• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐՒ 3-9
Սեպտեմբերի 3-ին Հունաստանի Ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Գեորգիոս Անտոնակոպուլոսը եւ Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանն Երեւանում հուշագիր ստորագրեցին Կոսովոյի խաղաղապահ գործողությանը հայկական դասակի մասնակցության մասին` հունական գումարտակի կազմում:
«Ամուսնալուծություն `առանց ալիմենտի»
Սեպտեմբերի 4-ին «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Գեորգիոս Վասիլակիսը «առասպելներ» անվանեց Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչների կողմից հեռահաղորդակցման մենաշնորհատիրոջ դեմ ներկայացված մեղադրանքները:
Հանդես գալով «ԱրմենՏել» ընկերության բաժնետերերի բաց նիստում Գեորգիոս Վասիլակիսը «անօրինական» անվանեց նիստն անցկացնելու փաստը:
Ըստ Վասիլակիսի, ընկերության լիցենզիան նախատեսում է, որ կառավարության եւ «ԱրմենՏել»-ի միջեւ բոլոր վեճերը պետք է քննվեն Լոնդոնի միջազգային արբիտրաժային դատարանում: Չնայած դրան, ասել էր Վասիլակիսը, «մենք համաձայնեցինք մասնակցել բաց նիստին, քանի որ անտարբեր չենք Հայաստանի հեռահաղորդակցության համակարգի եւ այս երկրում մեր կողմից ներդրված 400 միլիոն դոլարի ճակատագրի հանդեպ»:
Գեորգիոս Վասիլակիսը եւ ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
«Հայաստանի կառավարության մի խումբ ներկայացուցիչներ փորձում են ամուսնալուծվել մեզ հետ `առանց ալիմենտ վճարելու: Այդ խումբը ցանկանում է շուկայից հեռացնել խոշոր օտարերկրյա ներդրողին, որը վճարել է 142 մլն դոլար Հայաստանի փլուզված հեռահաղորդակցության համակարգի համար», - հայտարարել էր Վասիլակիսը:
Հայ-հունական ֆուտբոլային սկանդալ
Սեպտեմբերի 6-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (ՀՖՖ) նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հայտարարել էր, որ իրեն կաշառք էին առաջարկել, որպեսզի Եվրո-2004 որակաորման փուլում Հայաստանի հավաքականը զիջի Հունաստանի թիմին:
Հանդես գալով 0:1 հաշվով ավարտված Հայաստանի եւ Հունաստանի հավաքականների հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում, Ռուբեն Հայրապետյանն ասել էր, որ Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագ Երվանդ Սուքիասյանը Հունաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի անունից 1 մլն դոլար էր առաջարկել իրեն:
Հունաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հերքել էր Ռուբեն Հայրապետյանի հնչեցրած մեղադրանքները եւ հայտարարություն տարածել, որում, մասնավորապես, ասված էր.
«Ոչ ոք իրավունք չունի վարկաբեկել Հունաստանի եւ հունական հավաքականի բարի անունը: Մեր պատկերացմամբ, հունական թիմի հաջող ելույթը դժգոհության առիթ է դարձել շատերի համար: Դրանով կարելի է բացատրել Հայաստանի եւ Հունաստանի հավաքականների խաղից հետո պարոն Հայրապետյանի կողմից արված անհիմն հայտարարությունները»:
Հունաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան Ռուբեն Հայրապետյանի հայտարարությունները որակել էր որպես «անամոթ սուտ»: Հայտարարության մեջ նշվում էր, որ ֆեդերացիան պաշտոնական բողոք է ուղարկել ՈՒԵՖԱ, «պահանջելով հետաքննություն անցկացնել եւ պատժել այն անձանց, որոնք փորձում են վարկաբեկել Հունաստանի եւ նրա ֆուտբոլի ֆեդերացիայի բարի անունը»:
Սարգսյանի հույսերը
Սեպտեմբերի 9-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հույս էր հայտնել, որ հայ-թուրքական սահմանի վերաբացումը «ամիսների հարց է»: «Ամեն դեպքում, կան նախապայմաններ այդպես ասելու համար», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը «Գոլոս Արմենիի» թերթի հետ հարցազրույցում:
«Ես համոզված եմ սահմանը բացելու նպատակահարմարության մեջ եւ մտադիր չեմ ներգրավվել որեւէ քննարկման մեջ: Եթե որեւէ մեկը չի տեսնում այդ նպատակահարմարությունը, դա իր խնդիրն է», - հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
Տնտեսական ազատությունները
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «տնտեսական ազատությունների ցուցանիշներով մենք մի շարք եվրոպական երկրներից առաջ ենք»:
Սոֆիայում կայացած հայ-բուլղարական բիզնես համաժողովի փակման խոսքում Քոչարյանը նշել էր.
