Բիթլիսի վիլայեթի Խլաթի շրջանի Փրխուս գյուղի կոտորածը վերապրած Միսակ Սեդրակյանի վկայությունը:
Հինգշաբթի առավոտյան բոլոր կողմերից սկսեցին կրակել: Ամեն կողմից զինվորներ ներխուժեցին` սպանելով ճանապարհին հանդիպող հայերին:
Նրանք քանդեցին ապաստարանները, իսկ թաքնվողներին սրի քաշեցին: Այդ ժամանակ ես փոքր եղբորս, զարմիկներիս եւ երկու հարեւաններիս հետ թաքստոցում էի: Երբ նրանք դուռը կոտրեցին՝ մայրս սարսափած մեզ օգնության նետվեց, սակայն զինվորները սպանեցին նրան հենց մեր աչքերի առաջ:
Եղբայրս անմիջապես մագլցեց տանիքի` օդափոխության համար նախատեսված անցքը, եւ երբ ես փորձեցի հետեւել նրան, զինվորները սրի երկու հարվածով վիրավորեցին ինձ ու ես ընկա: Նրանցից մեկն ասաց. «Էս մեկը ջահել է, արի չսպանենք» եւ ինձ բաց թողնելով` սկսեցին թալանել տունը: Ես դուրս եկա եւ դռան շեմին տեսա մորս անշնչացած մարմինը:
Ամբողջ գյուղը լի էր դիակներով, իսկ մյուս կողմում նրանք բռնաբարում էին մի երիտասարդ կնոջ: Ես վախեցած փախա եւ թաքնվեցի դեզի մեջ: