Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանում հասկանում են, որ Թուրքիան իրացնում է իր շահերը՝ «այդ թվում դիմելով թուրք ժողովրդի պատմական հիշողությանը»:
Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը թուրքական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում:
«Թուրքիան, ինչպես ցանկացած խոշոր երկիր, ունի իր շահերը։ Նա դրանք իրացնում է՝ այդ թվում դիմելով թուրք ժողովրդի պատմական հիշողությանը, Օսմանյան կայսրությանը: Մենք դա լավ գիտակցում ենք: Ավելին, Ռուսաստանը՝ որպես մի երկիր, որտեղ թյուրքական ժողովուրդները դարեր շարունակ ներկայացված են, տարբեր ձեւաչափերով մասնակցում է հիշողության ու պատմության պահպանման եւ ներկա փուլում այդ պատմական փորձը բարի քաղաքական նպատակներով օգտագործելու շարժմանը։
2024 թ. հոկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանը նախաձեռնել էր «Լեռնային Ալթայը՝ թյուրքերի նախահայրենիք» խորագրով ամենամյա քաղաքագիտական համաժողովը։ Արդեն կայացել է երկու նման միջոցառում: Երրորդն այս տարի կանցկացվի Ղազախստանում։ Իմ կարծիքով, դա օրինակներից մեկն է, թե ինչպես ենք մենք պահպանում այն, ինչը մեզ մերձեցնում է: Այդ մերձեցման մեջ եղել են տարբեր դրվագներ, բայց գլխավորը ճիշտ հետեւություններ եւ դասեր քաղելն է։ Երկու նախագահների ղեկավարությամբ մեզ եւ թուրք գործընկերներին դա բավարար կերպով հաջողվում է», - նշել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը:
«Հիշում ենք նաեւ մեր ընդհանուր պատմության այնպիսի էջեր, ինչպիսին է Թուրքիայի կողմից անկախության ձեռքբերումը։ 2025 թվականին մենք նշեցինք Խորհրդային Ռուսաստանի կողմից Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կառավարության ճանաչման 105-ամյակը: Մենք ոչ միայն ճանաչեցինք, այլեւ նյութական աջակցություն ցուցաբերեցինք, այդ թվում՝ սպառազինությամբ, զինամթերքով, ոսկով: Համոզված եմ, որ մեր ռազմավարական գործընկերության այդ փառավոր էջը կհիշեն եւ՛ մեր երկրում, եւ՛ Թուրքիայի Հանրապետությունում։
Ներկա փուլում թե՛ Ռուսաստանում, թե՛ Թուրքիայում՝ չնայած ազգային շահերի տեսանկյունից մոտեցումների երանգներին եւ տարբերություններին, նախագահները միշտ ընդհանուր դիրքորոշումներ են գտել Սիրիայի հարցում։ 2019-2020 թթ. մի քանի գագաթնաժողով էր կայացել։ Դրանց արդյունքներով ձեռք էին բերվել պայմանավորվածություններ, այդ թվում՝ Սիրիայում քրդերի ծրագրերի վերաբերյալ կասկածների չեզոքացման առնչությամբ։ Այժմ այդ ծրագրերն արդեն «մարմնավորում» են ստանում։ Ժամանակակից Սիրիայում սկսում են իրականացվել գործընթացներ, որոնք մենք վաղուց մտահղացել էինք թուրք բարեկամների հետ։ Նկատի ունեմ քրդերի ներգրավումը քաղաքական կյանքում, քաղաքական եւ ուժային կառույցներում, բանակում։
Մենք ընդհանուր հարեւաններ ենք Հարավային Կովկասում։ Թուրքիան Ադրբեջանի հետ միասին «3+3» ձեւաչափի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան եւ նրանց երեք խոշոր հարեւանները՝ Ռուսաստան, Թուրքիա եւ Իրան) գլխավոր նախաձեռնողներն էին։ Արդեն երկու նախարարական հանդիպում է կայացել։ Այժմ նախապատրաստվում է երրորդը։ Մեր վրացի հարեւաններն առայժմ ձեռնպահ են մնում մասնակցությունից, բայց մենք մշտապես ընդգծում ենք, որ դուռը նրանց համար բաց է։ Իմ գործընկեր Հաքան Ֆիդանը ակտիվորեն աջակցում է երրորդ նախարարական նիստի անցկացմանը։ Այժմ որոշվում է, թե որտեղ է այն կայանալու։ Հուսով եմ՝ մոտ ժամանակներս հստակություն կլինի», - ասել է Սերգեյ Լավրովը։

В сближении России и Турции были «разные эпизоды», заявил Лавров
Ереван /Медиамакс/. В России понимают, что Турция реализует свои интересы «в том числе апеллируя к исторической памяти турецкого народа».
Об этом в интервью турецким СМИ заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«У Турции, как и у любой крупной страны, есть свои интересы. Она их реализует, в том числе апеллируя к исторической памяти турецкого народа, Османской империи. Мы это прекрасно понимаем. Более того, Россия как страна, в которой тюркские народы также представлены столетиями, в различных формах участвует в движении по сохранению памяти, истории и использованию на нынешнем этапе этого исторического опыта в добрых политических целях.
8 октября 2024 г. Россия инициировала проведение на ежегодной основе политологической конференции «Горный Алтай – прародина тюрков». Уже состоялось два таких мероприятия. Третье пройдет в этом году в Казахстане. Считаю, что это один из примеров того, как мы бережем то, что нас сближает. В этом сближении были разные эпизоды, но главный из них заключается в том, чтобы извлечь правильные выводы и уроки. Под руководством двух президентов нам с турецкими коллегами это вполне удается», - отметил глава МИД России.
«Помним и такие страницы нашей общей истории, как обретение Турцией независимости. В 2025 г. мы отмечали 105-летие признания Советской Россией правительства Великого Национального Собрания Турции. Мы не просто признали, но и оказали материальную поддержку, в том числе вооружениями, боеприпасами, золотом. Убежден, что эту славную страницу нашего стратегического партнерства будут помнить и в нашей стране, и в Турецкой Республике.
На нынешнем этапе и в России, и в Турции – при всех нюансах и различиях в подходах с точки зрения национальных интересов – президенты всегда находили общие позиции по Сирии. Состоялись несколько саммитов в 2019-2020 гг.. По их итогам были достигнуты договоренности, в том числе в отношении нейтрализации подозрений относительно планов курдов в Сирии. Сейчас эти планы уже обретают «плоть и кровь». В современной Сирии начинают реализовываться процессы, которые мы давно задумывали с турецкими друзьями. Имею в виду вовлечение курдов в политическую жизнь, политические и силовые структуры, в армию.
Мы общие соседи на Южном Кавказе. Турция вместе с Азербайджаном были главными инициаторами формата «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия и их три крупных соседа – Россия, Турция и Иран). Состоялись уже две министерские встречи. Сейчас готовится третья. Наши грузинские соседи пока воздерживаются от участия, но мы все время подчеркиваем, что дверь для них открыта. Мой коллега Хакан Фидан активно поддерживает проведение третьего министерского заседания. Сейчас определяется, где оно может состояться. Надеюсь, в ближайшее время наступит ясность», - сказал Сергей Лавров.