Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Գագիկ Ծառուկյանը 2012թ. հուլիսի 10-ին
Հուլիսի 9-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ «մենք ելնում ենք երկու հիմնարար սկզբունքների` տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, միջեւ փոխզիջում գտնելու ցանկությունից»:
Ամերիկացի դիվանագետը նշել էր, որ աշխարհում գոյություն չունի «ունիվերսալ բանաձեւ» կամ «ընդունված եղանակ» այդ երկու սկզբունքների միջեւ փոխզիջում գտնելու համար:
«Մենք գտնվում ենք մի փուլում, երբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պետք է կայացնեն լուրջ, դժվարին որոշումներ: Նրանք ցուցաբերել են քաղաքական կամք: Նրանց նախարարները ցուցաբերել են քաղաքական կամք եւ հասցրել են բանակցություններն այն կետին, որից հետո պահանջվում են դժվարին որոշումներ նախագահների մակարդակով»,- ասել էր Մեթյու Բրայզան:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 4-10
«Ճիշտ ուղղությամբ եք առաջ շարժվում»
Հուլիսի 4-ին Եվրոպական Միության նախագահ Հերման վան Ռոմպոյը հայտնել էր, որ ԵՄ-ն որոշել է Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում 15 միլիոն եվրոյով ավելացնել Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը:
Նա կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին շարունակել բարեփոխումները, մասնավորապես, ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները, շարունակել կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ապահովել մարդու իրավունքների հարգումը եւ օրենքի գերակայությունը:
Հերման վան Ռոմպոյը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հերման վան Ռոմպոյը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
«Դուք ճիշտ ուղղությամբ եք առաջ շարժվում, չնայած այն հանգամանքին, որ դեռ մեծ ծավալի աշխատանք կա անելու»,- ասել էր ԵՄ Խորհրդի նախագահը:
Հերման վան Ռոմպոյն ասել է, որ «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առաջընթացը պետք է մնա գլխավոր առաջնահերթություն»։ «Ամեն օր, որն անցնում է առանց հակամարտության լուծման, բաց թողնված հնարավորություն է բոլորի համար»,- ասել էր նա։
«Դու խոսքիդ տերն ես»
Հուլիսի 10-ին Մինսկում բացվել էր հայկական կոնյակի շշալցման հեսքագիծը:
«Արմյանսկի ստանդարտ» ընկերության հիմնադիրներն էին Երեւանի կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատն ու «Բելառուստորգը», համապատասխանաբար, 69% եւ 31% մասնաբաժիններով:
Արարողությանը ներկա էին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Երեւանի կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատի սեփականատեր, Հայաստանի ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Գագիկ Ծառուկյանը 2012թ. հուլիսի 10-ին  Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Գագիկ Ծառուկյանը 2012թ. հուլիսի 10-ին
Լուսանկարը` «Արմյանսկի ստանդարտ»
Հոսքագծից դուրս եկած առաջին շիշը հանձնել էին Լուկաշենկոյին, իսկ նա այն նվիրել էր Ծառուկյանին:
«Սա նրա համար, որ դու քո խոսքի տեր մարդ ես` ասացիր եւ արեցիր: Որպեսզի մեր պաշտոնյաները նման մարդկանց միշտ կանաչ ճանապարհ տան»,- ասել էր Լուկաշենկոն:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 4-10
«Առանց ցնցումների զարգացման գրավական».
Հուլիսի 5-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը համոզմունք էր հայտնել, որ
Սահմանադրության բարեփոխված տարբերակը ավելի մեծ հնարավորություններ է ընձեռում ժողովրդավարության զարգացման համար:
«Այժմ մենք գտնվում ենք անցումային փուլում, անցում ենք կատարում կառավարման խորհրդարանական համակարգի: Մեր համոզումն է, որ Սահմանադրության ներկա՝ բարեփոխված տարբերակը ավելի մեծ հնարավորություններ է ընձեռում ժողովրդավարության զարգացման, իշխանության թեւերի միջեւ հավասարակշռության պահպանման եւ ընդհանրապես՝ մեր երկրի համակողմանի եւ անցնցում զարգացման համար: Անկասկած, սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում ունենալու ենք ավելի արդար եւ ավելի կայուն պետություն եւ հասարակություն», - ասել էր նախագահը։
«Հավակնոտ ու տպավորիչ»
Հուլիսի 7-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին «հավակնոտ եւ տպավորիչ» էր որակել ՀՀ կառավարության ծրագիրն ու բարեփոխումների օրակարգը եւ վերահաստատել ԵՄ պատրաստակամությունը՝ Հայաստանի հետ համատեղ աշխատելու:
Կարեն Կարապետյանը հանդիպում է ԵՄ երկրների դեսպաններին 2017թ. հուլիսի 7-ին Կարեն Կարապետյանը հանդիպում է ԵՄ երկրների դեսպաններին 2017թ. հուլիսի 7-ին
Ելույթ ունենալով Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը, որին մասնակցել էին նաեւ ՀՀ-ում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանները, Պյոտր Սվիտալսկին ողջունել էր ՀՀ կառավարության նախաձեռնած քայլերը հակակոռուպցիոն քաղաքականության, ընտրական գործընթացների կազմակերպման, դատական համակարգի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, բարենպաստ բիզնես միջավայրի ձեւավորման եւ մի շարք այլ ուղղություններով՝ ընդգծելով, որ կշարունակի օժանդակել Հայաստանին այդ գործում:

Александр Лукашенко и Гагик Царукян 10 июля 2012 года
9 июля американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза заявил, что «мы исходим из желания найти компромисс между двумя фундаментальными приципами: о территориальной целостности и о праве народов на самопределение».
