ Բայց հիշում եմ նաեւ, որ այդ ժամանակ դու ինձ ասացիր՝ սա նշանակում է, որ քեզ այլեւս ներկայացնելու են որպես Ջուլիան Բարնս՝ Բուքերյան մրցանակի դափնեկիր։ Այդ պահին դու արդեն մոտ 15 տարի «Բուքերյան մրցանակակիր Իեն Մըքյուեն»-ն էիր։
Ի.Մ. – Ճիշտ ես։ Երբ ավտոբուսը վրաերթի ենթարկի, կգրեն՝ «Բուքերյան մրցանակի դափնեկրին քերեցին ասֆալտից»։
Այսօր քեզ հետ զրուցելուց առաջ վերընթերցեցի «Մեկնում(ներ)»-ը։ Քեզ արդեն գրել եմ, թե որքան հիացած եմ դրա կառուցվածքով։ Կառուցվածքը գրեթե անտեսանելի տարր է, երբ վեպն առաջին անգամ ես ընթերցում։ Բայց ես շատ ուժգին զգացի այն։
Կարդում եք վեպի հրաշալի եւ բավականին զարմանալի սկիզբը հիշողության, նախ եւ առաջ՝ դրա անվստահելիության մասին։ Նույն հատվածում դու հայտարարում ես, որ սա քո վերջին գիրքն է։ Այդ պահին ես մտածեցի՝ չեմ հավատում դրան, որովհետեւ սա Ջուլիան Բարնսը չէ։ Սա «Ջուլիան Բարնսն» է՝ պատմողը։ Ու կառուցվածքային առումով ես վեպն արդեն սկսեցի կարդալ հեգնանքի շղարշի միջով։
Հետո սկսվում է պատմությունդ, որը միջին մաս չունի. ունի սկիզբ եւ ավարտ։ Դու հիշում ես Օքսֆորդի Մագդալեն քոլեջում անցկացրած տարիները։ Եվ քո երկու ընկերներին, որոնք բավականին կարեւոր դեր են խաղացել Սթիվենին եւ Ջինին միավորելու գործում, եւ քո դերը։ Հետո բավականին հուզիչ մտորումներ են հիվանդության ու մահվան մասին։
Այնուհետեւ հանճարեղ եւ համոզիչ կերպով խոսում ես վշտի ռադիոակտիվ կամ ճառագայթային ազդեցության մասին, իսկ վշտի մասին դու, ցավոք, բավականին լավ գիտես։ Հետո հասնում ենք վեպի թերեւս ամենանշանակալի մասին. ցատկում ենք 40 տարի առաջ։ Սթիվենն ու Ջինը, որոնք բաժանվել էին համալսարանն ավարտելուց հետո, ցանկանում են կրկին միասին լինել։ Եվ Ջուլիան Բարնսը, կամ «Ջուլիան Բարնսը» կարեւոր դեր է խաղում՝ այս ամենը կազմակերպելով այդ նույն վայրում՝ Օքսֆորդի ծածկած շուկայում, նույն սրճարանում։
Հետո հերթը հասնում է, իմ կարծիքով, ժամանակակից հետմոդեռն՝ հետ-հետ-մոդեռն գեղարվեստական մոգականության նմուշին։ Մենք Ջուլիանից կամ «Ջուլիանից» իմանում ենք, որ նրանք վերականգնում են իրենց հարաբերությունները։ Սթիվենն ու Ջինը առանձին-առանձին գալիս են քո տուն՝ միմյանց հետ իրենց խնդիրները քննարկելու համար։ Եվ դու փորձում ես պահպանել չեզոք, ընկերական տոնը եւ խորհուրդ տալ նրանց։ Եվ ես մտածեցի, սա Ջուլիանն է, սա հիանալի հայացք է քո աշխատանքին, քանի որ այնպիսի զգացողություն է, որ ինչ-որ մեկը ուսումնասիրում է իրական աշխարհը եւ խոսում դրա մասին որպես հեղինակ, իսկ կերպարները հաճախ միախառնվում են, երբեմն միմյանց ոտքերի տակ ընկնում։ Այստեղ, կարծես, դու անցել ես հայելու միջով, հավաքել ես քո երկու կերպարներին, նրանք եկել են քեզ տեսնելու ու խորհուրդ հարցնելու։ Դու, կարծես, անցնում ես հայելու միջով դեպի քո գեղարվեստական ստեղծագործությունը, իսկ նրանք հայելուց դուրս են գալիս դեպի քո աշխարհը։
Պետք է գովեմ քեզ, Ջո՛ւլիան։ Սա ամենախելացի բանն էր, որ կարդացել եմ շատ երկար ժամանակ։
Հինգերորդ մասում հրաշալի մտորումներ են մահվան, ժամանակի մասին, եւ մենք լիովին համոզված, որ խոսողը դու ես։ Այս Ջուլիան Բարնսը չակերտների մեջ չէ, դու հեգնական հեռավորություն չես պահում, սա իրոք դու ես։ Եվ այդ պահին հասկանում ենք, որ Սթիվենն ու Ջինը քո անցյալից կերպարներ չեն, նրանք լիովին երեւակայական են։
Իեն Մըքյուենը Իեն Մըքյուենը
Լուսանկարը` Intelligence Squared
Ուզում եմ հարցնել քեզ վերընթերցման մասին։ Ինձ թվում է, որ դու հիանալի վերընթերցող ես, այդ պատճառով ուզում եմ կրկին խոսել կառուցվածքի մասին։ Գիրք վերընթերցելու հաճույքը, հատկապես եթե այն շատ վաղուց չես կարդացել, այն է, որ ակնհայտ է դառնում դրա ճարտարապետությունը։ Գրողները շատ ժամանակ են ծախսում այդ ճարտարապետության վրա, եւ այն մնում է աննկատ, բայց վերընթերցման ժամանակ մենք, կարծես, այն առաջին անգամ ենք տեսնում։
