Լուսանկարը` Մուշեղ Թովմասյանի անձնական արխիվից
Մեդիամաքսը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին` Divisa Capital ընկերության հիմնադիր ու տնօրեն Մուշեղ Թովմասյանին։
Մուշեղ Թովմասյանը ծնվել է 1983թ. Երեւանում։ 1991թ. նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Մոսկվա, իսկ 2 տարի անց՝ Մեխիկո։ 1994թ. նրանք հաստատվել են ԱՄՆ-ին սահմանակից մեքսիկական Էնսենադա քաղաքում։ Դպրոցն ավարտելուց հետո նա ընդունվել է Սան Ֆրանցիսկոյի համալսարան (San Francisco State University)։ 2008թ.` համաշխարհային ճգնաժամի ամենաթեժ պահին, հիմնել է սեփական բիզնեսը՝ Divisa Capital-ը, սակայն 2 տարի անց լքել է իր իսկ ընկերության տնօրենի պաշտոնը` ընդունելով Alpari Group-ի շահավետ առաջարկը։ Այնուհետ նա լքել է այդ ընկերությունը` սեփական ընկերություն վերադառնալու համար։ Ներկայում նրա Divisa Capital Group LLC-ն, որի կենտրոնական գրասենյակը տեղակայված է Լոնդոնում, ներկայացված է ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում եւՆոր Զելանդիայում։ Մտադրություն կա նաեւ գրասենյակ բացել Հայաստանում։
Ես ծնվել եմ Երեւանում` գիտնականների ընտանիքում, եւ մինչեւ 1991թ. ապրել ենք Հայաստանում։ Ծանր տարիներին` Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, ընտանիքս որոշեց հեռանալ երկրից։ Սկզբում մեկնեցինք Մոսկվա, եւ իհարկե, ինձ նման 8 տարեկան երեխայի համար դա լուրջ սթրես էր. ես փոխել էի դպրոցս, ստիպված էի միայն ռուսերեն խոսել, նոր ընկերներ ձեռք բերել։ Երկու տարի անց տեղափոխվեցինք Մեքսիկա, որի մասին, բնականաբար, շատ բան չգիտեինք, եւ որը մեզ համար terra incognita էր։ Այնուամենայնիվ, մենք հաստատվեցինք այնտեղ, եւ հայրս նույնիսկ շարունակեց իր աստղաֆիզիկոսի ակադեմիական կարիերան, իսկ ես ստիպված էի նորից նոր դպրոց հաճախել եւ նոր լեզու ուսումնասիրել։ Որոշ ժամանակ անց տեղափոխվեցինք Ստորին Կալիֆոռնիայում գտնվող մի փոքրիկ քաղաք՝ Էնսենադա։ Այնտեղ Աստղագիտության ինստիտուտի մասնաճյուղ կա։ Հենց Էնսենադայում էլ ավարտել եմ Բարձրագույն դպրոցը։
Կարծում եմ` ես միշտ էլ ունեցել եմ գործարարական ջիղը, հաջողության հասնելու ձգտումը, դրա համար էլ շուտ սկսեցի աշխատել։ Ես միշտ հաճույքով էի խնդիրներ լուծում, ես ցանկանում էի խնդիրներ լուծել, գաղափարներ առաջարկել, փորձել ինչ-որ նորարարական բան անել։
Դեռ Բարձրագույն դպրոցում ես սկսեցի ֆակուլտատիվ գործունեությամբ զբաղվել: Իմ ստեղծած «ընկերության» ու բիզնես պլանի նախագիծը 1-ին տեղին արժանացավ՝ Բարձրագույն դպրոցի ու համալսարանի ուսանողների միջեւ անցկացվող ձեռներեցական մրցույթում։ Ես բազմաթիվ «խենթ» նախագծեր ունեի, որոնք արդեն վաղ տարիքում ինձ որոշակի եկամուտ էին բերում։ Ես համակարգիչներ էի նորոգում, վեբ դիզայնով էի զբաղվում եւ նույնիսկ օրթոպեդիկ վիրահատությունների ժամանակ որպես բժշկի օգնական էի հանդես գալիս։
Համալսարանն ավարտելուց հետո Մուշեղ Թովմասյանը տեղափոխվել է Սան Դիեգո, այնուհետ` Սան Ֆրանցիսկո, որտեղ ընդունվել է նահանգի համալսարանը, որն ավարտելուց հետո ստացել է գիտական երկու աստիճան՝ բիզնեսի կառավարման ու ֆինանսների։
Մուշեղ Թովմասյանը Մուշեղ Թովմասյանը
Սովորելու ընթացքում ես աշխատում էի ՏՏ ընկերությունում, համակարգիչներ էի վերանորոգում, հետո ուղղությունս փոխեցի դեպի ֆինանսական հատված, դարձա շվեյցարական UBS ներդրումային բանկի փոխնախագահի օգնական։ Ի վերջո, ես սկսեցի աշխատել ֆինանսական ծառայությունների ինդուստրիայի նոր հատվածի վրա կենտրոնացած FOREX ընկերությունում (FX՝ փոխարժեքային շուկա):
