Կայարան ու Սասունցի Դավիթ` կենդանի պատմություն - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ի «Երեւան. XX-րդ դար» հատուկ նախագծի այսօրվա հերոսները Երեւանի կայարանն են ու Սասունցի Դավթի արձանը:
Կայարանի հին շենքը
Լուսանկարը` Հայաստանի երկաթուղու թանգարան
Գիտե՞ք, որ առաջին անգամ Սասունցի Դավթի արձանը կայարանամերձ հրապարակում տեղադրվել էր 1939 թվականին ու պատրաստված էր գիպսից: Տեղյա՞կ եք, որ 1955 թվականին կուսակցական եւ պետական մարմինների կողմից ընդունված որոշումը զրկեց կայարանն իր հայտնի գմբեթից: Գիտե՞ք, որ խորհրդային տարիներին կայարանի մուտքի ժամացույցը մոսկովյան ժամանակն էր ցույց տալիս:
Ժամանակին կայարանամերձ հրապարակը ամբողջական համալիր էր: Կայարանի շենքի աջ կողմում գտնվում էր «Սասունցի Դավիթ» կինոթատրոնը, ձախ կողմում՝ Երկաթուղայինի կուլտուրայի պալատը: Երբ վերակառուցվում էր Պարոնյանի թատրոնի շենքը, հենց այս պալատում էին ցուցադրվում թատրոնի ներկայացումները: Պալատը կառուցվել է Հայկական երկաթգծի պետ Համբարձում Ղանդիլյանի օրոք, ով իր գործի իրական նվիրյալ էր ու շատ բան է արել Հայաստանում երկաթուղային տնտեսության զարգացման համար:
«Սասունցի Դավիթ» կինոթատրոնը կառուցվել էր 1960-ականների կեսերին՝ մշակույթի նախարարության՝ քաղաքի բոլոր համայնքներում «կուլտուրայի գոտիներ» ունենալու որոշման համաձայն:
Շենքի ճարտարապետն է Աննա Տեր-Ավետիքյանը: Կինոթատրոնն ուներ մեկ դահլիճ, որտեղ հիմնականում ցուցադրվում էին հնդկական ֆիլմեր: Կինոթատրոնը փակվեց 1980-ականների սկզբին, այնուհետեւ շենքը քանդեցին: Ասում են, որ պատճառը ոմանց անձնական հակակրանքն էր շենքի հեղինակի նկատմամբ: Ի դեպ, մի քանի տարի առաջ քանդվեց Աննա Տեր-Ավետիքյանի հեղինակած մեկ այլ շենք: Խոսքը Սայաթ-Նովա եւ Աբովյան փողոցների խաչմերուկում տեղակայված Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի հին շենքի մասին է, որը քանդվեց նոր եկեղեցի եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի երեւանյան նստավայր կառուցելու նպատակով:
Նախկին կինոթատրոնի վայրում սկսեցին կառուցել հյուրանոցային համալիր, որն այդպես էլ անավարտ մնաց ու այդ տարածքի հետագա ճակատագիրը մնում է մշուշոտ:
2011թ. սեպտեմբերին Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանն ասաց, որ եթե կայարանամերձ հրապարակում կիսակառույց շենքի սեփականության իրավունքը վիճարկող կողմերը համաձայնության չգան, տարածքը կարող է ճանաչվել հանրային գերակա շահ: «Քաղաքը չի կարող տարիներով սպասել»,- ասել էր Նարեկ Սարգսյանը:
«Ցանկություն ունեմ (չգիտեմ` որքանով է այն իրական) վերականգնել «Սասունցի Դավիթ» կինոթատրոնը, որը խորհրդային տարիներին քանդվեց եւ դրա տեղում սկսվեց այդ հյուրանոցի շինարարությունը»,- ասել էր Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը:
Հայաստանի երկաթուղու թանգարանի տնօրեն Խորեն Ավետիսյան
84-ամյա Խորեն Ավետիսյանը կայարանում աշխատում է 1950 թվականից: 1972-1992թթ. աշխատել է որպես կայարանապետ:
Հայաստանի երկաթուղին 104 տարվա պատմություն ունի: 1895 թվականին Նիկոլայ Երկրորդին Կարս-Ալեքսանդրապոլ-Թիֆլիս երթուղով երկաթգիծ կառուցելու հայտ ներկայացվեց, եւ 1896 թվականին շինարարությունը սկսվեց:
Խորեն Ավետիսյանը
Մի քանի տարբերակ կար՝ Սեւ կամ Կասպից ծովերի ափով կառուցել, սակայն ցարը ընտրեց Լոռվա կիրճը: 1899 թվականի փետրվարի 7-ին Թիֆլիսից Ալեքսանդրապոլ (Գյումրի) ժամանեց առաջին գնացքը:
Էրիվանի կայարանը կառուցվել է 1899 թվականին, իսկ 1902թ. դեկտեմբերի 6-ին այստեղ ժամանել է առաջին գնացքը:
Լուսանկարը`Հայաստանի երկաթուղու թանգարան
Կայարանի նոր շենքի բացումը տեղի է ունեցել 1956թ հուլիսի 22-ին: 1970-ական թվականներին կայարանի տարածքում գործում էր ռեստորան, կար մոր եւ մանկան սենյակ, հյուրանոց, խանութներ, թերթի կրպակ:
Նոր Կայարանը
24 հուլիսի 1956թ.