Ջ.Բ. - Կարծում եմ՝ ճիշտ ես։ Մենք սկսում ենք գրքեր կարդալ կերպարների ու սյուժեի համար եւ մի տեսակ վստահ ենք մեզ զգում։ Ինձ թվում է՝ վեպի առաջին մի քանի էջերի նպատակն է ընթերցողին վստահեցնել, որ դու գիտես, թե ինչ ես անում, եւ որ եթե կան բաներ, որոնք անհասկանալի են, դրանք ապագայում կբացատրվեն։ Սա ասես երկու կողմերին վստահություն է ընձեռում։
Երբ դպրոցում էի, մեզ պատմում էին վեպի մասին. թեմա, կառուցվածք, ոճ, մեկը, մյուսը։ Ես ենթադրում էի, որ վիպասանը մեկ առ մեկ անցնում է այդ ցուցակով։ Որ նա սկզբից եւեթ գիտի՝ ինչպիսին է վեպի ընդհանուր ձեւը։
Իմ փորձից ելնելով՝ դա այդպես չէ. ձեւը հաճախ գալիս է գրելու ժամանակ։ Ու մի բան էլ. երբ ավարտում եմ վեպը, մոռանում եմ բոլոր «կեղծ արահետները»՝ բոլոր այն ուղիները, որոնցով այն կարող էր ընթանալ։ Եվ հետո վստահեցնում եմ ինքս ինձ, որ հասել եմ վերջնական փուլին։ Իմաստ չունի մտածել՝ արդյոք այս կամ այն բանը տեղի է ունեցել կամ չի ունեցել։
Ի.Մ. - Ահա թե ինչու հարցազրույցների ժամանակ երբեմն թվում է, թե ստում ես, որովհետեւ խոսում ես գրքիդ մասին այնպես, կարծես այն միշտ էլ այդպես էր նախատեսված։
Ջ.Բ. – Այո՛։ Մի քիչ անհեթեթ կլինի ասել, որ դա պարզապես բախտի բան էր։ Պարզապես այսպես ստացվեց։ Բախտի հետ դա, իհարկե, կապ չունի։
Ի.Մ. – Չունի։ Պարզապես շատ երկար ժամանակ նստած մտածում ես։
Կառուցվածքի հետ կապված, թույլ տուր քեզ մի բան կարդալ, որն ինձ կատարյալ է թվում։ «Ծերունին կանգնած էր պատուհանին այնքան մոտ, որքան թույլ կտար զինվորը»։ Սա քո «Մացառախոզը» վեպի առաջին տողն է։
Ջ.Բ. – Իրո՞ք։
Ի.Մ. - Այո, եւ այն ահավոր լավն է։
Ջ.Բ. - Ընդհանրապես չճանաչեցի։
Ի.Մ. - Ո՞վ է այս ծերունին։ Պետության նախկին ղեկավար, նրան շուտով դատելու են։ Զինվորը չի ուզում, որ նա ինքնասպան լինի՝ պատուհանից ցատկելով, փախչելով կամ այլ կերպ։ Այս նախադասությունն այնքան չոր ու ցամաք է,  որ ես մտածեցի՝ արի՛ խոսենք քո գրքերի եւ այլ գրքերի առաջին տողերի մասին։
Ահա եւս մեկը։ «Նա կանգնած էր մեր առջեւ առանց նշումների, գրքերի կամ նյարդերի։ Ամբիոնը զբաղեցրել էր նրա պայուսակը։ Նա նայեց իր շուրջը, ժպտաց, անշարժացավ ու սկսեց»։
Ջ.Բ. – Այդ մեկը կռահեցի. «Էլիզաբեթ Ֆինչ»։
Ի.Մ. – Ապրե՛ս, այո՛։ Քո վերջին վեպը։
Առաջին տողերի առումով իմ զգացողությունն այն է, որ մտնում ես ինչ-որ մարդաշատ սենյակ, բոլորը հանկարծ լռում են, եւ դու ստիպված ես խոսել։ Այլ կերպ ասած՝ քո վերջին գիրքը երկու, երեք, չորս տարի առաջ էր լույս տեսել, մեկը մտնում է գրախանութ, հարցնում է՝ տեսնես՝ ինչո՞վ է զբաղված Բարնսը, եւ ահա Բարնսը կրկին խոսում է ինձ հետ, եւ լավ կլիներ, որ արժանի բան գրած լինի։
Ես ուզում էի, որ խոսես առաջին տողերի մասին։ Արդյո՞ք դրանք դժվար են։ Ինքնաբո՞ւխ են ի հայտ գալիս տեքստից նյութից, դրանց հետ որեւէ խնդիր չկա՞։ Գրելիս ծամո՞ւմ ես մատիտի ծայրը։
Ջ.Բ. - Ես երբեք չեմ ենթադրում, որ վեպ սկսելիս իմ գրած առաջին տողը լինելու է վեպի առաջին տողը։ Ես սկսում եմ տարբեր տեղերից։ Երբեմն սկսում եմ տեսարանով, որն ամփոփում է վեպի ապագա հիմնական կոնֆլիկտը, հետո ստիպված եմ լինում 300 էջ հետ գնալ, որ հասնեմ վեպի սկզբին։
Երբեմն սկիզբը՝ ոչ միայն առաջին տողը, այլեւ առաջին գործողությունը, սկսում է ի հայտ գալ եւ ասում է՝ «առա՛ջ տար ինձ, առա՛ջ տար»։
Տանում ես սկիզբ եւ ասում՝ «Իհարկե, ակնհայտ է, որ սա էր սկիզբը»։ Հոսուն գործընթաց է, չէ՞։ Վերահսկողության եւ ազատության խառնուրդ։ Երբեմն
մտածում ես՝ կարող եմ այս մասում աչքակապություն անել։ Հինգ անգամ կարդացել եմ, ինձ թվում է՝ վատ չի։ Ուրիշ ոչ ոք հինգ անգամ չի կարդալու։ Այսպես էլ կմարսվի։
