Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմեդ Դավութօղլուն Երեւանում 2013 թվականին
Հունիսի 7-ին Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք գտնվում ենք անվտանգային այնպիսի համակարգում, որը մեզ լիովին բավարարում է»։
«Մենք չենք ծրագրում որեւէ բան փոխել: Չեմ կարծում, որ մենք պետք է անդամակցենք ՆԱՏՕ-ին»,- ասել էր կառավարության ղեկավարը «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթում հրատարակված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, որ հենց իրեն է վերագրվում Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոն հիմնելու գաղափարը, Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
«Ըստ երեւույթին, դա հնարել են Հայաստանում, հետո դա հասել է Ռուսաստան: Բանն այն է, որ ՆԱՏՕ-ի գրասենյակը շատ վաղուց բացվել է Մոսկվայում, եւ այն նույն պայմաններով, ինչ եւ մեզ մոտ: Թե՞ դուք կարծում եք, որ Ռուսաստանին կարելի է համագործակցել ՆԱՏՕ-ի հետ, իսկ Հայաստանը պետք է առճակատման գնա ՆԱՏՕ-ի հետ: Ես, անկեղծ ասած, ուրախ եմ, որ Ռուսաստանում որոշ մարդիկ ինձ համարում են արեւմտամետ, քանի որ շատերը Արեւմուտքում ինձ համարում են ռուսամետ: Եվ դա հստակ ապացուցում է, որ իրականում ես հայամետ գործիչ եմ»։
Չհաջողվեց առաջընթացի հասնել
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ հունիսի 9-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը «ցավոք, չի նշանավորվել առաջընթացով, եւ առկա տարաձայնությունները պահպանվում են»։
Հունիսի 10-ին Սանկտ-Պետերբուրգում պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Վարդան Օսկանյանը նշել էր, որ «նախագահների քննարկմանն էին առաջարկվել այն հարցերը, որոնց շուրջ, ինչպես հույս ունեին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, նրանք կարող էին առաջընթացի հասնել»:
Միեւնույն ժամանակ, նշել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը, «տեղի էր ունեցել լուրջ եւ խորքային քննարկում»։
Ռոբերտ Քոչարյանն ու Իլհամ Ալիեւը Մոսկվայում 2004 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Իլհամ Ալիեւը Մոսկվայում 2004 թվականին
Հունիսի 12-ին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի պետ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը «պետք է խստացնի իր դիրքորոշումը Հայաստանի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, միջազգային կազմակերպությունների եւ համաշխարհային հանրության հանդեպ»։
Մամեդովը նշել էր, որ Սանկտ-Պետերբուրգում Իլհամ Ալիևի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդիպումը «ծանր է անցել, եղել են նաեւ վեճեր»: «Չնայած այն փաստին, որ տարածաշրջանում Ադրբեջանի վարկանիշը հզորանում է, դա բավարար չէր, որպեսզի Հայաստանը բանակցությունների ժամանակ կառուցողական լիներ»,- ասել էր նա:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 6-12
«Ռասիզմի հոտ է գալիս»
Հունիսի 12-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Թուրքիայի արտգործնախարարի` շփման գծում վերջին շրջանում հրադադարի խախտումների եւ զոհերի վերաբերյալ հայտարարություններից «ռասիզմի հոտ է գալիս»:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հայտարարությունն առ այն, թե ինքը «մտահոգված է միայն ադրբեջանցի զինվորների կորուստով», Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր. «Երբեւէ չեմ լսել, որ նա մտահոգված լինի ադրբեջանցիների սադրանքների պատճառով հայ զինծառայողների սպանությամբ»:
