•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-29
Մայիսի 24-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը Երեւանում հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպումը «հաջող անցնի, ապա չհամաձայնեցված հարցերի թիվը  կմոտենա զրոյին»:
Նա նշել էր, որ հունիսի 10-ի Քոչարյան-Ալիեւ հաջող հանդիպման դեպքում, «ամենայն հավանականությամբ, կպահանջվի եւս մեկ հանդիպում երկրի ղեկավարների մակարդակով` կարգավորման հիմնական սկզբունքների հաստատման համար»:
Բեռնար Ֆասյեն, Ռոբերտ Բդադտկեն եւ Յուրի Մերզլյակովը Բեռնար Ֆասյեն, Ռոբերտ Բդադտկեն եւ Յուրի Մերզլյակովը
Միջնորդներն ընդգծել էին, որ այս փուլում խոսքը գնում է կարգավորման հիմնական սկզբունքների, այլ ոչ թե խաղաղ համաձայնագրի մշակման մասին:
Ֆրանսիացի միջնորդ Բեռնառ Ֆասյեն նշել էր, որ 2008 թ. Հայաստանում եւ Ադրբեջանում կայանալու են նախագահական ընտրություններ, եւ «եթե սկզբունքները չորոշվեն մինչեւ այս տարվա վերջ, մեծ է հավանականությունը, որ ընտրություններից հետո գործընթացը հարկավոր կլինի սկսել զրոյից, ինչպես դա արդեն եղել է անցյալում»։
«Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի լավ համագործակցությունը»
Մայիսի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը հայտարարել էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների «լավ համագործակցության» մասին:
Դենիել Ֆրիդը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Դենիել Ֆրիդը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Հանդես գալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Հելսինկյան հանձնաժողովում Ռուսաստանի եւ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների մասին զեկույցով, նա նշել էր, «որ ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը կարող են միասին աշխատել խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման ապահովման համար, ինչը կայունություն եւ անվտանգություն կապահովի Հարավային Կովկասում, ինչը համապատասխանում է մեր փոխադարձ շահերին»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-29
Ծառուկյանը հրաժարվում է կոալիցիայից
Մայիսի 24-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ ԲՀԿ-ն «նպատակահարմար չի գտնում մասնակցել կոալիցիոն կառավարության ձեւավորմանը»:
Գագիկ Ծառուկյանը Գագիկ Ծառուկյանը
«Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում  «Բարգավաճ Հայաստանը» ստացավ մոտ կես միլիոն ձայն:  Այդ մարդիկ քվեարկել են ԲՀԿ-ի օգտին` վստահելով մեզ եւ պահանջելով երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքում իրական, տեսանելի փոփոխություններ: Ընտրությունների արդյունքներով` ԲՀԿ-ն չունի կառավարություն ձեւավորելու եւ իր ծրագրերը իրականացնելու սահմանադրական հնարավորություն: Ելնելով վերը նշյալից` ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նպատակահարմար չի գտնում մասնակցել կոալիցիոն կառավարության ձեւավորմանը: ԲՀԿ-ն շարունակելու է ունենալ ծանրակշիռ դերակատարում մեր երկրի քաղաքական կյանքում: Մենք ունենալու ենք խիստ կառուցողական, հավասարակշռող դերակատարություն եւ մասնակցություն երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում», - հայտարարել էր Ծառուկյանը։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 23-29
Վարդանյանը «ավելի ռադիկալ մոտեցման կողմնակից է»
Մայիսի 25-ին IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր, որ միշտ աշխատել է մասնավոր հատվածում եւ իրեն որեւէ պետական պաշտոնում չի պատկերացնում:
«Ես ունեմ մի սկզբունք՝ մարդ պետք է զբաղվի այն աշխատանքով, որն իր մոտ լավ է ստացվում», - ասել էր Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա նշել էր, որ քաղաքական գործընթացներում չի ներգրավվում, սակայն համոզված է, որ էլիտաները պետք է քննարկեն, թե ինչպիսի Հայաստան են ցանկանում տեսնել 20 տարի հետո: «Այս հարցերի շուրջ ես բանավիճում եմ Հայաստանի նախագահի, ներկայիս եւ նախորդ վարչապետների հետ», - ասել էր նա:
«2008 թվականին ես առաջին անգամ հանդիպեցի Սերժ Սարգսյանի հետ եւ ասացի, որ մեզ սպասում է փոփոխությունների եւ բարեփոխումների երկար ու դժվարին ճանապարհ, որի ընթացքում հնարավորություններիս սահմաններում անելու եմ ամեն ինչ, որ Հայաստանը եւ հայկական աշխարհը զարգանան, հարգված ու հաջողված լինեն: Ասացի, որ անելու եմ դա ոչ թե ներկայիս ղեկավարության, այլ հայ ազգի համար: Այդ սկզբունքով ես աշխատում էի Տիգրան Սարգսյանի, Հովիկ Աբրահամյանի հետ, հիմա աշխատում եմ Կարեն Կարապետյանի հետ, ում լավ ճանաչում եմ եւ ջերմ հարաբերություններ ունեմ», - նշել էր Վարդանյանը։
Ռուբեն Վարդանյանն ու Կարեն Կարապետյանը Ռուբեն Վարդանյանն ու Կարեն Կարապետյանը
Մեկնաբանելով Կարեն Կարապետյանի գործունեությունը Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում, Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր.