Ի.Մ. – Մարսվո՞ւմ է։
Ջ.Բ. - Ոչ ոք հինգ անգամ չի կարդում։
Ի.Մ. - Ամենահայտնի առաջին տողերը, ինձ թվում է, հաճախ բացարձակ ստեր են։ Կարծում եմ՝ կհամաձայնվես, որ «երջանիկ ընտանիքները բոլորն իրար նման» չեն։ Դու այս  վեպում գրում ես, որ իրականում կան երջանիկ լինելու բազմաթիվ եղանակներ, մինչդեռ դժբախտությունն իրոք հզոր նմանություն ունի դժբախտության բոլոր ձեւերի հետ։
Ջ.Բ. – Տոլստոյը շատ բաներում էր սխալվում։ Իմ սիրելի առաջին տողերից մեկն է՝ «Մայրս մահացավ այսօր: Կամ գուցե երեկ»։ «Օտարը»։ Շշմեցուցիչ է։
Ի.Մ. – Եվ «Սա ամենատխուր պատմությունն է...»։
Ջ.Բ. – «Սա ամենատխուր պատմությունն է, որ երբեւէ լսել եմ»։ Այո՛, դա էլ է լավ։
Ի.Մ. – Ինչպե՞ս կարող ես դադարել կարդալ... «Քաջարի զինվորը»։
Ջ.Բ. – Եվ դա էլ է այն առաջին տողերից, որոնք այնքան էլ ճշմարտացի չեն։ Նա չի լսել այս պատմությունը։ Նա ասում է. «Ես քեզ կպատմեմ մի պատմություն, որը լսել եմ», բայց դա մի պատմություն է, որի մեջ ինքը՝ այս խոսացողը, մինչեւ ականջները խրված է։ Նա այն չի լսել։ Նա այն ներկայացնում է այնպես, ասես այն իրենից ավելի հեռու է, քան իրականում։
Ի.Մ. – Այստեղ ուզում եմ խոսենք մի թեմայից, որը կոչվում է «Կյանքն ընդդեմ գրքերի»։ Ես սիրում եմ քեզ մեջբերել, Ջո՛ւլիան, որովհետեւ այդ պահին դու մի տեսակ խոժոռվում ես։ Չես կարողանում հիշել՝ դու ես գրել, թե ոչ։
«Կյանքն ու ընթերցանությունը առանձին գործողություններ չեն։ Երբ հիանալի գիրք ես կարդում, կյանքից չես փախչում, այլ ավելի խորն ես ընկղմվում դրա մեջ։ Ըստ էության, ավելի խորն ես հասկանում կյանքի նրբությունները, պարադոքսները, ուրախությունները, վշտերն ու ճշմարտությունները»։
Ջուլիան Բարնսը եւ Իեն Մըքյուենը Ջուլիան Բարնսը եւ Իեն Մըքյուենը
Դու արձագանքում ես այն հայտնի խոսքերին, որ՝ «Կյանքը կյանք է, բայց ես նախընտրում եմ գրքերը»։ Ես հարցնում եմ, քանի որ քո ստեղծագործությունները ներծծված են քո ընթերցանությամբ, եւ ինձ թվում է, որ այս մեջբերումը մի տեսակ բացատրում է, որ մարդու ընթերցանությունը դառնում է նրա կենսափորձը եւ ձեւավորում է նրա ստեղծագործությունը։ Խոսքս կրթված լինելու մասին չէ, խոսքն այն մասին է, որ ընթերցանությունը վերափոխում միտքը, ուղեղը։
Ջ.Բ. – Այո, բայց ես դիմադրում եմ այն մտքին հետ, որ ստեղծագործությունը պետք է ներծծված լինի ընթերցանությամբ. այն պետք է նաեւ ներծծված լինի կյանքի փորձով, կյանքի գիտելիքով։
Ի.Մ. – Բայց դու ասում ես, որ երկուսը նույնական են։ Դրանք առանձին գործունեություններ չեն։
Ջ.Բ. – Այո, դրանք միանգամայն փոխկապակցված են։
Ի.Մ. – Մի գիրք կա, որն ուզում էի քեզ նվիրել՝ «Մտորումներ սովորականի մասին», որի հեղինակն է ամերիկացի մեծ փիլիսոփա Թոմաս Նագելը։ Դու գիտես նրա մասին։ 1970 թվականին նա գրել էր. «Եթե մահը մեր գոյության միանշանակ եւ մշտական ավարտն է, ապա հարց է առաջանում, թե արդյոք մեռնելը վատ բան է»։
Ջ.Բ. – Ես կասեի՝ այո՛, ընդհանուր առմամբ այո։ Մեռնելը շատ վատ բան է եւ շուտով կլինի։
Հետաքրքիր է, որ դու հիշատակեցիր Նագելի անունը, քանի որ իմ առաջին վեպում՝ «Մետրոլենդ»-ում, որտեղ, զարմանալի չէ, գրել եմ նաեւ մահվան մասին, ես մի տեղ ասում եմ, որ դեմ չեմ մահանալուն, եթե դրա վերջում մեռած չլինեմ։ Ինչն ամփոփում է իմ վերաբերմունքը մահվան նկատմամբ։ Հետո՝ մոտ 20-30 տարի անց, ինչ-որ մեկն առաջարկեց ինձ կարդալ Նագել, երբ գրում էի «Վախենալու ոչինչ չկա» վեպը, որը վերաբերում է ընտանիքին եւ մահվանը։ Նա ասել էր ճիշտ նույն բանը՝ ինձանից մոտ վեց ամիս առաջ, այդ սրիկան։ Դե, պետք է պարզապես ասես, որ մեծերը միանման են մտածում, չէ՞։