«Այն դեպքում, երբ միջազգային հանրությունը խստորեն դատապարտում է այս միջադեպերը եւ կոչ է անում կողմերին զերծ մնալ ուժի կիրառումից, թուրքական կողմի նման հայտարարությունները խրախուսում են Ադրբեջանի նոր սադրանքները»,- հայտարարել էր Հայաստանի արտգործնախարարը, հանդես գալով ԵԱՀԿ Գործող նախագահ Էյմոն Գիլմորի հետ համատեղ ասուլիսում Երեւանում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմեդ Դավութօղլուն Երեւանում 2013 թվականին Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմեդ Դավութօղլուն Երեւանում 2013 թվականին
«20 տարի առաջ, երբ Հայաստանը դեմ չեղավ Թուրքիայի ներգրավմանը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, որոշ երկրներ ակնկալում էին, որ այն անաչառ կգտնվի եւ կնպաստի ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը: Սակայն, ինչպես ցույց տվեցին այս 20 տարիները, Թուրքիան ոչ միայն անաչառ եւ չեզոք չէ, այլեւ վնաս է հասցնում կարգավորման գործընթացին: Այս գործելաոճը հարց է բարձրացնում, թե ինչքանո՞վ համահունչ են Թուրքիայի մոտեցումները Մինսկի խմբի անդամ լինելուն»,- եզրափակել էր Էդվարդ Նալբանդյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 6-12
«Կարապետյանը հրաժարական տալու որեւէ պատճառ չունի»
Հունիսի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հրաժարական տալու որեւէ պատճառ չունի:
Կարեն Կարապետյանն ու Սերժ Սարգսյանը Կարեն Կարապետյանն ու Սերժ Սարգսյանը
«Պարբերաբար հրապարակ նետվող լուրերը իբր գոյություն ունեցող հակասությունների, հակամարտության մասին մտացածին են: Մենք շատ լավ հասկանում ենք, թե ովքեր են այդ բեմադրության հեղինակները, ինչպիսին ցանկություններ ունեն նրանք, բայց կարծում եմ, որ իրավիճակի վրա դա որևէ ազդեցություն ունենալ չի կարող: Մեր երկրում եւ, մասնավորապես, մեր կուսակցությունում առողջ աշխատանքային մթնոլորտ է»,-ասել էր Սերժ Սարգսյանը։
Բաքուն «պատանդ է վերցրել» բանակցային գործընթացը
Հունիսի 7-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրում ընդունել է «ամեն ինչ, կամ ոչինչ» դիրքորոշումը եւ բացահայտորեն սպառնում է նոր ռազմական գործողություններով՝ փաստացի պատանդ վերցնելով բանակցային գործընթացը, շանտաժի ենթարկելով եւ շարունակաբար վարկաբեկելով համանախագահներին»:
Նա ընդգծել էր, որ «հասունացել է ժամանակը, որպեսզի միջազգային հանրությունն առավել շոշափելի քայլեր ձեռնարկի Բաքվի սադրիչ եւ ապակառուցողական քաղաքականությունը սանձելու ուղղությամբ»:

Эдвард Налбандян и Ахмет Давутоглу в Ереване в 2013 году
7 июня премьер-министр Армении Серж Саргсян заявил, что «мы сейчас находимся в такой системе безопасности, которая нас полностью удовлетворяет».
«Мы не собираемся что-то менять. Я не считаю, что мы должны вступать в НАТО», - сказал глава правительства Армении в интервью газете «Московский комсомолец».
Отвечая на вопрос о том, что именно ему приписывают заслугу открытия Информационного центра НАТО в Ереване, Серж Саркисян сказал:
«Видимо, это придумали мои недоброжелатели в Армении, потом это попало к вам в Россию. Дело в том, что офис НАТО давным-давно открыт в Москве, и на тех же условиях, что и у нас. Или вы думаете, что России можно сотрудничать с НАТО, а Армения должна с НАТО бодаться? Я, честно говоря, рад, что некоторые люди в России считают меня прозападным. Потому что очень многие люди на Западе считают меня пророссийским. И это точное подтверждение того, что я на самом деле проармянский деятель».
