Վերջին 1-1.5 ամսվա ընթացքում Երեւանում տեղադրվեցին բազմաթիվ նոր նստարաններ: Մեդիամաքս-ը որոշեց պարզել` ինչպե՞ս են դրանք ծնվում:
Մաքուր հաճարից պատրաստված նստարանները տեղադրվել են քաղաքի համարյա բոլոր հրապարակներում՝ Հանրապետության, Ֆրանսիայի, Շահումյանի եւ Մոսկվայի, գլխավոր պողոտաներում եւ պուրակներում:
Նստարանները քաղաքապետարանի պատվերով պատրաստում եւ հավաքում են «ՆԻԿՈԼ-ԴՈՒՄԱՆ» արտադրական կոոպերատիվում:
Արտադրամասի բանվորներից մեկը պատմել է, որ նստարանի համար օգտագործվող հաճարը հայկական է: Մեկ նստարան հավաքելու համար անհրաժեշտ է մոտ մեկ ժամ:
Արտադրամասի ձուլարանում պատրաստվում են նստարանների չուգունից մասեր, որոնք պատվում են սեւ գույնի ներկով, որից հետո սկսվում է նստարանի հավաքման գործընթացը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին ասել է արտադրամասի ներկայացուցիչ Գարեգին Անանյանը, մեկ նստարանի արժեքը կազմում է 165 հազար դրամ՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն:
«Նոր նստարանները մեծ ոգեւորություն առաջացրեցին քաղաքացիների շրջանում: Նույնիսկ եղել է, որ տեղադրման ժամանակ մարդիկ անգամ չեն սպասել, որ ամրացնենք, միանգամից նստել են», - պատմել է Գարեգին Անանյանը:
Նրա խոսքով, նստարաների պատրաստման եւ տեղադրման աշխատանքները կշարունակվեն մինչեւ հունիսի վերջ: Բացի նստարաններից, քաղաքում տեղադրվել են նաեւ նոր աղբամաններ (237) եւ չուգունից պատրաստված արգելափակոցներ (49), որոնք նույնպես պատրաստվել են «ՆԻԿՈԼ-ԴՈՒՄԱՆ»-ի կողմից:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում Երեւանի քաղաքապետարանի գլխավոր դիզայներ Գագա Ամատունին ասել է, որ այսօրվա դրությամբ քաղաքապետարանը նստարաններով ապահովել է Երեւանի կենտրոնը` սա ծրագրի առաջին փուլն էր:
«Ես ու քաղաքապետարանի աշխատակիցները անձամբ շրջում ենք քաղաքում եւ ընտրում այն վայրը, որտեղ կտեղադրվի հերթական նստարանը: Դա պետք է վիզուալ տեսնել», - ասել է դիզայները: Նա վստահեցնում է, որ ծրագրի ավարտին Երեւանում նստարանների խնդիր այլեւս չի լինի:
«Վստահ կարող եմ ասել, որ նման նախադեպ քաղաքում չի եղել: Հիշում եմ, դեռ մանուկ էի, երբ քաղաքում նստարաններ կային, սակայն դրանք հետագայում վերացան: Կարելի է ասել, Երեւանում նոր մշակույթ է ձեւավորվում», - ասել է Գագա Ամատունին:
Խոսելով նստարանների դիզայնի մասին, նա ասել է, որ նպատակը եղել է «ստեղծել պարզ ու հարմարավետ տարբերակ»: Նստարանները զարդարված են հայկական էլեմենտներով՝ մեկի վրա անցորդները կարող են տեսնել նուռ, մյուսի վրա՝ խաղողի վազ:
Նստարանները դիմացկուն են արեւի ճառագայթներին, անձրեւին, անգամ ձյանը: Դիմացկունությունը ապահովում է համապատասխան լաքը, որով էլ պատվում են նստարանները:
Բացի հայկական խորհրդանիշներից, նստարանների չուգունից պատրաստված «ոտքերի» հատվածում կարելի է տեսնել Երեւանի զինանշանը ու քաղաքապետարանի կայքի էլեկտրոնային հասցեն` www.yerevan.am:
«Սա արված է նաեւ զբոսաշրջիկների համար, քանի որ մեր կայքից հյուրերը կարող են ստանալ անհրաժեշտ տեղեկատվություն», - ասել է Գագա Ամատունին:
Մայրաքաղաքում արդեն տեղադրվել է մոտ 400 նստարան: Քաղաքապետի հանձնարարությամբ հետագայում նոր նստարաններով կկահավորվեն նաեւ մայրաքաղաքի մյուս վարչական շրջանները:
«ՆԻԿՈԼ-ԴՈՒՄԱՆ»-ի ներկայացուցիչ Գարեգին Անանյանն ասել է, որ քննարկվում է նաեւ մայրաքաղաքում մշակույթային միջոցառումների աֆիշաների համար նոր սյուների տեղադրման նախագիծը: Իսկ նոր նստարանների տեղադրման ծրագրով հետաքրքրված են նաեւ Էջմիածինը եւ Արմավիրը:

Специальный репортаж: как «рождаются» новые скамейки Еревана (фотосессия) - Mediamax.am
За последние 1-1,5 месяца в Ереване были установлены новые скамейки. Агентство Медиамакс решило выяснить, как они «рождаются».