«Հայաստանը հետխորհրդային տարածքում ունի առավել ազատական արտաքին առեւտրային ռեժիմ: Տնտեսական ազատությունների ցուցանիշներով մենք մի շարք եվրոպական երկրներից առաջ ենք: ՀՆԱ-ի ավելի քան 80% -ը արտադրվում է մասնավոր հատվածի կողմից, 35% -ն ապահովում է փոքր եւ միջին բիզնեսը», - հայտարարել էր Հայաստանի նախագահը:
«Տնտեսական զարգացման երկարաժամկետ ծրագրի համաձայն, 2015 թ. Հայաստանի տնտեսական զարգացման մակարդակը հիմնական ցուցանիշներով պետք է համադրելի լինի Եվրամիության նվազագույն ստանդարտներին», - ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 3-9
Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիան ճանաչել/չճանաչելը
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը Երեւանում հայտարարել էր, որ Մոսկվան ճնշում չի գործադրի ՀԱՊԿ անդամ երկրների վրա Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի անկախության ճանաչման հարցում:
«Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի ճանաչման հարցը յուրաքանչյուր պետության իրավասությունն է: Պետությունները պետք է ինքնուրույն ընդունեն այս կամ այն որոշումը», - հայտարարել էր Պատրուշեւը՝ պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին:
Նույն օրը, ելույթ ունենալով արտերկրում Հայաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարների ամենամյա հանդիպմանը, Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը չի կարող ճանաչել Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի անկախությունը՝ չճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը»:
Գյուլի այցը
Սեպտեմբերի 6-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը ժամանեց Երեւան: Օդանավակայանից նրա կորտեժը մեկնեց Հայաստանի նախագահի նստավայր, որտեղ տեղի ունեցավ երկու երկրների առաջնորդների հանդիպումը: Հանդիպումից հետո երկու երկրների ղեկավարները գնացին «Հրազդան» մարզադաշտ, որի VIP-օթյակում հետեւեցին Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպմանը: Խաղի ավարտից հետո Թուրքիայի նախագահն մեկնեց Երեւանից:
Աբդուլա Գյուլը եւ Սերժ Սարգսյանը՝ «Հրազդան» մարզադաշտումԼուսանկարը` REUTERS
Հանդիպումից հետո Թուրքիայի նախագահն ասաց, որ նա իր հայ գործընկերոջ հետ քննարկել է Թուրքիայի «Կովկասյան պլատֆորմ կայունության եւ անվտանգության համար» ստեղծելու նախաձեռնությունը: Աբդուլա Գյուլը իր երախտագիտությունն էր հայտնել Սերժ Սարգսյանին այդ նախաձեռնությունը սատարելու համար:
«Մենք քաղաքական կամք ցուցադրեցինք Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ գոյություն ունեցող խնդիրները լուծելու համար: Հուսով եմ, որ այս այցը հիմք կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համար», - ասել էր Աբդուլա Գյուլը:
«Հուսանք, որ մենք կկարողանանք կամք ցուցադրել մեր երկրների միջեւ գոյություն ունեցող խնդիրների լուծման համար, որպեսզի չփոխանցենք առկա խնդիրները հաջորդ սերունդներին: Ես տեսա պատրաստակամություն եւ ցանկություն աջակցելու տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու հարցում», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 3-9
Մաքսային միությունը
Սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում ստորագրեցին համատեղ հայտարարություն, որտեղ նշված էր, որ Հայաստանը մտադիր է անդամակցել Մաքսային միությանը եւ մասնակցել Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծմանը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Վլադիմիր ՊուտինըԼուսանկարը` REUTERS
Սեպտեմբերի 4-ին ԵՄ-ում նախագահող Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկեւիչիուսն ասել էր, որ Հայաստանը, ընտրելով Մաքսային միությունը, արգելափակեց Եվրամիության հետ Ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությունը: Լիտվայի ԱԳ նախարարն ասել էր, որ Եվրամիությունը հարգում է Հայաստանի որոշումը, սակայն «երկու համակարգերը համատեղելի չեն»:
Սեպտեմբերի 5-ին ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտարարել էր, որ վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո «բարդ է պատկերացնել Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում»:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 3-9 СЕНТЯБРЯ 2003 ГОДА
3 сентября в Ереване начальники Генеральных штабов вооруженных сил Греции и Армении Георгиос Антонакопулос и Микаэл Арутюнян подписали меморандум об участии армянского взвода в миротворческой операции в Косово в составе греческого батальона.
«Развод без алиментов»
4 сентября исполняющий обязанности директора ЗАО «АрменТел» Георгиос Василакис назвал «мифами» и «легендами» обвинения, выдвинутые в адрес телекоммуникационной компании-монополиста представителями правительства Армении.
Выступая на открытом собрании акционеров «АрменТел», Георгиос Василакис назвал «незаконным» сам факт его проведения. По его словам, лицензия компании предусматривает, что все споры между правительством и «АрменТел» должны рассматриваться в международном арбитражном суде в Лондоне. Несмотря на это, сказал Василакис, «мы согласились участвовать в открытом заседании, поскольку небезразличны к судьбе телекоммуникационной системы Армении и тех $ 400 млн, что мы инвестировали в этой стране».
Георгиос Василакис и министр юстиции Армении Давид Арутюнян Фото: Фотолур
«Группа представителей правительства Армении стремится получить развод с нами без выплаты алиментов. Эта группа хочет вытеснить с рынка крупного иностранного инвестора, заплатившего $ 142 млн за развалившуюся телекоммуникационную систему Армении», - заявил Василакис.
Армяно-греческий футбольный скандал
6 сентября президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян заявил, что ему предлагали $ 1 млн за то, чтобы футбольная команда Армении проиграла отборочный матч чемпионата Европы-2004 греческой сборной.
Выступая на брифинге после матча сборных Армении и Греции, в котором хозяева уступили со счетом 0:1, президент ФФА заявил, что за два дня до матча ему позвонил бывший капитан футбольной сборной Армении Ерванд Сукиасян и сказал, что президент Федерации футбола Греции готов заплатить $ 1 млн за проигрыш армянской команды.
8 сентября Федерация футбола Греции выступила с заявлением, в котором отвергла все обвинения в свой адрес.
«Никто не имеет права порочить доброе имя Греции и греческой национальной сборной. Как нам представляется, удачное выступление нашей команды стало причиной недовольства многих лиц, не ожидавших этого. Этим можно объяснить голословные заявления, сделанные господином Айрапетяном после матча сборных Армении и Греции», говорилось в заявлении.
Федерация футбола Греции назвала обвинения Рубена Айрапетяна «бесстыдной ложью» и сообщила, что направила официальную жалобу в УЕФА, «требуя проведения тщательного расследования и наказания лиц, пытающихся опорочить доброе имя Греции и ее футбольной федерации».
Надежды Саргсяна
9 сентября министр обороны Армении Серж Саргсяна выразил надежду, что деблокация турецко-армянской границы - «вопрос месяцев». «Во всяком случае, если предпосылки, чтобы так говорить», - заявил Серж Саркисян в интервью газете «Голос Армении».
