Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Գագիկ Ծառուկյանը 2012թ. հուլիսի 10-ին
Հուլիսի 9-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ «մենք ելնում ենք երկու հիմնարար սկզբունքների` տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, միջեւ փոխզիջում գտնելու ցանկությունից»:
Ամերիկացի դիվանագետը նշել էր, որ աշխարհում գոյություն չունի «ունիվերսալ բանաձեւ» կամ «ընդունված եղանակ» այդ երկու սկզբունքների միջեւ փոխզիջում գտնելու համար:
«Մենք գտնվում ենք մի փուլում, երբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պետք է կայացնեն լուրջ, դժվարին որոշումներ: Նրանք ցուցաբերել են քաղաքական կամք: Նրանց նախարարները ցուցաբերել են քաղաքական կամք եւ հասցրել են բանակցություններն այն կետին, որից հետո պահանջվում են դժվարին որոշումներ նախագահների մակարդակով»,- ասել էր Մեթյու Բրայզան:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 4-10
«Ճիշտ ուղղությամբ եք առաջ շարժվում»
Հուլիսի 4-ին Եվրոպական Միության նախագահ Հերման վան Ռոմպոյը հայտնել էր, որ ԵՄ-ն որոշել է Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում 15 միլիոն եվրոյով ավելացնել Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը:
Նա կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին շարունակել բարեփոխումները, մասնավորապես, ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները, շարունակել կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ապահովել մարդու իրավունքների հարգումը եւ օրենքի գերակայությունը:
Հերման վան Ռոմպոյը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հերման վան Ռոմպոյը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
«Դուք ճիշտ ուղղությամբ եք առաջ շարժվում, չնայած այն հանգամանքին, որ դեռ մեծ ծավալի աշխատանք կա անելու»,- ասել էր ԵՄ Խորհրդի նախագահը:
Հերման վան Ռոմպոյն ասել է, որ «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առաջընթացը պետք է մնա գլխավոր առաջնահերթություն»։ «Ամեն օր, որն անցնում է առանց հակամարտության լուծման, բաց թողնված հնարավորություն է բոլորի համար»,- ասել էր նա։
«Դու խոսքիդ տերն ես»
Հուլիսի 10-ին Մինսկում բացվել էր հայկական կոնյակի շշալցման հեսքագիծը:
«Արմյանսկի ստանդարտ» ընկերության հիմնադիրներն էին Երեւանի կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատն ու «Բելառուստորգը», համապատասխանաբար, 69% եւ 31% մասնաբաժիններով:
Արարողությանը ներկա էին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Երեւանի կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատի սեփականատեր, Հայաստանի ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Գագիկ Ծառուկյանը 2012թ. հուլիսի 10-ին  Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Գագիկ Ծառուկյանը 2012թ. հուլիսի 10-ին
Լուսանկարը` «Արմյանսկի ստանդարտ»
Հոսքագծից դուրս եկած առաջին շիշը հանձնել էին Լուկաշենկոյին, իսկ նա այն նվիրել էր Ծառուկյանին:
«Սա նրա համար, որ դու քո խոսքի տեր մարդ ես` ասացիր եւ արեցիր: Որպեսզի մեր պաշտոնյաները նման մարդկանց միշտ կանաչ ճանապարհ տան»,- ասել էր Լուկաշենկոն:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 4-10
«Առանց ցնցումների զարգացման գրավական».
