Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը 2010 թվականին
Հունիսի 16-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Գազպրոմ» ռուսաստանյան ընկերության վարչության ղեկավար Ալեքսեյ Միլերին Երեւանում հանձնել էր «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանը՝«հայ-ռուսական տնտեսական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում նշանակալի ներդրում ունենալու համար»:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ալեքսեյ Միլերը 2005թ. հունիսի 16-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ալեքսեյ Միլերը 2005թ. հունիսի 16-ին
Պարգեւատրումից ընդամենը կես տարի անց Քոչարյանի եւ Միլերի հարաբերությունները լարվեցին։
Ահա թե ինչ է գրում Ռոբերտ Քոչարյանն իր «Կյանք եւ ազատություն» գրքում.
«Գազի թեման հիմնականն էր 2005 թվականի դեկտեմբերին Սոչիում կայացած Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։ Միլերը՝ «Գազպրոմի» ղեկավարը, վկայակոչում էր որեւէ պայմանագրերի բացակայությունը եւ հրաժարվում էր խոստովանել, որ այդպիսի պայմանավորվածություններ գոյություն ունեն: Դա ինձ զայրացրեց եւ գրգռեց, քանի որ գազի գնի մասին խոսակցությունը տեղի էր ունեցել իմ գրասենյակում՝ անմիջապես ինձ հետ, եւ ես շատ լավ էի հիշում այդ հանդիպումը։
Բանակցություններն արագորեն վերածվեցին առճակատման։ Կողմերն իրենցն էին պնդում, լարվածությունն աճում էր, ժամանակը գնում… Ես չէի թաքցնում զայրույթս եւ ակնհայտորեն չափից ավելի խիստ դարձա: Այնուհետեւ եկավ ճաշելու ժամը։ Ես ճաշելու տրամադրություն չունեի. ներսումս ամեն ինչ եռում էր վրդովմունքից։ Գազի գնի բարձրացումը կազդեր տնտեսության աճի տեմպի վրա, եւ ինձ համար կարեւոր էր կանխել դա: Երբ բերեցին նախուտեստները, ես դրանց ձեռք չտվեցի. ինչ-որ ապուր մատուցեցին՝ դրան էլ չդիպչեցի, հետո նույնը եղավ հիմնական ուտեստի եւ աղանդերի հետ: Մենք պատվիրակություններով նստած էինք դեմ առ դեմ, եւ ես տեսնում էի, որ մերոնցից ոչ մեկը չէր դիպչել ուտեստներին՝ բոլոր վեց անձինք։ Շփոթված մատուցողները՝ չհասկանալով, թե ինչ է կատարվում, սեղանի մեր կողմից վերցնում էին ձեռք չտված ուտեստները։ Խոսակցությունը շարունակվեց չափազանց անհարմար եւ լարված իրավիճակում. ճաշի ընթացքում սեղանի մի կողմը՝ հրավիրված կողմը, ոչ մի ճաշատեսակի ձեռք չտվեց»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 15-21
«Կարեւոր փուլ»
Հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացել էր Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը։
Մեկնաբանելով հանդիպման արդյունքները, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «նախագահ Մեդվեդեւի ներգրավվածությամբ հանդիպումները հնարավորություն են ընձեռում մերձեցնելու կողմերի դիրքորոշումները»։
Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը 2010 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը 2010 թվականին
«Իսկ այն հարցերում, որոնց շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվում, կողմերը կարողանում են առավել հստակեցնել մոտեցումները, ինչը հնարավորություն է տալիս շարունակել բանակցությունները եւ շարժվել առաջ: Հանդիպումը անցավ կառուցողական մթնոլորտում, կողմերը արձանագրեցին այն, ինչին հասել են առ այսօր եւ պայմանավորվեցին շարունակել բանակցությունները հենց դրա հիման վրա: Կարծում եմ, որ հանդիպումը օգտակար էր: Այն կարեւոր փուլ էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում»,- ասում էր ԱԳ նախարարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 15-21
«Քըրք Քրքորյանն իր կյանքի օրոք դարձել էր լեգենդ»
Հունիսի 16-ին` 98 տարեկանում, կյանքից հեռացավ ամերիկահայ հայտնի գործարար եւ բարերար, Հայաստանի Ազգային հերոս Քըրք Քրքորյանը։
«Որպես ձեռներեց եւ գործարար՝ նա արդեն իր կյանքի օրոք դարձել էր լեգենդ եւ վայելում էր միջազգային հեղինակություն, դարձել էր վերապրող հայի, աշխատասեր, իմաստուն, բարի ու համեստ մարդու օրինակ»,- ասված էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ցավակցական հեռագրում։
Քըրք Քրքորյանը Քըրք Քրքորյանը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նույնպես ցավակցական հեռագիր էր հղել Քըրք Քրքորյանի մահվան կապակցությամբ։
«Ջերմությամբ եմ հիշում մեր հանդիպումները Քըրքի հետ: Նա բարձր մարդկային որակների ու բնատուր իմաստնության տեր էր, լայնախոհ ու հետաքրքիր զրուցակից:
Քըրք Քըրքորյանի հիշատակը` որպես իսկական հայրենասերի, հավերժ կմնա համայն հայության սրտում»,- գրել էր նա։

Серж Саргсян и Дмитрий Медведев в 2010 году
16 июня президент Армении Роберт Кочарян вручил в Ереване главе правления российской компании «Газпром» Алексею Миллеру орден «Святого Месропа Маштоца» - «за значительный вклад в укрепление и развитие армяно-российских экономических связей».
