Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմեդ Դավութօղլուն Երեւանում 2013 թվականին
Հունիսի 7-ին Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք գտնվում ենք անվտանգային այնպիսի համակարգում, որը մեզ լիովին բավարարում է»։
«Մենք չենք ծրագրում որեւէ բան փոխել: Չեմ կարծում, որ մենք պետք է անդամակցենք ՆԱՏՕ-ին»,- ասել էր կառավարության ղեկավարը «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթում հրատարակված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, որ հենց իրեն է վերագրվում Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոն հիմնելու գաղափարը, Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
«Ըստ երեւույթին, դա հնարել են Հայաստանում, հետո դա հասել է Ռուսաստան: Բանն այն է, որ ՆԱՏՕ-ի գրասենյակը շատ վաղուց բացվել է Մոսկվայում, եւ այն նույն պայմաններով, ինչ եւ մեզ մոտ: Թե՞ դուք կարծում եք, որ Ռուսաստանին կարելի է համագործակցել ՆԱՏՕ-ի հետ, իսկ Հայաստանը պետք է առճակատման գնա ՆԱՏՕ-ի հետ: Ես, անկեղծ ասած, ուրախ եմ, որ Ռուսաստանում որոշ մարդիկ ինձ համարում են արեւմտամետ, քանի որ շատերը Արեւմուտքում ինձ համարում են ռուսամետ: Եվ դա հստակ ապացուցում է, որ իրականում ես հայամետ գործիչ եմ»։
Չհաջողվեց առաջընթացի հասնել
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ հունիսի 9-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը «ցավոք, չի նշանավորվել առաջընթացով, եւ առկա տարաձայնությունները պահպանվում են»։
Հունիսի 10-ին Սանկտ-Պետերբուրգում պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Վարդան Օսկանյանը նշել էր, որ «նախագահների քննարկմանն էին առաջարկվել այն հարցերը, որոնց շուրջ, ինչպես հույս ունեին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, նրանք կարող էին առաջընթացի հասնել»:
Միեւնույն ժամանակ, նշել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը, «տեղի էր ունեցել լուրջ եւ խորքային քննարկում»։
Ռոբերտ Քոչարյանն ու Իլհամ Ալիեւը Մոսկվայում 2004 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Իլհամ Ալիեւը Մոսկվայում 2004 թվականին
Հունիսի 12-ին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի պետ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը «պետք է խստացնի իր դիրքորոշումը Հայաստանի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, միջազգային կազմակերպությունների եւ համաշխարհային հանրության հանդեպ»։
Մամեդովը նշել էր, որ Սանկտ-Պետերբուրգում Իլհամ Ալիևի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդիպումը «ծանր է անցել, եղել են նաեւ վեճեր»: «Չնայած այն փաստին, որ տարածաշրջանում Ադրբեջանի վարկանիշը հզորանում է, դա բավարար չէր, որպեսզի Հայաստանը բանակցությունների ժամանակ կառուցողական լիներ»,- ասել էր նա:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 6-12
«Ռասիզմի հոտ է գալիս»
Հունիսի 12-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Թուրքիայի արտգործնախարարի` շփման գծում վերջին շրջանում հրադադարի խախտումների եւ զոհերի վերաբերյալ հայտարարություններից «ռասիզմի հոտ է գալիս»:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հայտարարությունն առ այն, թե ինքը «մտահոգված է միայն ադրբեջանցի զինվորների կորուստով», Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր. «Երբեւէ չեմ լսել, որ նա մտահոգված լինի ադրբեջանցիների սադրանքների պատճառով հայ զինծառայողների սպանությամբ»:
«Այն դեպքում, երբ միջազգային հանրությունը խստորեն դատապարտում է այս միջադեպերը եւ կոչ է անում կողմերին զերծ մնալ ուժի կիրառումից, թուրքական կողմի նման հայտարարությունները խրախուսում են Ադրբեջանի նոր սադրանքները»,- հայտարարել էր Հայաստանի արտգործնախարարը, հանդես գալով ԵԱՀԿ Գործող նախագահ Էյմոն Գիլմորի հետ համատեղ ասուլիսում Երեւանում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմեդ Դավութօղլուն Երեւանում 2013 թվականին Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմեդ Դավութօղլուն Երեւանում 2013 թվականին
«20 տարի առաջ, երբ Հայաստանը դեմ չեղավ Թուրքիայի ներգրավմանը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, որոշ երկրներ ակնկալում էին, որ այն անաչառ կգտնվի եւ կնպաստի ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը: Սակայն, ինչպես ցույց տվեցին այս 20 տարիները, Թուրքիան ոչ միայն անաչառ եւ չեզոք չէ, այլեւ վնաս է հասցնում կարգավորման գործընթացին: Այս գործելաոճը հարց է բարձրացնում, թե ինչքանո՞վ համահունչ են Թուրքիայի մոտեցումները Մինսկի խմբի անդամ լինելուն»,- եզրափակել էր Էդվարդ Նալբանդյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 6-12
«Կարապետյանը հրաժարական տալու որեւէ պատճառ չունի»
Հունիսի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հրաժարական տալու որեւէ պատճառ չունի:
Կարեն Կարապետյանն ու Սերժ Սարգսյանը Կարեն Կարապետյանն ու Սերժ Սարգսյանը
«Պարբերաբար հրապարակ նետվող լուրերը իբր գոյություն ունեցող հակասությունների, հակամարտության մասին մտացածին են: Մենք շատ լավ հասկանում ենք, թե ովքեր են այդ բեմադրության հեղինակները, ինչպիսին ցանկություններ ունեն նրանք, բայց կարծում եմ, որ իրավիճակի վրա դա որևէ ազդեցություն ունենալ չի կարող: Մեր երկրում եւ, մասնավորապես, մեր կուսակցությունում առողջ աշխատանքային մթնոլորտ է»,-ասել էր Սերժ Սարգսյանը։
Բաքուն «պատանդ է վերցրել» բանակցային գործընթացը
Հունիսի 7-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրում ընդունել է «ամեն ինչ, կամ ոչինչ» դիրքորոշումը եւ բացահայտորեն սպառնում է նոր ռազմական գործողություններով՝ փաստացի պատանդ վերցնելով բանակցային գործընթացը, շանտաժի ենթարկելով եւ շարունակաբար վարկաբեկելով համանախագահներին»:
Նա ընդգծել էր, որ «հասունացել է ժամանակը, որպեսզի միջազգային հանրությունն առավել շոշափելի քայլեր ձեռնարկի Բաքվի սադրիչ եւ ապակառուցողական քաղաքականությունը սանձելու ուղղությամբ»:

Edward Nalbandyan and Ahmet Davutoglu in Yerevan in 2013
On June 7 Armenian Prime Minister Serzh Sarkisian stated that "we are in such a security system today, which completely satisfies us".