Ինձ հաջողվեց այդ պաշտոնը ստանալ, չնայած ոչ նորմալ փորձ ունեի, ոչ էլ բաձրագույն կրթության մասին դիպլոմ։ Սան Ֆրանցիսկոյում հիմնված առեւտրային բրոքերային առցանց հարթակը դարձավ այն գրավիչ ոլորտը, որում ես ամբողջովին խորասուզվեցի։ Փոխարժեքային շուկան արդյունաբերություն է, որ գործում է օրական 24 ժամ` շաբաթը 6 օր, որտեղ օրական $‌5,5 տրլն է շրջանառվում։ Շուկաները բացվում են երկուշաբթի առավոտյան՝ Նոր Զելանդիայի ժամանակով, այսինքն Կալիֆոռնիայի ժամանակով՝ կիրակի կեսօրից հետո, եւ աշխատում են մինչ ուրբաթ երեկո, երբ փակվում են ԱՄՆ-ի բոլոր շուկաները։
Մեկ տարի անց առաջարկ ստացա մեկ այլ Forex ստարտափից, որը չափազանց լավ առաջարկ էր` հրաժարվելու համար։ Ես հեռացա քոլեջից` այն ավարտելուց մեկ կիսամյակ առաջ եւ վերադարձա Հարավային Կալիֆոռնիա։ Այստեղ ես գործելու լիարժեք ազատություն ստացա եւ կարող էի ցանկացած քայլ ձեռնարկել՝ շուկայում առաջատար դիրք զբաղեցնելու համար։ Մեզ հաջողվեց գերազանցել բոլոր սպասումները եւ ընդլայնվել միջազգային ոլորտում։ Ես գործառնություններ էի իրականացնում Չինաստանում, Շվեյցարիայում եւ Իտալիայում` ընդլայնելով այդ ճանապարհին իմ սեփական հորիզոնները։
Մուշեղ Թովմասյանը` կնոջ հետ Մուշեղ Թովմասյանը` կնոջ հետ
Ես ընդամենը 23 տարեկան էի, սակայն արդեն ամբողջ աշխարհով մեկ ինքնաթիռների բիզնես դասով էի ճանապարհորդում, հանդիպում էի իրավաբանների ու բանկիրների հետ, ղեկավարում էի աշխատակիցների, որոնք տարիքով շատ ավելի մեծ էին ինձանից։ Ինձ դուր էր գալիս ոլորտի նորությունն ու ստեղծագործական բնույթը եւ ինձ հաջողվեց ավելի շատ փորձ ձեռք բերել, քան ունեին իմ ավագ գործընկերները։
2008թ. ես սկսեցի աշխատել Divisa Capital Group բրենդի ներքո ընկերությունների խմբի ստեղծման ուղղությամբ, որը կենտրոնացած էր տեխնոլոգիաների ու փոխարժեքային գործարքների վրա։ Ամեն ինչ լավ էր ընթանում, եւ մենք բնական աճ էինք գրանցում, երբ 2014թ. մեկ այլ հետաքրքիր հնարավորություն ստացա։ Ես հեռացա սեփական ընկերությունիցս` այն թողելով իմ թիմի ձեռքերում, եւ օգտվեցի ընձեռված հնարավորությունից` մասնակցելու նույն ոլորտի ավելի խոշոր խաղացողի վերակառուցման աշխատանքներին, որը հավակնում էր դառնալ հրապարակային առեւտրային ընկերություն։
Alpari Group-ի բաժնետերերը հրավիրել էին Մուշեղ Թովմասյանին` օգնելու վերակառուցել եւ ընդլայնել ընկերությունը։ Վաճառքի գծով գլխավոր տնօրենի պաշտոնում նա օգնում էր կառավարել ընկերությունը, որն ուներ ավելի քան 300 աշխատակից եւ գրասենյակ ԱՄՆ-ում, Մեքսիկայում, Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Կիպրոսում, Ռուսաստանում, Հնդկաստանում, ԱՄԷ-ում, Չինաստանում ու Ճապոնիայում, ինչպես նաեւ $‌150 մլրդ-ից ավելի առեւտրային շրջանառություն` փոխարժեքային շուկայում։ Երկու տարվա համար նախատեսված նախագիծը վերածվում է 4 տարվա «Ամերիկյան բլրակներ» հիշեցնող ճանապարհորդության, մինչեւ Մուշեղ Թովմասյանը որոշում է սեփական ընկերություն վերադառնալ։
Մուշեղ Թովմասյանը` Կիլիմանջարոյի գագաթին Մուշեղ Թովմասյանը` Կիլիմանջարոյի գագաթին
2014թ. ամռանը ես վերադարձա Divisa Capital` նպատակ ունենալով այն վերածել հայտնի ու հարգված բրոքերի, որը պետք է FX & CFD (Forex & գների տարբերության կոնտրակտ) իրացվելիություններ տրամադրեր ամբողջ աշխարհի մասնագիտական ու գերատեսչական հաճախորդներին։ Մենք գրասենյակներ ունենք ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում ու Նոր Զելանդիայում։ Որպես «փրայմ բրոքեր»` մենք մասնագիտացած ենք միջբանկային շուկային հասանելիություն տրամադրելու ուղղությամբ։