Ի.Մ. – Մեծերն իրոք միանման են մտածում։ Վերադառնամ քո հայտարարությանը, որ սա քո վերջին գիրքն է լինելու։ Արդյո՞ք դրանով մի փոքր հեշտացնում ես կյանքիդ մնացած մասը, ինչ-որ ամբողջական բան դարձնում։ Եվ ինչո՞ւ հայտարարել դրա մասին, այլ ոչ թե պարզապես անհետանալ։ Ինչո՞ւ պարզապես չիջեցնել վարագույրը։
Ջուլիան Բարնսը Ջուլիան Բարնսը
Լուսանկարը` Marta Perez
Ջ.Բ. – Թերեւս ինձ դուր է գալիս անսպասելի սյուժետային շրջադարձի գաղափարը։ Ես առաջին անգամ մտածեցի վերջին վեպի մասին մոտ հինգ տարի առաջ։ Եվ հիշեցի իմ լավ ընկերոջը՝ Բրայան Մուրին, կանադա-իռլանդացի գրողին, որին դու, հավանաբար, ճանաչում ես։ Նա ասաց՝ «Չեմ ուզում մահանալ գիրք գրելու կեսին, որովհետեւ այդ դեպքում մի սրիկա կգա եւ կավարտի այն իմ փոխարեն»։
Ի.Մ. – Ինչպես պատահեց Նաբոկովի հետ։
Ջ.Բ. – Այնպես ստացվեց, որ նա մահացավ գրքի կեսին կամ սկզբում, բայց նրա այրին այն չավարտեց։ Երեւի այրեց վեպը։ Ու ես մտածեցի, որ սա էլ ավարտելու մի ձեւ է։
Կամ կարող էի գրել մի գիրք, որն իմ վերջին վեպն էր լինելու, չհրատարակել այն, պահել։ Երբ գրեմ եւս երկու-երեք գիրք, ու կյանքիս թելը կտրվի, օրինակ, երրորդ գլխում, դա կարեւոր չլինի, քանի որ իմ վերջին գիրքն արդեն կա։
Այսպիսով սկսեցի վեպը, եւ գրելիս հասկացա, որ գուցե ճիշտ կլինի այն հիմա հրատարակել։ Ես միշտ ունեցել եմ գաղափարների եւ մտքերի նոթատետրեր, ինչպես եւ դու, որտեղ գրվածը կարող է վերածվել վեպի կամ մեկ այլ բանի։ Վերանայեցի բոլորը, ջնջվածները կամ արդեն իրականացվածները։ Բոլորը գաղափարներ էին գրքերի համար, որոնք կարող էի գրել հինգ տարի, տասը տարի առաջ, բայց ոչ գաղափարներ, որոնք ինձ չնչին անգամ հետաքրքիր կամ մոտ են հիմա։ Եվ ես մտածեցի, որ գուցե արդեն նվագել եմ իմ բոլոր մեղեդիները։ Գուցե սա վերջին կադենցիան է։
Ի.Մ. – Ես մի տեսություն ունեմ դրա մասին։ Վեպեր գրելը կարիերա չէ, դա կենսակերպ է։ Նույնիսկ եթե դու ոչ մի վեպ այլեւս չհրատարակես կամ եւս մի գիրք չգրես, չես դադարի վիպասան լինելուց։ Որովհետեւ կշարունակես նկատել։
Ջ.Բ. – Այո, կնկատես որպես մարդ, ոչ որպես մեկը, ով նկատածը վերածում է վեպի։
Ի.Մ. – Financial Times-ը գրում է, որ հայտարարելով, որ սա վերջին գիրքն է, գրողներն ավելի լավ գրախոսականներ են ստանում։ Ու քեզ մոտ ստացվե՛ց։
Ջ.Բ. – Ինչո՞ւ ես կարծում, որ իմ միտքն այդպես է աշխատում։ Ես շատ ավելի անմիջական մարդ եմ։
Հարց լսարանից
- Ձեր վեպերից ո՞րն էր ձեր կարծիքով արժանի Բուքերյան մրցանակի։
Ջ.Բ. – Ես գիտեմ, թե Իենի որ վեպը չպետք է ստանար այն, քանի որ այդ նույն տարում ես պարտվեցի։ Մենք տարվա սկզբին զբոսնում էինք Չիլթերնսում, եւ ես ասացի՝ «Սեպտեմբերին վեպ եմ հրատարակելու», իսկ նա ասաց՝ «Ա՜, ես էլ եմ նույնն անում»։ Մտածեցի՝ ներվերիս հետ է խաղում, ու հարցրի՝ «Իսկապե՞ս»։ Ասաց՝ «Այո, կոչվում է «Սփոյլեր»։ Եվ, ա՜խ, ինչ հոյակապ սփոյլեր ստացվեց։
Ի.Մ. –  Այն լույս տեսավ որպես «Ամստերդամ»։
Ակնհայտ է, որ ես պետք է Բուքեր ստանայի իմ մի քանի գրքերի համար (ծիծաղում է)։ Բայց չես կարող ամեն տարի հաղթել։ Կարծում եմ՝ դա է կանոններից մեկը։ Պետք է ապրել կանոններով, ինչպես ասում է Դոնալդ Թրամփը (ծիծաղ)։
Ջ. Բ. – Կարծում ես՝ պետք է այն ստանայիր ա՞յլ վեպի համար։ Սա է հարցը։
Ի.Մ.  – Այո՛, պետք է ստանայի «Քավության» համար։
Ջ. Բ. – Ճիշտ ես, ես էլ պետք է ստանայի «Ֆլոբերի թութակի» համար։
Ի.Մ. – Ես էլ եմ այդպես կարծում։
- Ի՞նչ խորհուրդ կտաք սկսնակ վիպասաններին, երբ աշխարհում մարդիկ ավելի քիչ գրքեր են կարդում, քան երբեւէ։
Ջ.Բ. – Կարդացեք ավելի շա՛տ։ Երբ մի երիտասարդ ինձ ասում է՝ «Ուզում եմ գրող դառնալ, ի՞նչ անեմ», ես ասում եմ՝ կարդա՛, կարդա՛, կարդա՛։
Ի.Մ. – Այո՛, իսկ գրելու մասին ի՞նչ կասես։
Ջ.Բ. – Դե... Եթե ուզում ես գրող դառնալ, գրի՛ր։ Բայց արդեն մտնում ես բաց ասպարեզ։
Ցանկանում մի քիչ կարդալ իմ վեպից։ Սա գրքի վերջին էջն է, որտեղ Ջուլիան Բարնս անունով կերպարը հրաժեշտ է տալիս իր ընթերցողներին։