«Կարեն Կարապետյանի գործը բավական դժվար է, որովհետեւ ինքը պետք է փոփոխություններ անի՝ առանց հեղափոխության: Ես ավելի հեղափոխական մարդ եմ եւ կարծում եմ, որ մոդելի փոփոխությունը պետք է ավելի կտրուկ լինի: Ես ավելի ռադիկալ մոտեցման կողմնակից եմ, որի մասին գիտեն եւ նախագահը եւ վարչապետը: Բայց, իհարկե, ինձ ավելի հեշտ է այդպես արտահայտվել, քանի որ ես պետական պաշտոն չեմ զբաղեցնում»:
Երեւանի կոչը Մինսկին
Մայիսի 29-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում պետք է հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Եթե մենք ուզում ենք լուծել խնդիրը, պետք է պատճառը հասկանանք, իսկ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը»,- ասել էր Շարմազանովը:

Дэниел Фрид и президент Армении Роберт Кочарян
Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков заявил 24 мая в Ереване, что если предстоящая встреча президентов Армении и Азербайджана «окажется успешной, то число несогласованных вопросов по карабахскому урегулированию практически приблизится к нулю».
Он отметил, что в случае успешного проведения встречи Кочарян-Алиев 10 июня, «скорее всего, понадобится еще одна встреча на уровне глав государств для закрепления основных базовых принципов урегулирования».
Бернар Фасье, Роберт Брадтке и Юрий Мерзляков Бернар Фасье, Роберт Брадтке и Юрий Мерзляков
Посредники подчеркнули, что на данном этапе речь идет о базовых принципах урегулирования, а не о подготовке мирного соглашения.
Французский посредник Бернар Фасье отметил, что в 2008 году в Армении и Азербайджане пройдут президентские выборы, и «если принципы не будут определены до конца этого года, велика вероятность того, что после выборов процесс придется начинать с нуля, как это уже было в прошлом».
«Хорошее сотрудничество Москвы и Вашингтона»
Помощник госсекретаря США Дэниел Фрид заявил 24 мая о «хорошем сотрудничестве» России и Соединенных Штатов по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Дэниел Фрид и президент Армении Роберт Кочарян Дэниел Фрид и президент Армении Роберт Кочарян
Выступая с докладом о ситуации в России и американо-российских отношениях, он отметил, что «мы продолжаем демонстрировать, что США и Россия могут работать вместе для продвижения мирного процесса, который может обеспечить большую стабильность и безопасность на Южном Кавказе, что отвечает нашим взаимным интересам».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 23-29 МАЯ 2012 ГОДА
Царукян отказался от участия коалиции
24 мая председатель партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян заявил, что ППА «не считает целесообразным участие в формировании коалиционного правительства».
Гагик Царукян Гагик Царукян
«В результате парламентских выборов «Процветающая Армения» получила около полумиллиона голосов. Эти люди проголосовали за ППА, доверяя нам и требуя реальные, видимые изменения в социально-экономической жизни страны. По результатам выборов у ППА нет конституционной возможности формирования правительства и реализации своих программ. Исходя из вышеизложенного, я официально заявляю, что партия «Процветающая Армения» считает нецелесообразным участие в формировании коалиционного правительства. ППА продолжит играть свою роль в политической жизни нашей страны. У нас будет конструктивная, балансирующая роль в общественно-политической жизни страны», - заявил Царукян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  23-29 МАЯ 2017 ГОДА
Варданян выступает за «более радикальный подход»
25 мая соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян сказал, что всегда работал в частном секторе и не представляет себя на какой-либо государственной должности.
«У меня есть принцип: человек должен заниматься тем делом, которое у него хорошо получается», - сказал Рубен Варданян
Он отметил, что не вмешивается в политические процессы, однако уверен, что элиты должны обсуждать, какой хотят видеть Армению через 20 лет. «По этим вопросам я дискутирую с президентом, действующим и прежними премьер-министрами», - сказал Рубен Варданян.
«В 2008 году я впервые встретился с Сержем Саргсяном и сказал, что нам предстоит долгий и тяжелый путь изменений и реформ,  на котором я по мере своих возможностей буду делать все, чтобы Армения и армянский мир развивались, пользовались уважением и были успешными. Я сказал, что буду делать это не для действующего руководства, а ради армянского народа. Так я работал с Тиграном Саргсяном, Овиком Абрамяном, а теперь работаю с Кареном Карапетяном, которого хорошо знаю и с которым у нас теплые отношения», - отметил Варданян.
Рубен Варданян и Карен Карапетян Рубен Варданян и Карен Карапетян
Комментируя деятельность Карена Карапетяна на должности премьер-министра, он сказал:
«У Карена Карапетяна довольно сложная задача, потому что ему нужно делать изменения без революции. У меня более революционные подходы, я думаю, что изменение модели должно быть более резким. Я сторонник более радикальных методов, это известно президенту, и премьер-министру. Но, конечно, мне проще так говорить, потому что я не занимаю государственную должность».
Призыв Еревана к Минску
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов сказал 29 мая на встрече с послом Белоруссии Игорем Назаруком, что «в вопросе Нагорного Карабаха следует придерживаться официальной позиции ОДКБ».
«Если мы хотим решить проблему, нужно понять ее причину, а причина в том, что Азербайджан не признает право народа Арцаха на самоопределение», - сказал Шармазанов.