Приготовленные из чистого бука скамейки уже установлены на территории почти всех площадей столицы – Республики, Франции, Шаумяна и Москвы, на главных проспектах и улицах, а также в парках.
По заказу мэрии Еревана скамейки изготовляет и собирает производственный кооператив «НИКОЛ-ДУМАН».
Один из рабочих кооператива рассказал, что используемый для скамеек бук растет на территории Армении. На сборку одной скамейки уходит порядка одного часа. В литейной цеха из чугуна изготовляются «ножки» скамеек, которые покрываются специальной краской черного цвета, после чего работники приступают к сборке.
Как сказал Медиамакс представитель кооператива Гарегин Ананян, стоимость одной скамейки составляет 165 тыс. драмов, включая НДС.
«Новые скамейки вызвали ажиотаж среди жителей столицы. Были даже случаи, когда прохожие не ждали, чтобы мы закрепили скамейки, сразу устраивались на них»,- рассказал Гарегин Ананян.
По его словам, работы по изготовлению и установке скамеек продолжатся до конца июня. Помимо скамеек, в столице установлены также новые урны (237 штук) и изготовленные из чугуна тумбы (49 штук), ограничивающие въезд машин. Тумбы и урны также изготовлены в данном цехе.
В беседе с Медиамакс главный дизайнер Еревана Гага Аматуни сказал, что центр города обеспечен необходимым количеством скамеек – это первый этап программы.
«Я и сотрудники мэрии ходим по городу и выбираем место, где будет установлена очередная скамейка. Это надо видеть визуально»,- сказал дизайнер. Он заверил, что по окончанию программы в Ереване больше не будет проблемы с нехваткой скамеек.
«Уверенно могу сказать, что подобного прецедента в городе не было. Помню, я был еще ребенком, когда в городе были установлены скамейки, но потом они были ликвидированы. Можно заявить, что в столице формируется новая культура»,- сказал Гага Аматуни.
Касаясь дизайна скамеек, он сказал, что была поставлена задача «создать простой и удобный вариант». Скамейки украшены армянскими элементами: на одной прохожие могут заметить гранат, на другой – лозу винограда. Скамейки очень прочные, солнечные лучи, дождь и даже снег не могут повредить их. Эту прочность обеспечивает специальный палубный лак, которым покрыты скамейки.
Кроме армянских символов, на «ножках» скамеек можно увидеть герб Еревана и электронный адрес столичной мэрии - www.yerevan.am.
«Эта задумка предназначена также и для туристов, так как на нашем сайте они могут найти интересующую их информацию»,- сказал Гага Аматуни.
В столице уже установлено порядка 400 скамеек. По поручению мэра скамейки будут установлены и в остальных административных районах города.
Представитель кооператива «НИКОЛ-ДУМАН» Гарегин Ананян сказал, что на стадии обсуждения находится также проект по установлению в Ереване столбов для афиш культурных мероприятий. А программой по установлению новых скамеек уже заинтересовались также города Эчмиадзин и Армавир.