Մուշեղ Թովմասյանը խոստովանել է, որ սիրում է ճանապարհորդել, ուսումնասիրել նորը եւ միշտ արկածներ է փնտրում, սակայն սովորաբար չափազանց զբաղված է անձնական հետաքրքրությունների համար։ Այնուամենայնիվ, չնայած զբաղվածությանը` 2012թ. Alpari-ից իր աշխատակիցների հետ միասին բարձրացել է Կիլիմանջարոյի գագաթը։
Մուշեղ Թովմասյանը Հայաստանում` կնոջ հետ Մուշեղ Թովմասյանը Հայաստանում` կնոջ հետ
Ես լինում եմ Հայաստանում տարին մեկ-երկու անգամ, իմ հարազատներից շատերը Երեւանում են ապրում։ Որպես հպարտ հայ, որը շատ է ճանապարհորդում եւ գործ ունի շատ հաճախորդների հետ, ես ցանկություն ունեմ Հայաստանում եւս տարածել իմ բիզնես մոդելը։ Մեր ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ Հայաստանն ունի շատ ուժեղ ու աշխարհում հարգված նորմատիվ իրավական բազա, ինչպես նաեւ հարմար աշխարհագրական դիրք` ԱՊՀ ու MENA պետությունների հետ բիզնես վարելու համար։ Բացի այդ, Հայաստանը շատ հարմար ժամային գոտում է, ինչը նույնպես չափազանց կարեւոր գործոն է փոխարժեքային շուկայում։

Медиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя нашей рубрики – основателя и директора компании Divisa Capital – Мушега Товмасяна.
Мушег Товмасян родился в 1983 году в Ереване. В 1991 году в возрасте 8 лет с семьей переехал в Москву, а два году спустя - в Мехико. В 1994 семья Мушега обосновалась в мексиканском городе Энсенада – неподалеку от границы с США. После школы поступил в Университет штата в Сан-Франциско (San Francisco State University). В 2008 году в разгар мирового финансового кризиса Мушег создал свой бизнес - Divisa Capital, однако два года спустя покинул позицию директора своей компании ради выгодного предложения от Alpari Group, после чего покинул компанию для создания собственного бизнеса. В настоящее время его Divisa Capital Group LLC с штаб-квартирой в Лондоне имеет офисы в США, Великобритании и Новой Зеландии, и планирует открыть офис в Армении.
Я родился в Ереване в семье ученых, и до 1991 года мы жили в Армении. После наступления «турбулентных» времен, вследствие развала Советского Союза, наша семья приняла решение уехать. Сначала мы перебрались в Москву, и конечно для меня – 8-летнего ребенка, это было немалым стрессом, так как пришлось менять школу, говорить отныне только на русском, приобретать новых друзей. Два года спустя мы перебрались в Мексику, про которую мы естественно знали совсем немного, и которая была для нас “terra incognita”. Тем не менее, мы обосновались, и отец даже продолжил свою академическую карьеру астрофизика, а мне вновь пришлось идти в новую школу и изучать новый язык. Спустя некоторое время мы перебрались в маленький портовый городок Энсенада в Нижней Калифорнии, где располагается филиал Института Астрономии. Именно в Энсенаде я и закончил Высшую школу.
Думаю, что во мне всегда была предпринимательская жилка, желание достичь успеха, поэтому я рано начал работать. Мне всегда хотелось и нравилось решать проблемы, выступать с идеями, пытаться сделать что-то инновационное.
Еще в Высшей школе я начал участвовать в различной факультативной деятельности. Проект созданной мною «компании» и бизнес-плана выиграл 1-е место на антрепренерском конкурсе среди учащихся Высшей школы и студентов университета. У меня было множество «безумных» проектов, которые уже в раннем возрасте стали приносить мне определенный доход. Я чинил компьютеры, занимался веб-дизайном, и даже был ассистентом доктора во время ортопедических операций.