Ցանկանում ես գնացքով ուղեւորություն կատարել: Իջնում ես տրամվայից եւ քայլերդ ուղղում Երեւանի կայարան:
Երեւանի կայարան…
Առաջվա փոքրիկ ու անշուք կայարանի փոխարեն այժմ քո առջեւ վեր է խոյացել մի գեղեցիկ տուֆաշեն հոյակապ շենք: Կայարան ես մտնում եւ առաջվա պես չես մտահոգվում, որ դրամարկղի մոտ կանգնած հերթում շնչահեղձ կլինես ծխախոտի ծխից, ծանր օդից: Չքացել է առաջվա նեղլիկ դահլիճը: Լայնարձակ նախասրահում են գտնվում տոմսարկղերը: Սպասող քաղաքացիներն այլեւս չեն կուտակվի մի քանի խղճուկ նստարանների վրա: Այժմ երկու մեծ դահլիճներում ուղեւորները հանգիստ կսպասեն գնացքի մեկնելուն: Կայարանն ունի ճոխ ճաշարան, մոր եւ մանկան սենյակներ, ուր ստեղծված են բոլոր հարմարությունները, որպեսզի մանուկները զբաղվեն, չձանձրանան: Երկար ճանապարհորդությունից հոգնած ուղեւորների համար առանձնացված է յոթ սենյակ՝ բոլոր հարմարություններով: Եթե ցանկանում ես՝ կարող ես լողանալ, սափրվել, պառկել, հանգստանալ ու նոր միայն թարմացած դուրս գալ քաղաք: Եթե ցանկանում ես ձեռքիդ իրերը, ծանրոցները պահ տալ, կարող ես ուղղվել դեպի նախասրահի տակ տեղավորված իրերի պահման սենյակները: Նոր կայարանի ոչ միան արտաքին տեսքն է գեղեցիկ, այլեւ շենքի ներս մտնելիս, մարդ հիանում է հարուստ եւ շքեղ  կահավորումով:
Ա. Հովակիմյան
Պատմում է ճարտարապետ Էդմոնդ Տիգրանյանի թոռը՝ Տիգրան Տիգրանյանը
Պապս նախատեսել էր կայարանը շատ շքեղ կառուցել: Ուզում էր, որպեսզի քաղաք ժամանող հյուրերը գեղեցիկ շենք տեսնեին:
Էդմոնդ Տիգրանյան
Նա ցանկանում էր կայարանի շենքի գմբեթը ոսկեզօծ անել՝ օգտագործելով 2 կիլոգրամ տեխնիկական ոսկի: Նաեւ ցանկանում էր, որպեսզի կայարանի հատակը մարմարե կամ գրանիտե լինի: Սակայն չար լեզուները սկսեցին լուրեր տարածել, որ Տիգրանյանը ցանկանում է «քամուն տալ ժողովրդի փողերը»: Այդ բողոքներից հետո պապս 6 ամիս շարունակ կանչվում են քննչական մարմիններ: Ի վերջո, նրան ուղարկեցին Թիֆլիս՝ տրասնպորտային դատախազության գրասենյակ: Պապս ապրել եւ սովորել էր Թիֆլիսում. ներկայանալով դատախազություն, այնտեղ պատահական հանդիպեց իր վրաց դասընկերոջը, որի միջնորդությամբ էլ գործը ի վերջո փակեցին:
Լուսանկարը`Ա. Խանոյանի արխիվից
Գմբեթը ոչ միայն ոսկեզօծ չդարձավ. 1956 թվականին շենքը բացվեց առհասարակ առանց գմբեթի:
«Գլխատված» կայարան
1955 թվականի նոյեմբերի 4-ին ԽՄԿԿ Կենտրոնական կոմիտեն եւ ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհուրդը ընդունեցին հայտնի որոշումը`«Об устранении излишеств в проектировании и строительстве»:
Ներկայացնենք մի քանի հատված այդ որոշումից.