«Ես կկարոտեմ քեզ… ինչ էլ որ դա նշանակում է։ Մահը թուլացնում եւ աղավաղում է այս նախադասության յուրաքանչյուր բառը։ Այն կլինի, դառնում է կամ կդառնա անիմաստ։ Եվ հիմա՝ վերջում, ես չեմ անելու որեւէ մեծ հայտարարություն, ես չունեմ հայտնի վերջին բառեր։ Թեեւ վերջերս լավ օրինակ կարդացի. առաջին լորդ Գրիմթորփի անհետաձգելի մահամերձ ուղերձը կնոջը՝ «Մեզ մոտ շատ քիչ մուրաբա է մնացել»։
Փոխարենը թույլ տուր շնորհակալություն հայտնել քո անսասան ներկայության համար, որն անտեսանելի է, բայց դարանակալած՝ ինչպես իմ քաղցկեղը։ Երբ հարցնում են, թե ինչպես եմ տեսնում մեր հարաբերությունները, ես պատասխանում եմ, որ խրատաբան գրող չեմ։ Ես քեզ չեմ ասում՝ ինչ մտածել կամ ինչպես ապրել։ Իմ գրածն անառարկելի չէ։ Վիպասանները չպետք է վերեւից նայեն ընթերցողներին՝ ենթադրելով, որ ավելի իմաստուն են։ Փոխարենը ես նախընտրում եմ պատկերացնել գրողին եւ ընթերցողին բացօթյա սրճարանում՝ որեւէ անհայտ քաղաքում, որեւէ անհայտ երկրում։ Տաք եղանակ է, մեր առջեւ՝ զովացուցիչ ըմպելիք։
Կողք կողքի նստած՝ մենք նայում ենք մեր աչքի առաջ անցնող կյանքի բազմաթիվ ու բազմազան դրսեւորումներին։ Դիտում ենք ու մտորում։ Ժամանակ առ ժամանակ ես ասում եմ, օրինակ, «Ի՞նչ կարծիքի ես այս զույգի մասին։ Ամուսնացած են, թե՞ սիրեկաններ են։ Տե՛ս նորաձեւության այդ զոհերին, այնքան գոհ են իրենցից, որ նույնիսկ հուզիչ է։ Ու՞ր է այդքան շտապում այն քահանան։ Ի՞նչ է նշանակում այդ համբույրը։ Տարեց զույգ՝ ձեռք ձեռքի տված. դրանից միշտ սիրտս ճմլվում է։ Ի՞նչ ես մտածում՝ թափառաշրջի՞կ է, թե՞ նկարիչ։ Սա վե՞ճ է, թե՞ պարզապես սիրահարների կատակային խոսքակռիվ։ Մի տեսակ չեխովյան է։ Նայի՛ր այն «ջեք ռասել» շանը։ Այդ մեկը լավ նշան է։ Անձրեւ չի գալու, չէ՞։ Կարծում ես՝ Աստված կա՞։ Գիտես, որ ես չեմ հավատում։ Ինչո՞ւ են մարդիկ հանկարծ մեզ նայում»։
Սովորական խոսակցության մռթմռթոցներ, որոնցից գուցե մեկը մետաստազներով կտարածվի ու կդառնա պատմություն... կամ չի դառնա։ Աչքիս ծայրով տեսնում եմ, որ դու էլ ես ինձ պես նկատող, բայց հազվադեպ եմ լսում քո պատասխանները։ Երեւի իմ խուլ ականջի կողմն ես նստած։ Ինչեւէ, հուսով եմ, որ այս տարիների ընթացքում վայելել ես մեր հարաբերությունները։ Ես հաստատ վայելել եմ։ Քո ներկայությունը ինձ մեծ հաճույք է պատճառել։ Իրականում առանց քեզ ես ոչինչ չէի լինի։ Այնպես որ ձեռքս մի պահ կդնեմ քո թեւին։ Ո՛չ, չդադարես նայել եւ հետո կամացուկ չանհետանաս։ Ո՛չ, չդադարես նայել»։
Ի.Մ. – Ջո՛ւլիան, մի՛ շտապիր անհետանալ եւ իմացիր, որ մենք այնտեղ կլինենք կա՛մ քեզանից առաջ, կա՛մ անմիջապես քեզանից հետո։

Photo: Die Zeit/Julian Baumann
Julian Barnes and Ian McEwan are widely celebrated as two of the finest writers of their generation. Along with Salman Rushdie and Kazuo Ishiguro, they wrote some of the most memorable novels of the past three decades.
In January 2026 they came together to discuss the book that Barnes says will be his last, Departure(s). It follows a man named Stephen and a woman called Jean who fall in love when they are young and again when they are old.
Barnes and McEwan draw on the themes of the book to discuss topics including philosophy, art, the slipperiness of memory, the passage of time, mortality and grief.
And all of that, of course, seasoned with humour.
IM - So, Julian, alone together at last.
JB - This is the first time we've ever performed on stage together. Fifty years we've known one another. Fifty long years, never a cross word.
IM - Never too late to start. I remember when you famously said that the Booker Prize was posh bingo. You changed your mind on that and I can't remember why.