После окончания университета Мушег перебрался в Сан-Диего, а затем в Сан-Франциско, где поступил в Университет штата, по окончанию которого получил двойную степень - по бизнес-администрированию и финансам.
Мушег ТовмасянФото: из личного архива М.Товмасяна
В ходе учебы я работал в IT-компании, чинил компьютеры, затем сменил направление на финансовый сектор, стал ассистентом вице-президента швейцарского инвестиционного банка UBS. В конце концов, я стал работать в компании, сфокусированной на новом сегменте индустрии финансовых услуг FOREX (FX – валютный рынок).
Мне удалось получить это место, несмотря на то, что у меня не было нормального опыта или диплома о высшем образовании. Основанная в Сан-Франциско он-лайн площадка по торговому брокерству стала той захватывающей сферой, в которую я полностью погрузился. Валютный рынок – эта индустрия, работающая 24 часа в сутки и 6 дней в неделю и оперирующая ежедневно суммой порядка $5.5 трлн. Рынки открываются в понедельник утром по новозеландскому времени, то есть, в воскресенье после полудня по калифорнийскому времени и работают до вечера пятницы, когда закрываются рынки в США.
Через год я получил предложение от другого Forex-стартапа, и оно было слишком заманчивым, чтобы отказаться. Я ушел из колледжа за семестр до его окончания и переехал обратно в Южную Калифорнию. Здесь я получил карт-бланш на действия, которые считал необходимыми для развития технологий и инфраструктуры компании для того, чтобы выйти на лидирующие позиции на рынке. Нам удалось превзойти все ожидания, расширившись на международном уровне. Я проводил операции в Китае, Швейцарии и Италии, расширяя на этом пути мои собственные горизонты.
Мушег Товмасян с женой Фото: из личного архива М.Товмасяна
Мне было всего 23 года, но я уже летал бизнес-классом по всему миру для встреч с юристами и банкирами, руководил сотрудниками, которые были намного старше меня по возрасту. Мне нравилась новизна и креативность этой индустрии, и мне удалось получить намного больше опыта, чем многим более старшим коллегам.
В 2008 году я начал работать над созданием группы компаний под брендом Divisa Capital Group, сфокусированной на технологиях и валютных операциях. Все шло хорошо, и у нас был органический рост, когда в 2010 году мне представилась другая интересная возможность. Я покинул собственную компанию, оставив ее в руках моей команды, и воспользовался возможностью, чтобы присоединиться к работе над реструктуризацией намного более крупного игрока в этой сфере с амбициями стать публичной торговой компанией.
Акционеры Alpari Group наняли Мушега с тем, чтобы он помог им реструктурировать и расширить компанию. В качестве генерального директора по продажам он помогал регулировать компанию с более 300 сотрудниками и офисами в США, Мексике, Великобритании, Германии, Кипре, России, Индии, ОАЭ, Китае и Японии и ежемесячным оборотом более $ 150 млрд на валютном рынке. Запланированный сроком на два года проект превратился в четырехлетние, напоминавшее “американские горки”, путешествие, пока Мушег не принял решение вернуться к своей компании.
Мушег Товмасян на вершине КилиманджароФото: из личного архива М.Товмасяна
Летом 2014 года я вернулся в Divisa Capital, задавшись целью превратить ее в широко известного и уважаемого прайм-брокера, занимающегося предоставлением FX & CFD (Forex & Контракт на разницу цен) ликвидности для профессиональных и ведомственных клиентов по всему миру. У нас имеются офисы в США, Великобритании и Новой Зеландии. В качестве прайм-брокера мы специализируемся на предоставлении доступа к межбанковскому рынку.
Мушег признается, что любит путешествовать, исследовать, изучать новое и всегда жаждет приключений, но обычно слишком занят для личных увлечений. Тем не менее, несмотря на занятость, в 2012 году вместе с коллегами из Alpari он был в составе экспедиции, совершившей восхождение на Килиманджаро.
Товмасян с женой в АрменииФото: из личного архива М.Товмасяна
Я бываю в Армении один-два раза в год, и многие из моих родственников живут в Ереване. Как гордый армянин, много путешествующего по всему миру, и имеющий дело со многими клиентами, у меня есть желание расширить мою бизнес-модель на Армению. Наши исследования показали, что в Армении очень сильная и уважаемая в мире нормативно-правовая база, а также удобное географическое расположение, удобное для того, чтобы вести бизнес со странами СНГ и MENA. Кроме того, Армения располагается в очень удобной часовом поясе, что при работе на валютном рынке также является важным фактором.