Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը 2010 թվականին
Հունիսի 16-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Գազպրոմ» ռուսաստանյան ընկերության վարչության ղեկավար Ալեքսեյ Միլերին Երեւանում հանձնել էր «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանը՝«հայ-ռուսական տնտեսական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում նշանակալի ներդրում ունենալու համար»:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ալեքսեյ Միլերը 2005թ. հունիսի 16-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ալեքսեյ Միլերը 2005թ. հունիսի 16-ին
Պարգեւատրումից ընդամենը կես տարի անց Քոչարյանի եւ Միլերի հարաբերությունները լարվեցին։
Ահա թե ինչ է գրում Ռոբերտ Քոչարյանն իր «Կյանք եւ ազատություն» գրքում.
«Գազի թեման հիմնականն էր 2005 թվականի դեկտեմբերին Սոչիում կայացած Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։ Միլերը՝ «Գազպրոմի» ղեկավարը, վկայակոչում էր որեւէ պայմանագրերի բացակայությունը եւ հրաժարվում էր խոստովանել, որ այդպիսի պայմանավորվածություններ գոյություն ունեն: Դա ինձ զայրացրեց եւ գրգռեց, քանի որ գազի գնի մասին խոսակցությունը տեղի էր ունեցել իմ գրասենյակում՝ անմիջապես ինձ հետ, եւ ես շատ լավ էի հիշում այդ հանդիպումը։
Բանակցություններն արագորեն վերածվեցին առճակատման։ Կողմերն իրենցն էին պնդում, լարվածությունն աճում էր, ժամանակը գնում… Ես չէի թաքցնում զայրույթս եւ ակնհայտորեն չափից ավելի խիստ դարձա: Այնուհետեւ եկավ ճաշելու ժամը։ Ես ճաշելու տրամադրություն չունեի. ներսումս ամեն ինչ եռում էր վրդովմունքից։ Գազի գնի բարձրացումը կազդեր տնտեսության աճի տեմպի վրա, եւ ինձ համար կարեւոր էր կանխել դա: Երբ բերեցին նախուտեստները, ես դրանց ձեռք չտվեցի. ինչ-որ ապուր մատուցեցին՝ դրան էլ չդիպչեցի, հետո նույնը եղավ հիմնական ուտեստի եւ աղանդերի հետ: Մենք պատվիրակություններով նստած էինք դեմ առ դեմ, եւ ես տեսնում էի, որ մերոնցից ոչ մեկը չէր դիպչել ուտեստներին՝ բոլոր վեց անձինք։ Շփոթված մատուցողները՝ չհասկանալով, թե ինչ է կատարվում, սեղանի մեր կողմից վերցնում էին ձեռք չտված ուտեստները։ Խոսակցությունը շարունակվեց չափազանց անհարմար եւ լարված իրավիճակում. ճաշի ընթացքում սեղանի մի կողմը՝ հրավիրված կողմը, ոչ մի ճաշատեսակի ձեռք չտվեց»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 15-21
«Կարեւոր փուլ»
Հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացել էր Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը։
Մեկնաբանելով հանդիպման արդյունքները, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «նախագահ Մեդվեդեւի ներգրավվածությամբ հանդիպումները հնարավորություն են ընձեռում մերձեցնելու կողմերի դիրքորոշումները»։
Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը 2010 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը 2010 թվականին
«Իսկ այն հարցերում, որոնց շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվում, կողմերը կարողանում են առավել հստակեցնել մոտեցումները, ինչը հնարավորություն է տալիս շարունակել բանակցությունները եւ շարժվել առաջ: Հանդիպումը անցավ կառուցողական մթնոլորտում, կողմերը արձանագրեցին այն, ինչին հասել են առ այսօր եւ պայմանավորվեցին շարունակել բանակցությունները հենց դրա հիման վրա: Կարծում եմ, որ հանդիպումը օգտակար էր: Այն կարեւոր փուլ էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում»,- ասում էր ԱԳ նախարարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 15-21
«Քըրք Քրքորյանն իր կյանքի օրոք դարձել էր լեգենդ»
Հունիսի 16-ին` 98 տարեկանում, կյանքից հեռացավ ամերիկահայ հայտնի գործարար եւ բարերար, Հայաստանի Ազգային հերոս Քըրք Քրքորյանը։
«Որպես ձեռներեց եւ գործարար՝ նա արդեն իր կյանքի օրոք դարձել էր լեգենդ եւ վայելում էր միջազգային հեղինակություն, դարձել էր վերապրող հայի, աշխատասեր, իմաստուն, բարի ու համեստ մարդու օրինակ»,- ասված էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ցավակցական հեռագրում։
Քըրք Քրքորյանը Քըրք Քրքորյանը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նույնպես ցավակցական հեռագիր էր հղել Քըրք Քրքորյանի մահվան կապակցությամբ։
«Ջերմությամբ եմ հիշում մեր հանդիպումները Քըրքի հետ: Նա բարձր մարդկային որակների ու բնատուր իմաստնության տեր էր, լայնախոհ ու հետաքրքիր զրուցակից:
Քըրք Քըրքորյանի հիշատակը` որպես իսկական հայրենասերի, հավերժ կմնա համայն հայության սրտում»,- գրել էր նա։

• 15 YEARS AGO: JUNE 15-21, 2005
On June 16, Armenian President Robert Kocharyan conferred the order of St. Mesrop Mashtots to head of Russian Gazprom Company, Aleksey Miller “for the significant contribution to the reinforcement and development of Armenian-Russian economic ties” in Yerevan.
Robert Kocharyan and Aleksey Miller on June 16, 2005Photo: Photolure
Just six months after the ceremony, the relationship between Kocharyan and Miller soured.
This is what Kocharyan writes about it in the book “Life and Freedom”:
“In December 2005, at the meeting with Putin in Sochi, the gas price became the main topic. Gazprom head Miller refused to acknowledge our agreements, citing the lack of any contracts. It really angered me because we the discussion about the gas price took place in my office then, and I was present and I remembered the meeting very well. The conversation quickly grew into a confrontation, which promised nothing good. The sides each insisted on their version of the story, the tension was growing, the time was passing… I did not hide I was annoyed and became obviously too harsh. The staff started serving the dinner. Food was the last thing on my mind: I was boiling with indignation! An increase of gas price would affect the pace of economic development and it was important for me to prevent that. When they brought the appetizers, I did not touch them; they brought some soup, I did not eat it; the same happened with the main dish and the dessert. The delegations were sitting opposite to each other, and I could see that the other members of my delegation did not eat either – all six people. The confused waiters, who could not understand what was happening, just took the untouched dishes from our side of the table. The conversation went on in an extremely awkward, tense situation: one of the sides, the invitees, did not eat any of the dishes during the dinner.”
• 10 YEARS AGO: JUNE 15-21, 2010
“An important stage”
On June 17, the Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia gathered in St. Petersburg for a trilateral meeting.
Following the meeting, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian noted that “the meetings with President Medvedev’s participation provide for the opportunity to bring the stances of the sides closer”.
Serzh Sargsyan and Dmitry Medvedev in 2010Photo: REUTERS
“The sides may clarify approaches on the issues, around which there is no agreement reached, and this allows continuing negotiations and moving on. The trilateral meeting took place in constructive atmosphere; the sides registered what they have managed to reach as of today and agreed upon continuing negotiations exactly basing on that. I think the meeting has been useful. It became an important stage in the negotiation process on Karabakh conflict settlement,” said Nalbandian.
• 5 YEARS AGO: JUNE 15-21, 2015
“Kirk Kirkorian became a legend in his lifetime”
On June 16, famous Armenian-American businessman and philanthropist, National Hero of Armenia Kirk Kirkorian passed away at the age of 98.
“As an entrepreneur and a businessman he had become a legend during his lifetime and used to enjoy international fame. He had become an example of a surviving Armenian and a model of an assiduous, wise, kind and modest person,” Armenian President Serzh Sargsyan stated in the letter of condolences.
Kirk Kirkorian Photo: REUTERS
The second President of Armenia Robert Kocharyan sent his condolences as well.
“I warmly recall my meetings with Kirk. He was a person of high human qualities and inborn wisdom, a broad-minded and an interesting interlocutor. The memory of Kirk Kirkorian, a true patriot, will live forever in the hearts of all Armenians,” he said.