"We are not going to change anything. I don't think we should enter NATO," head of the Armenian government stated in an interview with in "Moscovski Komsomolets" paper.
Answering the question on the fact that people attach the merit for opening the Information Center on NATO in Armenia to him, Serzh Sarkisian stated:
"Apparently, this idea was made up by my evil-wishers in Armenia, and then this came to Russia. The point is that the NATO office was opened in Moscow a very long time ago and it functions based on the same conditions as it does in Armenia. Or, do you think that Russia can cooperate with NATO and Armenia should butt with it? To tell the truth, I am happy that some people in Russia consider me pro-western. That's because many people in the West consider me pro-Russian. And this is direct evidence that I am a pro-Armenian figure."
No progress marked
Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian stated that during the meeting of the Armenian and Azerbaijani presidents, which took place June 9 in Saint Petersburg, “unfortunately, there was no progress marked and the existing discords remain.”
Answering the questions of journalists in Saint Petersburg on June 10, Vartan Oskanian noted that “the issues, as to which the OSCE Minsk Group Co-chairs hoped to reach progress, were presented to the discussion of the presidents.”
At the same time, Armenian Foreign Minister stated, “there was a serious and deep discussion.”
Robert Kocharyan and Ilham Aliyev in Moscow in 2004 Robert Kocharyan and Ilham Aliyev in Moscow in 2004
On June 12 head of the Foreign Relations Department of Azerbaijani President’s Staff Novruz Mamedov stated that Azerbaijan “must toughen its stance concerning Armenia, the OSCE Minsk Group Co-chairs, the international organizations and the international community in the settlement of the Karabakh conflict.”
Mamedov noted that the meeting of Ilham Aliyev and Robert Kocharian in Saint Petersburg “was tough, there were also disputes.” “Despite the fact that the rating of Azerbaijan in the region is becoming stronger, this was not enough for Armenia to demonstrate constructive approach during the negotiations,” he stated.
•    10 YEARS AGO: JUNE 6-12, 2012
“Smell of racism”
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan said on June 12 that Turkish Foreign Minister’s statements about casualties suffered during recent ceasefire violations on the contact line “smell of racism”.
Commenting on the statement by Turkish FM Ahmet Davutoglu who said that he was “concerned only about the loss of Azeri soldiers”, Edward Nalbandyan said: “I have never heard that Davutoglu was concerned about the murder of Armenian soldiers because of Azeri provocations.”
“While the international community strictly condemns these incidents and calls on the sides to refrain from using force, Turkey’s statements only inspire new provocations of Azerbaijanis,” the Armenian Foreign Minister at a joint press conference with the OSCE Chairman-in-Office Eamon Gilmore in Yerevan.
Edward Nalbandyan and Ahmet Davutoglu in Yerevan in 2013 Edward Nalbandyan and Ahmet Davutoglu in Yerevan in 2013
“Twenty years ago, when Armenia did not speak against Turkey’s involvement as an OSCE Minsk Group Co-chair, some countries expected it to be unbiased and will stimulate the settlement of the Karabakh conflict. However, these 20 years have shown that Turkey is not unbiased and neutral. On the contrary it even harms the Karabakh conflict settlement process. This behavior raises the question of how consonant Turkey’s steps and its membership in the OSCE Minsk Group are,” the Armenian Foreign Minister noted.
•    5 YEARS AGO:  JUNE 6-12, 2017
“Karapetyan has no reason to resign”
On June 6 President of Armenia Serzh Sargsyan said that Prime Minister Karen Karapetyan has no reason to resign.
Karen Karapetyan and Serzh Sargsyan Karen Karapetyan and Serzh Sargsyan
“The claims of disagreements and conflicts, emerging in the media from time to time, are false. We know very well who stages those claims and what they want to achieve, but I believe that won’t affect the situation in any manner. Our country and our party in particular have a healthy working environment,” said Serzh Sargsyan.
Baku took negotiations “hostage”
On June 7 Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said that “Azerbaijan adopted an “either our way or no way” stance and openly threatens with new hostilities, taking the negotiation process hostage, blackmailing and continuing constant profanation of the Co-Chairs.”
He stressed that “a time has come for the international community to take more tangible steps in order to curb Baku’s provocative and destructive policy.”