Роберт Кочарян и Алексей Миллер 16 июня 2005 года Роберт Кочарян и Алексей Миллер 16 июня 2005 года
Спустя всего полгода после награждения отношения Кочаряна и Миллера испортились.
Вот что пишет об этом Роберт Кочарян в книге «Жизнь и свобода»:
«В декабре 2005 года на встрече с Путиным в Сочи тема газа стала основной. Миллер, глава Газпрома, ссылался на отсутствие каких-либо контрактов и отказывался признавать, что такие договоренности существовали. Меня это разозлило и завело, потому что разговор о цене на газ состоялся тогда у меня в офисе, непосредственно со мной, и я очень хорошо помнил эту встречу. Переговоры быстро переросли в конфронтацию, что не предвещало ничего хорошего. Стороны стояли на своем, напряжение нарастало, время шло… Я не скрывал свое раздражение и явно стал излишне резок. Тут стали подавать обед. Мне было не до еды: внутри все кипело от возмущения! Подорожание газа повлияло бы на темпы роста экономики, и мне было важно этому воспрепятствовать. Когда принесли закуски, я к ним не притронулся; подали какой-то суп — я не притронулся и к супу; потом то же самое с основным блюдом и десертом. Мы сидели делегациями напротив друг друга, и я видел, что никто из наших тоже не прикоснулся к еде — все шесть человек. Озадаченные официанты, не понимая, что происходит, забирали нетронутые блюда с нашей стороны стола. Разговор продолжался в крайне неловкой и натянутой ситуации: во время обеда одна сторона стола, к тому же приглашенная, не притрагивалась ни к одному блюду».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ИЮНЯ 2010 ГОДА
«Важный этап»
17 июня в Санкт-Петербурге состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, Азербайджана и России.
Говоря о ее итогах, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал, что  «встречи с участием президента Медведева предоставляют возможность сблизить позиции сторон».
Серж Саргсян и Дмитрий Медведев в 2010 году Серж Саргсян и Дмитрий Медведев в 2010 году
«А по тем вопросам, по которым договоренности не достигаются, стороны могут уточнять подходы, что позволяет продолжать переговоры и двигаться вперед. Встреча прошла в конструктивной атмосфере, стороны зафиксировали то, к чему удалось прийти на сегодняшний день и договорились продолжить переговоры именно на основе этого. Думаю, что встреча была полезной. Она стала важным этапом в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта», - сказал Эдвард Налбандян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ИЮНЯ 2015 ГОДА
«Кирк Кркорян еще при жизни стал легендой»
16 июня в возрасте 98 лет скончался знаменитый американский предприниматель и филантроп армянского происхождения, Национальный герой Армении Кирк Кркорян.
«Как предприниматель и бизнесмен он уже при жизни стал легендой и пользовался мировым авторитетом. Он был примером трудолюбивого, мудрого, доброго и скромного человека», - отмечалось в телеграмме соболезнования президента Армении Сержа Саргсяна.
Кирк Кркорян Кирк Кркорян
Соболезнования выразил и второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Я с теплотой вспоминаю свои встречи с Кирком. Он обладал высокими человеческими качествами и врожденной мудростью, был широко мыслящим и интересным собеседником. Память о Кирке Кркоряне как настоящем патриоте будет всегда жить в сердце всего армянского народа», - заявил он.