Դավիթ Տոնոյանը Խոսրովի անտառում
Օգոստոսի 13-ին Հայաստանի նախագահի մամլո քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել էր, որ Հայաստանի նախագահի լավատեսությունը ղարաբաղյան կարգավորման հեռանկարի նկատմամբ «էլ ավելի զգուշավոր է դարձել»։
«Այսպես թե այնպես, իրականությունն այն է, որ բանակցություններն առայժմ արդյունք չեն տվել: Մեզ համար այսպիսի իրավիճակի ստեղծման դրդապատճառները ակնհայտ են: Դա ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշումն է, պատրանքներն են առ այն, թե կարելի է շրջել ժամանակի ընթացքը, խմբագրել պատմությունը և վերադառնալ 1988 թ. իրավիճակին: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությունը անժխտելի փաստ է, եւ այն սակարկման առարկա լինել չի կարող: Հենց այդ պատճառով, հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի ակնհայտ ապակառուցողական գործելակերպը, նախագահ Քոչարյանը բազմիցս հայտարարել է, որ կարգավորման հեռանկարին նայում է ընդամենը զգուշավոր լավատեսությամբ: Ցավոք, թվում է, որ այսօր հանրապետության նախագահի լավատեսությունն այդ առումով էլ ավելի զգուշավոր է դարձել»,- ասել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
Արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարություններին՝ թե «հայկական կողմը բանակցությունների ընթացքում անկեղծ չէ, փորձում է ժամանակ շահել եւ խաբում է միջնորդներին» եւ «եթե Հայաստանը վերջ տա զավթողական իր քաղաքականությանը, ապա մեր հարաբերությունները կարող են բարելավվել,  եւ հայ ժողովուրդը մեզ հետ համագործակցությունից կստանա ավելին, քան դրսից եկող ողորմություններից», Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել էր.
«Ցավոք, պրն Ալիեւի քաղաքական կամքն ու արիությունը բավականացրել է ընդամենը հերթական անտակտ արտահայտություններով հանդես գալու համար: Ես, բնականաբար, չեմ պատրաստվում հատուկ մեկնաբանել այդ ամենը, ասեմ միայն, որ հայերի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունների ապագայի մասին հոգ տանողներ կան: Պարոն Ալիևը թող զբաղվի սեփական խնդիրներով»։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 8-14
Հրդեհներ «Խոսրովի անտառում»
Օգոստոսի 14-ին Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը դիմել էր Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Վլադիմիր Պուչկովին՝ խնդրելով հրդեհաշիջման ինքնաթիռ տրամադրել «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներ իրականացնելու համար:

Photo: Ministry of Emergency Situations
On August 13 Armenian President’s spokesman Victor Soghomonian said that “Armenian President’s optimism regarding the perspectives of Karabakh settlement has become even more cautious.”
“The facts show that the talks have not given any results yet. For the Armenian side the reasons of such situation are clear. It is the non-constructive position of the Azerbaijani side carried away by the illusion that it is possible to turn time back, rewrite the history and return to the situation of 1988. The existence of the Nagorno-Karabakh Republic is a fait accompli, and it can’t be a matter of haggling. That’s why, taking into account the non-constructiveness of the Azerbaijani side, the Armenian President has repeatedly stated that his optimism concerning the success of the talks was rather cautious. I am afraid that today this optimism has become even more cautious,” Victor Soghomonian said.
Commenting on the Azerbaijani President’s statements that the “Armenian side is insincere, tries to drag on time and deceives the mediators” and “if the Armenian side gives up the policy of occupation, the relations between Yerevan and Baku will normalize, and Armenia will get more cooperating with Azerbaijan than from foreign pittance,” Victor Soghomonian said:
“Unfortunately, Mr. Aliyev had enough political will and courage only to make another tactless statement. I will not comment on these opuses in particular, I will only say that there are people who think about Armenians and the future of Armenia and Nagorno-Karabakh Republic. Mr. Aliyev has better think about his own concerns.”
•    5 YEARS AGO:  AUGUST 8-14, 2017
Fire in Khosrov Forest
On August 15 Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan applied to his Russian counterpart Vladimir Puchkov with the request to provide a plane to extinguish the fire in Khosrov Forest State Reserve.