JB - No, no, no. Memory. Memory. What I actually said was the only way for writers to stay sane is to treat it as posh bingo. I know, history has edited it. I don't really mind, because it sounds sort of, ha, Booker Prize, ha. But I also remember you saying around the time, now that you won the Booker Prize, that means you will forever be introduced as Julian Barnes, winner of the Booker Prize. You had been Ian McEwan, winner of the Booker Prize, for about 15 years or something like that by then.
IM - When you get run over by a bus, it says, Booker Prize winner. Hosed off the street.
Before talking to you tonight, I re-read Departures. And I think I said to you in a note how much I admired its structure. Now, I think structure is an almost invisible element the first time you read a novel. But I had this very strong sense.
So you read from this wonderful and rather startling opening on memory, its unreliability above all. You then announce in that same section that this is your last book. And at that point, I thought, I don't believe this because this is not Julian Barnes. This is “Julian Barnes”. This is a narrator. So already structurally, I'm now reading this as if through a gauze of irony.
Then your story begins, a story that doesn't have a middle. It has a beginning and it has an ending as you frame it. And you evoke your time at university, Oxford, Magdalene. And your two friends, quite instrumental in bringing together Stephen and Jean and your role in that. And then a rather dramatic reflection on illness and death.
Тhen brilliantly and compellingly, you talk about the radioactive or radiative effects of grief, about which tragically you know a fair bit. And then we come to, I think, the most remarkable bit of this novel. We jump 40 years. Stephen and Jean, who had split apart after their university years were over, and they want to get back together.
And Julian Barnes, or “Julian Barnes”, is instrumental in arranging this in the very same place, the covered market in Oxford, in the very same cafe.
And then comes what I think is a piece of modern, post-modern, post-post-modern fictional magic. They come separately to your house to talk through their problems with each other. And you try to keep a neutral, friendly tone and advise them. And I thought, this is Julian, now this is a great look back through your work, because the sense of someone investigating the real world and talking about it as an author, and the characters, often blend, sometimes step on each other's toes. But here, it seems you've stepped through a mirror, you've assembled your two characters, they've come to see you, they've come to ask for your advice. You seem to step through the mirror into your fiction, and they're stepping out of the mirror, as it were, into your world.
So I have to compliment you, Julian. I think it was the cleverest damn thing I've read in a very long time.
And then part five, a marvellous reflection on death, time, and by which time we are completely convinced that you really mean it. This Julian Barnes does not have hyphens around it, it is not an ironic piece of distancing, this is really you. At which point we realise that Stephen and Jean are not characters from your past, they are completely imaginary.
