Դավիթ Տոնոյանը Խոսրովի անտառում
Օգոստոսի 13-ին Հայաստանի նախագահի մամլո քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել էր, որ Հայաստանի նախագահի լավատեսությունը ղարաբաղյան կարգավորման հեռանկարի նկատմամբ «էլ ավելի զգուշավոր է դարձել»։
«Այսպես թե այնպես, իրականությունն այն է, որ բանակցություններն առայժմ արդյունք չեն տվել: Մեզ համար այսպիսի իրավիճակի ստեղծման դրդապատճառները ակնհայտ են: Դա ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշումն է, պատրանքներն են առ այն, թե կարելի է շրջել ժամանակի ընթացքը, խմբագրել պատմությունը և վերադառնալ 1988 թ. իրավիճակին: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությունը անժխտելի փաստ է, եւ այն սակարկման առարկա լինել չի կարող: Հենց այդ պատճառով, հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի ակնհայտ ապակառուցողական գործելակերպը, նախագահ Քոչարյանը բազմիցս հայտարարել է, որ կարգավորման հեռանկարին նայում է ընդամենը զգուշավոր լավատեսությամբ: Ցավոք, թվում է, որ այսօր հանրապետության նախագահի լավատեսությունն այդ առումով էլ ավելի զգուշավոր է դարձել»,- ասել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
Արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարություններին՝ թե «հայկական կողմը բանակցությունների ընթացքում անկեղծ չէ, փորձում է ժամանակ շահել եւ խաբում է միջնորդներին» եւ «եթե Հայաստանը վերջ տա զավթողական իր քաղաքականությանը, ապա մեր հարաբերությունները կարող են բարելավվել,  եւ հայ ժողովուրդը մեզ հետ համագործակցությունից կստանա ավելին, քան դրսից եկող ողորմություններից», Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել էր.
«Ցավոք, պրն Ալիեւի քաղաքական կամքն ու արիությունը բավականացրել է ընդամենը հերթական անտակտ արտահայտություններով հանդես գալու համար: Ես, բնականաբար, չեմ պատրաստվում հատուկ մեկնաբանել այդ ամենը, ասեմ միայն, որ հայերի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունների ապագայի մասին հոգ տանողներ կան: Պարոն Ալիևը թող զբաղվի սեփական խնդիրներով»։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 8-14
Հրդեհներ «Խոսրովի անտառում»
Օգոստոսի 14-ին Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը դիմել էր Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Վլադիմիր Պուչկովին՝ խնդրելով հրդեհաշիջման ինքնաթիռ տրամադրել «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներ իրականացնելու համար:

Давид Тоноян в Хосровском лесу
13 августа пресс-секретарь президента Армении Виктор Согомонян сказал, что «оптимизм президента Армении относительно перспектив карабахского урегулирования стал еще более осторожным».
«Факт остается фактом: переговоры пока не принесли результатов. Для армянской стороны причины подобного положения дел очевидны. Это - неконструктивная позиция азербайджанской стороны, увлечение иллюзией, что можно повернуть время вспять, переписать историю и вернуться к положению 1988-го года. Существование Нагорно-Карабахской Республики – очевидный факт, и это не может быть предметом торга.
Именно поэтому, учитывая неконструктивность азербайджанской стороны, президент Армении не раз заявлял, что испытывает всего лишь осторожный оптимизм по поводу успеха переговоров. Боюсь, что к сегодняшнему дню этот оптимизм стал еще более осторожным», - сказал Виктор Согомонян.
Комментируя заявления президента Азербайджана о том, что «армянская сторона ведет себя неискренне, пытается тянуть время и обманывает посредников» и «если Армения прекратит политику оккупации, то отношения между Ереваном и Баку нормализуются, и Армения от сотрудничества с Азербайджаном получит больше, чем от подачек извне», Виктор Согомонян заявил:
«К сожалению, политической воли и смелости г-на Алиеву хватило лишь на очередную бестактность. Я не буду особо комментировать эти опусы, скажу только, что об армянах и будущем Армении и Нагорно-Карабахской Республики есть кому подумать. Г-ну Алиеву лучше печься о своем».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  8-14 АВГУСТА 2017 ГОДА
Пожар в Хосровском лесу
14 августа министр по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян обратился к своему российскому коллеге Владимиру Пучкову с просьбой предоставить самолет для тушения пожаров в государственном заповеднике «Хосровский лес».