«Թբիլիսի քաղաքում «Գռուզուգոլ» կոմբինատի վարչական շենքի կառուցման ժամանակ (ճարտարապետները` Չխիկվաձե եւ Չխեիձե) կառուցվել է 55 մետր երկարությամբ եւ 3 մլն ռուբլի արժողությամբ դեկորատիվ, գրեթե չօգտագործվող աշտարակ: Այդ շենքի ճակատային մասերի երեսպատման ծախսերը կազմել են 8,1 մլն. ռուբլի կամ շինարարության ընդհանուր արժեքի 33 տոկոսը: Վրացական ԽՍՀՄ Գյուղատնտեսության նախարարության կառուցվող շենքի ճակատային մասերի մշակման գինը (ճարտարապետներ` Պարպխալաիշբիլի եւ Թավդգիրիձե) կազմել է 3,9 մլն. ռուբլի կամ շենքի ընդհանուր արժեքի  32 տոկոսը»:
«Նշանակալից ավելորդություններ են թույլ տրվել են Լենինգրադում, Թբիլիսիում, Կիեւում, Խարկովում, Մինսկում, Վորոնեժում, Բաքվում, Դոնի Ռոստովում եւ այլ քաղաքներում բնակելի եւ հասարակական շենքերի նախագծման եւ կառուցման ժամանակ»:
«Բաքվում ճարտարապետ Ուսեյնովի նախագծերով բազմաթիվ բնակելի տներ եւ հասարակական շենքեր կառուցվել են մեծ ավելորդություններով: Ճարտարապետ Ուսեյնովը միջնադարյան արեւելյան ճարտարապետության ձեւերը տեղափոխում է դեպի արդիական շենքերի ճարտարապետություն»:
Չնայած Երեւանը որոշման մեջ չէր հիշատակվում, Խրուշչովի եւ Բուլգանինի ստորագրած որոշումը չէր կարող անհետեւանք մնալ Հայաստանի համար: Մի շարք կառույցների նախագծեր, անգամ նրանք, որոնք գտնվում էին շինարարության ավարտական փուլում, վերանայվեցին ու «գլխատվեցին»: Այդպես եղավ նաեւ Էդմոնդ Տիգրանյանի նախագծած Երեւանի կայարանի շենքի հետ`1956 թվականին այն բացվեց առանց հայտնի գմբեթի:
Գմբեթը կառուցվեց տարիներ անց` շենքին տալով այն ավարտուն տեսքը, որը մտածել էր ճարտարապետը:
Շենքն իր ավարտուն տեսքով պատկերված է Երեւանի մասին պատմող հարյուրավոր բացիկների, գրքերի եւ բրոշուրների վրա: Եվ դա զարմանալի չէ` մինչեւ 1960-ական թվականների կեսերը հենց երկաթուղու միջոցով էր Երեւան հասնում հյուրերի մեծ մասը:
Չնայած այսօր Երեւանից գնացքով կարելի է միայն Վրաստան հասնել, կայարանի շենքը շարունակում է խորհրդանիշ մնալ: Ս.թ. հունիսի 25-ից շրջանառության մեջ մտան 50 դրամ անվանական արժեքով Հայաստանի մարզերին եւ Երեւան քաղաքին նվիրված հիշատակային մետաղադրամները: Երեւանին նվիրված մետաղադրամի վրա պատկերված է Սասունցի Դավթի արձանը` կայարանի շենքի պատկերի ներքո:
Տոնական հիանալի նվեր
Այսօր, երկաթուղային համամիութենական օրը, լավ նվեր կստանան մեր ռեսպուբլիկայի մայրաքաղաքի աշխատավորները, շահագործման կհանձնվի Երեւանի կայարանի նորակառույց շենքը:
-Գիտե՞ք որքան նեղվածք էր մեզ մոտ,- ասում է կայարանապետ ընկեր Այվազյանը: Գլխի շարժումով նրա խոսքերն է հաստատում հերթապահը՝ մի տարեց երկաթուղային: - Միեւնույն դահլիճում եւ՛ տոմս էին վաճառում, եւ՛ ուղևորներին էին սպասարկում … Իսկ հիմա… Էլ ի՞նչ ասեմ, ավելի լավ է գնանք տեսնենք:
… Ընդարձակ նախասրահ, գմբեթաձեւ առաստաղից կախված հսկա ջահերի հետ են խաղում լայն պատուհաններից առատորեն  ներս թափված արեւի ճառագայթները: Երկու կողմերում տեղավորված են տոմսերի դրամարկղերը, տեղեկատվական բյուրոն, կապի բաժանմունքը եւ խնայողական դրամարկղը: Նախասրահից աջ եւ ձախ բացվող դռները տանում են դեպի սրճարանները: Այդ երկու մեծ դահլիճներում կսպասեն Մոսկվա, Բաքու, Թբիլիսի, Լենինական, Կիրովական մեկնողները:
Ճաշե՞լ եք ուզում, խնդրե՛մ, հեռու չէ, մտե՛ք կողքի դռնից եւ առաջնակարգ ռեստորանում դուք կգտնեք ամեն ինչ: Երեխա՞ կա Ձեզ հետ, անցե՛ք մոր եւ մանկան սենյակները: Ուրիշ ի՞նչ է հարկավոր, ահա բժիշկը, եթե հարկ կա, նա կօգնի ձեր երեխային: Չարաճճի՞ է, վազվզե՞լ, խաղա՞լ է ուզում, տարեք խաղասենյակ, տեսնում ե՞ք որքան խաղալիքներ կան: Նրան այստեղ մեծ ուշադրությամբ կշրջապատեն բոլորը: Իսկ այ փոքրիկ մահճակալները շատ գրավիչ են, մանավանդ համեղ ճաշից հետո:
-Գնացքի ուղեւորները կիջնեն, կխնդրեն տեղավորել, առաջվա նման չենք ամաչի հարմարություն չունենալու համար, կբավարարենք նրանց պահանջը – տաք-տաք վրա է բերում Եվգենիա Ավակովնան՝ վոկզալի պետը, որին ամենից շատն է հուզում ուղեւորների սպասարկումը: - Հիմա որքան ուզում են, թող գան, աչքիս վրա:
7 գեղեցիկ կահավորված սենյակ է հատկացված տրանզիտային ուղեւորների համար, իրենց կոմունալ բոլոր հարմարություններով: Էլ ի՞նչ է հարկավոր մարդուն վագոնում երկար օրորվելուց հետո, եթե ոչ ցնցուղ, վարսավիրանոց, փափուկ եւ մաքուր անկողին:
Բայց միայն այս երկու դահլիճները չեն. երկուսն էլ շենքի աջ եւ ձախ կողմերում են տեղավորված, մերձքաղաքային գնացքներով մեկնողները կարող են սպասել իրենց հատկացված դահլիճում: Իսկ նախասրահի տակ տեղավորված են ծանրոցապահման սենյակները եւ ամբողջ պահեստային տնտեսությունը:
Եթե ուղեւոր չես, պաշտոնական գործով ես եկել, նախասրահի ձախ կողմի աստիճանների բարձրացիր վերեւ, այնտեղ կգտնես կայարանի աշխատողներին:
Կայարանի նոր շենքի շահագործումով բարելավվում է ոչ միայն ուղեւորների սպասարկումը, այլեւ, որ ամենակարեւորն է, մեծ չափով մեծանում է Երեւանի կայարանի թողունակությունը:
Շենքն ունի մոտավորապես 4000 մետր օգտակար տարածություն եւ օժտված է բոլոր հարմարություններով, կառուցված է Անիի դեղնավուն տուֆից, թե՛ ներսից, թե՛ դրսից ճարտարապետորեն գեղեցիկ ձեւավորված է: Շենքին հատկապես գեղեցիկ տեսք են տալիս «ճակատային սյունաշարերը» ներս ընկած ծաղակնոց-հրապարակով ու շատրվաններով:
Քիչ չէ, 12.5 միլիոն ռուբլի է ծախսել պետությունը միայն շինարարության վրա, հապա կահավորումը…
Ա. Չիլինգարյան
Ռուզաննա Պերճյան` ճամփորդությանը սպասում էինք ողջ տարին
1964 թվականից մինչեւ 1980թ.-ը մեր ընտանիքը ամեն ամառ գնացքով մեկնում էր Սոչի, Ադլեռ, Գանտիադի, Պիցունդաուղղություններով… Այն տարիներին բավականին մատչելի էր գրեթե ողջ ամառն անցկացնել ծովափում:
Մենք սիրում էինք գնացքով գնալ: Չնայած որ ճանապարհը տեւում էր
մոտ երկու օր, իմ եւ քույրիկիս համար դա անչափ հետաքրքիր եւ հաճելի ճամփորդություն էր, որին անհամբեր սպասում էինք ողջ տարին:
Մայրիկս տոմսերը ամրագրում էր դեռեւս գարնանը` ցանկացողներն այնքան շատ էին, որ դժվար էր տոմսեր գտնել: Եթե չեմ սխալվում, տոմսերը 14 ռուբլի արժեին, իսկ երեխաներինը՝ 7 ռուբլի:
Այսօրվա ժամանակացույցը
Սովետական տարիների գնացքները բավականին հարմարավետ էին: Մենք միշտ բարձրակարգ կուպեի տոմսեր էինք վերցնում: Գործում էր վագոն-ռեստորան, բայց հիմնականում սնվում էինք մեր կուպեում: Սովորաբար մեզ հետ վերցնում էինք եփած հավ, ձու, բանջարեղեն, պանիր, մրգեր, թխվածք…
Գնացքի ուղեւորները շատ էին մտերմանում այդ երկու օրվա ընթացքում եւ ճանապարհորդությունը երբեմն վերածվում էր մի մեծ խնջույքի:
Երվանդ Քոչարի թանգարանի տնօրեն Լալա Մարտիրոսյան-Քոչար
«Սասունցի Դավիթ» արձանի ստեղծման գաղափարն առաջացավ 1939 թվականին, երբ նշվում էր մեր ազգային էպոսի հազարամյակը: Մինչեւ տոնակատարությունների մեկնարկը քիչ ժամանակ էր մնում: Հոբելյանական հանձնաժողովը որոշեց, որ ազգային հերոսի արձանը պետք է տեղադրվի Երեւանի երկաթուղային կայարանի առջեւ, որպեսզի Սասունցի Դավիթը «դիմավորի» մայրաքաղաք ժամանող հյուրերին:
Դիմեցին հայտնի քանդակագործներին՝ Արա Սարգսյանին, Սուրեն Ստեփանյանին, Այծեմնիկ Ուրարտուին, սակայն բոլորը հրաժարվեցին, քանի որ ժամկետը շատ սեղմ էր: Հանձնաժողովի անդամներից մեկն առաջարկեց դիմել Քոչարին, ով այդ տարի վերադարձել էր Փարիզից:
Երվանդ Քոչար
Քոչարը համաձայնվեց կերտել արձանը, խնդրելով իրեն տրամադրել մեկ ասիստենտ եւ գիպս: Նա աշխատում էր անմիջապես կայարանի հրապարակում: Ընդամենը 18 օր անց արձանը պատրաստ էր:
Հանձնաժողովի անդամները թերահավատ էին, ամեն օր այցելում ու հետեւում էին աշխատանքներին: Պարզապես անհավատալի էր թվում, որ նման կարճ ժամանակահատվածում կարող է իրագործվել նման ծավալուն աշխատանք: Քոչարը հրաշալի տարածական ծավալային պատկերացում ուներ: Բացի այդ, կոմպոզիցիան արդեն կար նրա գլխում, քանի որ նախկինում նա աշխատել էր էպոսի նկարազարդումների վրա:
1941 թվականին Քոչարին ձերբակալեցին` որպես «անվստահելի անձ»:  Ընկերների հետ հանդիպման ժամանակ Քոչարն ասել էր, որ Հիտլերը մեծություն է, սակայն` բացասական իմաստով: Վերեւներին հասցրել էին Քոչարի խոսքերի մի մասը միայն: Նրա ձերբակալումից հետո Դավիթի արձանը ոչնչացրեցին:
Լուսանկարը` Երվանդ Քոչարի թանգարան:
1957 թվականին, խորհրդային կարգերի հիմնադրման 40-ամյակի կապակցությամբ, քաղաքային խորհուրդը որոշեց վերականգնել արձանը: Երբ հարցը քննարկման դրվեց, շատ բացասական  կարծիքներ հնչեցին: Ասում էին, որ Մոսկվան չի հանդուրժի արձանի տեղադրումը, քանի որ այն կարող է ազգայնական որակվել:
Քոչարն իր աշակերտների հետ աշխատում էր Թոխմախի գերեզմանատան տարածքում, որտեղ գերեզմանաքարերի պատրաստման արհեստանոց կար:
Աշակերտներից մեկը՝ Վահան Սողոմոնյանը, պատմում էր, որ մի օր առավոտյան Քոչարը բարձր ձայնով գոչեց, որ նա արագ թռնի արձանի վրայից: Աշակերտը հասցրեց, սակայն արձանը ցած ընկավ: Պարզվեց, որ ինչ-որ մեկը գիշերը երկաթե արմատուրան կտրել էր: Փորձում էին այնպես անել, որ աշխատանքը ավարտին չհասցնեն:
Պղնձե Դավիթը կոմպոզիցիայի տեսակետից մի փոքր տարբերվում է 1939 թվականի տարբերակից` գիպսից կերտած Դավթի ոտքերի կողքին կանգնած էր մի արաբ ծերունի:
Սասունցի Դավթի արձանը
Արձանի բացումը կայացավ միայն երկու տարի անց: Այն հրապարակում տեղադրվեց 1959 թ. դեկտեմբերի 3-ին: Բացմանը բացակայում էին հանրապետության ղեկավարության առաջին դեմքերը, սակայն մեծ թվով սասունցիներ էին եկել, սեղաններ գցել եւ մինչեւ ուշ գիշեր տոնում էին արձանի տեղադրումը:
Վերջին տարիներին արձանն անուշադրությանն էր մատնված: Այն վերականգնման կարիք էր զգում, երերում էր ուժեղ քամուց, գողացվել էր պղնձե թասը: 2009 թ-ին դիմեցինք Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանին, ով անհրաժեշտ գումար տրամադրեց եւ բավականին աշխատանքներ իրականացվեցին: Ի դեպ, ձիու գավակի վրա մի դուռ կա, որը Քոչարը նախատեսել էր արձանը ներսից մաքրելու, այլ անհրաժեշտ գործողություններ կատարելու համար:
2011 թվականին, «Երեւան» ամսագրի նախաձեռնությամբ եւ Ռուբեն Վարդանյանի ֆինանսական աջակցությամբ կրկին աշխատանքներ իրականացվեցին: Տեղադրվեց նոր թաս, անցկացվեց նոր ջրագիծ եւ գիշերային լուսավորություն, ջրավազանը բարեկարգվեց, տեղադրվեց արձանը ներկայացնող ցուցանակ:
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Աննա Զիլֆուղարյանը, Արա Թադեւոսյանը, Էմին Արիստակեսյանը, Դավիթ Ալավերդյանը, Արմինե Մելքոնյանը:
Հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում` Տիգրան Լիլոյանին, Ռաֆայել Ղազարյանին (Հայաստանի Ազգային գրադարան), Հակոբ Սիմոնյանին եւ Հասմիկ Կարապետյանին (Մշակույթի նախ. առընթեր Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն), Ամատունի Վիրաբյանին եւ Անահիտ Գալստյանին (Հայաստանի Ազգային արխիվ):

Вокзал и «Давид Сасунский» - живая история - Mediamax.am
А вы знаете, что первый памятник Давиду Сасунскому был установлен на привокзальной площади в 1939-ом году и был гипсовым?
Старое здание вокзала
Фото: Музей Армянской железной дороги
Фото: Музей истории Армении
А вы знаете, что первый памятник Давиду Сасунскому был установлен на привокзальной площади в 1939-ом году и был гипсовым? Знаете ли вы, что принятое в 1955 год партийными и государственными органами постановление лишило вокзал знаменитых башни и шпиля? Известно ли вам, что в советское время часы у главного входа в здание вокзала показывали московское время? Сегодняшние герои спецпроекта Медиамакс «Ереван XX век» - здание вокзала и памятник Давиду Сасунскому.
В свое время привокзальная площадь была единым завершенным комплексом. Справа от здания вокзала находился кинотеатр «Давид Сасунский», слева – Дом культуры железнодорожников. Когда ремонтировалось здание театра им. Пароняна, именно в этом ДК проходили спектакли театра. Дом культуры была построен, когда главой Армянской железной дороги были Амбарцум Кандилян, человек, который сделал очень многие развития железнодорожного хозяйства Армении.
Кинотеатр «Давид Сасунский» был построен в середине 1960-х, в соответствии с решением министерства культуры о создании «культурных зон» во всех районах города.
Архитектором здания была Анна Тер-Аветикян. В кинотеатре был один зал, в котором, в основном, демонстрировались индийские фильмы. Кинотеатр закрылся в начале 80-х, а несколькими годами позднее здание снесли. Говорят, что причиной сноса была личная неприязнь некоторых должностых лиц к автору здания. На месте прежнего кинотеатра началось строительство гостиничного комплекса, который до сих пор остается незавершенным и дальнейшая  судьба этого объета остается неизвестной.
В сентябре 2011 года главный архитектор Еревана Нарек Саркисян сказал, что если стороны, оспаривающие право собственности недостроенного здания на привокзальной площади, не придут к согласию, государство может выставить данный участок на продажу. «Город не может ждать годами»,- сказал Нарек Саркисян.
«Не знаю, насколько это реально, но я бы хотел восстановить кинотеатр «Давид Сасунский», который был разрушен в советские годы»,- говорил главный архитектор Еревана.
Директор Музея Армянской железной дороги Хорен Аветисян
84-летний Хорен Аветисян работает на вокзале с 1950-го года. В 1972-1992гг. работал начальником станции.
Железная дорога Армении имеет 104-летнюю историю. В 1895-ом году Николаю Второму была представлена заявка на строительство железной дороги по маршруту Карс-Александрополь-Тифлис. Строительство началось в 1896-ом году.
Хорен Аветисян
Рассматривалось несколько вариантов маршрута - по берегам Черного или Каспийского морей, но царь выбрал Лорийское ущелье. 7 февраля 1899 г. из Тифлиса в Александрополь (Гюмри) прибыл первый поезд.
Станция «Эривань» была построена в 1899-ом году, а 6-го декабря 1902 года сюда прибыл первый поезд.
Фото: Армянский железнодорожный музей.
Открытие нового здания вокзала состоялось 22 июля 1956-го года. В 1970-х гг. на территории вокзала действовал ресторан, комната матери и ребенка, гостиница, магазины, газетный киоск.
Рассказывает Тигран Тигранян - внук архитектора Эдмонда Тиграняна
Дед хотел, чтобы здание вокзала было роскошным.
Эдмонд Тигранян
Он хотел сделать шпиль здания позолоченным, с использование 2 кг технического золота. Также у него была идея сделать полы помещения мраморными или гранитными. Однако злые языки пустили слухи о том, что Тигранян дескать желает «выбросить на ветер народные деньги». Вследствие подобных кляуз деда в течение 6 месяцев вызывали в следственные органы. В итоге его направили в Тифлис - в транспортную прокуратуру. Дед жил и учился в Тифлисе, и когда он явился в прокуратуру, то случайно встретился там со своим одноклассником, при содействии которого дело в конце концов было закрыто.
Шпиль не только не стал позолоченным: в 1956-ом году, во время открытия здания, башня и шпиль вообще не были построены.
«Обезглавленный» вокзал
4 ноября 1955 года со стороны ЦК КПСС и Совет министров СССР приняли знаменитое  постановление «Об устранении излишеств в проектировании и строительстве».
Представляем несколько отрывков из этого решения:
«При строительстве административного здания комбината «Грузуголь» в г. Тбилиси (архитекторы Чхиквадзе и Чхеидзе) сооружена декоративная, практически не используемая башня высотой 55 метров стоимостью 3 млн. рублей; затраты на облицовку фасадов этого здания составили 8,1 млн. рублей или 33 проц. общей стоимости строительства. Стоимость отделки фасадов строящегося здания Министерства сельского хозяйства Грузинской ССР (архитекторы Парпхалаишвили и Тавдгиридзе) составляет 3,9 млн. рублей или 32 проц. общей стоимости здания».
«Значительные излишества допущены также при проектировании и строительстве жилых и общественных зданий в гг. Ленинграде, Тбилиси, Киеве, Харькове, Минске, Воронеже, Баку, Ростове-на-Дону и в других городах».
«В г. Баку по проектам архитектора Усейнова построены многие жилые дома и общественные здания с большими излишествами. Архитектор Усейнов переносит в архитектуру современных зданий формы средневековой восточной архитектуры».
Несмотря на то, что Ереван в постановлении не упоминался, подписанное Хрущевым и Булганиным решение не могло не иметь последствий и для Армении. Ряд проектов, даже тех, которые находились на заключительной стадии строительства, были пересмотрены и «обезглавлены». Такая участь постигла и спроектированное Эдмондом Тиграняном здание ереванского вокзала - в 1956-ом году оно открылось без знаменитых башни и шпиля.
Башня и шпиль были достроены годы спустя, наконец придав завершенный вид задуманному архитектором зданию.
Именно в этом виде здание изображено на многочисленных открытках, книгах и буклетах о Ереване. Это неудивительно, поскольку до середины 1960-х большинство гостей прибывали в столицу Советской Армении именно поездом.
Несмотря на то, что сегодня из Еревана поездом можно доехать лишь до Грузии, здание вокзала продолжает оставаться одним из символов города. 25 июня с.г. Центробанк Армении выпустил памятные монеты номиналом в 50 драмов, посвященные марзам Армении и Еревану. На монете, посвященной Еревану, на фоне здания вокзала изображен памятник Давиду Сасунскому.
Нажав на фотографию, вы можете ознакомиться с паспортом здания, предоставленным Научно-исследовательским центром культурно-исторического наследия при министерстве культуры Армении.
Рузанна Перчян: Мы ждали путешествия весь год
Каждое лето с 1964-ого до 1980 года наша семья отправлялась на поезде к морю - в Сочи, Адлер, Гантиади, Пицунду…В те годы с финансовой точки зрения было довольно доступным проводить почти все лето на море.
Мы любили ехать туда поездом. Несмотря на то, что дорога была долгой – около 2 дней, для меня и моей сестры это путешествие было очень интересным, мы ждали его с нетерпением весь год.
Мама бронировала билеты еще весной, так как желающих было так много, что билетов на всех не хватало. Если не ошибаюсь, билеты для взрослых стоили 14 рублей, а для детей -  7.
Сегодняшнее расписание
Поезда в советское время были довольно удобными. Мы всегда покупали билеты в купейные вагоны. Работал вагон-ресторан, но, в основном, мы питались в нашем купе. Обычно с собой брали вареную курицу, яйца, овощи, сыр, фрукты, выпечку…
Пассажиры очень сближались в течение этих двух дней, и иногда поездка перерастала в большой нескончаемый пир.
Директор музея Ерванда Кочара Лала Мартиросян-Кочар
Идея о создании памятника «Давид Сасунский» возникла в 1939 году, когда отмечалось 1000-летие нашего национального эпоса. До юбилейной даты оставалось немного времени. Комиссия решила, что памятник народному герою должен быть установлен перед Ереванской железнодорожной станцией, чтобы Давид Сасунский «встречал» прибывающих в столицу гостей.
Обратились к известным скульпторам - Ара Саргсяну, Сурену Степаняну, Айцемник Урарту, но все они отказались, так как сроки были очень сжатыми. Один из членов комиссии предложил обратиться к Кочару, который недавно вернулся в Ереван из Парижа.
Ерванд Кочар
Кочар согласился изваять памятник, попросив предоставить ему одного ассистента и гипс. Он работал прямо на привокзальной площади. Всего через 18 дней памятник был готов.
Члены комиссии относились к этому с недоверием, каждый день приходили и следили за работой Кочара. Казалось просто невозможным, что за столь короткий срок может быть выполнена работа такого объема. У Кочара была прекрасное чувство пространства. Кроме того, композиция уже была выстроена у него в голове, так как раньше он работал над иллюстрациями к эпосу.
В 1941 году Кочара арестовали. На встрече с друзьями Кочар сказал, что Гитлер - величина, но в негативном смысле. Однако до верхов дошла лишь часть слов Кочара. После его ареста памятник Давиду уничтожили.
Фото: музей Ерванда Кочара.
В 1957 году, в связи с 40-летием установления советской власти, городской совет решил восстановить памятник. Когда вопрос был поставлен на обсуждение, прозвучало немало негативных мнений. Говорили, что Москва не потерпит установку памятника, посчитав его националистическим.
Кочар работал со своими учениками на территории кладбища Тохмах, в мастерской по изготовлению надгробных камней.
Один из его учеников - Ваган Согомонян, рассказывал, что однажды утром Кочар закричал, чтобы он быстро спрыгнул с памятника. Ученик успел спрыгнуть до того, как памятник рухнул. Выяснилось, что кто-то ночью подпилил металлическую арматуру. Были люди, которые пытались всячески помешать работе Кочара.
С композиционной точки зрения медный памятник отличается от версии 1939 года, в котором рядом у ног гипсового Давида стоял арабский старик.
Памятник Давиду Сасунскому
Открытие памятника состоялось лишь два года спустя. Он был установлен на площади 3 декабря 1959 года. На открытии не было первых лиц руководства республики, однако пришли многие сасунцы. Они накрыли столы и до позднего вечера отмечали установку памятника.
Фото: Научно-исследовательский центр культурно-исторического наследия при министерстве культуры Армении.
В последние годы памятник оставили без внимания. Он нуждался в реставрации, покачивался от сильного ветра. Кроме того, была украдена чаша. В 2009 году мы обратились к мэру города Ереван Гагику Бегларяну, который предоставил финансирование сумму, благодаря которому были выполнены реставрационные работы. Кстати, на бедре лошади есть дверца, которую Кочар предусмотрел для чистки памятника изнутри.
В 2011 году, по инициативе журнала «Ереван» и финансовом содействии Рубена Варданяна, была установлена новая чаша, заменена система водоснабжения, проведено ночное освещение. Был также благоустроен бассейн, установлена табличка, рассказывающая о памятнике.
Над проектом работали: Анна Бубушян, Лена Геворгян, Екатерина Погосян, Элеонора Араратян, Анна Зильфугарян, Ара Тадевосян, Давид Алавердян, Эмин Аристакесян, Армине Мелконян.
Выражаем благодарность: Тиграну Лилояну, Акопу Симоняну и Асмик Карапетян (Научно-исследовательский центр культурно-исторического наследия при министерстве культуры Армении), Рафаэлу Казаряну (Национальная библиотека), Аматуни Вирабяну и Анаит Галстян (Национальный архив Армении).