•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-29
Մայիսի 24-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը Երեւանում հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպումը «հաջող անցնի, ապա չհամաձայնեցված հարցերի թիվը  կմոտենա զրոյին»:
Նա նշել էր, որ հունիսի 10-ի Քոչարյան-Ալիեւ հաջող հանդիպման դեպքում, «ամենայն հավանականությամբ, կպահանջվի եւս մեկ հանդիպում երկրի ղեկավարների մակարդակով` կարգավորման հիմնական սկզբունքների հաստատման համար»:
Բեռնար Ֆասյեն, Ռոբերտ Բդադտկեն եւ Յուրի Մերզլյակովը Բեռնար Ֆասյեն, Ռոբերտ Բդադտկեն եւ Յուրի Մերզլյակովը
Միջնորդներն ընդգծել էին, որ այս փուլում խոսքը գնում է կարգավորման հիմնական սկզբունքների, այլ ոչ թե խաղաղ համաձայնագրի մշակման մասին:
Ֆրանսիացի միջնորդ Բեռնառ Ֆասյեն նշել էր, որ 2008 թ. Հայաստանում եւ Ադրբեջանում կայանալու են նախագահական ընտրություններ, եւ «եթե սկզբունքները չորոշվեն մինչեւ այս տարվա վերջ, մեծ է հավանականությունը, որ ընտրություններից հետո գործընթացը հարկավոր կլինի սկսել զրոյից, ինչպես դա արդեն եղել է անցյալում»։
«Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի լավ համագործակցությունը»
Մայիսի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը հայտարարել էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների «լավ համագործակցության» մասին:
Դենիել Ֆրիդը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Դենիել Ֆրիդը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Հանդես գալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Հելսինկյան հանձնաժողովում Ռուսաստանի եւ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների մասին զեկույցով, նա նշել էր, «որ ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը կարող են միասին աշխատել խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման ապահովման համար, ինչը կայունություն եւ անվտանգություն կապահովի Հարավային Կովկասում, ինչը համապատասխանում է մեր փոխադարձ շահերին»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-29
Ծառուկյանը հրաժարվում է կոալիցիայից
Մայիսի 24-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ ԲՀԿ-ն «նպատակահարմար չի գտնում մասնակցել կոալիցիոն կառավարության ձեւավորմանը»:
Գագիկ Ծառուկյանը Գագիկ Ծառուկյանը
«Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում  «Բարգավաճ Հայաստանը» ստացավ մոտ կես միլիոն ձայն:  Այդ մարդիկ քվեարկել են ԲՀԿ-ի օգտին` վստահելով մեզ եւ պահանջելով երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքում իրական, տեսանելի փոփոխություններ: Ընտրությունների արդյունքներով` ԲՀԿ-ն չունի կառավարություն ձեւավորելու եւ իր ծրագրերը իրականացնելու սահմանադրական հնարավորություն: Ելնելով վերը նշյալից` ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նպատակահարմար չի գտնում մասնակցել կոալիցիոն կառավարության ձեւավորմանը: ԲՀԿ-ն շարունակելու է ունենալ ծանրակշիռ դերակատարում մեր երկրի քաղաքական կյանքում: Մենք ունենալու ենք խիստ կառուցողական, հավասարակշռող դերակատարություն եւ մասնակցություն երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում», - հայտարարել էր Ծառուկյանը։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-29
Վարդանյանը «ավելի ռադիկալ մոտեցման կողմնակից է»
Մայիսի 25-ին IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր, որ միշտ աշխատել է մասնավոր հատվածում եւ իրեն որեւէ պետական պաշտոնում չի պատկերացնում:
«Ես ունեմ մի սկզբունք՝ մարդ պետք է զբաղվի այն աշխատանքով, որն իր մոտ լավ է ստացվում», - ասել էր Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա նշել էր, որ քաղաքական գործընթացներում չի ներգրավվում, սակայն համոզված է, որ էլիտաները պետք է քննարկեն, թե ինչպիսի Հայաստան են ցանկանում տեսնել 20 տարի հետո: «Այս հարցերի շուրջ ես բանավիճում եմ Հայաստանի նախագահի, ներկայիս եւ նախորդ վարչապետների հետ», - ասել էր նա:
«2008 թվականին ես առաջին անգամ հանդիպեցի Սերժ Սարգսյանի հետ եւ ասացի, որ մեզ սպասում է փոփոխությունների եւ բարեփոխումների երկար ու դժվարին ճանապարհ, որի ընթացքում հնարավորություններիս սահմաններում անելու եմ ամեն ինչ, որ Հայաստանը եւ հայկական աշխարհը զարգանան, հարգված ու հաջողված լինեն: Ասացի, որ անելու եմ դա ոչ թե ներկայիս ղեկավարության, այլ հայ ազգի համար: Այդ սկզբունքով ես աշխատում էի Տիգրան Սարգսյանի, Հովիկ Աբրահամյանի հետ, հիմա աշխատում եմ Կարեն Կարապետյանի հետ, ում լավ ճանաչում եմ եւ ջերմ հարաբերություններ ունեմ», - նշել էր Վարդանյանը։
Ռուբեն Վարդանյանն ու Կարեն Կարապետյանը Ռուբեն Վարդանյանն ու Կարեն Կարապետյանը
Մեկնաբանելով Կարեն Կարապետյանի գործունեությունը Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում, Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր.