Հուլիսի 5-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը համոզմունք էր հայտնել, որ
Սահմանադրության բարեփոխված տարբերակը ավելի մեծ հնարավորություններ է ընձեռում ժողովրդավարության զարգացման համար:
«Այժմ մենք գտնվում ենք անցումային փուլում, անցում ենք կատարում կառավարման խորհրդարանական համակարգի: Մեր համոզումն է, որ Սահմանադրության ներկա՝ բարեփոխված տարբերակը ավելի մեծ հնարավորություններ է ընձեռում ժողովրդավարության զարգացման, իշխանության թեւերի միջեւ հավասարակշռության պահպանման եւ ընդհանրապես՝ մեր երկրի համակողմանի եւ անցնցում զարգացման համար: Անկասկած, սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում ունենալու ենք ավելի արդար եւ ավելի կայուն պետություն եւ հասարակություն», - ասել էր նախագահը։
«Հավակնոտ ու տպավորիչ»
Հուլիսի 7-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին «հավակնոտ եւ տպավորիչ» էր որակել ՀՀ կառավարության ծրագիրն ու բարեփոխումների օրակարգը եւ վերահաստատել ԵՄ պատրաստակամությունը՝ Հայաստանի հետ համատեղ աշխատելու:
Կարեն Կարապետյանը հանդիպում է ԵՄ երկրների դեսպաններին 2017թ. հուլիսի 7-ին Կարեն Կարապետյանը հանդիպում է ԵՄ երկրների դեսպաններին 2017թ. հուլիսի 7-ին
Ելույթ ունենալով Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը, որին մասնակցել էին նաեւ ՀՀ-ում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանները, Պյոտր Սվիտալսկին ողջունել էր ՀՀ կառավարության նախաձեռնած քայլերը հակակոռուպցիոն քաղաքականության, ընտրական գործընթացների կազմակերպման, դատական համակարգի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, բարենպաստ բիզնես միջավայրի ձեւավորման եւ մի շարք այլ ուղղություններով՝ ընդգծելով, որ կշարունակի օժանդակել Հայաստանին այդ գործում:

Alexander Lukashenko and Gagik Tsarukyan on July 10, 2012
On July 9 OSCE Minsk Group U.S. Co-chair Matthew Bryza stated that “we proceed from a desire to negotiate a compromise between two fundamental principles which are the principles of a state's right to its territorial integrity and the people's right to self-determination.”
The U.S. diplomat noted that there is no “universal formula” or a worldwide “accepted way” to find a compromise between these two principles.
“We are at a point in the negotiations on Nagorno-Karabakh where the presidents need to make some serious decisions, some tough decisions. They have shown political will. Their ministers have shown political will and have taken the negotiations about as far as they can now go without presidents making the tough calls,” Matthew Bryza stated.
•    10 YEARS AGO: JULY 4-10, 2012
“You are on the right track”
President of the European Council Herman van Rompuy said on July 4 in Yerevan that the European Union decided to top up financial support to Armenia by €15 million in 2012.
Herman van Rompuy called on Armenian authorities to continue reforms, strengthen democratic institutions, root out corruption and respect human rights and the rule of law.
Herman van Rompuy and Armenian President Serzh Sargsyan Herman van Rompuy and Armenian President Serzh Sargsyan
“You are on the right track even there is still a lot of work to do,” he said.
Herman Van Rompuy said in Yerevan that “the progress in settling the Karabakh conflict should remain a top priority.” “Each day which passes without settling the conflict is a missed opportunity for everyone,” he said.
“You are a man of your word”
On July 10 the line for bottling of Armenian brandy opened in Minsk. The "Armenian Standard" is founded by the Yerevan Brandy-Wine-Vodka Factory and "Belarustorg" with 69% and 31% shares respectively.
President of Belarus Alexander Lukashenko and owner of the Yerevan Brandy-Wine-Vodka factory, MP of the Armenian parliament Gagik Tsarukyan took part in the ceremony.
Alexander Lukashenko and Gagik Tsarukyan on July 10, 2012 Alexander Lukashenko and Gagik Tsarukyan on July 10, 2012
Photo: "Armenian Standard"
The first bottle of the production line was given to Lukashenko and he presented it to Tsarukyan.
"It's for you because you are a man of your word- you did as you said. Let our officials always give the go-ahead to such people," stated Lukashenko.
•    5 YEARS AGO:  4-10 JULY, 2017
“Key to development without shocks”
Armenian President Serzh Sargsyan stated on July 5 that the amended version of the Constitution provides better opportunities for democratic development.
“Now we are making the transition to a parliamentary form of government. We are convinced that the amended version of the Constitution provides the best opportunities for democratic development, maintaining a balance between the branches of government and, in general, for the diversified development of our country without shocks. Undoubtedly, as a result of constitutional reforms, we will have a more just and stable state and society,” the president said.
“Ambitious and impressive”
On July 7 head of the EU Delegation to Armenia Piotr Switalski qualified Armenian Government’s program and reforms agenda as ambitious and impressive and reaffirmed the EU’s readiness to cooperate with Armenia.
Karen Karapetyan meets EU countries’ ambassadors on July 7, 2017 Karen Karapetyan meets EU countries’ ambassadors on July 7, 2017
Speaking at the meeting with Karen Karapetyan, which was also attended by EU member states ambassadors, accredited in Armenia, Piotr Switalski welcomed Armenian Government’s efforts in anti-corruption policy, elections organization, judicial system, human rights protection, formation of favorable business environment, and a number of other fields, stressing that the union will continue assisting Armenia.