«Я убежден в целесообразности открытия границы и в силу этой убежденности ни в какие дискуссии втягиваться не намерен. Если кто-либо этой целесообразности не усматривает, то это его проблемы», - заявил Серж Саркисян.
Экономические свободы
8 сентября президент Армении Роберт Кочарян заявил, что «по показателям экономических свобод мы опережаем ряд европейских государств».
Выступая на закрытии армяно-болгарского бизнес-форума в Софии, Кочарян сказал:
«Армения имеет наиболее либеральный внешнеторговый режим на всем постсоветском пространстве. По показателям экономических свобод мы опережаем ряд европейских государств. Более 80% ВВП производится частным сектором, 35% обеспечивает малый и средний бизнес», - заявил президент Армении.
«Согласно долгосрочной программе экономического развития, к 2015 году уровень экономического развития Армении по основным показателям должен быть сопоставим с минимальным стандартом Европейского Союза», - говорил Роберт Кочарян.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 3-9 СЕНТЯБРЯ 2008 ГОДА
Признание/непризнание Абхазии и Южной Осетии
3 сентября секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев заявил в Ереване, что Москва не будет оказывать давления на страны-участницы ОДКБ в вопросе признания ими независимости Южной Осетии и Абхазии.
«Вопрос признания Южной Осетии и Абхазии является компетенцией каждого государства, которое должно принять то или иное решение самостоятельно», - заявил он, отвечая на вопрос Медиамакс.
В тот же день, выступая на ежегодном собрании глав дипломатических ведомств Армении за рубежом, президент Армении Серж Саргсян заявил, что «Армения не может признать независимость Абхазии и Южной Осетии, не признав независимости Нагорно-Карабахской Республики».
Визит Гюля
6 сентября президент Турции Абдулла Гюль прибыл в Ереван. Из аэропорта кортеж президента Турции направился в резиденцию президента Армении, где прошла встреча лидеров двух стран. После встречи главы двух государств отправились на стадион «Раздан», в VIP-ложе которого следили за ходом встречи футбольных сборных Армении и Турции. Сразу после окончания матча президент Турции покинул столицу Армении.
Абдулла Гюль и Серж Саргсян на стадионе «Раздан»Фото: REUTERS
Выступая перед журналистами после встречи, президент Турции сказал, что обсудил со своим армянским коллегой инициативу Турции по созданию «Кавказской платформы стабильности и безопасности». Абдулла Гюль выразил благодарность Сержу Саргсяну за поддержку данной инициативы.
«Мы проявили политическую волю для решения проблем, существующих между Арменией и Турцией. Надеюсь, этот визит послужит основой для нормализации двусторонних отношений», - сказал Абдулла Гюль.
«Мы выразили надежду, что сможем проявить волю для решения существующих между нашими странами проблем, чтобы не передавать их в наследство следующим поколениям. Я увидел готовность и желание способствовать установлению мира и стабильности в регионе, чему очень рад», - сказал президент Армении Серж Саргсян.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 3-9 СЕНТЯБРЯ 2013 ГОДА
Таможенный союз
3 сентября президенты России и Армении Владимир Путин и Серж Саргсян подписали совместное заявление в Москве, в котором говорилось, что Армения намерена вступить в Таможенный союз и участвовать в формировании Евразийского экономического союза.
Владимир Путин и Серж Саргсян Фото: REUTERS
4 сентября глава МИД председательствующей в ЕС Литвы Линас Линкявичус сказал, что Армения заблокировала свои шансы на подписание соглашения о создании зоны свободной торговли с Евросоюзом. ЕС уважает решение о присоединении к Таможенному союзу, о котором армянский лидер объявил в Москве, но «две системы несовместимы», отметил литовский министр.
5 сентября еврокомиссар Штефан Фюле заявил, что «в свете последних развитий сложно представить парафирование Соглашения об Ассоциации с Арменией на саммите в Вильнюсе, как это предполагалось ранее».