Լաշա Բաքրաձեն կարդում է Դավիթ Ֆարմանյանի վկայությունը
Լաշա Բաքրաձեն պատմաբան եւ գրականագետ է, Վրաստանի Գրականության թանգարանի տնօրենը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Դավիթ Ֆարմանյանի վկայությունից:
Վանի վիլայեթի Բերկրիի շրջանի Խաչան գյուղի կոտորածը վերապրած Դավիթ Ֆարմանյանի վկայությունը:
Սկզբում նրանք մերկացրին մեր գյուղի քահանա տեր Մեսրոպին ու ասացին. «Եթե իսլամ ընդունես, կազատենք քեզ, եթե ոչ` կսպանենք»: Քահանան, իհարկե, մերժեց, եւ նրանք սկսեցին պոկել նրա մորուքը, այնուհետեւ յաթաղանով մեկը մյուսի ետեւից կտրեցին նրա վերջույթները, այնուհետեւ` գլուխը ու նետեցին ջուրը:
Նույն կերպ խոշտանգեցին ու սպանեցին մեր գյուղապետ Ավետիսին եւ եկեղեցու ժամապահներ Հակոբին, Գրիգորին ու Ավագին: Նրանց ճակատագիրը կիսեցին նաեւ Ասատուր Հովսեփյանը, Հակոբ Պետրոսյանն ու Բաղդասար Գալոյանը:
Եկավ իմ հերթը. Ինձ նույնպես մերկացրին: Դահիճները մահվան հրեշտակների նման կանգնել ու սպասում էին: Արեւն արդեն մայր էր մտել: Ես նրանցից սողոսկեցի ու թռա ջուրը: Նրանք սկսեցին կրակել: Ես իմ անզոր ձեռքերով սկսեցի լողալ եւ հասա մյուս ափ: Միայն երկու հոգի հետեւեցին իմ օրինակին:

Лаша Бакрадзе читает свидетельство Давида Фарманяна
Лаша Бакрадзе – историк, литературовед, директор Музея литературы Грузии. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства Давида Фарманяна, пережившего Геноцид армян.
Свидетельство Давида Фарманяна, пережившего резню в селе Хачан, область Беркри, провинция Ван
Вначале они раздели нашего священника отца Месропа и сказали: «Если примешь ислам, мы тебя освободим, если нет - убьем». Священник, конечно же, отказался, и они начали выдергивать ему бороду, затем стали ятаганом отрубать его конечности, потом - голову, и выбросили в воду.
Таким же образом они пытали и убили сельского старосту Аветиса и служителей церкви Акопа, Григора и Авака. Их участь разделили также Асатур Овсепян, Акоп Петросян и Багдасар Галоян.
Настал мой черед. Меня тоже раздели. Палачи, как ангелы смерти, стояли в ожидании. Солнце уже ушло за горизонт. Я выскользнул из их рук и бросился в воду. Они начали стрелять. Я греб ослабшими руками и добрался до противоположного берега. Только двое последовали моему примеру.