Հուշարձան հռչակվելուց հետո 7 կառույցները քանդվել չեն կարող
Երեւան: Մեդիամաքս: Փորձագիտական հանձնաժողովի միաձայն որոշմամբ յոթ կառույց կստանա պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանի կարգավիճակ:
Շուտով մշակույթի նախարարությունը կմշակի որոշման նախագիծը եւ կներկայացնի այն ՀՀ կառավարություն, այսօր Մեդիամաքսին ասել է մշակույթի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գալստյանը:
Կառավարության հաստատումից հետո կառույցները կստանան հուշարձանի կարգավիճակ:
«Եթե այս 7 կառույցներն ընդգրկվեն Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակում, ապա, ըստ օրենքի, քանդվել չեն կարող: Իսկ հնարավոր ձեւափոխությունները պետք է համաձայնեցվեն մշակույթի նախարարության հետ»,- Մեդիամաքսին ասել է փոխնախարարը:
«Որպեսզի հուշարձան կառույցը պահպանվի, այն պետք է շահագործվի: Տասնյակ տարիներ առաջ, երբ կառուցվել են այդ շենքերը, ճարտարապետական եւ քաղաքաշինական պահանջներն այլ են եղել: Որոշ շենքերի դեպքում փոխվել է կամ կփոխվի ֆունկցիոնալ նշանակությունը եւ դրան  համապատասխան կփոխվի ճարտարապետությունը՝ պահպանելով հուշարձան կառույցների ճարտարապետական արժեքները», - ասել է Տիգրան Գալստյանը:
Հուշարձանի կարգավիճակ կստանան հետեւյալ 7 կառույցները.
1. Զվարթնոց օդանավակայանի հին մասնաշենքը:
2. Ռոսիա (Այրարատ) կինոթատրոնը (իր նախնական տեսքով):
3. Մոսկվա կինոթատրոնի ամառային դահլիճը:
4. Հրազդան մարզադաշտը:
5. Երեւանի մետրոպոլիտենի Հանրապետության հրապարակ մետրոյի կայարանը (իր նախնական տեսքով):
6. Երեւանի մետրոպոլիտենի Երիտասարդական մետրոյի կայարանը:
Երեւանի Կասկադը` կենդանի պատմություն
7. Գաֆեսճյան ժամանակակից արվեստի կենտրոնը (Կասկադ):