Не удалось добиться прогресса
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что на встрече президентов Армении и Азербайджана 9 июня в Санкт-Петербурге, «к сожалению, не было отмечено прогресса, и существующие разногласия остаются».
Отвечая на вопросы журналистов 10 июня в Санкт-Петербурге, Вардан Осканян отметил, что «к обсуждению президентов были предложены те вопросы, по которым, как надеялись сопредседатели Минской группы ОБСЕ, им удастся добиться прогресса».
В то же время, отметил министр иностранных дел Армении, «имело место серьезное и глубинное обсуждение».
Роберт Кочарян и Ильхам Алиев в Москве в 2004 году Роберт Кочарян и Ильхам Алиев в Москве в 2004 году
12 июня глава отдела внешних связей аппарата президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил, что Азербайджан «должен ужесточить свою позицию в карабахском урегулировании в отношении Армении, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, международных организаций и мирового сообщества».
Мамедов отметил, что встреча Ильхама Алиева и Роберта Кочаряна в Санкт-Петербурге «была тяжелой, не обошлось без споров». «Несмотря на то, что рейтинг Азербайджана в регионе усиливается, этого не хватило для того, чтобы Армения продемонстрировала конструктивность на переговорах», - сказал он.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 ИЮНЯ 2012 ГОДА
«Пахнет расизмом»
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил 12 июня , что от заявлений главы МИД Турции по поводу жертв в результате произошедших в последнее время нарушений режима прекращения огня на линии соприкосновения «пахнет расизмом».
Комментируя заявления министра иностранных дел Турции Ахмета Давутоглу о том, что он обеспокоен потерей лишь азербайджанских солдат», Эдвард Налбандян заявил, что «никогда не слышал, чтобы Давутоглу был обеспокоен убийством армянских военнослужащих из-за провокаций азербайджанцев».
«В то время, как международное сообщество строго осуждает эти инциденты и призывает стороны воздержаться от применения силы, подобные заявления с турецкой стороны поощряют новые провокации азербайджанцев»,- заявил министр иностранных дел Армении, выступая на совместной конференции с Действующим председателем ОБСЕ Эймоном Гилмором в Ереване.
Эдвард Налбандян и Ахмет Давутоглу в Ереване в 2013 году Эдвард Налбандян и Ахмет Давутоглу в Ереване в 2013 году
«20 лет назад, когда Армения не выступила против вовлечения Турции в качестве члена Минской группы ОБСЕ, некоторые страны ожидали, что она будет беспристрастной и будет стимулировать урегулирование карабахского конфликта. Однако, как показали эти 20 лет, Турция не только не беспристрастна и не нейтральна, но также наносит вред процессу карабахского урегулирования. Данное поведение ставит вопрос, насколько созвучны подходы Турции с ее членством в Минской группе ОБСЕ?», - заметил Налбандян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  6-12 ИЮНЯ 2017 ГОДА
«У Карапетяна нет причин для отставки»
6 июня президент Армении Серж Саргсян заявил, что у премьер-министра Карена Карапетяна нет каких-либо причин для отставки.
Карен Карапетян и Серж Саргсян Карен Карапетян и Серж Саргсян
«Периодические вбрасываемые сведения о якобы имеющихся разногласиях, конфликте являются вымышленными. Мы прекрасно понимаем, кто является автором этой постановки, каковы их желания, однако полагаю, что это не может иметь какое-либо влияние на ситуацию. В нашей стране и, в частности, в нашей партии царит здоровая рабочая обстановка», - отметил Серж Саргсян.
Баку «взял в заложники» переговорный процесс
7 июня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что «в карабахском конфликте Азербайджан принял позицию «все или ничего» и открыто угрожает новыми военными действиями, таким образом взяв в заложники переговорный процесс, шантажируя и постоянно дискредитируя сопредседателей».
Он подчеркнул, что «настало время, чтобы международное сообщество предприняло более ощутимые шаги для сдерживания провокационной и деконструктивной политики Баку».