Американский дипломат заметил, что в мире не существует «универсальной формулы», или «общепринятого пути» для нахождения компромисса между двумя этими приципами.
«Мы находимся на стадии, когда президентам Армении и Азербайджана следует принять серьезные, непростые решения. Они проявили политическую волю. Их министры проявили политическую волю и довели переговоры до той точки, после которой требуются непростые решения на уровене президентов», - сказал Мэтью Брайза.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 ИЮЛЯ 2012 ГОДА
«Вы движетесь в правильном направлении»
Председатель Европейского совета Херман ван Ромпой заявил 4 июля в Ереване, что
ЕС в рамках Восточного Партнерства решил увеличить финансовую поддержку Армении в 2012 году на 15 миллионов евро.
Он призвал власти Армнии продолжить реформы, в частности, усилить демократические институты, продолжить борьбу с коррупцией, обеспечить уважение прав человека и верховенство закона.
Херман ван Ромпой и президент Армении Серж Саргсян Херман ван Ромпой и президент Армении Серж Саргсян
«Вы движетесь в правильном направлении, несмотря на то, что еще предстоит проделать большой объем работы», - заявил председатель Европейского совета.
Херман ван Ромпой сказал, что «прогресс в урегулировании карабахского конфликта должен оставаться важнейшим приоритетом». «Каждый день, проходящий без решения конфликта, является упущенной возможностью для всех»,- сказал он.
«Ты - человек слова»
10 июля в Минске открылась линия по розливу армянского коньяка.
Учредителями компании «Армянский стандарт» выступили Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат и «Беларусьторг» с долями соответственно 69% и 31%.
На церемонии присутствовали президент Беларуси Александр Лукашенко и собственник Ереванского коньячно-винно-водочного комбината, депутат парламента Армении Гагик Царукян.
Александр Лукашенко и Гагик Царукян 10 июля 2012 года Александр Лукашенко и Гагик Царукян 10 июля 2012 года
Фото: «Армянский стандарт»
Первую бутылку, сошедшую с конвейера, вручили Лукашенко, а он подарил ее Царукяну.
«Это за то, что ты человек слова: сказал - сделал. Чтобы наши чиновники таким людям всегда давали зеленый свет», - заявил Лукашенко.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  4-10 ИЮЛЯ 2017 ГОДА
«Залог развития без потрясений»
Президент Армении Серж Саргсян заявил 5 июля, что реформированный вариант Конституции предоставляет лучшие возможности для демократического развития.
«Сейчас мы осуществляем переход к парламентской форме правления. Мы убеждены, что реформированный вариант Конституции предоставляет лучшие возможности для демократического развития, сохранения баланса между ветвями власти и, в целом, для разностороннего развития нашей страны без потрясений. Несомненно, в результате конституционных реформ у нас будут более справедливые и стабильные государство и общество», - заявил президент.
«Амбициозная и впечатляющая»
7 июля глава делегации ЕС Петр Свитальский охарактеризовал программу и повестку реформ правительства Армении как «амбициозные и впечатляющие» и подтвердил готовность ЕС работать вместе.
Карен Карапетян встречается с послами стран ЕС 7 июля 2017 года Карен Карапетян встречается с послами стран ЕС 7 июля 2017 года
Выступая на встрече с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном, на которой присутствовали также аккредитованные в Армении послы стран-членов ЕС, Петр Свитальский приветствовал предпринятые правительством Армении шаги в направлении антикоррупционной политики, организации избирательных процессов, судебной системы, защиты прав человека, формирования благоприятной бизнес-среды и по ряду других направлений, подчеркнув, что будет содействовать Армении в этом деле.