«Կարեն Կարապետյանի գործը բավական դժվար է, որովհետեւ ինքը պետք է փոփոխություններ անի՝ առանց հեղափոխության: Ես ավելի հեղափոխական մարդ եմ եւ կարծում եմ, որ մոդելի փոփոխությունը պետք է ավելի կտրուկ լինի: Ես ավելի ռադիկալ մոտեցման կողմնակից եմ, որի մասին գիտեն եւ նախագահը եւ վարչապետը: Բայց, իհարկե, ինձ ավելի հեշտ է այդպես արտահայտվել, քանի որ ես պետական պաշտոն չեմ զբաղեցնում»:
Երեւանի կոչը Մինսկին
Մայիսի 29-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում պետք է հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Եթե մենք ուզում ենք լուծել խնդիրը, պետք է պատճառը հասկանանք, իսկ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը»,- ասել էր Շարմազանովը:

•    15 YEARS AGO: MAY 23-29, 2007
Russian co-chair of the OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov stated in Yerevan on May 24 that if the forthcoming meeting of the Armenian and Azerbaijani Presidents “is successful, the number of uncoordinated issues will near the point of zero.”
He noted that in case the Aliyev-Kocharian meeting is successful on June 10, “most likely, another meeting at the presidential level will be needed to consolidate the main basic principles of the settlement.”
Bernard Fassier, Robert Bradtke and Yuri Merzlyakov Bernard Fassier, Robert Bradtke and Yuri Merzlyakov
The mediators stressed that at the present stage the point is the basic principles of the settlement, and not the preparation of the peace agreement. The co-chairs refrained from talking about the terms of the settlement, at that noting that one can expect reaching agreements on the basic principles by the end of the year, but not the signing of the peace agreement.
French co-chair Bernard Fassier stated that in 2008, presidential elections will be held in Armenia and Azerbaijan, and “if the principles are not defined by the end of this year, there is great likelihood that after the elections we will have to start the process from scratch, as it had happened before.”
“Moscow and Washington work well together”
U.S. Assistant Secretary of State Daniel Fried stated on May 24 that Russian and the United States “work well together” on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Daniel Fried and Armenian President Robert Kocharyan Daniel Fried and Armenian President Robert Kocharyan
Presenting the testimony on the situation in Russia and the U.S.-Russian relations, Fried said that “we continue to show that the United States and Russia can work together to facilitate a peace process that could bring greater stability and security to the South Caucasus, which is in our mutual best interest.”
•    10 YEARS AGO: MAY 23-29, 2012
Tsarukyan refuses to make part of the coalition
The leader of “Prosperous Armenia” Party (PAP) Gagik Tsarukyan said on May 24 that the party “finds it inexpedient to take part in the formation of the coalition government.”
Gagik Tsarukyan Gagik Tsarukyan
“As a result of parliamentary elections, “Prosperous Armenia” Party gained about half a million of votes. These people voted for PAP trusting us and demanding tangible and visible changes in country’s social-economic life. As a result of elections PAP doesn’t have a constitutional opportunity to form a government and present its programs. Taking this into consideration, I officially state that “Prosperous Armenia” Party finds it inexpedient to participate in the formation of the coalition government. The party will continue to have its substantial participation in our country’s political life. We will play a constructive and balanced role and participate in country’s social-economic life,” Tsarukyan stated.
•    5 YEARS AGO: MAY 23-29, 2017
Vardanyan supports “a more radical approach”
IDeA Foundation co-founder Ruben Vardanyan said on May 24 that he always worked in the private sector and cannot imagine himself in any official office.
“I have a principle: people should do what they’re good at,” Ruben Vardanyan said.
He noted that although he doesn’t engage in political processes, he believes the elite should discuss what kind of Armenia they want to see 20 years from now. “I argue about these issues with the president, current and former prime ministers of Armenia,” Ruben Vardanyan said.
“First time I met with Serzh Sargsyan in 2008. I said we were in for changes and a long, difficult way to reforms, and on that way I’d do everything I could for Armenia and Armenian world to develop, become respected and successful. I said I’d do it not for the current government, but for the Armenian nation. I worked with Tigran Sargsyan and Hovik Abharamyan by the same principle, and now I work with Karen Karapetyan. I know him well, we have a very warm relationship,” Vardanyan noted.
Ruben Vardanyan and Karen Karapetyan Ruben Vardanyan and Karen Karapetyan
Commenting on Karen Karapetyan’s work as Armenia’s Prime Minister, he said:
“Karen Karapetyan’s task is rather hard, because he must bring changes without a revolution. I am more of a revolutionary kind of man, I believe that the model must change drastically. I support a more radical approach, which both the President and the Prime Minister know. Of course, it’s easier for me to say that, because I don’t hold an official position.”
Yerevan’s call to Minsk
Deputy Speaker of Armenian National Assembly Eduard Sharmazanov met with Ambassador of Belarus Igor Nazaruk on May 29 and said they should remain loyal to the CSTO position in the Nagorno-Karabakh conflict
“If we want to solve the issue, we need to understand its reason, and the reason is that Azerbaijan doesn’t recognize Artsakh people’s right for self-determination,” Eduard Sharmazanov said.