Ian McEwan Ian McEwan
Photo: Intelligence Squared
I want to ask you about re-reading. I have a sense of you as a great re-reader, which is what brings me back to structure. The delight of re-reading a book, especially one that is not too far back in your past, is when its architecture becomes apparent to you. And writers spend so much time on their architecture and it's unobserved, as it were, but with the re-reading we see it as it were for the first time.
JB - I think that's true, yes. I mean we start reading books for their character and plot and sort of feel confident. The point of the first few pages of a novel, it seems to me, is to make your reader confident that you know what you're up to and that if there are things that they don't get or understand, these will be explained at some future point. This is a sort of giving of confidence on both sides.
I remember when I was at school and we were taught about the novel and there was a theme, there was structure, there was tone, there was this, there was that. And I somehow assumed that the novelist sort of ticked off this and ticked off that. And somehow, he knew or she knew what the overall form was from the beginning.
And in my experience that's not the case, that often the form comes with the writing. And the other thing is, when I've finished a novel I've forgotten all the sort of false trails, all the sort of ways it could have gone. And then it's a way of making yourself confident that you've got it to its final stage. And it's irrelevant to think about whether this or that had happened.
IM - Which is why sometimes in interviews you feel you're lying about yourself. Because you're speaking about this book as if it was always intended.
JB - Yes, yes, exactly. And it might be a bit weedy to say, it was just luck. It just turned out this way. But of course, it wasn't luck.
IM - No, a lot of sitting around. So, related to structure, let me read you something, because there's something about this which strikes me as perfection. “The old man stood as close to the window as the soldier would allow”. It's the first line of your novel, The Porcupine.
JB - Is it?
IM - Yeah, and it's bloody good.
JB - I didn't recognise it at all.
IM - So, who is this old man? Well, he's the ex-head of state, and he's about to go on trial. The soldier doesn't want him committing suicide by jumping out of the window or escaping or whatever. It's bare and spare, and so it made me think, let's talk about first lines in your books and any other books.
Here's another one. “She stood before us without notes, books, or nerves. The lectern was occupied by her handbag. She looked around, smiled, was still, and began”.
JB - Well, I guessed it. This is a Elisabeth Finch.
IM -Well done. Yeah. Your last novel. My sense of first lines is it's as if you enter a sort of crowded room, and everyone falls silent, and you have to speak. I mean, in other words, your last book was two, three, four years ago. Someone comes into a bookshop, says, what's Barnes up to, and here he is again speaking to me, and it better be good.
So I wanted you to reflect on first lines. Are they difficult? Do they just spontaneously emerge from the material and there's no problem about them? Do you chew the end of your pencil?
JB - Well, I never assume that the first line I write down when I'm beginning a novel is going to be the first line of the novel. I start in different places. Sometimes I start with a scene which encapsulates the major conflict that is going to happen, and then I have to go back 300 pages before to get to the start of the novel.
Sometimes the start, and not just the first line, but the first movement, just begins to emerge and says, “move me forward, move me forward”.
And then you hit the start and you say, of course, that's obviously the start. It's a fluid process, isn't it? And it's a mixture of control and liberty.
Sometimes you think, well, I can bluff this bit. I've read it five times. It seems good to me. No one else is going to read it five times. I can get away with it.
IM - Can you get away with it?
JB - They aren’t going to read it five times.
IM - The most famous first lines are often, I think, absolutely complete lies. I mean, “it isn't universally acknowledged that…” And I think we will agree on this, happy families are not all the same. And you point out in this novel, actually, there are lots of ways of being happy, but misery does have a lot of powerful links in common with every form of misery.
JB - One of my favourite first lines. “My mother died today․ Оr perhaps yesterday”. L'étranger. It's absolutely sensational.
IM – And “This is the saddest...
JB – “This is the saddest story I've ever heard”. Yeah, that's pretty good.
IM – How could you stop reading... The Good Soldier.
JB – And it's also one of those first lines which isn't quite true either. It's not a story he's heard. He says, I'm going to tell you the story I've heard, but it's a story in which he, this person speaking, has been in it up to the neck. He hadn't heard it. He's making it sound as if it's more distant from him than in fact it is.
IM – A little section here called Life Versus Books. I like quoting you, Julian, because it brings a sort of frown to your face. You're struggling to remember if this is you or not.
“Life and reading are not separate activities. When your read a great book, you don’t escape from life, you plunge deeper into it. What you are essentially doing, is furthering your understanding of life’s subtleties, paradoxes, joys, pains and truths.
Julian Barnes and Ian McEwan Julian Barnes and Ian McEwan
You’re responding to something that people say, like “Life’s a thing, but I prefer books”. I ask because your writing absolutely drenched in your reading, and it seems to me that this quotation, is a kind of explanation that one's reading then becomes one's experience, and that experience shapes one's writing. It's not about erudition, I think it's about how reading rewires your mind, your brain, and it's very strong in what you write.
JB – Yes, but I jib at the idea that your writing should be drenched in reading, it should also be drenched in your experience of life, in your knowledge of life.
IM – But you're saying the two are the same. They're not separate activities.
JB – Yes, they absolutely interpenetrate one another.
IM – So, there's a book I wanted to give you, Reflections on Ordinary Matters, by the great American philosopher, Thomas Nagel. You know of him. So, he wrote in 1970, If death is the unequivocal and permanent end to our existence, the question arises whether it is a bad thing to die.
JB – I would say, on the whole, yes. It is, and will soon be, a very bad thing to die.
Actually, it's interesting you brought up his name, because in my first novel, Metroland, where there's stuff about death, unsurprisingly, I said at one point, I wouldn't mind dying if I didn't end up dead at the end of it. Which sort of summed up my attitude to it. And then, about 20 or 30 years down the line, someone suggested I read some Nagel when I was writing a book called Nothing to be Frightened of, which is about family and death. He said exactly the same thing. And just about six months before me, the bastard. Well, you just have to say, great minds think alike, don't you?
IM – Great minds do think alike.
It brought me back to the thought of you announcing that this will be your last book. Does it make the rest of life a little easier, something complete and rounded off? And why announce it rather than just fade away? Why just bring the curtain down?
Julian Barnes Julian Barnes
Photo: Marta Perez
JB – Well, I like the idea of a coup de théâtre, I suppose. I first thought about the problem of your last book five years ago or something like that. And I remember a great friend of mine, Brian Moore, the Canadian-Irish writer who you must have known. And he said, I don't want to die in the middle of writing a book because then some bastard will come along and finish it off for me.
IM – As happened with Nabokov.
JB – As it happened, he did die in the middle or at the start of the book, but his widow didn't get it finished. I think she probably burnt it. And I thought, well, yeah, that's one way of ending. Or I could write a book which was my last book and not publish it, but have it in place so that when I write two or three more books and then I'm chopped off in chapter three of one, that doesn't matter because I've got my last book there in place.
And so I started writing it and as I wrote it, I realised that maybe it would be correct to publish it now. I've always had, as you do, books of ideas and thoughts and this might turn into a novel or whatever. And I went through all the ones that had been crossed off or ticked or whatever. And they were all ideas for books which I might have written five years ago, ten years ago, but not ideas which I felt the slightest urgency or proximity to now. And so I thought, well, you know, maybe I've played all my tunes. Maybe this is the last cadenza or whatever.
IM – So I have a theory about this. I mean, writing novels is not a career. It's a way of being. So even if you don't publish another book, or write another book, you can't stop being a novelist. Because you'll have to go on noticing.
JB – Yeah. I'll be noticing as a human being. But not as one turning it into a novel.
IM – According to the Financial Times, by announcing that this is your last book, you get nicer reviews. And it worked!
JB – Why do you think my mind works like that? I'm a much more straightforward person than that.
Q&A
- The Booker Prize. Which of your books do you think should have won it?
JB – Well, I can think of one of the ends that shouldn't have won it because I was one of the defeated in the same year. And we were walking in the Chilterns at the start of the year and I said, I'm publishing a novel in September, whenever it is, and he said, oh, I'm doing the same. And I thought he was winding me up. And I said, are you really? He said, yes, it's called The Spoiler. And boy, did he spoil me.
IM – But it came out as Amsterdam, actually.
Well, obviously, I should have won it for several of my books. But you can't win it every year. It's one of the rules, I think. You have to live by the rules, as Donald Trump said.
JB – Do you think you should have won it for a different novel? That's the question.
IM –  Oh, yeah, I should have won it for Atonement.
JB – Yes, I should have won it for Flaubert’s Parrot.
IM – Yeah, I think that too.
- What advice would you give to emerging novelists in a world that is reading less than ever?
JB – Read more. Whenever someone young says, I want to be a writer, what should I do? I say, read, read, read.
IM – Yeah, how about write?
JB – Well... If you want to be a writer, do some writing. But then you enter the fray unclosed.
- I want to read a bit from my book. This is the last page of the book in which the Julian Barnes character is saying goodbye to his readers.
I shall miss you, whatever that means. Each word in that phrase is weakened and undermined by death. That shall, becomes or will become meaningless. And now at the last, I have no grand pronouncements to offer, no famous last words. Though I came across a good example recently, the first Lord Grimthorpe's urgent dying message to his wife. “We are very low on marmalade”.
Instead, let me thank you for your sturdy presence, invisible yet lurking like my cancer. When asked how I see our relationship, I reply that I'm not a didactic writer. I do not tell you what to think or how to live. I do not write ex cathedra. Novelists shouldn't speak down to readers from an assumption of greater wisdom. Instead, I prefer an image of writer and reader on a cafe pavement in some unidentified town, in some unidentified country. Warm weather and a cool drink in front of us.
Side by side, we look out onto the many and varied expressions of life that pass in front of us. We watch and muse. From time to time, I will remember things like “what do you make of that couple? Married or having an affair? Look at those fashion victims so pleased at being themselves it's almost touching. Where's that priest off to in such a hurry? What does that kiss mean? An old couple holding hands that always gets to me. Do you think he's a tramp or an artist? Is that a quarrel or just a lover's playful riff? It's a bit Jacobian. Look, a Jack Russell, now there's a lucky omen. There can't be rain in the air, can there? Do you think there's a God? You know I don't. And why are they looking at us all of a sudden?”
Ordinary conversational mutterings, one or none of which might possibly metastasize into a story. Out of the corner of my eye, I see that you share my attendingness but I rarely catch your replies. You're sitting on my deaf side I'm afraid. Still, I hope you've enjoyed our relationship over the years. I certainly have. Your presence has delighted me. Indeed, I would be nothing without you. So, I'll just rest my hand briefly on your forearm. No, don't stop looking and then slip away. No, don't stop looking.
IM – Julian, do not slip away too soon and know that we'll either be there before you or right at your.